Рішення № 24795642, 18.06.2012, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
18.06.2012
Номер справи
15/5025/393/12
Номер документу
24795642
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"18" червня 2012 р.Справа № 15/5025/393/12

За позовом Прокурора Кам'янець-Подільського району в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Кам'янець-Подільської райдержадміністрації м. Кам'янець - Подільський

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дари+Поділля" с. Шутнівці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області

про стягнення 31800,0 грн.

Суддя Муха М.Є.

Представники сторін:

від позивача не з'явився

від відповідача не з'явився

від прокуратури Лапко О.В. - прокурор відділу прокуратури області

В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дари + Поділля" одержаних бюджетних коштів в розмірі 31800,0 грн. обґрунтовуючи позовні вимоги наявними в матеріалах справи доказами.

Позивач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив. Заяв про розгляд справи без участі представника до суду не надходило.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. В попередніх судових засіданнях проти позову заперечував. Письмової позиції з приводу заявлених позовних вимог суду не надав.

Прокурором в судовому засіданні позовні вимоги підтримані.

Розглядом матеріалів справи встановлено.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях" за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету Хмельницькій області виділено кошти для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталась в червні-липні 2008 року.

На підставі зазначеного розпорядження, розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації №428/2008-р. від 12.08.2008р. „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року на території Хмельницької області" виділені з резервного фонду державного бюджету кошти спрямовано районним державним адміністраціям для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася на території Хмельницької області у червні-липні 2008 року із затвердженням відповідного розподілу коштів на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств.

Відповідно до вищевказаних розпоряджень Кабінету Міністрів України та Хмельницької обласної державної адміністрації, Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження № 460/2008-р від 18.08.2008р. "Про розподіл коштів , виділених на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств , які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні - липні 2008 року на території Кам'янець-Подільського району", яким розпорядником по використанню вказаних коштів визначено, зокрема, управління агропромислового розвитку Кам'янець-Подільської райдержадміністрації та спрямовано кошти виділені з резервного фонду державного бюджету для часткової компенсації витрат пов'язаних із стихією сільськогосподарським підприємствам, в тому числі .

23.07.2008р. було складено комісійний акт за участю представника управління агропромислового розвитку Кам'янець-Подільської РДА про те, що внаслідок сильного дощу і граду, який пройшов 21 липня 2008р. у ТОВ "Дари+Поділля" пошкоджено посіви озимої пшениці на площі 75га, посіви ярого ячменю сорту "Вакула" на площі 65га., посіви тритікале на площі 10га.

26.08.2008р. відповідач звернувся до районної комісії по розподілу коштів виділених на часткову компенсацію сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитки внаслідок стихії, що сталась в червні-липні 2008 року із заявою про включення господарства до реєстру сільськогосподарських підприємств на компенсацію витрат по збитках внаслідок стихії.

Управлінням агропромислового розвитку Кам'янець-Подільської райдержадміністрації, на підставі вищевказаних розпоряджень, відповідачу було перераховано 31 800грн., що підтверджується платіжними дорученнями №197 від 29.08.2008р. на суму 28800грн. та №367 від 25.12.2008р. на суму 3000грн.

Відповідачу направлено вимогу від 15.03.2012р. повернути кошти виділені на часткову компенсацію витрат підприємств в розмірі 31800грн., яка залишена без відповіді та задоволення.

Оскільки, відповідач не повернув одержані кошти виділені на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у червні-липні 2008 року, прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з позовною заявою про їх примусове стягнення.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх сукупності, суд враховує наступне:

Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини, акти цивільного законодавства, акти органів державної влади чи органів місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Таке ж положення містить і стаття 173 Господарського кодексу України, в якій зазначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України, статтею 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Пунктом 3 статті 116 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.

Відповідно до частини 1 статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Аналогічне положення містяться і у частині 1 статті 52 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 16.05.2008 року N 279-VI (чинного на момент видання розпоряджень Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р. Хмельницької обласної державної адміністрації №428/2008-р. від 12.08.2008р., голови Кам'янець-Подільської РДА №460/2008-р. від 18.08.2008р.).

Відповідно до статті 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України у сфері економіки та фінансів, у сферах соціальної політики, охорони здоров'я, освіти, науки, культури, спорту, туризму, охорони навколишнього природного середовища та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій забезпечує здійснення заходів, передбачених державними програмами ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, приймає рішення з питань ліквідації наслідків інших аварій, а також пожеж, катастроф, стихійного лиха, утворює згідно із законом державні резервні фонди фінансових і матеріально-технічних ресурсів та приймає рішення про їх використання та приймає рішення про використання коштів резервного фонду Державного бюджету України.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях" передбачено видатки для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії у вказаних областях за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету.

Відповідно ч.1 ст.24 Бюджетного кодексу України, резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені при складанні проекту бюджету. Порядок використання коштів з резервного фонду бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №415 від 29.03.2002р. затверджено Порядок використання коштів резервного фонду, яким визначено напрями використання коштів резервного фонду державного бюджету та місцевого бюджету і встановлено процедури, пов'язані з виділенням коштів резервного фонду відповідного бюджету та звітування про їх використання. Відповідно до п.11 вказаної постанови (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №647 від 27.07.2005р.) кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету.

В абзаці другому цього пункту визначено, що кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.

З огляду на викладене, визначений Кабінетом Міністрів України порядок використання коштів з резервного фонду бюджету передбачає, що кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності виділяються лише на умовах повернення.

Як вбачається з матеріалів справи (витяг з ЄДРЮО та ФОП від 28.03.2012р. та довідки з ЄДРПОУ № 109442 від 21.03.2008р.) ТОВ "Дари+Поділля" не є підприємством державної форми власності, частка держави у статутному фонді відповідача відсутня.

Матеріали справи свідчать, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України та виданих на його підставі розпоряджень Хмельницької обласної державної адміністрації №428/2008-р від 12.08.2008р. і Кам'янець - Подільської районної державної адміністрації № 460/2008-р від 18.08.2008р., було виділено із резервного фонду державного бюджету і перераховано на рахунок відповідача кошти в сумі 31 800 грн. Факт перерахування коштів в сумі 31 800грн. підтверджується платіжними дорученнями №197 від 29.08.2008р. на суму 28800грн. та №367 від 25.12.2008р. на суму 3000грн. Докази повернення таких коштів у справі відсутні.

З огляду на наведене, кошти, надані з резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності в статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, підлягають безумовному поверненню (аналогічна правова позиція міститься у постановах Вищого господарського суду України від 22.12.2010р. по справі №12/883-10, від 11.10.2011р. по справі №11/5025/508/11). При цьому, відсутність у відповідних актах розпорядників цих коштів умов щодо строку та умов їх повернення, не може вважатись умовою неповернення таких коштів та підставою для відмови у їх стягненні, оскільки в такому випадку застосовуються загальні норми п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.02р. №415, який і є тим актом, що регулює питання повернення коштів.

Так, згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України „Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України, у сфері економіки, поміж іншого, приймає рішення про використання коштів резервного фонду Державного бюджету України (а не обласні та районні державні адміністрації). Всі інші акти (розпорядження обласної державної адміністрації та районної державної адміністрації) є лише документами, виданими на виконання розпорядження Кабінету Міністрів, та є похідними від нього.

Враховуючи зазначене, позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені доказами, заявлені правомірно та підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі покладаються на відповідача відповідно до вимог ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст.1, 12, 33, 44, 49, ст.ст.82-84, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов Прокурора Кам'янець-Подільського району в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Кам'янець-Подільської райдержадміністрації м. Кам'янець - Подільський до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дари+Поділля" с. Шутнівці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області про стягнення 31800,0 грн. задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дари+Поділля" с. Шутнівці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області вул.Центральна, 4 (код за ЄДРПОУ 32925593) на користь Управління агропромислового розвитку Кам'янець-Подільської райдержадміністрації м. Кам'янець - Подільський вул.Огієнка,74 - 31 800 грн. (тридцять одну тисячу вісімсот гривень 00 коп.) коштів резервного фонду.

Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дари+Поділля" с. Шутнівці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області вул.Центральна, 4 (код за ЄДРПОУ 32925593) в доход Державного бюджету України до УДКСУ у м. Хмельницькому, ЄДРПОУ 38045529 на рахунок 31218206783002 у ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку 206 судовий збір у розмірі 1609,50 грн. (одна тисяча шістсот дев'ять гривень 50 коп.).

Видати наказ.

Повний текст рішення виготовлено 19.06.2012р.

Суддя М.Є. Муха

Віддрук. 3 прим. : 1 - до справи, 2 - позивачу (з повідомленням :32300, м.Кам'янець-Подільський, вул.Огієнко, 74) 3 - відповідачу (з повідомленням: Кам'янець-Подільский район, с.Шутнівці, вул.Центральна, 4 ).