Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/3397/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14:30 годин
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Толстолуцької М.М.
при секретарі Перовій В.В.
Постановлено у нарадчій кімнаті об 14год. 30 хв.
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Толстолуцька М.М., при секретарі судового засідання Перовій В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
Прокурора Калінінського району м. Донецька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька (м. Донецьк)
до
Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» (м. Донецьк),
про
стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1, в розмірі 121 744,65 грн., що утворилась по Донецькому спеціалізованому налагоджувальному управлінню «Теплоенергоавтоматика» філії Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика»
за участю:
прокурора - Наумової К.О.,
від позивача - ОСОБА_1 - за довіреністю,
від відповідача - ОСОБА_2 - за довіреністю, -
Прокурор Калінінського району м. Донецька звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька до Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1, в розмірі 121 744,65 грн., що утворилась по Донецькому спеціалізованому налагоджувальному управлінню «Теплоенергоавтоматика» філії Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика».
Прокурор, представник позивача у судовому засіданні підтримали адміністративний позов, просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -
ВСТАНОВИВ:
19 березня 2012 року Прокурор Калінінського району м. Донецька звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька до Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1, в розмірі 121 744,65 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач повинен був відшкодувати Управлінню Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька до 25-го числа щомісяця місячну суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по працівниках підприємства, яким призначено пенсію. За період з липня по грудень 2011 року відповідач має заборгованість з покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 у сумі 121 744,65 гривень, яка підтверджується відповідним розрахунком.
Відповідач надав письмові заперечення проти позову, у яких зазначив, що позивач не підтвердив позовні вимоги належними доказами, зокрема, не надав платіжні повідомлення перерахування сум пільгових пенсій особам, що мають право на цей вид пенсій, на рахунки банківських установ чи поштового відділення УДПППЗ «Укрпошта», з якими укладені договори про надання послуг по відкриттю пенсійних рахунків осіб, що мають право на отримання пенсії на пільгових умовах за Списком № 1. Посилаючись на приписи Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні», Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, відповідач вказує, що Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька повинно мати докази щодо фактичних витрат на доставку та виплату пільгових пенсій, які підтверджують перерахунок пенсій зазначеним у позові пенсіонерам. Також зазначив, що оскільки відокремлений підрозділ Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» Донецьке спеціалізоване налагоджувальне управління «Теплоавтоматика» закрите. Державна акціонерна компанія «Донбасвуглеавтоматика» знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька, у зв'язку із чим позивач повинен був усі розрахунки направляти на адресу саме зазначеного Управління, де відповідач перебуває на обліку. Просив у задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено, що згідно з пункту 2 статті 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Прокурор Калінінського району м. Донецька представляє інтереси держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька, яке, в свою чергу, є органом виконавчої влади, що у даних правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього статтею 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року за №384/2011 (далі - Положення).
У відповідності до статті 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно з пунктом 1 Положення, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування
Пункт 7 Положення визначає, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
У відповідності до підпункту 5 пункту 4 Положення, Пенсійний фонд України організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах (далі - територіальні органи) зокрема, щодо: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; повного і своєчасного обліку платників єдиного внеску; забезпечення збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства; здійснення контролю за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України тощо.
Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція).
Відповідач - Державна акціонерна компанія «Донбасвуглеавтоматика» зареєстроване як юридична особа 16.12.2002 Виконавчим комітетом Донецької міської ради, включено в ЄДРПОУ за № 00180410, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 301446, довідкою Управління статистики у місті Донецьку серії АБ № 214068 від 19.01.2010. Відповідач здійснює діяльність на підставі Статуту, затвердженого у новій редакції наказом Міністра вугільної промисловості України № 223 від 13.04.2006.
Донецьке спеціалізоване налагоджувальне управління «Теплоенергоавтоматика» філія Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» є підрозділом відповідача без права юридичної особи, що підтверджується довідкою Управління статистики у місті Донецьку серії АБ № 214029 від 15.01.2010.
Донецьке спеціалізоване налагоджувальне управління «Теплоенергоавтоматика» філія Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька як платник єдиного внеску за реєстраційним номером 05-16-04-7685, що підтверджується повідомленням про взяття на облік платника єдиного внеску від 01.03.2012 № 4834.
За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 зазначеного пункту підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
В абзаці п`ятому цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в»-«е» та «ж» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Таким чином, суд приходить до висновку, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах за списком №1 покриваються за рахунок підприємств та організацій.
При цьому суд зазначає, що винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абзацу п`ятого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсій таким особам, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, то і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок Пенсійного фонду та Державного бюджету України відповідно.
Проте специфіка такого порядку полягає в особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб.
Так зі змісту статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» випливає, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.
Таким чином, аналіз положень пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у контексті положень статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» дає підстави для висновку про те, що порядок, за яким витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам за умов, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Як встановлено судом, позивачем направлялися на адресу Донецького спеціалізованого налагоджувального управління «Теплоенергоавтоматика» філії Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» повідомлення (розрахунки) про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій вказаним особам за період з липня по грудень 2011р., що підтверджується матеріалами справи.
З огляду на вищевикладене, судом не приймаються доводи відповідача, викладені у письмових запереченнях проти позову, щодо не підтвердження документально понесених витрат позивача на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки такі доводи не відповідають фактичним обставинам справи, встановленим у судовому засіданні. Крім того, суд звертає увагу, що наведені вище норми законодавства не пов'язують обов'язок підприємства відшкодувати понесені витрати на виплату та доставку пільгових пенсій із підтвердженням факту виплати сум таких пенсій пенсіонерам відповідними платіжними документами. Єдиною підставою для покриття зазначених витрат підприємством відповідно до наведених норм є повідомлення про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які позивачем своєчасно направлялись відповідачу.
Згідно пункту 6.8 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Як встановлено у судовому засіданні, Донецьке спеціалізоване налагоджувальне управління «Теплоенергоавтоматика» філія Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» у порушення зазначених вимог законодавства фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, позивачу у встановлені строки не вносив, в результаті чого має заборгованість у загальному розмірі 121 744,65 гривень.
Таким чином, з Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» на користь Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька підлягає стягненню заборгованість з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1 у розмірі 121 744,65 гривень.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача про те, що Донецьке спеціалізоване налагоджувальне управління «Теплоенергоавтоматика» філія Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» на даний час закрито, у зв'язку із чим до нього не можуть пред'являтися позивачем вимоги про стягнення вказаної заборгованості, з огляду на таке.
З наданого суду повідомлення державного реєстратора Виконавчого комітету Донецької міської ради вбачається, що 10.06.2011 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців включено запис № 12661040019001424 про закриття відокремленого підрозділу Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» - Донецького спеціалізованого налагоджувального управління «Теплоенергоавтоматика» філії Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика». Разом із тим, закриття вказаної філії не означає припинення діяльності Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика».
Крім того, відповідачем у даній справі виступає Державна акціонерна компанія «Донбасвуглеавтоматика», яка є юридичною особою, до якої Управлінням Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька пред'являються вимоги про стягнення заборгованості.
Суд також звертає увагу на те, що відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про виконавче провадження», боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом. Тобто, виконання постанови суду можливе лише відносно боржника - фізичної або юридичної особи (а не філії юридичної особи).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, з огляду на що задовольняє позов у повному обсязі.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтями 1, 4, 7 Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року за №384/2011, пунктами 2.1, 2.1.1, 6.4, 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, статтями 17-20, 33, 51, 69-72, 86, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Калінінського району м. Донецька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька до Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1, в розмірі 121 744,65 грн., що утворилась по Донецькому спеціалізованому налагоджувальному управлінню «Теплоенергоавтоматика» філії Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» - задовольнити.
Стягнути з Державної акціонерної компанії «Донбасвуглеавтоматика» (адреса: 83045, м. Донецьк, вул. Професорів Богославських, 5а, код ЄДРПОУ 00180410) на користь Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька (адреса: 83052, м. Донецьк, вул. Овнатаняна, 50, ЄДРПОУ 21956234) заборгованість з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1, за період з липня 2011 року по грудень 2011 року у розмірі 121 744 (сто двадцять одна тисяча сімсот сорок чотири) гривні 65 копійок.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 12 червня 2012 року в присутності прокурора та представників сторін.
Повний текст постанови складений 15 червня 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Толстолуцька М.М.