Постанова № 24739709, 14.06.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.06.2012
Номер справи
2а-4966/12/2670
Номер документу
24739709
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

14 червня 2012 року 11:14 № 2а-4966/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючий - суддя Іщук І.О.,

при секретарі судового засідання Самаренко Х.С.

за участю представників сторін:

від позивача ОСОБА_1 (дов. від 10.11.11 №16444/07

від відповідача ОСОБА_2 (дов.від 30.03.12 №7)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі міста Києва до Публічного акціонерного товариства «Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт»про стягнення суми заборгованості по перерахунку сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 323 218, 29 грн.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 14.06.2012 року в 11 год. 14 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.

ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги заявлені про стягнення суми заборгованості по перерахунку сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 323 218, 29 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги Позивач посилається на ті обставини, що у Відповідача існує заборгованість в розмірі 323 218,29 грн. з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, яка виникла в зв'язку із порушенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 №1058, Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 №400, Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 №1788.

Представник відповідача щодо задоволення заперечував, з позовними вимогами не погоджувався. На його думку, акти перевірок №13 від 06.09.2011 (список №1) та №14 від 06.09.2011 (список №2) не мають обов'язкового характеру і не встановлюють для платників податків, внесків та зборів обов'язків, а тому вони не є рішенням у розумінні п.1 ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства. Крім того відповідач зазначає, що документи, які б підтверджували вручення (надіслання) йому вимоги про сплату, як то вимагає Закон та Інструкція, позивачем не додано. Відповідач не отримував вимогу про сплату суми недоїмки, нарахованих за результатами перевірок здійснених 06.09.2011. Відповідач вважає, що оскільки відсутня вимогу, то і сума є неузгодженою, а відтак не виникло обов'язку щодо сплати боргу.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляд про наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач є страхувальником відповідно до вимог ст. 14 та розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058 (надалі - Закон №1058) та зобов'язаний сплачувати страхові внески, що перераховуються до солідарної системи на умовах і в порядку, визначеним цим законом, та в розмірах, передбачених Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 №400 (надалі -Закон №400) для відповідних платників збору.

Згідно із п. 6 ст. 17 Закону № 1058 страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Статтею 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058, передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали на роботах із шкідливим та тяжким умовами праці ( відповідно до п. б-з ст.. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення»від 05.01.1991 р. № 1788 (надалі -Закон №1788) здійснюється згідно окремого законодавчого акту через професійні та корпоративні фонди.

Пенсії, до введення пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди назначаються згідно норм Закону № 1788.При цьому зберігається порядок відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, який діяв до набрання чинності (з 01.04.2004 цього Закону).

Крім того, підприємства та організації також відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України»із грошових коштів, передбачених на оплату праці, вносять і Пенсійний фонд плату, яка покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій. Починаючи із дня набрання чинності цього Закону, у розмірі 20% із наступними збільшеннями її на 10%до 100% розміру покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних виплат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Повідомлення складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються до першого січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду України зазначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було проведено перевірки відповідача щодо повноти відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1 та списком №2, про що складено акти №№13, 14 від 06.09.2011.

Під час проведення перевірки відповідача було виявлено ( список № 1), що з урахуванням залишку 196721,34 грн. на початок перевіряємого періоду позивач повинен був перерахувати до Пенсійного фонду станом на 01.09.2011 р. 695625,47 грн., але фактично перераховано 10315,30 грн.

Крім того, позивачем було прийнято рішення №8 від 19.05.2011 про розстрочення боргу, яким встановлено щоквартальний графік погашення сум боргу з 19.05.2011 по 20.01.2016. Розстрочена сума становить 378274,96 грн. Невідшкодований залишок становить 695628,47 - 378274,96 - 10315,30 = 307038,21 грн.

Також, у ході перевірки було виявлено ( список № 2), що з урахуванням залишку 2872,53 грн. на початок перевіряємого періоду відповідач повинен був перерахувати до Пенсійного фонду станом на 01.09.2011 р. становив 33025,88 грн., але відповідач не перерахував зазначену суму. Розстрочена сума становить 16845,80 грн. Невідшкодований залишок становить 33025,88 - 16845,80 = 16180,08 грн. Загалом, невідшкодований залишок становить по списку №1 та №2 становить 307038,21+ 16180,08 = 323218,29 грн.

В порушенні вимог Закону № 1788 відповідач щомісячно вносив суму зазначену, в надісланих повідомленнях на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за період 01.06.2010 по 01.09.2011, не в повному обсязі.

Крім того, відповідно до п. 8 Постанови Пенсійного фонду України "Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" від 19.12.2003 р. № 21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. № 64/8663 суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені пунктами 5.1, 5.2, 5.3 цієї Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосування фінансових санкцій.

Органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках.

а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника

свідчать про донарахування сум страхових внесків;

б) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі

сплати страхових внесків;

в) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати

фінансових санкцій (штрафів) та пені.

Витрати на виплату та доставку пенсій не є страховим внеском відповідно до ст..1 Закону №1058.

Отже, акт перевірки нарахування коштів на покриття витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058, в частині пенсій призначених відповідно до п. б-з ст.. 13 Закону № 1788, є підставою для остаточного розрахунку.

Відповідно до частини першої статті 58 Закону України №1058, Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Кошти Пенсійного фонду, відповідно до статті 73 зазначеного Закону, серед іншого, використовуються на оплату послуг з виплати та доставки пенсій.

Відповідно до пункту 1.1 розділу 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2 (надалі -Положення №8-2) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.

Як вбачається з пункту 2.2 названого Положення №8-2, управління відповідно до покладених на нього завдань контролює надходження до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян страхових внесків та інших платежів, до яких належить, зокрема, плата на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані Позивачем підтверджують обставини, на які Позивач посилається на їх обґрунтування.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог.

Керуючись ст. ст.71, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ :

1. Позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва до Публічного акціонерного товариства «Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт»про стягнення суми заборгованості по перерахунку сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 323 218, 29 грн. - задовольнити.

2 Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт»(01010, м.Київ, пров. Інженерний, 4а, ЄДРПОУ 03360880, р/р 26003151169, АБ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 380805) заборгованість по перерахунку сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 323 218, 29 грн. (триста двадцять три тисячі двісті вісімнадцять грн. 29 коп.) на користь Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва (01004, м.Київ, Крутий узвіз, 4, р/р 256053012609 в ГУ Ощадбанку по м.Києву та Київській області, МФО 322669, код ЄДРПОУ 22870173)

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.О. Іщук