УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2012 р.Справа № 2а-1670/6111/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Гуцала М.І.
Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.
за участю секретаря судового засідання Коршунова Ю.А.
за участю представника позивача Кінаш А.Г. та представника відповідача Демяненко Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного підприємства "Біо - Актив" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 07.09.2011р. по справі № 2а-1670/6111/11
за позовом Приватного підприємства "Біо - Актив"
до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Приватне підприємство "Біо - Актив" (далі по справі - позивач) звернулось до суду з позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області (далі по справі - відповідач) в якому просило суд:
- скасувати податкове повідомлення - рішення від 07 липня 2011 року №0007491503/2260 на загальну суму 77635,53 грн.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.09.2011 року відмовлено в задоволені позову .
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, відповідач просить постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 09.09.2011 року скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів норм чинного законодавства.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників позивача та відповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Приватне підприємство "Біо-Актив" зареєстроване виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області 08 червня 1999 року, про що зроблений запис про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР за номером 15851200000000626, видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №126572. Взято на податковий облік в органах державної податкової служби 15 червня 1999 року за номером 4883. Зареєстроване платником податку на додану вартість відповідно до свідоцтва від 03 червня 2003 року №23701320, виданого Кременчуцькою ОДПІ.
З матеріалів справи вбачається, що в період з 15 червня 2011 року по 21 червня 2011 року Кременчуцькою ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) ПП "Біо-Актив", поданої за 2011 рік (реєстровий №3339 від 29 січня 2011 року) по питанню правильності нарахування плати за землю.
За наслідками проведення документальної невиїзної перевірки податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) ПП "Біо-Актив", поданої за 2011 рік (реєстровий №3339 від 29 січня 2011 року) по питанню правильності нарахування плати за землю, Кременчуцькою ОДПІ складений акт від 24 червня 2011 року №4448/15-227/30446633, у висновках якого зафіксовано про встановлення заниження позивачем показників декларації з орендної плати за землю за січень -квітень 2011 року на суму 77631,53 грн, в тому числі за січень 2011 року - 26 525,68 грн., за лютий 2011 року - 23 002,85 грн., за березень 2011 року - 14 051,50 грн., за квітень 2011 року - 14 051,50 грн.
Відповідачем винесене податкове повідомлення-рішення від 07 липня 2011 року №0007491503/2260 про визначення суми податкового зобов'язання в розмірі 77631,53 грн, застосування штрафної (фінансової) санкції в розмірі 4,00 грн, а всього на суму 77635,53 грн.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, в період, який перевірявся Кременчуцькою ОДПІ, січень - квітень 2011 року ПП "Біо-Актив" орендовано земельні ділянки, які розташовані в м. Кременчуці, на підставі договорів оренди, укладених з виконкомом Кременчуцької міської ради, а саме:
- земельна ділянка по вул. Ярмарковій, 13 - землі промисловості, загальною площею 27487,00 м2.
Плата за землю вноситься у розмірі 3% від грошової оцінки щорічно.
Нормативна грошова оцінка складає 42,81 грн. за 1 м2.
- земельна ділянка на розі вул. Московської та вул. Чкалова. площа - 2747 м2. (406 м2 - 10%; 2341 м2 - 1,5%).
Нормативна грошова оцінка складає 115,56 грн. за 1 м2.
- земельна ділянка по просп. 50-річчя Жовтня в кварталі 278, площа - 1837 м2.
Матеріали справи містять копію податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) ПП "Біо-Актив", поданої за 2011 рік (реєстровий №3339 від 29 січня 2011 року). Згідно з поданою Позивачем декларацією з орендної плати за землю загальна сума нарахованої орендної плати за земельні ділянки по вищевказаним земельним ділянкам складає - 69 764,56 грн.,
За твердженням Кременчуцької ОДПІ, позивачем задекларовано орендну плату на рівні 2010 року, без врахування витягу (довідки) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що стало підставою для визначення суми орендної плати за період січень - квітень 2011 року самостійно Кременчуцькою ОДПІ.
В ході судового розгляду справи позивачем вказувалося на наявність укладених між ПП "Біо-Актив" та Кременчуцькою міською радою договорів оренди земельних ділянок по вул. Ярмарковій, 13, площею 27487,00 м2; на розі вул. Московської та вул. Чкалова, площею 2747 м2; по просп. 50-річчя Жовтня в кварталі 278, площею 1837 м2.
За твердженням представника позивача дані про розмір орендної плати, визначений сторонами договорів оренди земельних ділянок є єдиним джерелом для визначення сум орендної плати, належних до декларування і сплати, а Кременчуцька ОДПІ не має права втручання до правовідносин, що склалися між сторонами господарських договорів оренди.
Колегія суддів не погоджується із такою позицією позивача з огляду на таке.
Відповідно до пункту 8.1 статті 8 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні податки та збори.
Згідно із підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України до загальнодержавних податків та зборів належить, зокрема, плата за землю.
Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Платниками податку, згідно із статтею 269 Податкового кодексу України, є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Податкова політика держави головним чином реалізується через систему оподаткування, яка відповідно до пункту 1 частини 2 статті 92 Конституції України встановлюється виключно законами України.
Конституцією України, а саме частиною 1 статті 67, пунктом 1 частини 2 статті 92 встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори, що встановлюються законами України, у порядку і розмірах, передбачених ними.
Стосовно визначення розміру орендної плати виключно в договорі оренди земельної ділянки, суд зазначає, що відповідно до положень пунктів 288.1 -288.4 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Колегія суддів зазначає, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до положень підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Посилання позивача на ті обставини, що між ПП "Біо-Актив" та Кременчуцькою міською радою не укладалося додаткових угод до договорів оренди про зміну розміру орендної плати, а відповідно відсутні підстави для врахування розміру, іншого, ніж встановлений договором, не приймаються колегією суддів до уваги, оскільки в силу положень частини 1 статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно, застосування при розрахунку ставки плати за землю (орендної плати) розміру, встановленого законом є обов'язковим.
Колегія суддів зазначає, що ставки плати за землю, особливості їх встановлення, порядок обчислення та строки сплати плати за землю встановлені розділом ХІІІ Податкового кодексу України.
Так, згідно із пунктом 285.1 статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Для визначення розміру податку та орендної плати, відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового Кодексу України, використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше одного разу на 5-7 років.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, згідно статті 20 Закону України "Про оцінку земель", оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до положень статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Колегія суддів зазначає, що зазначені положення законодавства України спростовуються твердження позивача про неможливість використання ним при визначенні розміру орендної плати за землю даних інших, ніж зазначені в договорі оренди земельної ділянки.
З матеріалів справи вбачається, що Кременчуцька міська рада рішенням від 24 листопада 2009 року сесії V скликання "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" передбачила введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель з 1 січня 2011 року.
Пунктом 3 даного рішення визначено, що фізичним та юридичним особам в 2-х місячний термін необхідно звернутися в Управління Держкомзему у м. Кременчук та замовити витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які знаходяться в їх користуванні або власності.
Таким чином рішенням Кременчуцькою міської ради було зобов'язано власників земель та землекористувачів звернутися до Управління Держкомзему у м. Кременчуці за для отримання даних з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до наявних в матеріалах справи документів, зокрема, копії листа Управління земельних ресурсів виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 06 вересня 2011 року №10-15/1614, рішення Кременчуцької міської ради "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" прийняте 24 листопада 2009 року і опубліковане 03 грудня 2009 року в офіційному виданні - газеті "Вісник Кременчука".
Пунктом 5 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності", офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Отже, з 03 грудня 2009 року позивач зобов'язаний був вжити всіх заходів для отримання витягу про грошову оцінку земель, що знаходилися в його користуванні і при декларуванні плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011 рік повинно бути враховано показники грошової оцінки землі, введеної в дію з 01 січня 2011 року.
Листом від 29 січня 2011 року №29/01-11 ПП "Біо-Актив" повідомлено Кременчуцьку ОДПІ про проведення орієнтовного розрахунку орендної плати за 2011 рік і гарантування подання уточнюючої (відкоригованої) декларації й доплати відсутньої орендної плати після одержання документів про нормативну грошову оцінку землі.
Зазначеного позивачем вчинено не було.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням IV сесії Кременчуцької міської ради від 22 лютого 2011 року внесено зміни до рішення Кременчуцької міської ради від 24 листопада 2009 року, яким встановлено, що з 01 березня 2011 року по 30 червня 2011 року нормативна грошова оцінка земель розраховується з коригуючим коефіцієнтом 0.65.
Кременчуцькою ОДП1 було зроблено запит до управління Держкомзему у місті Кременчуці Полтавської області від 04 травня 2011 року №321/9/15-221 та отримано відповідь від 06 червня 2011 року №01-27/1016 про те, що підприємством отримано довідки (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 31 січня 2011 року №01-21/1685; №01-21/2165; №01-21/2361, копії яких наявні в матеріалах справи.
За даними витягів про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, грошова оцінка складає в 2011 році: 372,18 грн.; 625,16 гри.; 558,33 грн.
Орендна плата за землю за 2011 рік повинна складати 274620,79 грн.:
щодо земельної ділянки по вул. Ярмарковій, 13 в м. Кременчуці - 27487,00 м2 х 372,18 грн. = 10230111,66 грн. х 3% = 306903,35 грн. річна сума (25575,28 грн. в місяць) за січень, лютий, липень - грудень місяці - 204602,24 грн., з урахуванням коригуючого коефіцієнту 0,65 - 16623,93 грн. в місяць за березень - червень місяці - 66495,72 грн. всього - 271097,96 грн.
щодо земельної ділянки на перехресті вул.. Московської і Чкалова 2747,00 кв.м. - 42273,96 грн. річна сума (за місяць 3522,83 грн.) - (406,00 м2 х 558,33 грн. = 226681,98 грн. х 10% = 22668,20 грн. річна сума, за місяць - 1889,02 грн.; 2341,00 м2 х 558,33 грн.: 1307050,53 грн. х 1,5% = 19605,76 грн. річна сума, за місяць-1633,81грн ).
Орендна плата за січень - квітень 2011 року повинна складати: за січень 2011 року - 29098,11 грн, за лютий 2011 року - 25575,28 грн, за березень 2011 року - 16623,93 грн, за квітень 2011 року - 16623,93 грн, а всього за даний період - 87921,25 грн.
Сума орендної плати задекларована ПП "Біо-Актив" за січень -квітень 2011 року склала 10289,72 грн.
Розрахунок суми проведений позивачем без врахування показників нормативної грошової оцінки землі, введеної в дію з 01 січня 2011 року рішенням Кременчуцької міської ради від 24 листопада 2011 року, що ПП "Біо-Актив" не заперечується.
Такі дії позивача не відповідають вимогами розділу ХІІІ Податкового кодексу України, у зв'язку із чим вірним є встановлення Кременчуцькою ОДПІ в ході проведення документальної невиїзної перевірки податкової декларації з плати заземлю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) заниження суми орендної плати за землю ПП "Біо-Актив" за січень - квітень 2011 року на 77631,53 грн., в тому числі: за січень 2011 р. - 26525,68 грн. за лютий 2011 р. - 23002,85 грн. за березень 2011р.-14051,50 грн. за квітень 2011 р. - 14051,50 грн., а всього на суму 77631,53 грн.
Отже, колегія суддів, підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Біо - Актив" залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 07.09.2011р. по справі № 2а-1670/6111/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Гуцал М.І.Судді(підпис) (підпис) Зеленський В.В. Пянова Я.В. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Зеленський В.В.
Повний текст ухвали виготовлений 28.05.2012 р.