Постанова № 24788690, 11.05.2012, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2012
Номер справи
3959/11/2170
Номер документу
24788690
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2012 р. Справа № 2-а-3959/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Комунальне підприємство "Котельщик" до Каховська об'єднана державна податкова інспекція Херсонської області державної податкової служби про скасування податкових повідомлень - рішень,

встановив:

У грудні 2007 року комунальне підприємство "Котельщик" (далі - позивач КП « Котельщик») звернулось до Господарського суду Херсонської області з позовом до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області (далі - відповідач, ОДПІ), у якому просило визнати нечинними податкові повідомлення-рішення від 25.06.2007 р. за № 0006541502/0, № 0006551502/0, № 0006561502/0, № 0006571502/0, № 0006581502/0, № 0006591502/0, № 0006601502/0, № 0006621502/0, № 0006611502/0 про визначення КП « Котельщик » податкових зобов'язань за платежем із штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 90 368,24 грн. за порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість

23.06.2011 року ухвалою Вищого адміністративного суду України скасовано постанову господарського суду Херсонської області від 07.02.2008 р., ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2008 р. та постановлено нову ухвалу, якою справу направлено на новий розгляд до Херсонського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 28.07.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийнятті з порушенням Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-III, оскільки згідно розрахунків штрафних санкцій до актів перевірки, вказані в них дати сплати підприємством заборгованості, не відповідають фактичним датам їх сплати згідно платіжних доручень та датам зарахувань до державного бюджету від'ємного значення різниці поточного звітного ( податкового) періоду згідно розрахунків коригувань сум ПДВ за травень та листопад 2006 року та податкової декларації ПДВ за вересень 2006 року. Крім цього, вказує на відсутність законних підстав у ОДПІ здійснювати документальну невиїзну перевірку для встановлення порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ.

Відповідно до письмових заперечень на позовну заяву, ДПІ вважає, що до позивача правомірно застосовані штрафні санкції спірними податковими повідомленнями-рішеннями на підставі п. 17.1.17 п. 17.1. ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ, оскільки ОДПІ мало підстави самостійно зараховувати сплачені позивачем суми податків на погашення боргів позивача за попередні періоди, посилаючись на п.7.7 ст. 7 Закону № 2181-ІІІ, відповідно до якого податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

В судовому засіданні, яке відбулось 04.04.2012 року, судом ухвалено на місці відповідно до ст. 55 КАС України щодо процесуального правонаступництва шляхом заміни Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області на її правонаступника Каховську об'єднану державну податкову інспекцію Херсонської області Державної податкової служби ( далі - ДПІ).

В судове засідання, призначене на 11.05.2012 р., сторони не прибули.

11.05.2012 року від ДПІ надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, хоча був належним чином повідомлення про дату та час слухання справи, про що свідчить лист повідомлення.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Згідно ст.10 Закону України « Про державну податкову службу в Україні » державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції, як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); здійснення контролю за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечення застосування та своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

25.06.2007 року Каховською об'єднаною державною податковою інспекцією Херсонської області була проведена невиїзна документальна перевірка позивача з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість, в ході якої встановлено порушення позивачем граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість та відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ за затримку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання застосовані штрафні санкції в розмірі 20% та 50 %, про що були складені акти від 25.06.2007 року за № 0006541502, № 0006551502, № 0006561502, № 0006571502, № 0006581502, № 0006591502, № 0006601502,

№ 0006631502, № 0006611502, № 0006621502.

На підставі зазначених актів ОДПІ та доданих до них розрахунків штрафних санкцій прийняті 25.06.2007 року -

- податкове повідомлення-рішення за № 0006541502/0, яким визначено позивачу штрафні санкції у розмірі 50 % на загальну суму 63 277,59 грн. за затримку сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 126 555,18 грн.;

- податкове повідомлення-рішення за № 0006551502/0, яким визначено позивачу штрафні санкції у розмірі 50 % на загальну суму 26 863,84 грн. за затримку сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 53 727,68 грн.;

- податкове повідомлення-рішення за № 0006561502/0, яким визначено позивачу штрафні санкції у розмірі 50 % на загальну суму 7 195,50 грн. за затримку сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 14 391,00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення за № 0006571502/0, яким визначено позивачу штрафні санкції у розмірі 50 % на загальну суму 31 015,00 грн. за затримку сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 62030,00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення за № 0006581502/0, яким визначено позивачу штрафні санкції у розмірі 50 % на загальну суму 6 261,00 грн. за затримку сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 12 522,00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення за № 0006591502/0, яким визначено позивачу штрафні санкції у розмірі 50 % на загальну суму 7 608,00 грн. за затримку сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 15216,00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення за № 0006601502/0, яким визначено позивачу штрафні санкції у розмірі 50 % на загальну суму 2 338,00 грн. за затримку сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 4 676,00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення за № 0006631502/0, яким визначено позивачу штрафні санкції у розмірі 20 % на загальну суму 462,20 грн. за затримку сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 2 311,00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення за № 0006621502/0, яким визначено позивачу штрафні санкції у розмірі 20 % на загальну суму 4 692,20 грн. за затримку сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 23 461,00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення за № 0006611502/0, яким визначено позивачу штрафні санкції у розмірі 50 % на загальну суму 3 932,50 грн. за затримку сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 7 865,00 грн.

Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що на момент винесення спірних повідомлень-рішень порядок узгодження сум податкових зобов'язань, оскарження рішень контролюючих органів та визначення податкового боргу був врегульований ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.2000 р., норми якого діяли до 01.01.2011 року, ( далі Закон України № 2181-III)

Пунктом 5.1. ст.5 Закону України № 2181-ІІІ передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Згідно пп.5.2.1. п.5.2 ст. 5 цього ж Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту (проведення платником податків процедури адміністративного оскарження рішення контролюючого органу).

Положеннями підпункту 5.3.1 п.5.3 статті 5 вказаного Закону передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 ст. 17 Закону України № 2181-ІІІ, чинного до 1 січня 2011 року, встановлена відповідальність платників податків за несплату узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, у вигляді штрафу, розмір якого встановлений диференційовано в залежності від тривалості затримки сплати, зокрема, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Закон України № 2181-ІІІ, який є спеціальним законом з питань оподаткування та який, зокрема установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків, зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не визначає подію, з настанням якої сплата узгодженої суми податкового зобов'язання вважається такою, що відбулася. Не визначає таку подію і Закон України «Про податок на додану вартість», який регулює відносини щодо сплати податку на додану вартість, з приводу дотримання строку сплати сум узгоджених зобов'язань з якого виник спір, що є предметом судового розгляду у даній справі.

Згідно пункту третього частини 1, частини 3 ст. 9 Закону України « Про систему оподаткування » ( втратив чинність з 1 січня 2011 року) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до частини 3 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженнями та похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-ІІІ днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування за безготівковими розрахунками - день подання до установи банку розрахункових документів на перерахування страхових внесків на рахунок Фонду; у разі сплати готівкою - день внесення коштів до банківської установи чи відділення зв'язку для перерахування на рахунок Фонду.

Частиною 7 ст.9 КАС України встановлено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права / аналогія права /.

З врахуванням зазначеного та застосовуючи аналогію закону є підстави для висновку, що з поданням позивачем до установи банку платіжних доручень на перерахування сум податку на додану вартість його обов'язок щодо сплати податку в цих сумах припинився.

Отже, для вирішення питання про виконання позивачем податкового обов'язку щодо сплати цих сум податкових зобов'язань в строк, установлений підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, додатками до актів перевірок є розрахунки штрафних санкцій, в яких визначені: назва документу, згідно якому зараховано грошове зобов'язання; дата нарахування; строк сплати; дата сплати; сума сплаченого боргу; кількість днів затримки; відсоток штрафу; сума штрафу.

Позивач долучив до матеріалів справи копії платіжних документів про сплату податку на додану вартість протягом 2006 року, зокрема платіжні доручення № 436 від 27.12.2006 року на суму 66 667,00 грн., № 354 від 09.11.2006 року на суму 11 899,00 грн., № 282 від 12.09.2006 року на суму 500,00 грн., № 205 від 20.06.2006 року на суму 5 804,06 грн., № 177 від 23.05.2006 року на суму 1 000,00 грн., № 166 від 03.05.2006 року на суму 500,00 грн., № 123 від 30.03.2006 року на суму 500,00 грн., № 58 від 20.02.2006 року на суму 500,00 грн., № 34 від 31.01.2.006 року на суму 730,00 грн., податкову декларацію з ПДВ за вересень 2009 року, податкову декларацію з ПДВ за вересень 2009 року, податкову декларацію з ПДВ за жовтень 2009 року та розрахунок коригувань сум ПДВ, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2005 року, а також акт № 2 від 28.12.2009 року про знищення документів, строк зберігання яких закінчився, зокрема платіжні доручення № 463 від 15.12.2005 року та № 434 від 18.11.2005 року.

Аналіз наданих ДПІ розрахунків штрафних санкцій, договорів про організацію взаєморозрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.06 р. № 705, наданих позивачем платіжних доручень та податкової звітності з ПДВ свідчать про те, що ДПІ відносило сплачені позивачем суми ПДВ на погашення податкового боргу, який виник за минулі періоди.

З досліджених вищевказаних документів судом встановлено, що

1) податкове повідомлення рішення від 25.06.2007 р. за № 0006541502/0 прийнято ОДПІ на підставі акту про порушення податкового законодавства № 0006541502 від 25.06.2007 року, згідно якому позивачу нараховані штрафні санкції в загальній сумі 63 277,59 грн. за затримку граничного терміну сплати податкового зобов'язання за період з 14.11.2005 р. по 14.09.2006 р., що складає 50 % штрафних санкцій від суми сплаченого боргу в сумі 126 555,18 грн., який виник згідно податкового повідомлення - рішення від 04.11.2005 року за № 0001672301, строк сплати якого настав 14.11.2005 року.

Згідно розрахунку штрафних санкцій до вказаного рішення та наданого до нього пояснення грошові зобов'язання за податковим повідомленням - рішенням від 04.11.2005 року за № 0001672301 погашені ОДПІ наступним чином:

- 10.05.2006 р. в сумі 119 394,24 грн. за рахунок від'ємного значення різниці поточного звітного періоду у зменшення суми податкового кредиту з ПДВ в сумі 200 000,00 грн. згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2005 року, внаслідок чого визначено 177 дн. затримки сплати узгодженого зобов'язання;

- 24.05.2006 р. в сумі 900,28 грн. за рахунок сплати 1 000,00 грн. згідно платіжного доручення № 177 від 23.05.2006 р. з призначенням платежу « сплата ПДВ станом на 23.04.2006 р.», внаслідок чого визначено 191 дн. затримки сплати узгодженого зобов'язання;

- 21.06.2005 р. в сумі 5 804,06 грн. за рахунок сплати 5 804,06 грн. згідно платіжного доручення № 205 від 20.06.2006 р. з призначенням платежу « податкова заборгованість минулих років по ПДВ згідно статті 36 постанови Кабінету Міністрів України № 124 від 09.02.2006 р. та протоколу - погодження розрахунків № 21/01-2 від 17.03.2006 року, внаслідок чого визначено 219 дн. затримки сплати узгодженого зобов'язання;

- 14.09.2006 р. в сумі 456,00 грн. за рахунок сплати 500,00 грн. згідно платіжного доручення № 282 від 12.09.2006 р. з призначенням платежу « сплата ПДВ станом на 12.09.2006 р.», внаслідок чого визначено 304 дн. затримки сплати узгодженого зобов'язання;

2) податкове повідомлення-рішення від 25.06.2007 р. за № 0006551502/0, прийнято ОДПІ на підставі акту про порушення податкового законодавства № 0006551502 від 25.06.2007 року, згідно якому позивачу нараховані штрафні санкції в загальній сумі 26 863,84 грн. за затримку граничного терміну сплати податкового зобов'язання за період з 02.03.200 р. по 20.10.2006 р., що складає 50 % штрафних санкцій від суми сплаченого боргу в сумі 53 727,68 грн., який виник згідно визначеного позивачем зобов'язання з ПДВ згідно податкової декларації за січень 2011 року за № 1686 від 20.02.2006 р., строк сплати якого настав 02.03.2006 р.

Згідно розрахунку штрафних санкцій до вказаного рішення та наданого до нього пояснення грошові зобов'язання за вказаною декларацією погашені ОДПІ за рахунок від'ємного значення різниці поточного звітного періоду у зменшення суми податкового кредиту з ПДВ в сумі 142 046,00 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за вересень 2006 року від 20.10.2006 р., внаслідок чого визначено 232 дн. затримки сплати узгодженого зобов'язання;

Проте, згідно дослідженого платіжного доручення № 58 від 20.02.2006 року на суму 500,00 грн. з призначенням платежу « сплата ПДВ станом на 20.02.2006 р.», судом визначено, що ОДПІ всупереч призначенню платежу не зарахував вказану суму в погашення визначеного позивачем грошового зобов'язання по декларації з ПДВ за січень 2006 року, без дослідження призначення платежу в платіжному дорученні, що підтверджується актом перевірки та копією облікової картки платника податку - позивача.

3) податкове повідомлення-рішення за № 0006561502/0 від 25.06.2007 р. прийнято ОДПІ на підставі акту про порушення податкового законодавства № 0006561502 від 25.06.2007 року, згідно якому позивачу нараховані штрафні санкції в загальній сумі 7 195,50 грн. за затримку граничного терміну сплати податкового зобов'язання за період з 30.03.200 р. по 20.10.2006 р., що складає 50 % штрафних санкцій від суми сплаченого боргу в сумі 14 391,00 грн., який виник згідно визначеного позивачем зобов'язання з ПДВ згідно податкової декларації за лютий 2006 року за № 2650 від 20.03.2006 р., строк сплати якого настав 30.03.2006 р.

Згідно розрахунку штрафних санкцій до вказаного рішення та наданого до нього пояснення грошові зобов'язання за вказаною декларацією погашені ОДПІ за рахунок від'ємного значення різниці поточного звітного періоду у зменшення суми податкового кредиту з ПДВ в сумі 142 046,00 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за вересень 2006 року від 20.10.2006 р., внаслідок чого визначено 204 дн. затримки сплати узгодженого зобов'язання;

Проте, згідно дослідженого платіжного доручення № 123 від 28.03.2006 року на суму 500,00 грн. з призначенням платежу « сплата ПДВ станом на 20.03.2006 р.», судом визначено, що ОДПІ всупереч призначенню платежу не зарахував вказану суму в погашення визначеного позивачем грошового зобов'язання по декларації з ПДВ за лютий 2006 року, без дослідження призначення платежу в платіжному дорученні, що підтверджується актом перевірки та копією облікової картки платника податку - позивача.

4) податкове повідомлення-рішення за № 0006571502/0 від 25.06.20007 р., прийнято ОДПІ на підставі акту про порушення податкового законодавства № 0006571502 від 25.06.2007 року, згідно якому позивачу нараховані штрафні санкції в загальній сумі 31 015,00 грн. за затримку граничного терміну сплати податкового зобов'язання за період з 03.05.200 р. по 20.10.2006 р., що складає 50 % штрафних санкцій від суми сплаченого боргу в сумі 62030,00 грн., який виник згідно визначеного позивачем зобов'язання з ПДВ згідно податкової декларації за березень 2006 року за № 5272 від 20.04.2006 р., строк сплати якого настав 03.05.2006 р.

Згідно розрахунку штрафних санкцій до вказаного рішення та наданого до нього пояснення грошові зобов'язання за вказаною декларацією погашені ОДПІ за рахунок від'ємного значення різниці поточного звітного періоду у зменшення суми податкового кредиту з ПДВ в сумі 142 046,00 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за вересень 2006 року від 20.10.2006 р., внаслідок чого визначено 170 дн. затримки сплати узгодженого зобов'язання;

Проте, згідно дослідженого платіжного доручення № 166 від 03.05.2006 року на суму 500,00 грн. з призначенням платежу « сплата ПДВ станом на 28.04.2006 р.», судом визначено, що ОДПІ всупереч призначенню платежу не зарахував вказану суму в погашення визначеного позивачем грошового зобов'язання по декларації з ПДВ за березень 2006 року, без дослідження призначення платежу в платіжному дорученні, що підтверджується актом перевірки та копією облікової картки платника податку - позивача.

5) податкове повідомлення-рішення за № 0006581502/0 від 25.06.20007 р., прийнято ОДПІ на підставі акту про порушення податкового законодавства № 0006581502 від 25.06.2007 року, згідно якому позивачу нараховані штрафні санкції в загальній сумі 6 261,00 грн. за затримку граничного терміну сплати податкового зобов'язання за період з 30.05.200 р. по 20.10.2006 р., що складає 50 % штрафних санкцій від суми сплаченого боргу в сумі 12 522,00 грн., який виник згідно визначеного позивачем зобов'язання з ПДВ згідно податкової декларації за квітень 2006 року за № 8384 від 22.05.2006 р., строк сплати якого настав 30.05.2006 р.

Згідно розрахунку штрафних санкцій до вказаного рішення та наданого до нього пояснення грошові зобов'язання за вказаною декларацією погашені ОДПІ в частині 11 897 грн. за рахунок від'ємного значення різниці поточного звітного періоду у зменшення суми податкового кредиту з ПДВ в сумі 142 046,00 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за вересень 2006 року від 20.10.2006 р., внаслідок чого визначено 143 дн. затримки сплати узгодженого зобов'язання та в частині 624,68 грн. за рахунок від'ємного значення різниці поточного звітного періоду у зменшення суми податкового кредиту з ПДВ в сумі 128 830,00 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за жовтень 2006 року від 20.11.2006 р., внаслідок чого визначено 174 дн. затримки сплати узгодженого зобов'язання.

Проте, згідно дослідженого платіжного доручення № 177 від 23.05.2006 року на суму 1 000,00 грн. з призначенням платежу « сплата ПДВ станом на 23.05.2006 р.», судом визначено, що ОДПІ всупереч призначенню платежу не зарахував вказану суму в погашення визначеного позивачем грошового зобов'язання по декларації з ПДВ за квітень 2006 року, без дослідження призначення платежу в платіжному дорученні, що підтверджується актом перевірки та копією облікової картки платника податку - позивача.

6) податкове повідомлення-рішення за № 0006591502/0 від 25.06.20007 р., прийнято ОДПІ на підставі акту про порушення податкового законодавства № 0006591502 від 25.06.2007 року, згідно якому позивачу нараховані штрафні санкції в загальній сумі 7 608,00 грн. за затримку граничного терміну сплати податкового зобов'язання за період з 30.06.200 р. по 20.11.2006 р., що складає 50 % штрафних санкцій від суми сплаченого боргу в сумі 15 216,00 грн., який виник згідно визначеного позивачем зобов'язання з ПДВ згідно податкової декларації за травень 2006 року за № 9188 від 20.06.2006 р., строк сплати якого настав 30.06.2006 р.

Згідно розрахунку штрафних санкцій до вказаного рішення та наданого до нього пояснення грошові зобов'язання за вказаною декларацією погашені ОДПІ за рахунок від'ємного значення різниці поточного звітного періоду у зменшення суми податкового кредиту з ПДВ в сумі 128 830,00 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за жовтень 2006 року від 20.11.2006 р., внаслідок чого визначено 143 дн. затримки сплати узгодженого зобов'язання

7) податкове повідомлення-рішення за № 0006601502/0 від 25.06.2007 р. прийнято ОДПІ на підставі акту про порушення податкового законодавства № 0006601502 від 25.06.2007 року, згідно якому позивачу нараховані штрафні санкції в загальній сумі 2 338,00 грн. за затримку граничного терміну сплати податкового зобов'язання за період з 20.07.2006 р. по 20.11.2006 р., що складає 50 % штрафних санкцій від суми сплаченого боргу в сумі 4 676,00 грн., який виник згідно податкового повідомлення - рішення від 10.07.2006 року за № 0002032301, строк сплати якого настав 20.07.2005 року.

Згідно розрахунку штрафних санкцій до вказаного рішення та наданого до нього пояснення грошові зобов'язання за вказаним податковим повідомленням - рішенням погашені ОДПІ за рахунок від'ємного значення різниці поточного звітного періоду у зменшення суми податкового кредиту з ПДВ в сумі 128 830,00 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за жовтень 2006 року від 20.11.2006 р., внаслідок чого визначено 123 дн. затримки сплати узгодженого зобов'язання;

8) податкове повідомлення-рішення за № 0006611502/0 від 25.06.20007 р., прийнято ОДПІ на підставі акту про порушення податкового законодавства № 0006611502 від 25.06.2007 року, згідно якому позивачу нараховані штрафні санкції в загальній сумі 3 932,50 грн. за затримку граничного терміну сплати податкового зобов'язання за період з 31.07.2006 р. по 20.11.2006 р., що складає 50 % штрафних санкцій від суми сплаченого боргу в сумі 7 865,00 грн., який виник згідно визначеного позивачем зобов'язання з ПДВ згідно податкової декларації за червень 2006 року за № 12374 від 20.07.2006 р., строк сплати якого настав 31.07.2006 р.

Згідно розрахунку штрафних санкцій до вказаного рішення та наданого до нього пояснення грошові зобов'язання за вказаною декларацією погашені ОДПІ за рахунок від'ємного значення різниці поточного звітного періоду у зменшення суми податкового кредиту з ПДВ в сумі 128 830,00 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за жовтень 2006 року від 20.11.2006 р., внаслідок чого визначено 112 дн. затримки сплати узгодженого зобов'язання

9) податкове повідомлення-рішення за № 0006621502/0 від 25.06.20007 р., прийнято ОДПІ на підставі акту про порушення податкового законодавства № 0006621502 від 25.06.2007 року, згідно якому позивачу нараховані штрафні санкції в загальній сумі 4 692,20 грн. за затримку граничного терміну сплати податкового зобов'язання за період з 30.08.2006 р. по 20.11.2006 р., що складає 20 % штрафних санкцій від суми сплаченого боргу в сумі 23 461,00 грн., який виник згідно визначеного позивачем зобов'язання з ПДВ згідно податкової декларації за липень 2006 року за № 15091 від 21.08.2006 р., строк сплати якого настав 30.08.2006 р.

Згідно розрахунку штрафних санкцій до вказаного рішення та наданого до нього пояснення грошові зобов'язання за вказаною декларацією погашені ОДПІ за рахунок від'ємного значення різниці поточного звітного періоду у зменшення суми податкового кредиту з ПДВ в сумі 128 830,00 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за жовтень 2006 року від 20.11.2006 р., внаслідок чого визначено 82 дн. затримки сплати узгодженого зобов'язання

10) податкове повідомлення-рішення за № 0006631502/0 від 25.06.20007 р. прийнято ОДПІ на підставі акту про порушення податкового законодавства № 0006631502 від 25.06.2007 року, згідно якому позивачу нараховані штрафні санкції в загальній сумі 462,20 грн. за затримку граничного терміну сплати податкового зобов'язання за період з 02.10.2006 р. по 20.11.2006 р., що складає 20 % штрафних санкцій від суми сплаченого боргу в сумі 2 311,00 грн., який виник згідно визначеного позивачем зобов'язання з ПДВ згідно податкової декларації за серпень 2006 року за № 16111 від 20.09.2006 р., строк сплати якого настав 02.10.2006 р.

Згідно розрахунку штрафних санкцій до вказаного рішення та наданого до нього пояснення грошові зобов'язання за вказаною декларацією погашені ОДПІ за рахунок від'ємного значення різниці поточного звітного періоду у зменшення суми податкового кредиту з ПДВ в сумі 128 830,00 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за жовтень 2006 року від 20.11.2006 р., внаслідок чого визначено 49 дн. затримки сплати узгодженого зобов'язання

Як визначено підпунктом 7.1.1 пункту 7.1 статті 7 Закону України № 2181-ІІІ, джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.

Відповідно до пункту 1.8 Інструкції про порядок ведення державними податковими інспекціями оперативно-бухгалтерського обліку податків і неподаткових платежів, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 12 травня 1994 року N 37 (чинної на час виникнення спірних правовідносин; далі - Інструкція), облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, проводяться органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи.

Згідно з пунктом 5.3 Інструкції при обробці розрахункових документів про сплату платежів до бюджету в автоматичному режимі з використанням даних електронного реєстру розрахункових документів відповідальною особою, яка проводить їх обробку, за зовнішніми ознаками перевіряються дані заповнення реквізиту „ Призначення платежу" на відповідність необхідним вимогам та на його паперовій копії проставляються дата та підпис відповідальної особи.

Виходячи з аналізу вищевказаних правових норм та досліджених доказів, наданих сторонами по справі, суд приходить до висновку, що ОДПІ сплачені позивачем суми поточних платежів за податковою декларацією з ПДВ за січень 2006 року в сумі 500,00 грн. згідно платіжного доручення за № 58 від 20.02.2006 р., за податковою декларацією з ПДВ за лютий 2006 року в сумі 500,00 грн. згідно платіжного доручення за № 123 від 30.03.2006 р., за податковою декларацією з ПДВ за березень 2006 року в сумі 500,00 грн. згідно платіжного доручення за № 166 від 03.05.2006 р., за податковою декларацією з ПДВ за квітень 2006 року в сумі 1000,00 грн. згідно платіжного доручення за № 177 від 23.05.2006 р., направив на погашення пені та податкового боргу, що обліковувався у позивача на особовому рахунку в ОДПІ за минулі періоди.

Відповідачем, не звертаючи уваги на призначення платежів в платіжних дорученнях, зараховані вказані платежі на погашення не поточних податкових зобов'язань, а податкового боргу, що виник раніше з податку на додану вартість в порядку календарної черговості настання граничних строків сплати узгоджених зобов'язань.

Відповідно до Закону України « Про державну податкову службу в Україні" права органів державної податкової служби не передбачають права самостійно, без згоди на то платника податків або відповідного рішення суду, визначати призначення платежу.

Орган державної податкової служби має право лише вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства.

Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7 статті 7 Закону ЗУ № 2181-III, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.

За таких обставин самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним. Із наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що дії Каховської ОДПІ щодо самостійного зарахування сплачених відповідачем сум податку на додану вартість в рахунок погашення податкового боргу попередніх податкових періодів є неправомірними, за

- податковим повідомленням-рішенням за № 0006541502/0 від 25.06.2007 р. в частині суми нарахування штрафних санкцій в розмірі 450,14 грн., за рахунок направлення сплаченої позивачем суми 900,27 грн. згідно платіжного доручення № 177 від 23.05.2006 року на суму 1 000,00 грн. з призначенням платежу « сплата ПДВ станом на 23.05.2006 р.», оскільки вказана сума підлягає зарахуванню в погашення визначеного позивачем грошового зобов'язання по декларації з ПДВ за квітень 2006 року.

- податковим повідомленням-рішенням за № 0006551502/0 від 25.06.2007 р. в частині нарахування штрафних санкцій в розмірі 250,00 грн., за рахунок направлення сплаченої позивачем суми 500,00 грн. згідно платіжного доручення № 58 від 20.02.2006 року з призначенням платежу « сплата ПДВ станом на 20.02.2006 р.», оскільки вказана сума підлягає зарахуванню в погашення визначеного позивачем грошового зобов'язання по декларації з ПДВ за січень 2006 року.

- податковим повідомленням-рішенням за № 0006561502/0 від 25.06.2007 р. в частині нарахування штрафних санкцій в розмірі 250,00 грн., за рахунок направлення сплаченої позивачем суми 500,00 грн. згідно платіжного доручення № 123 від 30.03.2006 року з призначенням платежу « сплата ПДВ станом на 20.03.2006 р.», оскільки вказана сума підлягає зарахуванню в погашення визначеного позивачем грошового зобов'язання по декларації з ПДВ за лютий 2006 року.

- податковим повідомленням-рішенням за № 0006571502/0 від 25.06.2007 р. в частині нарахування штрафних санкцій в розмірі 250,00 грн., за рахунок направлення сплаченої позивачем суми 500,00 грн. згідно платіжного доручення № 166 від 03.05.2006 року з призначенням платежу « сплата ПДВ станом на 28.04.2006 р.», оскільки вказана сума підлягає зарахуванню в погашення визначеного позивачем грошового зобов'язання по декларації з ПДВ за березень 2006 року.

- податкове повідомлення-рішення за № 0006581502/0 від 25.06.2007 р. в частині нарахування штрафних санкцій в розмірі 500,00 грн., за рахунок направлення сплаченої позивачем суми 1 000,00 грн. згідно платіжного доручення № 177 від 23.05.2006 року з призначенням платежу « сплата ПДВ станом на 28.04.2006 р.», оскільки вказана сума підлягає зарахуванню в погашення визначеного позивачем грошового зобов'язання по декларації з ПДВ за квітень 2006 року, а відтак вказані податкові повідомлення рішення в цій частині підлягають скасуванню.

Щодо доводів позивача в частині неправомірності направлення сплачених ним сум згідно платіжного доручення № 434 від 18.11.2005 року в розмірі 53 959,00 грн. та платіжного доручення № 463 від 15.11.2005 року в розмірі 295 236,00 грн., то суд не вбачає порушень ОДПІ щодо погашення податкового боргу минулих періодів відповідно до на п.7.7 ст. 7 Закону № 2181-ІІІ, оскільки згідно даних ОДПІ протоколу - погодження розрахунків № 21/01-4 від 18.10.2005 р. на суму 53 959,00 грн., протоколу - погодження розрахунків № 21/01-10 від 16.11.2005 р., на суму 295 236,00 грн., вбачається призначення вказаних сум на погашення податкової заборгованості минулих років по ПДВ згідно постанови Кабінету Міністрів України № 664 від 29.07.2005 р.

За таких обставин суд приходить до висновку про часткове задоволення обґрунтованості позовних вимог.

Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позовні вимоги комунального підприємства "Котельщик" до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби про визнання нечинними податкові повідомлення - рішення задовольнити частково.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області за № 0006541502/0 від 25.06.2007 р. в частині штрафних санкцій в сумі 450,14 грн.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області за № 0006551502/0 від 25.06.2007 р. в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 250,00 грн.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області за № 0006561502/0 від 25.06.2007 р. в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 250,00 грн.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області за № 0006571502/0 від 25.06.2007 р. в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 250,00 грн.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області за № 0006581502/0 від 25.06.2007 р. в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 500,00 грн.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь комунального підприємства "Котельщик" (код ЄДРПОУ 22733571) витрати зі сплати судового збору пропорційно задоволеним позовним вимогам в розмірі 17,00 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Дубровна В.А.

кат. 8.2.1