Постанова № 24694823, 07.06.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2012
Номер справи
2а/0570/5299/2012
Номер документу
24694823
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/5299/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10 год. 10 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Козаченка А.В.

при секретарі Шалагіновій М.В.

за участю:

представника позивача Леонова І.Е.

представника відповідача Чирах О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби до Управління державної реєстрації Донецької міської ради за участю третьої особи без самостійних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРІНКО-ДОН РЕЦИКЛІНГ» про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління державної реєстрації Донецької міської ради за участю третьої особи без самостійних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРІНКО-ДОН РЕЦИКЛІНГ» про зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позову (з урахуванням уточнення позовних вимог) позивач зазначив, що ТОВ «ГРІНКО-ДОН РЕЦИКЛІНГ» зареєстровано 24.07.2009р. Виконкомом Донецької міської ради за адресою: 83023, м.Донецьк, вул. Лабутенка, 14.

16.01.2012р., у зв'язку з передислокацією, на податковий облік до ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька з ДПІ у Калінінському районі м. Донецька взято ТОВ «ГРІНКО-ДОН РЕЦИКЛІНГ».

На протязі 2012 року податкова звітність ТОВ«ГРІНКО-ДОН РЕЦИКЛІНГ» до ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька не надавалась.

06.03.2012р. ВПМ ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька направлено запит на встановлення місцезнаходження платника податків. Згідно отриманої відповіді, ТОВ «ГРІНКО-ДОН РЕЦИКЛІНГ» відсутнє за своїм новим місцезнаходженням за адресою: 83087, м. Донецьк, вул. Куйбишева, 131.

Позивач вважає, що ТОВ «ГРІНКО-ДОН РЕЦИКЛІНГ» не має наміру проводити фінансово-господарську діяльність за новою адресою, фактична зміна місцезнаходження спрямована на здійснення фіктивної підприємницької діяльності, у зв'язку з чим ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька позбавлено можливості виконувати покладені на неї Законом України «Про державну податкову службу в Україні» функції щодо обліку платників податків та контролю за правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю перерахування податків та зборів (обов'язкових платежів) та державних цільових фондів.

На підставі викладеного просив зобов'язати відповідача скасувати запис про зміну місцезнаходження ТОВ «ГРІНКО-ДОН РЕЦИКЛІНГ» (ЄДРПОУ 36615610), що було підставою для взяття платника на облік до ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав уточнені позивні вимоги, надав пояснення аналогічно викладеним в позові та уточненнях до нього, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважав їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, надав суду письмові заперечення (а.с.26-28), в яких просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, своїх заперечень та заяв про відкладення розгляду справи до суду не надав.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що ТОВ «ГРІНКО-ДОН РЕЦИКЛІНГ» зареєстровано 24.07.2009р. Виконкомом Донецької міської ради як юридична особа (юридична адреса: 83023, м.Донецьк, вул.Лабутенка, 14), про що внесений відповідний запис про державну реєстрацію, у зв'язку з чим 27.07.2009р. ТОВ «ГРІНКО-ДОН РЕЦИКЛІНГ» взято на податковий облік ДПІ у Калінінському районі м. Донецька та 06.08.2009р. ДПІ у Калінінському районі м. Донецька видано ТОВ «ГРІНКО-ДОН РЕЦИКЛІНГ» свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ (а.с.5, 8-11).

Як вбачається з Довідки АА №467011 з ЄДРПОУ та Витягу ААБ №516383 з ЄДРПОУ (а.с.9-10), здійснено зміну юридичної адреси ТОВ «ГРІНКО-ДОН РЕЦИКЛІНГ» на наступну: 83087, м. Донецьк, вул. Куйбишева, 131, у зв'язку з чим дане підприємство взято на податковий облік ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька.

Згідно Довідки №38 від 07.03.2012р. про встановлення місцезнаходження платника податків, отриманої на запит №548 від 06.03.2012р. ВПМ ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька, ТОВ «ГРІНКО-ДОН РЕЦИКЛІНГ» відсутнє за своїм новим місцезнаходженням за адресою: 83087, м. Донецьк, вул. Куйбишева, 131 (а.с.6-7).

Проблемою даного спору є питання щодо правомірності внесення запису про зміну місцезнаходження юридичної особи - ТОВ «ГРІНКО-ДОН РЕЦИКЛІНГ».

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, регулюється Конституцією України, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та нормативно-правовими актами, прийнятими у відповідності до цього Закону (стаття 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» №755 від 15.05.2003р.).

Статтею 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» №755 від 15.05.2003р. (далі за текстом - Закон України №755) передбачений вичерпний перелік дій, яким державний реєстратор, як посадова особа управління керується при здійснені тієї або іншої реєстраційної дії.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України №755, державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці:

- проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;

- передає органам державної статистики (далі - органи статистики), державної податкової служби, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб;

- формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону). Якщо кількість державних реєстраторів у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації становить три і більше осіб, зберігання реєстраційних справ забезпечує відповідна посадова особа структурного підрозділу (відділу, управління), який створюється для організаційного та матеріально-технічного забезпечення роботи державних реєстраторів;

- оформлює та видає виписки, витяги та довідки з Єдиного державного реєстру;

- проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців;

- проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями;

- звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку;

- здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них;

- вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду;

- здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа та направляє заявнику підтвердження факту одержання електронного документа, проводить необхідні реєстраційні дії у випадках, передбачених цим Законом, та надсилає заявнику відповідний документ у вигляді електронного документа і на паперовому носії. У разі наявності підстави для відмови у проведенні державної реєстрації заявникові надсилається відповідне повідомлення в електронній формі;

- повідомляє правоохоронні органи щодо порушення визначеного законом строку для подання відповідними посадовими особами юридичної особи та фізичною особою - підприємцем державному реєстраторові рішень щодо припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

- проводить у випадках, передбачених цим Законом, спрощену процедуру державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації та припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

- здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

Таким чином, відповідач є суб`єктом владних повноважень та здійснює в даних правовідносинах надані йому діючим законодавством України повноваження.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пп. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Частиною 1 ст. 104 КАС України передбачено, що до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.

Пунктом 67.2 ст.67 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби у встановленому законом порядку мають право звертатись до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Частиною 1 статті 1 Закону № 755 визначено термін місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону № 755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно ч.3 ст.4 Закону №755, зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

За приписами частини 3 статті 8 Закону України № 755 установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України № 755 єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру.

З частини 1 статті 17 Закону України № 755 вбачається, що відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Згідно частини 2 статті 17 Закону України № 755 в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема, відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.

Відповідно до пункту 12 статті 19 Закону України № 755 у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Пунктом 13 статті 19 Закону України № 755 передбачено, що державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті.

Згідно з пунктом 14 статті 19 Закону України № 755 у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Таким чином, суд вважає, що відповідач проводив дії пов'язані зі зміною місцезнаходження підприємства, які супроводжувались реєстраційними діями, а саме державною реєстрацією змін до установчих документів юридичної особи та внесенням змін до відомостей про юридичну особу.

Відповідно до ст.31 Закону України № 755, у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Дата надходження відповідного судового рішення вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.

Державний реєстратор у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати надходження судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо інше не встановлено судовим рішенням, та в той же день повідомляє органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України про внесення такого запису.

За таких обставин, суд вважає, що скасувати запис про зміну місцезнаходження юридичної особи не надається можливим, оскільки це не є ідентифікацією реєстраційної дії.

Також, суд зазначає, що найменуванням юридичної особи код ЄДРПОУ 36615610 є ТОВ «ДОН РЕЦИКЛІНГ», що підтверджується матеріалами реєстраційної справи підприємства (а.с.29-66). При цьому, в ЄДР стосовно даного підприємства державним реєстратором внесено запис «внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою».

Згідно п.16.1.3 ст.16, п.49.1, п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України, платники податку зобовязані у встановлен чинним законодавством строки подавати податков декларацї, бухгалтерську звтнсть державнй податковй нспекц, на яку покладен згдно з п. 3 ст.10 Закону Украни «Про державну податкову службу в Укран» функц по контролю за свочасним х представленням.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» №755-IV від 15.05.2003р., підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням не може мати наслідком скасування запису в Єдиному державному реєстрі стосовно зміни місцезнаходження юридичної особи. Відсутність юридичної особи за місцезнаходженням є підставою для внесення таких відомостей до Єдиного державного реєстру, що в свою чергу є підставою для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи.

Отже, у задоволенні позову ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька про скасування запису про зміну місцезнаходження юридичної особи слід відмовити.

Таким чином, виходячи з вищенаведених правових норм та досліджених обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м.Донецька Донецької області Державної податкової служби до Управління державної реєстрації Донецької міської ради за участю третьої особи без самостійних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРІНКО-ДОН РЕЦИКЛІНГ» про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова в повному обсязі виготовлена 11.06.2012 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова в адміністративній справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Донецький окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Козаченко А.В.