Постанова № 24737242, 31.05.2012, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2012
Номер справи
1170/2а-1054/12
Номер документу
24737242
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2012 року Справа № 1170/2а-1054/12

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом прокурора Олександрівського району, який діє в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі, до відкритого акціонерного товариства "Олександрівське ремонтно-транспортне підприємство" про стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Олександрівського району, який діє в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі, звернувся до суду з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства "Олександрівське ремонтно-транспортне підприємство" про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені у сумі 13 914,02 грн.

Позов мотивовано тим, що відповідач станом на 12.01.12 має заборгованість (недоїмку) зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 6 238,13 грн., фінансових санкцій у сумі 2 011, 24 грн. та пені у сумі 5 664,65 грн., що виникла за період з 13.01.09 по 12.01.12. Оскільки у встановлені строки вказані суми відповідачем не сплачено, прокурор просить суд стягнути їх на користь позивача.

У судове засідання прокурор та позивач, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце судового розгляду, не прибули. При цьому позивач подав до суду заяву про розгляд справи без участі його представників та про підтримання позовних вимог. Прокурор причини неявки до суду не повідомив.

Відповідач у судове засідання не з'явився. Судом рекомендованим листом із зворотним повідомленням про вручення поштового відправлення направлялася повістка про виклик до суду за адресою відповідача, яка зазначена в позовній заяві, витязі з ЄДР, але конверт повернуто відділенням зв'язку УДППЗ "Укрпошта" з відміткою "підприємство не працює."

Як передбачено частиною 11 статті 35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідно до частин 4, 6 статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши справу у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Відкрите акціонерне товариство "Олександрівське ремонтно-транспортне підприємство" з 28.03.96 зареєстровано як юридична особа та перебуває на обліку в УПФУ в Олександрівському районі як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. (а.с. 83, 93).

На час виникнення спірних правовідносин порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, стягнення заборгованості за цими внесками визначався Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ч.3 ст.18 Закону страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України.

Платниками страхових внесків згідно зі ст. 15 Закону є страхувальники, якими, зокрема, відповідно до п.1 ст.14 Закону є роботодавці: підприємства, установи та організації, створені відповідно до законодавства України незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, які мають окремий баланс і самостійно проводять розрахунки із застрахованими особами), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Страхувальники набувають статусу платників страхових внесків з дня їх взяття на облік територіальним органом Пенсійного фонду (ч.3 ст.15 Закону).

Обчислюються страхові внески виключно у грошовій формі та мають сплачуватися за відповідний базовий період (календарний місяць) не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду та підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. (ст. 20 Закону).

Відповідачем до УПФУ в Олександрівському районі подано розрахунки суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в яких ним самостійно обчислено суму страхових внесків, що підлягають сплаті за: грудень 2008 року у розмірі 451, 27 грн., за січень 2009 року - 377, 99 грн., за лютий 2009 року - 621, 04 грн., за березень 2009 року - 444, 78 грн., за квітень 2009 року - 465, 90 грн., за травень 2009 року - 220 грн., за червень 2009 року - 259, 98 грн., за липень 2009 року - 258, 26 грн. за серпень 2009 року - 449, 46 грн., за вересень 2009 року - 394, 81 грн., за жовтень 2009 року - 480, 80 грн., за листопад 2009 року - 570, 02 грн., за грудень 2009 року - 486, 05 грн., за січень 2010 року - 472, 88 грн., за лютий 2010 року - 385, 44 грн., за березень 2010 року - 727, 03 грн., за квітень 2010 року - 684, 57 грн., за травень 2010 року - 963,30 грн., за червень 2010 року - 865, 52 грн. (а.с. 9 - 58).

У встановлені строки вказані суми самостійно відповідачем у повному обсязі не сплачені, внаслідок чого утворилася недоїмка, стягнення якої є предметом спору у даній справі.

Відповідно до частини 2 статті 106 Закону суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у встановлені строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмкою) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Згідно з частиною 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.

Встановлено, що у зв'язку з несплатою ВАТ "Олександрівське ремонтно-транспортне підприємство" у встановлені строки страхових внесків УПФУ в Олександрівському районі сформовано вимогу про сплату боргу №Ю-358 від 06.09.10 на суму 14 438 грн., до якої включено недоїмку у розмірі 6 286, 07 грн. Вказана вимога одержана відповідачем 20.09.10, у встановленому порядку ним не узгоджена та не оскаржена. Доказів погашення недоїмки зі сплати внесків відповідачем суду не надано.

Отже, матеріалами справи підтверджено наявність у відповідача недоїмки зі сплати страхових внесків у сумі 6 286, 07 грн. Воднораз, прокурор просить стягнути з відповідача на користь УПФУ в Олександрівському районі 6 238,13 грн. недоїмки.

Як передбачено частинами 2, 3 статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано адміністративний позов, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.

Отже, позовні вимоги прокурора про стягнення з ВАТ "Олександрівське ремонтно-транспортне підприємство" на користь УПФУ в Олександрівському районі недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 6 238,13 грн. підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача фінансових санкцій у сумі 2 011, 24 грн. та пені у сумі 5 664,65 грн. суд дійшов до таких висновків.

Як передбачено частиною 13 статті 106 Закону, про нарахування пені та накладення штрафів посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій. Суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу є виконавчим документом. У разі якщо страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом десяти робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган Пенсійного фонду про його оскарження, воно передається для виконання державній виконавчій службі та страхувальнику. Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків, стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.(ч.14 ст.106 Закону).

Підпунктом 9.3.2 пункту 9.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ №21-1 від 19.12.03 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 16.01.04 за №64/8663 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), було передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Згідно з пунктом 10.5 вказаної Інструкції рішення про нарахування пені посадові особи органів Пенсійного фонду виносять одночасно з прийняттям рішення про застосування фінансових санкцій, зазначених у підпункті 9.3.2 пункту 9.3 цієї Інструкції за формою згідно з додатком 14 цієї Інструкції, яке протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається страхувальнику з повідомленням про вручення.

Судом установлено, що УПФУ в Олександрівському районі винесено рішення №413 від 21.09.09 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, яким до ВАТ "Олександрівське ремонтно-транспортне підприємство" на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовано фінансову санкцію у вигляді накладення штрафу у розмірі 696, 32 грн. та нараховано пеню у розмірі 4 946, 53 грн. за період з 02.04.07 по 30.12.08. Вказане рішення отримано відповідачем 29.09.09. (а.с. 117) Доказів його оскарження у встановленому порядку або сплати вказаних сум відповідачем суду не надано.

Відповідно до частин 1, 4, 6 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Ухвалами суду від 30.03.12 та від 03.05.12 зобов'язано прокурора та позивача надати до суду докази застосування до відповідача фінансових санкцій (штрафу) у розмірі 1314, 92 грн. та нарахування пені у сумі 718, 12 грн., щодо яких заявлено вимогу про їх стягнення. Однак, на пропозицію суду документальні підтвердження накладення штрафу та застосування пені у таких розмірах, шляхом винесення відповідного рішення (рішень), суду не надано. Натомість, за повідомленням УПФУ в Олександрівському районі, щодо відповідача виносилося лише рішення №413 від 21.09.09. (а.с. 109)

У ході розгляду справи прокурором та позивачем не надано належних та допустимих доказів накладення на відповідача штрафу у розмірі 1314, 92 грн. та нарахування пені у сумі 718, 12 грн., а відтак - не доведено виникнення заборгованості зі сплати вказаних сум.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково, а саме в частині стягнення з відповідача на користь позивача недоїмки зі сплати страхових внесків, а також заборгованості зі сплати штрафу та пені у розмірі 11 880, 98 грн. (6 238,13 грн. + 696, 32 грн. + 4 946, 53 грн.). У стягненні з відповідача штрафу та пені у розмірі 2 033, 04 грн. (1314, 92 грн. + 718, 12 грн.) суд відмовляє за недоведеністю позову у цій частині.

Відповідно до пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", який набрав чинності з 1 січня 2011 року, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Судові витрати сторонами у справі не понесені.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 162, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов прокурора Олександрівського району задовольнити частково.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Олександрівське ремонтно-транспортне підприємство" (ідентифікаційний код 03748621) на користь управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі недоїмку зі сплати страхових внесків та заборгованість зі сплати штрафу та пені у розмірі 11 880, 98 грн. (одинадцять тисяч вісімсот вісімдесят гривень 98 копійок).

У задоволенні позову в частині стягнення 2 033, 04 грн. відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш