ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 травня 2012 року № 2а-5476/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справуза позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Метрудтранс»до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення від 15 березня 2012 року № 0000472208, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
18 квітня 2012 року до Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Метрудтранс»(далі -ТОВ «Метрудтранс») з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби (далі -ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС) про скасування податкового повідомлення-рішення від 15 березня 2012 року № 0000472208.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 квітня 2012 відкрито провадження у справі № 2а-5476/12/2670, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 22 травня 2012 року.
Протокольною ухвалою у судовому засіданні 22 травня 2012 року ухвалено перейти у письмове провадження.
В судовому засіданні 22 травня 2012 року представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
22 травня 2012 року представник відповідача у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений судом про дату, час та місце судового засідання, письмових заперечень чи будь-яких заяв, клопотань від нього до суду не надходило, а тому суд на підставі ст. 71, ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу за відсутності представника відповідача та на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, свідків всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Метрудтранс»(ідентифікаційний код 34980991) зареєстровано 03 квітня 2007 року Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією (реєстраційний номер 1 070 102 0000 027449). Вказане товариство розташоване за адресою: 01042, м. Київ, вул. І. Кудрі, 14, офіс 8.
ТОВ «Метрудтранс»перебуває на податковому обліку у ДПІ у Печерському районі м. Києва.
ДПІ у Печерському районі м. Києва проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Метрудтранс»(код за ЄДРПОУ 34980991) з питань правильності нарахування та достовірності сплати податку на додану вартість за період з 01.01.2009 року по 31.12.2011 року в частині питань визначених постановою, за результатами якої було складено акт від 24 лютого 2012 року № 88/23-10/34980991.
В ході перевірки відповідачем встановлено факт відсутності надання послуг та поставки товару, що свідчить про укладення угод (домовленостей) без мети настання реальних наслідків, що свідчить про нікчемність укладених договорів та призвело до заниження податку на додану вартість.
Зокрема, ДПІ у Печерському районі м. Києва зроблено висновок про порушення підпункту 7.4.1, 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР зі змінами та доповненнями та п. 198.1 ст. 198, ст. 185 Податкового кодексу України в результаті чого занижено податок на додану вартість у сумі 4 860 000, 00 грн., у тому числі за квітень 2010 року на суму податку на додану вартість в розмірі 53 333, 33 грн., за травень 2010 року на суму податку на додану вартість в розмірі 65 000, 00 грн., за червень 2010 року на суму податку на додану вартість у розмірі 175 000, 00 грн., за липень 2010 року на суму податку на додану вартість у розмірі 366 667, 00 грн., за серпень 2010 року на суму податку на додану вартість у розмірі 283 333, 00 грн., за вересень 2010 року на суму податку на додану вартість у розмірі 791 667, 00 грн., за жовтень 2010 року на суму податку на додану вартість у розмірі 391 667, 00 грн., за листопад 2010 року на суму податку на додану вартість у розмірі 366 667, 00 грн., за грудень 2010 року на суму податку на додану вартість у розмірі 383 333, 00 грн., за січень 2011 року на суму податку на додану вартість у розмірі 501 667, 00 грн., за квітень 2011 року на суму податку на додану вартість у розмірі 498 333, 00 грн., за червень 2011 року на суму податку на додану вартість у розмірі 575 000, 00 грн., за липень 2011 року на суму податку на додану вартість у розмірі 408 333, 00 грн.
ТОВ «Метрудтранс»29 лютого 2012 року подано до податкового органу заперечення на Акт перевірки від 24 лютого 2012 року № 88/23-10/34980991.
У висновку відповідача, складеного за результатами розгляду заперечень, від 12 березня 2012 року № 260/10-22/810, висновки акту перевірки залишено без змін.
На підставі вказаного Акта перевірки ДПІ у Печерському районі 15 березня 2012 року прийнято податкове повідомлення-рішення форми № 0000472208, яким згідно з підпунктом 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України та відповідно до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України за порушення підпункту 7.4.1, пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР зі змінами та доповненнями та п. 198.1 ст. 198, ст. 185 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 6 502 503, 00 грн., у тому числі 4 860 000, 00 грн. -основний платіж, 1 642 503, 00 грн. -штрафні (фінансові) санкції (штрафи).
Не погоджуючись з вказаним рішенням та висновками податкового органу ТОВ «Метрудтранс»звернулось до суду з адміністративним позовом про скасування зазначеного вище податкового повідомлення-рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ним були виконані усі законодавчі умови для формування податкового кредиту, а тому спірне податкове повідомлення -рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Спірні правовідносини, що склалися між сторонами регулюються нормами Конституції України, Податкового кодексу України, законами України та іншими нормативно-правовими актами.
До набуття чинності Податковим кодексом України, (чинний з 01.01.2011 р.) правовідносини між ТОВ «Метрудтранс», як платником податків та податковим органом, як контролюючим органом, регулювались Законом України «Про податок на додану вартість»03.04.1997 р. № 168/97-ВР.
Податковим кредитом в розумінні підпункту 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року, визнається сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Відповідно до підпункту «а»п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
В силу п. 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно з п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
В силу положень п. 200.1, п. 200.2, п. 200.3 та п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України правомірність формування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість безпосередньо залежить від правомірності формування податкового кредиту.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Пунктом 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України) (п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України).
Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом державної податкової служби (п. 201.2 ст. 201 Податкового кодексу України).
В силу п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг.
Податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця (п. 201.6 ст. 201 Податкового кодексу України).
Згідно з п. 201.7 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Пунктом 201.8 ст. 201 Податкового кодексу України встановлено, що право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно з п. 2 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України 21 грудня 2010 року № 969, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 року за № 1401/18696, (який діяв на момент виписки податкової накладної від 01 лютого 2011 року № 1 контрагентом позивача)(далі -Порядок) податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку в податковому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.
Пунктом 4 Порядку встановлено, що сплачена (нарахована) сума податку на додану вартість у податковій накладній повинна відповідати сумі податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг продавця у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних.
В силу п. 5 Порядку податкова накладна вважається недійсною у разі її заповнення іншою особою, ніж зазначена у пункті 2 цього Порядку.
Податкова накладна є підставою на віднесення до податкового кредиту витрат по сплаті податку на додану вартість у покупця, зареєстрованого як платник податку (п. 6.2 Порядку).
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»від 16 липня 1999 року № 996 - ХІV (в редакції на момент спірних правовідносин)(далі -Закон № 996 -ХІV), який визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
В розумінні Закону № 996 -ХІV первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 996 -ХІV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції (ч. 2 ст. 9 Закону № 996 -ХІV).
Відповідно до п. 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року за № 168/704 (в редакції на момент спірних правовідносин)(далі -Положення), яке встановлює порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської звітності підприємствами, їх об'єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (крім банків) незалежно від форм власності (підприємства), установ та організацій, основна діяльність яких фінансується за рахунок коштів бюджету (установи), первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.
Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.
Первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. (п. 2.2 Положення).
В силу п. 2.4 Положення первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.
Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: ідентифікаційний код підприємства, установи з Державного реєстру, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо.
Усі первинні документи, облікові регістри і бухгалтерська звітність повинні складатись українською мовою. Поряд з українською мовою може застосовуватися інша мова у порядку, визначеному статтею 11 Закону України «Про мови в Україні»(п. 1.3 Положення).
Аналіз викладених норм свідчить про те, що витрати для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток, а також податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість мають бути фактично здійснені і підтверджені належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.
Позивачем на підтвердження права на формування податкового кредиту надано договір про надання маркетингових та інформаційних (консультаційних) послуг № 18 від 10 грудня 2010 року, укладеного між ТОВ «Лоу Консалт» (далі -виконавець) та ТОВ «Метрудтранс»(далі -замовник), за умовами якого замовник доручає, а виконавець зобов'язується надати останньому, у відповідності до умов даного договору, маркетингові та інформаційно-консультаційні послуги (кваліфіковані консультації), що цікавлять замовника.
Відповідно до п. 4.1 вказаного договору розрахунки за даним договором здійснюються шляхом перерахування суми винагороди на розрахунковий рахунок виконавця після підписання сторонами акту здачі-приймання наданих послуг.
Пунктом 5.2 договору передбачено, що роботи виконуватимуться виконавцем протягом дії даного Договору.
Відповідно до п. 6.1. договору здача-приймання виконаних робіт здійснюється сторонами за актом здачі-приймання в місці знаходження замовника.
На підтвердження виконання робіт по вказаному договору позивачем суду надано акти виконаних робіт (надання послуг) від 27 січня 2011 року на суму 150 000, 00 грн., від 18 січня 2011 року на суму 300 000,00 грн., від 14 січня 2011 року на суму 200 000, 00 грн., від 13 січня 2011 року на суму 200 000,00 грн., від 12 січня 2011 року на суму 450 000, 00 грн., від 10 січня 2011 року на суму 450 000, 00 грн., від 06 січня 2011 року на суму 300 000, 00 грн., від 05 січня 2011 року на суму 960 000, 00 грн., від 29 грудня 2010 року на суму 300 000, 00 грн., від 28 грудня 2010 року на суму 500 000, 00 грн., від 27 грудня 2010 року на суму 500 000, 00 грн., від 20 грудня 2010 року на суму 600 000, 00 грн., від 31 грудня 2010 року на суму 300 000, 00 грн., податковими накладними від 12 січня 2011 року № 120101 на загальну суму 450 000, 00 грн., в тому числі 75 000,00 грн. - податок на додану вартість, від 13 січня 2011 року № 130102 на загальну суму 200 000, 00 грн., в тому числі 33 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 14 січня 2011 року № 140103 на загальну суму 200 000, 00 грн., в тому числі 33 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 18 січня 2011 року № 180105 на загальну суму 300 000, 00 грн., в тому числі 50 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 27 січня 2011 року № 270107 на загальну суму 150 000, 00 грн., в тому числі 25 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 10 січня 2011 року № 100103 на загальну суму 450 000, 00 грн., в тому числі 75 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 06 січня 2011 року № 060101 на загальну суму 300 000, 00 грн., в тому числі 50 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 05 січня 2011 року № 050101 на загальну суму 960 000, 00 грн., в тому числі 160 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 20 грудня 2010 року № 201210 на загальну суму 600 000, 00 грн., в тому числі 100 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 27 грудня 2010 року № 271219 на загальну суму 500 000, 00 грн., в тому числі 83 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 28 грудня 2010 року № 281213 на загальну суму 500 000, 00 грн., в тому числі 83 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 29 грудня 2010 року № 291211 на загальну суму 300 000, 00 грн., в тому числі 50 000, 00 грн. -податок на додану вартість.
Вказані податкові накладні мають усі законодавчо встановлені обов'язкові реквізити, тобто оформлені належним чином. Оплата послуг за вказаним договором підтверджується виписками по особовому рахунку ТОВ «Метрудтранс»період з 01.12.2010 року по 31.01.2011 року, наявними в матеріалах справи.
Крім того, між ТОВ «Агенство «Віасат» (далі -виконавець) та ТОВ «Метрудтранс»(далі -замовник) укладено договір про надання рекламних послуг № 15 від 01 квітня 2011 року, за умовами якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов'язання по організації рекламного обслуговування замовника, виготовлення та розповсюдження рекламних листівок з метою реклами виробничої діяльності підприємства.
Згідно вказаного договору виконавець розміщує рекламу: в засобах масової інформації -телеканалах, радіоканалах, пресі, зовнішню рекламу -розміщення щитів, реклама на транспорті; поліграфічні замовлення, а також маркетингові дослідження шляхом залучення сторонніх (зовнішніх) організацій (газет, журналів, теле і радіоканалів, рекламних агентств) за домовленістю з замовником (п. 2.6 договору).
Сума договору не є фіксованою та визначається вартістю загальної кількості замовлень наданих замовником на протязі терміна дії даного договору. Оплата проводиться шляхом перерахунку на розрахунковий рахунок виконавця вартості замовлення, відповідно виставленого рахунку-фактури. (п. 3.1, 3.3 договору).
На підтвердження виконання робіт по вказаному договору позивачем суду надано акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 13 квітня 2011 року, від 14 квітня 2011 року, від 15 квітня 2011 року, від 18 квітня 2011 року, від 19 квітня 2011 року, від 20 квітня 2011 року, від 22 квітня 2011 року, від 28 квітня 2011 року, від 29 квітня 2011 року, від 31 травня 2011 року, від 26 травня 2011 року, від 20 травня 2011 року, від 18 травня 2011 року, від 16 травня 2011 року, від 11 травня 2011 року, від 06 травня 2011 року, від 05 травня 2011 року, від 24 червня 2011 року, від 23 червня 2011 року, від 20 червня 2011 року, від 17 червня 2011 року, від 08 червня 2011 року, від 09 червня 2011 року, від 14 червня 2011 року, від 15 червня 2011 року, від 16 червня 2011 року, від 01 липня 2011 року, від 04 липня 2011 року, від 05 липня 2011 року, від 06 липня 2011 року, від 07 липня 2011 року, від 26 липня 2011 року, від 28 липня 2011 року, виписаними ТОВ «Агенство «Віасат»податковими накладними від 08 червня 2011 року № 59 на загальну суму 300 000, 00 грн., в тому числі 50 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 09 червня 2011 року № 70 на загальну суму 300 000, 00 грн., в тому числі 50 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 14 червня 2011 року № 89 на загальну суму 350 000, 00 грн., в тому числі 58 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 15 червня 2011 року № 100 на загальну суму 450 000, 00 грн., в тому числі 75 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 17 червня 2011 року № 120 на загальну суму 450 000, 00 грн. - в тому числі 75 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 16 червня 2011 року № 115 на загальну суму 300 000, 00 грн., в тому числі 50 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 20 червня 2011 року № 130 на загальну суму 400 000, 00 грн., в тому числі 66 666, 67 грн. -податок на додану вартість, від 23 червня 2011 року № 168 на загальну суму 450 000, 00 грн. - в тому числі 75 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 24 червня 2011 року № 180 на загальну суму 450 000, 00 грн. - в тому числі 75 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 01 липня 2011 року № 2 на загальну суму 450 000, 00 грн. - в тому числі 75 000, 00 грн. - податок на додану вартість, від 04 липня 2011 року № 11 на загальну суму 400 000, 00 грн., в тому числі 66 666, 67 грн. -податок на додану вартість, від 05 липня 2011 року № 20 на загальну суму 400 000, 00 грн., в тому числі 66 666, 67 грн. -податок на додану вартість, від 06 липня 2011 року № 28 на загальну суму 400 000, 00 грн., в тому числі 66 666, 67 грн. -податок на додану вартість, від 07 липня 2011 року № 38 на загальну суму 400 000, 00 грн., в тому числі 66 666, 67 грн. -податок на додану вартість, від 26 липня 2011 року № 147 на загальну суму 100 000, 00 грн., в тому числі 16 666, 67 грн. -податок на додану вартість, від 28 липня 2011 року № 180 на загальну суму 300 000, 00 грн., в тому числі 50 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 05 травня 2011 року № 09 на загальну суму 200 000, 00 грн., в тому числі 33 333, 33 грн., від 06 травня 2011 року № 22 на загальну суму 300 000, 00 грн., в тому числі 50 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 11 травня 2011 року № 36 на загальну суму 450 000, 00 грн. - в тому числі 75 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 16 травня 2011 року № 67 на загальну суму 300 000, 00 грн., в тому числі 50 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 18 травня 2011 року № 91 на загальну суму 300 000, 00 грн., в тому числі 50 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 20 травня 2011 року № 111 на загальну суму 300 000, 00 грн., в тому числі 50 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 26 травня 2011 року № 151 на загальну суму 150 000, 00 грн., в тому числі 25 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 31 травня 2011 року № 219 на загальну суму 500 000, 00 грн., в тому числі 83 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 13 квітня 2011 року № 46 на загальну суму 450 000, 00 грн. - в тому числі 75 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 14 квітня 2011 року № 48 на загальну суму 450 000, 00 грн. - в тому числі 75 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 15 квітня 2011 року на загальну суму 450 000, 00 грн. - в тому числі 75 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 18 квітня 2011 року № 68 на загальну суму 450 000, 00 грн. - в тому числі 75 000, 00 грн. - податок на додану вартість, від 19 квітня 2011 року № 76 на загальну суму 300 000, 00 грн., в тому числі 50 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 20 квітня 2011 року № 81 на загальну суму 150 000, 00 грн., в тому числі 25 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 22 квітня 2011 року № 97 на загальну суму 150 000, 00 грн., в тому числі 25 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 28 квітня 2011 року № 144 на загальну суму 140 000, 00 грн., в тому числі 23 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 29 квітня 2011 року № 157 на загальну суму 200 000, 00 грн., в тому числі 33 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 29 квітня 2011 року № 158 на загальну суму 250 000, 00 грн., в тому числі 41 666, 67 грн. -податок на додану вартість.
Вказані податкові накладні мають усі законодавчо встановлені обов'язкові реквізити, тобто оформлені належним чином. Оплата послуг за вказаним договором підтверджується виписками по особовому рахунку ТОВ «Метрудтранс»період з 01.04.2011 року по 31.07.2011 року, наявними в матеріалах справи.
Крім того, позивачем надано договір про надання рекламних послуг № М-09 від 09 квітня 2010 року між ТОВ «РМА «Монамі»(далі -виконавець) та ТОВ «Метрудтранс»(далі -замовник), за умовами якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов'язання по організації рекламного обслуговування замовника.
Згідно вказаного договору виконавець розміщує рекламу: в засобах масової інформації -телеканалах, радіоканалах, пресі, зовнішню рекламу -розміщення щитів, реклама на транспорті; поліграфічні замовлення, а також маркетингові дослідження шляхом залучення сторонніх (зовнішніх) організацій (газет, журналів, теле і радіоканалів, рекламних агентств) за домовленістю з замовником (п. 2.6 договору).
Сума договору не є фіксованою та визначається вартістю загальної кількості замовлень наданих замовником на протязі терміна дії даного договору. Оплата проводиться шляхом перерахунку на розрахунковий рахунок виконавця вартості замовлення, відповідно виставленого рахунку-фактури. (п. 3.1, 3.3 договору).
Факт виконання вказаного договору підтверджується актами виконаних робіт (надання послуг) від 03 грудня 2010 року, від 09 грудня 2010 року, від 17 грудня 2010 року, від 15 грудня 2010 року, від 13 грудня 2010 року, від 08 грудня 2010 року, від 07 грудня 2010 року, від 06 грудня 2010 року, від 02 грудня 2010 року, від 09 квітня 2010 року, від 06 травня 2010 року, від 09 червня 2010 року, від 23 червня 2010 року, від 09 квітня 2010 року, від 05 липня 2010 року, від 08 липня 2010 року, від 15 липня 2010 року, від 23 липня 2010 року, від 03 серпня 2010 року, від 06 вересня 2010 року, від 19 серпня 2010 року, від 11 серпня 2010 року, від 02 вересня 2010 року, від 10 вересня 2010 року, від 15 вересня 2010 року, від 23 вересня 2010 року, від 27 вересня 2010 року, від 28 вересня 2010 року, від 30 вересня 2010 року, від 30 вересня 2010 року, від 04 жовтня 2010 року, від 07 жовтня 2010 року, від 15 жовтня 2010 року, від 12 жовтня 2010 року, від 19 жовтня 2010 року, від 08 листопада 2010 року, від 02 листопада 2011 року та виписаними ТОВ «РМА «Монамі»податковими накладними від 15 листопада 2010 року № 151106 на загальну суму 500 000, 00 грн., в тому числі 83 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 08 листопада 2010 року № 081106 на загальну суму 600 000, 00 грн., в тому числі 100 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 03 листопада 2010 року № 031106 на загальну суму 600 000, 00 грн., в тому числі 100 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 02 листопада 2010 року № 021105 на загальну суму 500 000, 00 грн., в тому числі 83 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 02 листопада 2010 року № 021106 на загальну суму 500 000, 00 грн., в тому числі 83 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 03 грудня 2010 року № 031206 на загальну суму 500 000, 00 грн., в тому числі 83 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 06 грудня 2010 року № 061207 на загальну суму 200 000, 00 грн., в тому числі 33 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 07 грудня 2010 року № 071204 на загальну суму 200 000, 00 грн., в тому числі 33 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 08 грудня 2010 року № 081206 на загальну суму 200 000, 00 грн., в тому числі 33 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 09 грудня 2010 року № 091204 на загальну суму 200 000, 00 грн., в тому числі 33 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 13 грудня 2010 року № 131208 на загальну суму 200 000, 00 грн., в тому числі 33 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 15 грудня 2010 року № 151206 на загальну суму 200 000, 00 грн., в тому числі 33 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 17 грудня 2010 року № 171207 на загальну суму 100 000, 00 грн., в тому числі 16 666, 67 грн. -податок на додану вартість, від 09 квітня 2010 року № 090405 на загальну суму 320 000, 00 грн., в тому числі 53 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 06 травня 2010 року № 060502 на загальну суму 390 000, 00 грн., в тому числі 65 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 09 червня 2010 року на загальну суму 500 000, 00 грн., в тому числі 83 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 23 червня 2010 року № 230605 на загальну суму 550 000, 00 грн., в тому числі 91 666, 67 грн. -податок на додану вартість, від 08 липня 2010 року № 080705 на загальну суму 550 000, 00 грн., в тому числі 91 666, 67 грн. -податок на додану вартість, від 05 липня 2010 року № 050707 на загальну суму 600 000, 00 грн., в тому числі 100 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 15 липня 2010 року № 150704 на загальну суму 600 000, 00 грн., в тому числі 100 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 23 липня 2010 року № 230711 на загальну суму 450 000, 00 грн., в тому числі 75 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 03 серпня 2010 року № 030804 на загальну суму 650 000, 00 грн., в тому числі 108 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 11 серпня 2010 року № 110803 на загальну суму 450 000, 00 грн., в тому числі 75 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 19 серпня 2010 року № 190809 на загальну суму 600 000, 00 грн., в тому числі 100 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 02 вересня 2010 року № 020908 на загальну суму 500 000, 00 грн., в тому числі 83 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 06 вересня 2010 року № 060912 на загальну суму 550 000, 00 грн., в тому числі 91 666, 67 грн. -податок на додану вартість, від 10 вересня 2010 року № 100907 на загальну суму 500 000, 00 грн., в тому числі 83 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 15 вересня 2010 року № 15007 на загальну суму 500 000, 00 грн., в тому числі 83 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 23 вересня 2010 року № 230906 на загальну суму 400 000, 00 грн., в тому числі 66 666, 67 грн. - податок на додану вартість, від 27 вересня 2010 року № 270908 на загальну суму 450 000, 00 грн., в тому числі 75 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 28 вересня 2010 року № 280916 на загальну суму 450 000, 00 грн., в тому числі 75 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 30 вересня 2010 року № 300937 на загальну вартість 800 000, 00 грн., в тому числі 133 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 30 вересня 2010 року № 300938 на загальну суму 600 000, 00 грн., в тому числі 100 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 04 жовтня 2010 року № 041010 на загальну суму 600 000, 00 грн., в тому числі 100 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 07 жовтня 2010 року № 071008 на загальну суму 500 000, 00 грн., в тому числі 83 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 12 жовтня 2010 року № 121008 на загальну суму 500 000, 00 грн., в тому числі 83 333, 33 грн. -податок на додану вартість, від 15 жовтня 2010 року № 151010 на загальну суму 150 000, 00 грн., в тому числі 75 000, 00 грн. -податок на додану вартість, від 19 жовтня 2010 року № 191006 на загальну суму 300 000, 00 грн., в тому числі 50 000, 00 грн. -податок на додану вартість.
Вказані податкові накладні мають усі законодавчо встановлені обов'язкові реквізити, тобто оформлені належним чином. Оплата послуг за вказаним договором підтверджується виписками по особовому рахунку ТОВ «Метрудтранс»період з 01.04.2011 року по 31.12.2010 року, наявними в матеріалах справи.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Посилання відповідача в акті перевірки від 24 лютого 2012 року № 88/23-10/34980991 на порушення 19.01.2012 р. СВ ПМ ДПІ у Шевченківському районі м. Києва кримінальної справи № 80-0263 за фактом фіктивного підприємства відносно ТОВ «Лоу Консалт», ТОВ «Агенство «Віасат», ТОВ «РМА «Монамі»та ряду інших підприємств за ознаками злочину, передбаченого ст. ч. 2 ст. 205 КК України, та, відповідні протоколи допитів свідків ОСОБА_1, ОСОБА_2, як доказ нікчемності укладених вказаними товариствами договорів, суд не приймає до уваги, так як лише вирок суду, відповідно до ч. 4 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України може встановлювати обставини, які не підлягають доказуванню.
З зазначеного акту перевірки не вбачається, що на час її проведення судом було постановлено вирок.
Окрім цього, з наведених в акті пояснень ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вбачається, що на ТОВ «Агенство «Віасат», ТОВ «РМА «Монамі», ТОВ «Лоу Консалт»вівся бухгалтерський та податковий облік, велася робота по оформленню документів з контрагентами та перерахуванню коштів. Втім, зазначені матеріали не вказують про обізнаність позивача щодо здійснення фінансово-господарських відносин без наміру створення реальних правових наслідків.
Окрім цього, суд приймає до уваги той факт, що щодо діяльності позивача кримінальні справи, як вбачається з акту перевірки, органами податкової міліції не порушувались, обвинувальні вироки щодо його посадових осіб судами не виносились.
Відповідачем не надано доказів, які б підтверджували те, що укладення договорів, на підставі яких виникли взаємовідносини між позивачем та ТОВ «Лоу Консалт», ТОВ «Агенство «Віасат», ТОВ «РМА «Монамі»не відповідали дійсним намірам сторін щодо набуття цивільних прав та обов'язків.
В Інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 20 липня 2010 року № 1112/11/13-10 «Проблемні питання застосування законодавства у справах за участю органів державної податкової служби», зазначено, що «якщо контрагент не виконав свого зобов'язання щодо сплати податку до бюджету, це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податку права на відшкодування податку на додану вартість у разі, якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування та має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту».
Крім того, згідно з практикою Європейського суду з прав людини у справі «БУЛВЕС» АД проти Болгарії» (заява № 3991/03) Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 22 січня 2009 року зазначив, що платник податку не повинен нести наслідків невиконання постачальником його зобов'язань зі сплати податку і в результаті сплачувати ПДВ вдруге, а також сплачувати пеню.
Отже, Європейський суд з прав людини чітко визначає правило індивідуальної відповідальності платника податків. Тобто, добросовісний платник податків не має зазнавати негативних наслідків через порушення з боку його контрагентом.
Позивачем реальність операцій доведена, в тому числі і шляхом надання ним в судовому засіданні створених за наслідками виконання вказаних вище договорів рекламних проспектів, втім, відповідач не довів правомірності свого рішення.
Крім того, пунктом 123.1 статті 123 Податкового Кодексу України передбачено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Виходячи із вказаної норми Закону застосування штрафу, можливо лише у разі порушення платником податків норм чинного законодавства та самостійним визначенням у зв'язку з цим податкового зобов'язання контролюючим органом.
З огляду на те, що по справі було встановлено реальне здійснення господарської операції, наявність належним чином оформлених первинних документів, податкових накладних, виданими зареєстрованими платниками податку на додану вартість, суд дійшов висновку про правомірність формування позивачем податкового кредиту та про протиправність донарахування позивачу податку на додану вартість, зменшення від'ємного значення з цього податку та застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням -рішенням.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною третьою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до переконання про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Приймаючи до уваги викладене вище, керуючись ст. ст. 69-71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Метрудтранс»задовольнити повністю.
2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва від 15 березня 2012 року № 0000472208.
3. Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Метрудтранс»(код за ЄДРПОУ 34980991) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 146, 00 грн. (дві тисячі сто сорок шість гривень, 00 копійок).
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.М. Погрібніченко