ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/3637/12
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Сич С.С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом прокурора Гадяцького району в інтересах держави в особі , Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Полтавській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
01 червня 2012 року позивач прокурор Гадяцького району в інтересах держави в особі , Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в сумі 1700 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 20.01.2012 року державними інспекторами Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Полтавській області проведено перевірку транспортного засобу марки ВАЗ, номерний знак НОМЕР_1, який належить фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1. За результатами перевірки складено акт № 048292 від 20.01.2012 року, в якому зафіксовано порушення відповідачем вимог ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", зокрема, встановлено надання послуг з перевезення пасажирів на таксі за відсутності у перевізника ліцензійної картки. На підставі зазначеного акта перевірки начальником Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Полтавській області винесено постанову про застосування фінансових санкцій в сумі 1700 грн., яка отримана відповідачем 18.02.2012 року та у встановленому законом порядку не оскаржена. Фінансові санкції до Державного бюджету відповідачем у добровільному порядку не сплачені, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
14 червня 2012 року до суду надійшли письмові заперечення відповідача, у яких зазначено, що постановою старшого інспектора ВДАІ Зіньківського РВ УМВС від 20.01.2012 року № 027740 за керування автомобілем в режимі "таксі" без ліцензійної картки ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн., який сплачений відповідачем у добровільному порядку. З огляду на дану обставину, вказує про безпідставність застосування до нього з боку Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Полтавській області фінансових санкцій в сумі 1700 грн. та вважає, що його двічі притягнуто до відповідальності за одне й те саме порушення.
Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 183- 2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Суд, вивчивши та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 6 статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, здійснює урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, яким є Головна державна інспекція на автомобільному транспорті (далі - Головавтотрансінспекція), що діє на підставі Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 року № 1190 (далі - Положення).
Згідно з пунктом 5 Положення Головавтотрансінспекція має право перевіряти додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезень пасажирів та вантажів.
Для виконання покладених на Головавтотрансінспекцію завдань відповідно до пункту 8 Положення утворюються територіальні органи Головавторансінспекції в межах граничної чисельності її працівників.
Пунктом 6 Положення про територіальне управління Головтрансінспекції в Полтавській області визначено, що територіальне управління має право проводити перевірку автомобільних транспортних засобів загального користування щодо їх відповідності вимогам законодавства про автомобільний транспорт.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті згідно із ч. 17 ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначає Кабінет Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 р. № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок), який встановлює процедуру здійснення такого контролю.
Відповідно до пункту 4 Порядку державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових, рейдових перевірок.
Судом встановлено, що 20.01.2012 року при здійсненні перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом на підставі завдання на перевірку № 107128 від 18.01.2012 року державними інспекторами Територіального управління Головавтотрансінспекції у Полтавській області перевірено транспортний засіб марки ВАЗ, номерний знак НОМЕР_1, за кермом якого згідно посвідчення водія ІХА № 107303, виданого 01.06.1999 року Лохвицьким МРЕВ ДАІ, знаходився ОСОБА_1.
Власником перевіреного транспортного засобу згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ВІС 056485 є фізична особа - підприємець ОСОБА_1, який зареєстрований як фізична особа - підприємець Гадяцькою районною державною адміністрацією Полтавської області 04.01.2011 року, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 25600000000002910, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, який наявний в матеріалах справи.
Перевіркою транспортного засобу виявлено та зафіксовано у акті перевірки № 048292 від 20.01.2012 року, що послуги з перевезення пасажирів на таксі надавалися без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: встановлено відсутність ліцензійної картки. Водій ОСОБА_1 з даним актом ознайомлений, про що свідчить його особистий підпис на копії акту.
Згідно із пунктами 1, 9 частини 1 статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів, забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Положеннями статті 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для юридичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі: для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України; для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі: для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України; для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України.
З огляду на викладене, та беручи до уваги висновки акту № 048292 від 20.01.2012 року, суд приходить до висновку, що відповідачем допущено порушення вимог статті 39 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Відповідно до абз. 3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, до автомобільних перевізників застосовується штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно із пунктами 25-27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
На виконання вимог даного Порядку позивачем рекомендованим поштовим відправленням направлено на адресу відповідача повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства на автомобільному транспорті від 23.01.2012 року, яке отримано відповідачем 01.02.2012 року, що підтверджується його особистим підписом на корінці повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи.
Положеннями Порядку передбачено, що у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання, справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій (пункт 27 Порядку).
За результатами розгляду справи про порушення законодавства на автомобільному транспорті, на підставі акту № 048292 від 20.01.2012 року, начальником Територіального управління Головавтотрансінспекції у Полтавській області винесено постанову № 129036 від 13.02.2012 року, якою до відповідача застосовано фінансові санкції в розмірі 1700 грн.
Зазначену постанову отримано відповідачем 18.02.2012 року, що підтверджується його особистим підписом на корінці повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи.
Згідно з пунктом 28 Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Суду не надано доказів оскарження відповідачем у встановленому законодавством порядку постанови про застосування фінансових санкцій № 129036 від 13.02.2012 року та доказів перерахування відповідачем суми штрафних санкцій до державного бюджету України.
Суд не бере до уваги доводи відповідача про те, що його двічі притягнуто до відповідальності за одне й те саме правопорушення, оскільки постановою старшого інспектора ВДАІ Зіньківського РВ УМВС від 20.01.2012 року № 027740 фізичну особу ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 425 грн. на підставі ч. 1 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення за керування транспортним засобом без ліцензійної картки на транспортний засіб.
Разом з тим, фінансова санкція в сумі 1700 грн., за своєю правовою природою є адміністративно - господарською санкцією, що застосована до суб'єкта господарювання перевізника - фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 постановою № 129036 від 13.02.2012 р., за порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності у розмірі та порядку, встановленому Законом України "Про автомобільний транспорт".
Згідно з пунктом 28 Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2012 рік належать доходи державного бюджету, що визначені частиною другою статті 29 Бюджетного кодексу України.
Пунктом 22 частини 2 статті 29 Бюджетного кодексу України встановлено, що до доходів загального фонду Державного бюджету України належать кошти від санкцій (штрафи, пеня тощо), що застосовуються відповідно до закону (крім штрафів, визначених пунктами 11, 12 і 13 частини першої статті 69 цього Кодексу, та штрафів, що зараховуються до спеціального фонду згідно із законом про Державний бюджет України).
З огляду на зазначене, несплата відповідачем фінансових санкцій протягом 15-ти днів після отримання постанов за порушення законодавства про автомобільний транспорт до Державного бюджету, спричиняє матеріальну шкоду інтересам держави.
Повноваження прокурора звертатися до суду в інтересах держави передбачені ст. 121 Конституції України, ч. 2 ст. 60 КАС України, ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру".
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов прокурора Гадяцького району в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Полтавській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_2) до Державного бюджету України (на р/р 31118106700032 в УДК у Гадяцькому районі, код ЄДРПОУ 34698301, ГУДК в Полтавській області, МФО 831019, код платежу 21081100, символ 106) фінансову санкцію в сумі 1700 грн. (одна тисяча сімсот гривень).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.С. Сич