Постанова № 24712428, 23.03.2012, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.03.2012
Номер справи
2610/227/2012
Номер документу
24712428
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2610/227/2012

П О С Т А Н О В А

іменем України

23 березня 2012 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Кравець Д.І.,

при секретарі Костюковій М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського міського військового комісаріату, Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду із позовною заявою, в якій просив визнати протиправними дії відповідачів щодо своєчасного не проведення та відмови у проведенні перерахунку його пенсії в зв'язку із збільшенням розміру премії, що входить до складу грошового забезпечення військовослужбовців з 01 липня 2011 року та зобов'язати Київський міський військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного Фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням премії 90 % посадового окладу, встановленого наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355, та зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01 липня 2011 року перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням премії у розмірі 90 % посадового окладу, встановленому вищезазначеним наказом.

Свої вимоги мотивує тим, що він є військовим пенсіонером, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З 01 січня 2011 року відбулося підвищення розміру премій військовослужбовців Збройних Сил України до 55% посадового окладу, а з 01 червня 2011 року ще до 90%, що призвело до підвищення їхнього грошового забезпечення. Згідно з чинним законодавством повинна була підвищитися і пенсія раніше звільнених в запас (у відставку) військовослужбовців, але цього не сталося.

У відповіді на його лист відповідачі відмовляються зробити перерахунок його пенсії, мотивуючи тим, що підстав для перерахунку пенсії немає.

Однак, 28 січня 2011 року було видано наказ Міністра оборони України № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік», яким визначено, що Законом України «Про державний бюджет України на 2011 рік»передбачено збільшення грошового забезпечення на 24,6 % порівняно з 2010 роком. Пунктом 8 цього наказу визначено, що з 01 січня 2011 року щомісячне грошове забезпечення, а саме премія військовослужбовцям -складає 55 % посадового окладу. Наказом Міністра оборони України № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня .2011 року № 50»з 01 червня 2011 року збільшено грошове забезпечення, а саме, встановлено розмір премії військовослужбовцям -90 % посадового окладу.

Відтак, позивач вважає, що відповідачами, в порушення ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсійне забезпечення звільнених військовослужбовців у зв'язку зі зміною норм виплати грошового забезпечення, до якого відноситься і премія, перераховано пенсію не було.

На підставі зазначеного позивач просив позов задовольнити.

В судовому засіданні позивач позов підтримав та просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві Павелко П.М. в судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що перерахунок пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»здійснюється лише у випадку прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, а оскільки таке рішення цим органом державної влади не приймалось, відсутні і підстави для перерахування пенсій особам, на яких поширюється дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема, і позивачеві. Також представник відповідача звернув увагу на те, що наказ Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 всупереч указу Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів Міністерств та інших органів виконавчої влади»від 03 жовтня 1992 року № 493/92 не був зареєстрований в Міністерстві юстиції України. На підставі зазначеного просив в задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача Київського міського військового комісаріату в судове засідання не з'явився, про час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що позивач є військовим пенсіонером та отримує пенсію за віком відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»N 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Постановою Кабінетом Міністрів України від 07 листопада 2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»встановлено, що грошове забезпечення складається з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім місячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років, згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії

Пунктом 3 ст. 116 Конституції України визначено, що Кабінет Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.

Згідно абзацу 1 ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання, тому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»№ 45 від 13 лютого 2008 року перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень)та премій у розмірах, установлених законодавством.

З пояснень представника відповідача вбачається, що оскільки рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсії не було прийняте, Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві діяло з урахуванням норм чинного законодавства.

Враховуючи викладене вище, Головним Управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві позивачу призначена пенсія з урахуванням грошового забезпечення встановленого Постановою Кабінетом Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу», а саме: премія в розмірі 10% від посадового окладу.

На виконання Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»28 січня 2011 року був виданий наказ Міністра оборони України № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік», яким затверджено відсоткову ставку премії посадового окладу на діючі категорії військовослужбовців Збройних Сил України. Згодом наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50»підвищено розмір премії діючим військовослужбовцям до 90% посадового окладу.

Накази Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50 та від 25 червня 2011 року № 355 є відомчими наказами, а отже, вони не можуть бути застосовані органами Пенсійного фонду України і не можуть бути підставою для здійснення перерахунку пенсій.

Крім того, згідно з Указом Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади»встановлено, що з 01 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.

Відповідно до п. 9 ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади. А тому в питаннях видання актів, які мають міжвідомчий характер необхідне рішення (у формі постанови або розпорядження) Кабінету Міністрів України. Рішення стосовно обов'язковості Наказів Міністра оборони України № 576 від 05 листопада 2010 року та від 28 січня 2011 року № 50 для органів Пенсійного фонду України Кабінетом Міністрів України не приймалось.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Тобто, зазначеними наказами визначається тимчасовий характер зазначених розмірів премії, в межах асигнувань на відповідні бюджетні роки. Також необхідно зазначити, що Накази Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50 та від 25 червня 2011 року № 355 не можуть змінювати видаткову чи дохідну частину бюджету, а тому зазначеними наказами не визначалась зміна статті видатків бюджету на збільшення фінансування пенсійного забезпечення військовослужбовців.

Премії, які є предметом позовних вимог, встановленні наказами Міністра оборони України, стосуються діючих військовослужбовців, а не пенсіонерів і для перерахунку раніше призначеної пенсії враховуватись не можуть.

Також, накази Міністра Оборони України від 28 січня 2011 року № 50 та від 25 червня 2011 року № 355 не пройшли державної реєстрації в Міністерстві юстиції України на підставах передбачених Указом Президента України від 3 жовтня 1992 рок № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади», а тому носять організаційно-розпорядчий характер та спрямовані лише на виконання в Міністерстві оборони України і не породжують підстав для перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Виходячи з вище викладеного, суд приходить до висновку, що заявлені позивачем вимоги задоволенню не підлягають, оскільки характер та умови преміювання, передбачених вищезазначеними нормативно-правовими актами, не є додатковим видом грошового забезпечення, який дає підстави для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».

Враховуючи викладене, на підставі ст. ст. 19, 116, 117 Конституції України, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»та керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69-71, 86, 160-163, 167, 185, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Київського міського військового комісаріату, Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії -відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення вищезазначених строків, або після перегляду справи в апеляційному порядку, якщо постанову суду не скасовано.

Суддя: