Постанова № 24788809, 29.05.2012, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2012
Номер справи
2а/2370/1627/2012
Номер документу
24788809
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2012 року Справа № 2а/2370/1627/2012

12 год. 30 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Тимошенко В.П.

при секретарі -Кулику О.П.,

за участю:

представників позивача -ОСОБА_1, ОСОБА_2 -за довіреностями,

представника відповідача Ващенка М.М. -за посадою,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Черкаській області до державного навчального закладу «Мокрокалигірський професійний аграрний ліцей» про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративним позовом звернулась Державна фінансова інспекція в Черкаській області, в якому просить стягнути з Державного навчального закладу «Мокрокалигірський професійний аграрний ліцей»на користь державного бюджету кошти, використані на покриття витрат спеціального фонду у 2010 році в сумі 10 335 грн. 67 коп., та на користь Черкаського обласного бюджету кошти, використані на покриття витрат спеціального фонду у 2011 році в сумі 237 грн. 50 коп.

Представники позивача у судовому засіданні позов підтримали у повному обсязі, в обґрунтування вимог зазначили, що проведеною ревізією фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.02.2009 по 31.08.2011 встановлено, що протягом зазначеного періоду оплата комунальних послуг та витрат на заробітну плату проводилась за рахунок коштів загального фонду, тоді як вказані витрати були включені до вартості навчання згідно з калькуляціями витрат на підготовку одного слухача згідно з укладеними з фізичними особами договорами. Зазначене є порушенням абз. 5 п. 43, 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 та п. 3 Переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямків використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 № 659, п. 1.7 Порядку надання платних освітніх послуг державними та комунальними навчальними закладами, затвердженого спільним наказом Міносвіти і науки України, Мінекономіки України та Мінфіну від 23.07.2010 №736/902/758.

Вказане порушення призвело до незаконного використання коштів загального фонду державного бюджету на суму 13308 грн. 17 коп.

На вимогу контрольно-ревізійного управління кошти відповідачем не відшкодовані, тому позивач просить стягнути їх в судовому порядку.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов визнав повністю, зобов'язався сплачувати борг згідно укладеного графіку.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд установив наступне.

Державний навчальний заклад «Мокрокалигірський професійний аграрний ліцей»зареєстрований 23.08.1994 р. згідно витягу з ЄДРПОУ, ідентифікаційний код 14209459.

Відповідно до пункту 2 статті 8 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»від 26.01.1993 р. № 2939 (далі Закон № 2939) контрольно-ревізійні управління в областях проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Проведеною ревізією фінансово-господарської діяльності Державного навчального закладу «Мокрокалигірський професійний аграрний ліцей»за період з 01.02.2009 по 31.08.2011 встановлено, що протягом зазначеного періоду оплата комунальних послуг та витрат на заробітну плату проводилась за рахунок коштів загального фонду, тоді як вказані витрати були включені до вартості навчання згідно з калькуляціями витрат на підготовку одного слухача згідно з укладеними з фізичними особами договорами. Зазначене є порушенням абз. 5 п. 43, 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 та п. 3 Переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямків використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 № 659, п. 1.7 Порядку надання платних освітніх послуг державними та комунальними навчальними закладами, затвердженого спільним наказом Міносвіти і науки України, Мінекономіки України та Мінфіну від 23.07.2010 № 736/902/758.

Вказане порушення призвело до незаконного використання коштів загального фонду державного бюджету на суму 13 308 грн. 17 коп., що відображено в акті перевірки від 07.12.2011 за № 03-24/13.

Абзацом 5 пункту 43 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 р. N 228, визначено, що розпорядники повинні затвердити у кошторисах обсяг коштів для проведення розрахунків за електричну і теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами, у повному обсязі в розрахунку на рік з урахуванням коштів загального та спеціального фондів відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України. До кошторисів додаються детальні розрахунки за КЕКВК 1160 "Оплата комунальних послуг та енергоносіїв" на підставі затверджених в установленому порядку лімітів.

Відповідно до пункту 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 р. N 228, видатків бюджету або надання кредитів з бюджету спеціального фонду бюджету провадяться виключно в межах і за рахунок відповідних надходжень до цього фонду на підставі кошторисів з урахуванням внесених до них змін.

Пунктом 3 «Переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимоги щодо їх утворення та напрями використання» додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 17 травня 2002 р. N 659 (чинного на час виникнення правовідносин) визначено, що власні надходження бюджетних установ використовуються відповідно до закону про державний бюджет чи рішення про місцевий бюджет за такими напрямами:

а) перша група:

підгрупа 1 - на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням зазначених у підгрупі послуг, а також за погодженням з Мінфіном витрат капітального характеру, пов'язаних з наданням послуг із створення умов для початку реалізації інфраструктурних проектів;

підгрупа 2 - на організацію зазначених у підгрупі видів діяльності, а також на господарські видатки бюджетних установ;

підгрупа 3 - на утримання, обладнання, ремонт майна бюджетних установ;

підгрупа 4 - на ремонт, модернізацію чи придбання нових необоротних активів (крім будівель і споруд) та матеріальних цінностей, на покриття витрат, пов'язаних з організацією збирання і транспортування відходів і брухту на приймальні пункти, на преміювання осіб, які безпосередньо зайняті збиранням відходів і брухту, а також на господарські потреби бюджетних установ.

б) підгрупа 2 другої групи - за спеціально визначеними напрямами у разі надходження таких коштів.

В силу пункту 1.7 Порядку надання платних освітніх послуг державними та комунальними навчальними закладами, затвердженого спільним наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства економіки України та Міністерства фінансів України від 23.07.2010 № 736/902/758 кошти, отримані навчальним закладом від надання платних освітніх послуг, зараховуються на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України, та використовуються згідно із затвердженим кошторисом навчального закладу з урахуванням вимог законодавства.

Згідно пункту 7 статті 10 Закону № 2939 та пункту 46 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою КМУ №550 від 20.04.2006 р., позивачем на адресу відповідача направлено вимогу № 23-03/55-10370 від 20.12.2011 р. щодо усунення порушень фінансової дисципліни, виявлених ревізією та встановлено термін їх виконання до 23.01.2012 р.

Вказаною вимогою відповідача зобов'язано за рахунок спеціального фонду провести відшкодування заробітної плати та оплати комунальних послуг, оплачених за рахунок коштів загального фонду на суму 13308 грн. 17 коп.

З метою виконання вказаної вимоги відповідачем надано графік усунення порушень по незаконному використанню коштів у 2012 році, відповідно до якого відповідач зобов'язався з лютого по серпень 2012 року провести відшкодування державному бюджету вказаних коштів, проте взяті на себе зобов'язання ним не виконуються.

Так, в ході розгляду справи позивачем подано уточнення позовних вимог з урахуванням часткової сплати боргу, згідно якого невідшкодованими залишаються кошти в сумі 9203 грн. 17 коп.

Відповідно до частини 2 статті 15 Закону № 2939 законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Відповідно до п. 8 ст. 10 Закону № 2939 контрольно-ревізійна служба має право у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.

Згідно п. 10 ст. 10 Закону України № 2939 контрольно-ревізійна служба має право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

У зв'язку з набранням чинності 23.07.2011 постановою Кабінету Міністрів України №765 від 20.07.2011 «Про утворення територіальних органів Державної фінансової інспекції»відповідно до якої утворена як юридична особа Державна фінансова інспекція в Черкаській області, шляхом з перетворення контрольно-ревізійного управління у Черкаській області, тому саме Державна фінансова інспекція в Черкаській області звернулася до суду з даним позовом.

Приймаючи до уваги вищевикладені обставини, суд вважає позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Черкаській області законними та обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 86, ст. ст.159, 162, 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з державного навчального закладу «Мокрокалигірський професійний аграрний ліцей», що знаходиться за адресою: 20540, Черкаська область, Катеринопільський район, с. Мокра Калигірка, вулиця Шкільна, будинок 21, ідентифікаційний код 14209459, на користь Державного бюджету України, кошти, які використані на покриття витрат спеціального фонду у сумі 9203 (дев'ять тисяч двісті три) грн. 17 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя В.П. Тимошенко