Справа № 402/1182/12
2-а/402/112/12
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" червня 2012 р. суддя Апостолівського районного суду Дніпропетровської області Чумак Т.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Апостолівському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и л а:
Предметом адміністративного позову є адміністративні правовідносини, що виникли між позивачем та відповідачем щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік при здійсненні перерахунку пенсії у червні 2011 року, та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2010 рік, який передує року звернення за перерахунком пенсії, стягнення з відповідача після проведення перерахунку позивачу різницю між перерахованою та отриманою пенсією, яка утворилась з 16.06.2011 року.
Судом встановлено, що позивач після призначення пенсії продовжував працювати.
16.06.2011 року позивач звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії. 19.08.2011 року він отримав лист про те, що перерахунок пенсії було здійснено відповідачем з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік.
Вирішуючи позовні вимоги суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції на 01 січня 2007 року, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону.
Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»заробітна плата для обчислення пенсії визначається за формулою, де враховується середня заробітна плата працівників зайнятих у галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
З 01 січня 2007 року набув чинності Закон України «Про державний бюджет України на 2007 рік», пунктом 26 статті 71 цього Закону було зупинено на 2007 рік дію частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до положення ст.102 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік»було встановлено, що у 2007 році перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»проводиться з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Пунктами 9, 10, 35 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»були внесені зміни до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(1058- IV), згідно з якими застрахованій особі, яка продовжувала працювати після призначення пенсії, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсій незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітній плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначеного в ч.1 ст.40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсій, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, після призначення пенсії, не підлягає виключенню, згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону».
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України положення підпунктів 1-6,8-12 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України, закони, інші правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою було встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від порядку, визначеного частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у первинній його редакції.
Після прийняття Рішення Конституційним судом України від 22 травня 2008 року відновили свою дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у первинній його редакції, які і підлягають застосуванню, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами.
Зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалась під час призначення пенсії, тобто це середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (але не за її перерахунком). Тобто при кожному наступному перерахунку пенсії залишається незмінною величина середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, змінюються лише кількість місяців страхового стажу та сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць.
Відповідно до п.6 ст.92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Виходячи із вищевикладеного, суд вважає, що дії відповідача щодо перерахування розміру пенсії позивачу є правомірними, тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2,6,8,9,69,94,104,158-159,1832 КАС України,
п о с т а н о в и л а:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Апостолівському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
На постанову може бути подано апеляцію до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Апостолівський районний суд. Апеляційну скаргу на постанову може бути подано протягом 10 днів з дня отримання стороною копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Т. А. Чумак