Постанова № 24788245, 05.06.2012, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2012
Номер справи
2а-46235/09/1670
Номер документу
24788245
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-46235/09/1670

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Удовіченка С.О.,

при секретарі - Авдєєнку Є.В.,

за участю:

представника позивача - Дмитренко А.М.,

представника відповідача - Щурика О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Транснаціональної фінансово-промислової нафтової компанії "Укртатнафта" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Закрите акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (по тексту - позивач) звернулося до суду з позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області (по тексту - відповідач) про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 09.10.2007 №0003501501/3/2331, №0003511501/3/2332.

В обґрунтування вимог позивач посилався на відсутність порушень вимог податкового зобов'язання з його боку та безпідставність винесення податкових повідомлень -рішень.

Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог, посилаючись на правомірність винесення податкових повідомлень - рішень у зв'язку з порушенням позивачем вимог податкового законодавства.

Відповідно до частини третьої статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України, прокурор вступив у справу для захисту інтересів держави в особі Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області, згідно листа №05/1-1146 вих.07 від 19.11.2007, що наявний в матеріалах справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши інші докази у їх сукупності, суд встановив такі обставини

Судом встановлено, що Закрите акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області 22.12.1995, ідентифікаційний номер 00152307.

Крім того, позивач повідомив суд, що 11.02.2010 на виконання вимог Закону України "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008 №514-VI -Закрите акціонерне товариство транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" змінило найменування на Публічне акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (далі по тексту - ПАТ "ТФПНК "Укртатнафта"), про що внесено відповідні зміни до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців, що сторонами не оспорюється.

Як платник податків, зборів (обов'язкових платежів) ПАТ "ТФПНК"Укртатнафта" з 27.12.1995 перебуває на обліку в Кременчуцькій об'єднаній державній інспекції Полтавської області (далі по тексту -Кременчуцька ОДПІ).

Також, судом встановлено, що в період з 14.02.2007 по 16.02.2007 податковими інспекторами Кременчуцької ОДПІ проведено невиїзну документальну (камеральну) перевірку податкової звітності з податку на прибуток за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006 рік Закритого акціонерного товариства "Транснаціональної фінансово-промислової нафтової компанії "Укртатнафта".

Результати перевірки оформлені актом від 16.02.2007 №81/15-121/00152307 (по тексту - акт перевірки) у якому відображено, що Закритим акціонерним товариством "Транснаціональної фінансово-промислової нафтової компанії "Укртатнафта" в порушення:

- підпунктів 7.8.2 та 7.8.3. пункту 7.8. статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" безпідставно віднесло до рядка 20 декларації з податку на прибуток підприємства за 11 місяців 2006 року та рядка 13 декларації за 2006 рік авансовий внесок по податку на прибуток в зв'язку із нарахуванням дивідендів, чим занизило нарахування податку на прибуток на суму 31 040 125 грн. в цілому за рік.

- підпункту пункту 7.8. статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" безпідставно віднесено в декларації з податку на прибуток за 11 місяців 2006 року в рядок 20 та в декларацію з податку на прибуток за 2006 рік В рядочок 13 суму 10 613 796 грн., чим занизило нарахування податку на прибуток на суму 10 613 796 грн. в цілому за рік.

- постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.2006 № 678 та Порядку складання Розрахунку частини прибутку (доходу) підприємство безпідставно за результатами роботи 4 кварталу 2006 року зменшило вже нараховану та сплачену суму частини прибутку (доходу), в результаті чого виникло від'ємне нарахування по частині прибутку (доходу) в сумі 27 459 626 грн. Таким чином. підприємством безпідставно завищено переплату по частині прибутку (доходу) у сумі 27 459 626 грн.

У розділі акту перевірки "висновок" зазначено, що за результатами проведення невиїзної документальної (камеральної) перевірки податкової звітності з податку на прибуток АТ "Укртатнафта"та згідно з підпунктом "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-III по картці особового рахунку платника по податку на прибуток і частині прибутку (доходу) будуть відображені слідуючи показники:

податок на прибуток (код платежу 11021000) переплата у сумі 17 246 349,50 грн., яка розрахована наступним чином: переплата з врахуванням від'ємних нарахувань по декларації з податку на прибуток за 2006 рік складатиме 58 900 270,50 грн. та зменшиться на суму 41 653 921 грн. ( 31 040 125 грн. -авансові внески податку на прибуток на суму дивідендів, 10 613 796 грн. -авансові внески, нараховані на частину прибутку (доходу)). Крім того, після проведення податкового повідомлення-рішення також буде переплата зменшена на суму штрафу;

частина прибутку (доходу) (код платежу 21010200) переплата у сумі 6 151 922 грн., яка розрахована наступним чином: переплата з врахуванням декларації з податку на прибуток за 2006 рік складатиме 33 611 548 грн., яка зменшиться на суму 27 459 626 грн.. Залишок в сумі 6 151 922 грн. -знаходиться на судовому оскарженні.

За висновками акту перевірки податковим органом прийнято:

16.02.2007 податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 0000401501/0/3841 яким Закритому акціонерному товариству "Транснаціональній фінансовій-промисловій нафтовій компанії "Укртатнафта" визначено суму податкового зобов'язання за платежем: "частина прибутку (доходу) господарських організацій (державних казенних підприємств) "в розмірі 27 459 626 грн. в тому числі за основним платежем -27 459 626 грн.

16.02.2007 податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 0000391501/0/385 яким Закритому акціонерному товариству "Транснаціональній фінансовій-промисловій нафтовій компанії "Укртатнафта" визначено суму податкового зобов'язання за платежем: "податок на прибуток приватних підприємств" в розмірі 41 653 921 грн. в тому числі за основним платежем -41 653 921 грн.

28.02.2007 податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 0000611501/0/398 яким Закритому акціонерному товариству "Транснаціональній фінансовій-промисловій нафтовій компанії "Укртатнафта" визначено суму податкового зобов'язання за платежем: "податок на прибуток приватних підприємств" в розмірі 2 082 696,05 грн. в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями - 2 082 696,05 грн.

Позивач не погодившись із прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями та розпочав процедуру апеляційного оскарження.

Так, за результатом розгляду первинної скарги ЗАТ "ТФПНК"Укртатнафта" від 06.03.2007 №14/02-412 рішенням Кременчуцької ОДПІ від 28.04.2007 №13888/10/25-010 у задоволенні вимог скаржника було відмовлено, податкові повідомлення рішення від 16.02.2007 № 0000401501/0/3841, № 0000391501/0/385 та від 28.02.2007 № 0000611501/0/398 залишено без змін.

В адресу підприємства Кременчуцькою ОДПІ направлено податкові повідомлення -рішення від 08.05.2007 № 0000401501/1/1986, № 0000391501/1/984, № 0000611501/1/985 в яких суми податкових зобов'язань залишились незмінними та зазначено новий граничний строк сплати податкового зобов'язання.

16.07.2007 Державною податковою адміністрацією в Полтавській області за результатами розгляду повторної скарги ЗАТ "ТФПНК"Укртатнафта" від 14.05.2007 №14/02-754 прийнято рішення № 1660/10/25-017, яким залишено без змін податкові повідомлення-рішення Кременчуцької ОДПІ від 16.02.2007 № 0000401501/0/3841, № 0000391501/0/385, від 28.02.2007 № 0000611501/0/398 та від 08.05.2007 № 0000401501/1/1986, № 0000391501/1/984, № 0000611501/1/985, а також рішення Кременчуцької ОДПІ від 28.04.2007 № 13885/10/25-010, прийняте за результатами розгляду первинної скарги, а скаргу без задоволення.

В адресу підприємства Кременчуцькою ОДПІ направлено податкові повідомлення -рішення від 23.07.2007 № 0000401501/2/1578, № 0000391501/2/1579, № 0000611501/2/1580 в яких суми податкових зобов'язань залишились незмінними та зазначено новий граничний строк сплати податкового зобов'язання.

За результатами розгляду скарги ЗАТ "ТФПНК"Укртатнафта" від 30.07.2007 № 6847/6 Державною податковою адміністрацією України 26.09.2007 прийнято рішення №9321/6/25/25-0115 яким:

скасовано податкове повідомлення - рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції від 16 лютого 2007 року №0000401501/0/384, податкові повідомлення-рішення від 16 лютого 2007 року №0000391501/0/385 та від 28 лютого 2007 року №0000611501/0/398 в частині донарахованих 31600000 грн. податку на прибуток і 1580000 грн. застосованої штрафної санкції відповідно, та в зазначеній частині рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції від 28 квітня 2007 року №13885/10, прийняте за розглядом первинної скарги (податкові повідомлення-рішення від 8 травня 2007 року №0000401501/1/986, №0000391501/1/984 і №0000611501/1/985), державної податкової адміністрації у Полтавській області від 16 липня 2007 року №1660/10/25-017, прийняте за розглядом повторної скарги (податкове повідомлення-рішення від 23 липня 2007 року №0000401501/2/1579, №0000391501/2/1578 і №0000611501/2/1580), а в іншій частині податкові повідомлення-рішення від 16 лютого 2007 року №0000391501/0/385, від 28 лютого 2007 року №0000611501/0/398 та рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції від 28 квітня 2007 року №13885/10, прийняте за розглядом первинної скарги {податкові повідомлення-рішення від 8 травня 2007 року №0000391501/1/984 №0000611501/1/985), та рішення державної податкової адміністрації у Полтавській області від 16 липня 2007 року №1660/10/25-017, прийняте за розглядом повторної скарги (податкове повідомлення-рішення від 23 липня 2007 року №0000391501/2/1578 і №0000611501/2/1580) залишено без змін.

З урахування вказаного рішення, Кременчуцькою ОДПІ, 09.10.2007 винесено податкові повідомлення -рішення форми "Р":

№ 0003501501/3/2331 яким Закритому акціонерному товариству "Транснаціональній фінансовій-промисловій нафтовій компанії "Укртатнафта" визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на прибуток в розмірі 10 053 921 грн. в тому числі за основним платежем -10 053 921 грн.

№0003511501/3/2332 яким Закритому акціонерному товариству "Транснаціональній фінансовій-промисловій нафтовій компанії "Укртатнафта" визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на прибуток в розмірі 502696,05 грн. в тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями - 502696,05 грн.

Позивач не погодився із зазначеними податковими повідомленнями -рішеннями у зв'язку із чим оскаржив їх до суду.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Під час проведення перевірки податковим органом було встановлено наступні обставини, що зумовили визначення позивачу податкового зобов'язання.

Згідно із рішенням загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства "Транснаціональна фінансова-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" нараховано дивідендів за результати фінансово-господарської діяльності за 2004 -2005 роки у сумі 124160,5 тис. грн., які станом на момент податкової перевірки сплачені не були.

В декларації з податку на прибуток за 11 місяців 2006 року ЗАТ "ТФПНК"Укртатнафта" в рядку 20 "авансові внески, нараховані на суму дивідендів та прирівняних до них платежів", відобразило авансовий внесок на суму дивідендів (124160,50 тис. грн. х 25%) у розмірі 31040125 грн., в тому числі за 2004 рік - 15 438 125 грн., за 2005 рік-15 602 000 грн.

Крім цього, до рядка 20 декларації з податку на прибуток за 11 місяців 2006 року включено 7964505 грн. - авансового внеску з податку на прибуток на суму відрахувань частини прибутку (доходу) декларації за 3 квартали 2006 року та 2649291 грн. - авансового внеску з податку на прибуток на суму нарахованих відрахувань частини прибутку за 2004 рік.

В декларації з податку на прибуток за 2006 рік ЗАТ "ТФПНК"Укртатнафта" суму авансових внесків на дивіденди та на частину прибутку в сумі 41 653 921,00 грн. включило у рядок 13 "зменшення нарахованої суми податку".

Вказані вище обставини сторонами не оспорюються.

В рішенні Державної податкової адміністрації України 26.09.2007 №9321/6/25/25-0115, з урахуванням якого прийняті оспорювані податкові повідомлення - рішення, з'ясовано, що ЗАТ "ТФПНК"Укртатнафта" відобразило в рядку 20 "авансові внески, нараховані на суму дивідендів та прирівняних до них платежів" в декларації з податку на прибуток за 11 місяців 2006 року нарахування та внесення до бюджету авансових внесків на суму дивідендів в розмірі 31 040 125 грн. та авансових внесків на суму відрахувань частини прибутку (доходу), отриманого за результатами фінансово-господарської діяльності за 2004 рік та за 3 квартали 2006 року в розмірі 10 613 796 грн. Фактично за 11 місяців 2006 року авансовий внесок з податку на прибуток зарахований в рахунок переплати з податку на прибуток згідно з листом ЗАТ "ТФПНК"Укртатнафта" від 20.12.2006 №13-12972. Зарахування проведено 29.12.2006. Переплата виникла за рахунок перерахування коштів у загальній сумі 31 600 000 грн. платіжними дорученнями від 28.09.2006 №10425 на суму 10000000 грн., від 27.09.2006 №10401 на суму 6000000 грн., від 31.10.2006 №11692 на суму 9000000 грн., від 27.11. 2006 №12798 на суму 3000000 грн., від 20.12.2006 №13603 на суму 100 000 грн., від 29.12.2006 № 3980 на суму 3500000 грн. з призначенням платежу "авансовий внесок по податку на прибуток".

Перевіряючи правильність висновків відповідача, що стали підставою для визначення позивачу податкового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 10 053 921,00 грн. та нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 502 696,05 грн., суд враховує, наступне.

Відповідно до пункту 1.9 статті 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994, № 334/94-ВР (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) дивіденд - платіж, який здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав (інвестиційних сертифікатів) у зв'язку з розподілом частини прибутку такого емітента, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку. До дивідендів прирівнюється також платіж, який здійснюється державним некорпоратизованим, казенним чи комунальним підприємством на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у зв'язку з розподілом частини прибутку такого підприємства, платіж, який виплачується власнику сертифіката фонду операцій з нерухомістю в результаті розподілу доходу фонду операцій з нерухомістю. При цьому наявність чи відсутність прибутку, розрахованого згідно з правилами податкового обліку, не може впливати на прийняття чи неприйняття рішення щодо нарахування дивідендів.

Підпунктом 7.8.4. пункту 7.8 статті 7 вказаного Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі коли за наслідками звітного періоду сума податкових зобов'язань платника податку має від'ємне значення, сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом такого звітного періоду у зв'язку із нарахуванням дивідендів, додається у збільшення такого від'ємного значення, а у разі коли сума такого авансового внеску перевищує суму податкових зобов'язань підприємства - емітента корпоративних прав за податком на прибуток такого звітного періоду, різниця переноситься у зменшення податкових зобов'язань наступного податкового періоду, а при отриманні від'ємного значення податкового зобов'язання такого наступного періоду - на зменшення податкових зобов'язань майбутніх податкових періодів.

Згідно з абзацом 1 підпункту 7.8.2 пункту 7.8 статті 7 вищезазначеного Закону в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої пунктом 10.1 статті 10 цього Закону, нарахованої на суму дивідендів, призначених для виплати, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно із виплатою дивідендів.

В силу підпункту 10.1 статті 10 цього Закону прибуток платників податку, включаючи підприємства, засновані на власності окремої фізичної особи, оподатковується за ставкою 25 відсотків до об'єкта оподаткування.

В декларації з податку на прибуток за 11 місяців 2006 року ЗАТ "ТФПНК"Укртатнафта" в рядку 20 відобразило авансовий внесок на суму нарахованих та не сплачених дивідендів (124160,50 тис. грн. х 25%) у розмірі 31 040 125 грн. та включило 7964505 грн. - авансового внеску з податку на прибуток на суму відрахувань частини прибутку (доходу) декларації за 3 квартали 2006 року та 2 649 291 грн. - авансового внеску з податку на прибуток на суму нарахованих відрахувань частини прибутку за 2004 рік. Разом сума рядка 20 "авансові внески, нараховані на суму дивідендів та прирівняних до них платежів" склала 41 653 921 грн.

Листом від 09.08.2006 №13-8254 позивач просить Кременчуцьку ОДПІ суму авансового внеску з податку на прибуток (код 11021000) у розмірі 1 395 004 грн. зарахувати в рахунок переплати податку на прибуток (код 11021000).

Кременчуцька ОДПІ листом від 01.09.2006 № 22269/10 повідомила, що в КОР зарахований авансовий внесок, нарахований на частину прибутку (доходу), що підлягає сплаті до загального фонду державного бюджету за результатами фінансово - господарської діяльності в сумі 1395004 грн., тому було зараховано переплату в сумі 1395004 грн.

Судом встановлено, що ЗАТ "ТФПНК"Укртатнафта" сплачено 31600000 грн. платіжними дорученнями від 28.09.2006 №10425 на суму 10000000 грн., від 27.09.2006 №10401 на суму 6000000 грн., від 31.10.2006 №11692 на суму 9000000 грн., від 27.11. 2006 №12798 на суму 3000000 грн., від 20.12.2006 №13603 на суму 100 000 грн., від 29.12.2006 № 3980 на суму 3500000 грн. з призначенням платежу "авансовий внесок по податку на прибуток".

Листом ЗАТ "ТФПНК"Укртатнафта" 29.12.2006 просить Кременчуцьку ОДПІ переплату, яка рахується на особовому рахунку з податку на прибуток (код 11021000) станом на 01.12.2006 за суму 61 017 881,50 грн. зарахувати в рахунок:

сплати авансового внеску по податку на прибуток (код 11021000), нарахованого на суму дивідендів по результатах 2004 року на суму 15 438 125 грн.

сплати авансового нарахованого на суму дивідендів по результатах 2005 року на суму 15 602 000 грн.

сплати авансового внеску, нарахованого на частину прибутку (доходу), що підлягає сплаті до загального фонду державного бюджету за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році (код 11021000) на суму 2 649 290 грн.

Всього на суму: 33 689 415 грн.

Повідомленням про залік переплат Кременчуцька ОДПІ повідомила позивача, що переплата по платежу: податок на прибуток (код 11021000) в сумі 33 689 415 грн. зарахована від 29.12.2006 в рахунок сплати авансового внеску по податку на прибуток (код 11021000).

Крім того, суд зауважує, що у розділі акту перевірки "висновок" зазначено, що за результатами проведення невиїзної документальної (камеральної) перевірки податкової звітності з податку на прибуток АТ "Укртатнафта" по картці особового рахунку платника по податку на прибуток і частині прибутку (доходу) будуть відображені слідуючи показники податок на прибуток (код платежу 11021000) переплата у сумі 17 246 349,50 грн., яка розрахована наступним чином: переплата з врахуванням від'ємних нарахувань по декларації з податку на прибуток за 2006 рік складатиме 58 900 270,50 грн. та зменшиться на суму 41 653 921 грн. ( 31 040 125 грн. - авансові внески податку на прибуток на суму дивідендів, 10 613 796 грн. -авансові внески, нараховані на частину прибутку (доходу)). Крім того, після проведення податкового повідомлення-рішення також буде переплата зменшена на суму штрафу.

Водночас, податковий орган вважає (з урахування рішення Державної податкової адміністрації України 26.09.2007 №9321/6/25/25-0115), що оскільки фактичного нарахування та внесення до бюджету авансових внесків грошовими коштами в розмірі 10053921 грн. за 11 місяців 2006 року не було, то позивачем безпідставно зменшено податок на прибуток у декларації за 2006 рік (рядок 13).

Відповідно до підпункту 7.8.8. статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" авансовий внесок з податку на прибуток підприємств, сплачений у зв'язку з нарахуванням (сплатою) дивідендів, є частиною податку на прибуток підприємств.

Згідно із пунктом 16.16 статті 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" надміру внесені до бюджету суми податку, що нараховані за звітний період наростаючим підсумком з початку року, зараховуються в рахунок наступних платежів.

Відповідно до підпункту 1.29 статті Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" податок, оподаткування, платник податку - відповідно податок на прибуток підприємств, оподаткування прибутку підприємств, платник податку на прибуток підприємств. Визначені у цьому Законі: податки, визначені статтею 13 цього Закону, а також податок на виплату виграшів, доходи від страхової діяльності, інші податки, які утримуються при виплаті доходів (прибутків), є видами податку на прибуток і не вважаються нововведеними податками.

Судом встановлено, що податок на прибуток і авансовий внесок враховуються на одному особовому рахунку (код 11021000) платника податку на прибуток - ЗАТ "ТФПНК"Укртатнафта" із зазначенням одного загального сальдо (недоїмки/переплати) по податку на прибуток.

Таким чином, зарахування переплати по податку на прибуток за рахунок сплати авансового внеску по податку на прибуток є сплатою такого авансового внеску.

В судовому процесі встановлено факт наявності переплати позивачем податку на прибуток у сумі в розмірі 73 596 877,50 грн., яка обліковувалась станом на 01.10.2006, що підтверджується актом звірки між позивачем та податковим органом від 11.10.2006, та факт зарахування контролюючим органом податку на прибуток, зокрема, авансових внесків в сумі 1 395 004 (листі від 01.09.2006 № 22269/10), та в сумі 33689415 грн. (повідомлення про залік від 19.01.2007) та факт оплати авансового внеску в розмірі 31600000 грн. платіжними дорученнями.

Вказані обставини відповідачем не заперечуються, а його довід про правомірність нарахування податкового зобов'язання та застосування штрафних (фінансових) санкцій зводиться лише до факту не сплати позивачем авансового внеску як саме такого платежу.

Відповідно до підпункту 7.8.3. пункту 7.8 статті 7 вищезазначеного Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) платник податку - державне підприємство зменшує суму нарахованого податку на прибуток звітного періоду на суму авансового внеску, попередньо сплаченого протягом такого звітного періоду у зв'язку із нарахуванням дивідендів.

Підпунктом пункту 7.8.4. пункту 7.8 статті 7 того ж Закону встановлено, що у разі коли сума авансового внеску завищує податкові зобов'язання платника податку на прибуток звітного періоду, то різниця переноситься у зменшення податкових зобов'язань майбутніх податкових періодів.

Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд не погоджується з твердженням відповідача, що підприємством не внесено до бюджету авансовий внесок саме грошовими коштами, оскільки як вже було зазначено вище, авансовий внесок з податку на прибуток підприємств, сплачений у зв'язку з нарахуванням (сплатою) дивідендів, є частиною податку на прибуток підприємств, а отже позивач правомірно зменшив суму нарахованого податку на прибуток в рядку 13 декларації із податку на прибуток за 2006 рік на всю суму авансового внеску, зокрема, і в розмірі 10 053 921,00 грн.

За приписами частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що відповідач в ході судового розгляду справи правомірності прийнятих податкових повідомлень-рішень від 09.10.2007 №0003501501/3/2331, №0003511501/3/2332 не довів.

Зважаючи на те, що податкове повідомлення-рішення є правовим актом індивідуальної дії, та згідно із частиною другою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі його неправомірності, визнається судом протиправним і скасовується, суд вважає за необхідне, відповідно до частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, вийти за межі позовних вимог про визнання нечинними податкових повідомлень - рішень, а саме, визнати протиправними і скасувати податкові повідомлення-рішення Кременчуцької ОДПІ від 09.10.2007 №0003501501/3/2331, №0003511501/3/2332

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Підпунктами 1, 2 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розміри судового збору, судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому для державного мита; розмір судового збору визначається згідно з підпунктом "б" пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" № 7-93 від 21.01.1993 та становить 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, тобто 3 грн. 40 коп.

У зв'язку з цим, з державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню витрати у вигляді судового збору у розмірі 3,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 86,159, 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Транснаціональної фінансово-промислової нафтової компанії "Укртатнафта" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області від 09 жовтня 2007 року №0003501501/3/2331, №0003511501/3/2332.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональної фінансово-промислової нафтової компанії "Укртатнафта" судові витрати, понесені у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 3,40 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 11 червня 2012 року.

Суддя С.О. Удовіченко