Головуючий у 1 інстанції - Свергун І.О.
Суддя-доповідач - Карпушова О.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2012 року справа №2а/1270/2603/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Карпушової О.В.,
суддів: Василенко Л.А., Гімона М.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2012 року в адміністративній справі за позовом Державного підприємства «Луганський авіаційний ремонтний завод» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В :
29.03.2012р. до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Державного підприємства «Луганський авіаційний ремонтний завод» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 19.03.2012 року № 0002198013 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичний осіб на суму 294919,08грн. та штрафні санкції 102459,54грн., складене відповідачем за наслідками позапланової невиїзної перевірки на підставі акту від 01.03.2012 № 80/08-3/08215600. Позов обґрунтовано тим, що підприємство є суб'єктом літакобудування, внаслідок чого, відповідно до ст.ст.2,3 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості» ним правомірно застосовано пільгу зі сплати земельного податку, а податкове повідомлення-рішення від 19.03.2012р. підлягає скасуванню.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2012 року позовні вимоги задоволено: визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську від 19.03.2012 № 0002198013 про збільшення Державному підприємству «Луганський авіаційний ремонтний завод» суми грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб на загальну суму 307378 грн. 62 коп., у тому числі за основним платежем -204919 грн. 08 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями -102459 грн. 54 коп.
Суд першої інстанції виходив з того, що позивач є в переліку суб'єктів літакобудування, який затверджений постановою КМУ від 09.06.2010р. № 405, отже, відповідно до Податкового кодексу України на позивача розповсюджуються пільги зі сплати земельного податку.
Не погодившись з судовим рішенням суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить, скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2012 року, як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що Податковий кодекс України обмежує пільгове оподаткування суб'єктів літакобудування, що включені до Переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2010 № 405, та чітко встановлює, що від земельного податку звільняються лише земельні ділянки таких суб'єктів літакобудування, які безпосередньо використовуються для цілей виробництва кінцевої продукції, тобто підприємства, які виробляють кінцеву продукцію. Отже, апелянт зазначив, що суб'єкти літакобудування, які здійснюють лише діяльність з ремонту, переобладнання, модифікації, модернізації авіаційної техніки та авіаційних двигунів, і не виготовляють кінцеву продукцію, не звільняються від сплати земельного податку згідно з пунктом 2 підрозділу 6 розділу ХХ Податкового кодексу України.
Сторони, які належним чином були повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, до суду не прибули, що, відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, не є перешкодою для судового розгляду. Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАСУ справу розглянуто у порядку письмового провадження.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Державне підприємство «Луганський авіаційний ремонтний завод» (далі - ДП «ЛАРЗ») зареєстроване в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Луганської міської ради 21.04.1998р. (а.с.19).
Згідно статуту ДП «ЛАРЗ» підприємство створене з метою провадження господарської діяльності у сфері розроблення, виготовлення, реалізації, ремонту, модернізації та утилізації авіаційної техніки, озброєння, військової, спеціальної та цивільної техніки за державним замовленням, за договорами (контрактами) для потреб Збройних Сил України, інших вітчизняних та іноземних замовників, сервісного обслуговування відремонтованої авіаційної військової та цивільної техніки, яка знаходиться в експлуатації, та ін. (а.с.17-18).
31.01.2011 р. позивач надав до відповідача податкову декларацію з плати за землю з додатками № 1 та № 2 (а.с. 48-56).
03.02.2011 ДП «ЛАРЗ» надало до податкового органу уточнюючу податкову декларацію з плати за землю з додатками № 1 та № 2 (а.с.57-65).
У податкових деклараціях позивач застосував пільги зі сплати земельного податку, встановлені пунктом 2 підрозділу 6 розділу ХХ Податкового кодексу України.
29.02.2012р. фахівцями відповідача, на підставі наказу від 21.02.2012 № 99, було проведено позапланову невиїзну перевірку позивача з питань повноти нарахування та сплати земельного податку за період жовтень 2011 року - грудень 2011 року.
За результатами перевірки складено акт від 01.03.2012 № 80/08-3/08215600 (а.с.8-11).
Перевіркою встановлено порушення п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, п. 286.2 ст. 286, п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, п. 2 підрозділу 6 розділу ХХ Податкового кодексу України, в результаті чого ДП «ЛАРЗ» занижено земельний податок за жовтень-грудень 2011 року на суму 204919,08 грн.
Позивач надав відповідачу свої заперечення від 06.03.2012 № 505/юр (а.с.13-14). За результатами розгляду висновки акту залишено без змін, про що повідомлено позивача листом від 15.03.2012 № 4511/10/08-3109 (а.с. 15-16).
На підставі акту перевірки від 01.03.2012 № 80/08-3/08215600 СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Луганську було прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.03.2012 № 0002198013, яким ДП «Луганський авіаційний ремонтний завод» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: земельний податок з юридичних осіб на загальну суму 307378 грн. 62 коп., у тому числі за основним платежем - 204919 грн. 08 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями - 102459 грн. 54 коп. (арк. справи 12).
Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені і знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 01.01.2011 р. набрав чинності Податковий кодекс України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів. їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
З метою здійснення податкового контролю контролюючі органи мають право проводити перевірки та звірки відповідно до норм Податкового кодексу України. Відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України податковий орган має право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до пункту 30.1 статті 30 Податкового кодексу України податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
Згідно з пунктом 30.2 статті 30 Податкового кодексу України підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Законом України «Про розвиток літакобудівної промисловості» від 12 липня 2001 року № 2660-ІІІ (далі - Закон № 2660) запроваджено умови для розвитку літакобудівної промисловості, забезпечення конкурентоспроможності літаків, двигунів для них та авіаційного обладнання вітчизняного виробництва, а також збереження та збільшення робочих місць на підприємствах суміжних галузей.
Положення Закону № 2660 застосовуються до юридичних осіб - резидентів України, які здійснюють діяльність у галузі літакобудівної промисловості та згідно із законом мають відповідні ліцензії, а також відповідні сертифікати на право розробки або виробництва, або ремонту, або переобладнання, або модифікації, або технічного обслуговування авіаційної техніки та авіаційних двигунів та відповідають хоча б двом з таких критеріїв: а) здійснюють розробку авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництво авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонт авіаційної техніки та авіаційних двигунів; б) виконують державне або оборонне замовлення на розробку авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництво авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонт авіаційної техніки та авіаційних двигунів; в) забезпечують виконання Україною міжнародних зобов'язань з реалізації міжнародних контрактів з розробки авіаційної техніки та авіаційних двигунів, постачання авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництва авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонту авіаційної техніки та авіаційних двигунів.
Перелік суб'єктів літакобудування, щодо яких запроваджено тимчасові заходи державної підтримки, формує Міністерство промисловості політики України та затверджує Кабінет Міністрів України. Такий Перелік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 9 червня 2010 року № 405.
Відповідно до статті 3 Закону № 2660 до 1 січня 2016 року до суб'єктів літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 цього Закону, застосовуються, зокрема, особливості сплати земельного податку, встановлені відповідними податковими законами.
Згідно з пунктом 2 підрозділу 6 розділу XX Податкового кодексу України, звільняються від сплати земельного податку суб'єкти літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості», земельні ділянки яких безпосередньо використовуються для цілей виробництва кінцевої продукції, а саме: літальних апаратів, їх корпусів, двигунів, включаючи місця, призначені для їх зберігання (склади, ангари, місця для відстоювання), посадково-злітні смуги, а також місця, в яких розташовані пункти заправки (дозаправки) моторних літальних апаратів та контролю над польотами.
Аналізуючи вказані норми закону, вбачається, що Податковий кодекс України обмежує пільгове оподаткування суб'єктів літакобудування, що включені до Переліку, затвердженого постановою КМУ № 405, і чітко встановлює, що від земельного податку звільняються лише земельні ділянки таких суб'єктів літакобудування, які безпосередньо використовуються для цілей виробництва кінцевої продукції, тобто підприємства, які виготовляють кінцеву продукцію.
Відповідно до постанови КМУ № 405 від 09.06.2010р. позивач є суб'єктом літакобудування, має відповідний сертифікат організації з технічного обслуговування авіаційної техніки № ВР 0195, виданий Міністерством транспорту та зв'язку України (а.с.68), сертифікат № 10.1.1.09 на здійснення робіт (надання послуг) з ремонту, модернізації, дообладнання, технічного обслуговування, продовження призначених показників авіаційної техніки та виготовлення запасних частин для авіаційної техніки, виданий Міністерством оборони України (а.с.71).
Відповідно до довідки АА № 564038 з ЄДРПОУ, виданої Головним управлінням статистики у Луганській області, основними видами діяльності ДП «ЛАРЗ» за КВЕД-2010 є, зокрема, «30.30 Виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устаткування», «33.16 Ремонт і технічне обслуговування повітряних і космічних літальних апаратів» (а.с.20).
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що на позивача розповсюджуються пільги зі сплати земельного податку, передбачені пунктом 2 підрозділу 6 розділу XX Податкового кодексу України, оскільки відповідно до статті 1 Закону України «Про підтвердження відповідності» від 17.05.2001 № 2406, продукція - це будь-який виріб, процес чи послуга, що виготовляється, здійснюється чи надається для задоволення суспільних потреб, а відповідно до Національного класифікатора України: термін «продукція» це результат виробничого процесу, отже, позивач в розумінні діючого Податкового кодексу України все ж є виробником кінцевої продукції.
На підставі вказаного, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що податкове повідомлення-рішення від 19.03.2012 № 0002198013, яким ДП «Луганський авіаційний ремонтний завод» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: земельний податок з юридичних осіб на загальну суму 307378 грн. 62 коп., у тому числі за основним платежем - 204919 грн. 08 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями - 102459 грн. 54 коп., підлягає скасуванню.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не вбачається.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2012 року, залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2012 року в адміністративній справі за позовом Державного підприємства «Луганський авіаційний ремонтний завод» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
Л.А. Василенко
М.М. Гімон