Постанова № 24694819, 23.05.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2012
Номер справи
2а/0570/4494/2012
Номер документу
24694819
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 травня 2012 р. Справа № 2а/0570/4494/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Буряк І.В.

при секретарі Могілевському А.А.

за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_2 (дов.)

відповідача: не з'явився

третя особа-1: не з'явився

третя особа-2: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в м.Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області

до Державної фінансової інспекції в Донецькій області

третя особа-1: ОСОБА_3

третя особа-2: Колійна машинна станція №7 Державне підприємство «Донецька

залізниця»

про визнання незаконними дій, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м.Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області (надалі - позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Донецької об'єднаної державної фінансової інспекції (надалі - Донецька ОДФІ), треті особи ОСОБА_3, Колійна машинна станція №7 Державне підприємство «Донецька залізниця» (надалі - КМС №7) про визнання п.2 вимоги від 21.03.2012р. №21-06-10/1261 незаконними, в частині щодо зобов'язання управління донарахування та сплати ОСОБА_3 пенсію у сумі 3 057,72 грн., та зобов'язати Донецьку об'єднану державну фінансову інспекцію виключити з вимоги від 21.03.2012р. №21-06-10/1261 пункт 2 у частині донарахування та виплати ОСОБА_3 пенсії у сумі 3 057,72 грн.

Позов мотивовано тим, що недоплата до пенсії ОСОБА_3 сталася не з вини управління, а з вини підприємства, яке видало довідку, яка містила неправильний розрахунок заробітної плати за роботу в зоні відчуження.

Ухвалою суду від 14.05.2012р. було замінено неналежного відповідача Донецьку об'єднану державну фінансову інспекцію на належного відповідача - Державну фінансову інспекцію в Донецькій області (надалі - відповідач, ДФІ в Донецькій області).

В судовому засіданні від 23.05.2012р. представник позивача позов підтримав та просив суд його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позові.

Відповідач письмових заперечень на позовну заяву не надавав.

В судове засідання від 23.05.2012р. представник відповідача позов не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.

Управління Пенсійного фонду України в м.Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області зареєстровано виконавчим комітетом Ясинуватської міської ради Донецької області в якості юридичної особи (ЄДРПОУ 37544393, місцезнаходження: 86000, Донецька область, м.Ясинувата, вул.Октябрьська,182).

Донецької ОДПІ була проведена ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління Пенсійного фонду України в м.Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області, в частині правильності призначення пенсії, допомог і компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та обґрунтованості видачі документів, що слугували підставою для призначення пенсії, допомог і компенсацій за період з 01.01.2009р. по 01.12.2011р., по закінченню якою було складено акт ревізії від 05.03.2012р. №21-06-09/24.

Під час ревізії перевірено пенсійну справу №1356618 - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

В ході ревізії проведено зустрічну звірку в Колійній машинній станції №7 Державного підприємства «Донецька залізниця» за період з 01.06.1986р. по 30.11.011р. та встановлено, що відповідно до довідки КМС №7 від 15.03.2007р. №312, наданої до Управління Пенсійного Фонду, водію ОСОБА_3 за роботу в зоні за період з 02.04.1987р. по 27.06.1987р. розрахована та виплачена заробітна плата в однократному розмірі, яка склала 411,84 крб. (квітень - 147,84 крб., травень - 253,44 крб., червень - 10,56 крб.)

Загальна сума фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження водія ОСОБА_3 склала 1 019,30 крб.

Ревізією щодо правильності складання довідки, наданої до Управління Пенсійного Фонду в м.Ясинувата встановлено, що в розрахунку фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження водія КМС №7 ОСОБА_3 не була розрахована тарифна ставка виходячи з установленого у зоні відчуження 6-ти годинного робочого дня та шестиденного робочого тижня, та не було враховано п.1 постанови ЦК КПРС, Президіуму Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та Всесоюзної центральної ради професіональних союзів від 07.05.1986р. №524-156 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств та організацій зони Чорнобильської атомної електростанції» в частині збільшення тарифної ставки на 100 відсотків.

В ході ревізії УПФУ проведено перерахунок пенсії ОСОБА_3 Згідно протоколу від 05.03.2012р. індивідуального перерахунку не донараховано та не виплачено пенсію ОСОБА_3 за період 01.11.2011р. по 29.02.2012р. у сумі 3 057,72 грн.

Таким чином, за період з 01.11.2011р. та на час проведення ревізії ОСОБА_3 не донараховано та не виплачено пенсія особі, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у загальній сумі 3 057,72 грн.

В наслідок допущеного порушення громадянину ОСОБА_3 завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 3 057,72 грн.

Вказане порушення допущено внаслідок надання недостовірних даних Колійною машинною станцією №7 Державного підприємства «Донецька залізниця».

На підставі акту ревізії від 05.03.2012р. №21-06-09/24 позивачу була надіслана вимога від 21.03.2012р. №21-06-10/1261 щодо усунення виявлених ревізією порушень.

Відповідно до п.2 зазначеної вимоги Донецька ОДФІ вимагає від позивача донарахувати та сплатити ОСОБА_3, пенсію у сумі 3 057,72 грн.

Згідно пояснень позивача громадянин ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Ясинувата та Ясинуватському районі з 16.04.2007 року, отримує пенсію по інвалідності у розмірі фактичних збитків (інвалід 3 групи захворювання пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС).Пенсію призначено з 16.04.2007р. на підставі наданих ОСОБА_3 копій трудової книжки, паспорту, коду, довідки СЕК. Про встановлення групи інвалідності (з вказівкою на факт виникнення захворювання внаслідок виконання обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС), посвідчення серії НОМЕР_1 виданого управлінням праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради 16.04.2007 року, експертного висновку, копії довідки військової частини №173413 від 25.06.1987 року, довідки про заробітну плату за роботу у зоні відчуження від 15.05.2007 року №1112.

Статтею 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» встановлено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Відповідно до п.46 «Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 20.04.2006р. №550, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний контролюючий орган з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.

Згідно п.49 зазначеного Порядку у разі коли діями чи бездіяльністю працівників об'єкта контролю державі або підконтрольній установі заподіяна матеріальна шкода, контролюючий орган ставить вимоги перед керівником об'єкта контролю та органом його управління щодо пред'явлення цивільних позовів до винних осіб.

Враховуючи вищенаведене, суд робить висновок, що Донецька об'єднана державна фінансова інспекція при винесенні вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушені від 21.-3.2012р. №21-06-10/1261 діяла у межах наданих їй законом повноважень та у спосіб передбачений законом.

Статтею 81 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

У відповідності до ч.2 ст.15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України №121/2001 від 01.03.2001р., встановлено, що Пенсійний Фонд України є центральним органом виконавчої влади, що зокрема здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків.

Управління Пенсійного фонду України в м.Ясинувата та Ясинуватському районі згідно п.1.1 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. №8-2 є органом Фонду, підвідомчим відповідно Головному управлінню Пенсійного Фонду України в Донецькій області.

Відповідно до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику.

б) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637

в) довідка про заробітну плату особи за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3

г) документи про місце проживання (реєстрації) особи;

ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи:

д) клопотання (направлення) про достроковий вихід на пенсію.

Згідно ч.2 ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" довідки про заробітну плату видаються підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

За приписами ст.101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Відповідно до ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Суд зазначає, що у ст.1166 Цивільного кодексу України міститься законодавче визначення деліктної відповідальності за шкоду, завдану майну, та підстави її виникнення. Так, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме:

1) наявність шкоди;

2) протиправна поведінка заподіювача шкоди;

3) причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача;

4) вина.

Перераховані підстави визнаються загальними, оскільки їх наявність необхідна для всіх випадків відшкодування шкоди, якщо інше не передбачено законом.

Таким чином, суд робить висновок, що в даному випадку відповідальність за неналежне нарахування пенсії громадянину ОСОБА_3 несе Колійна машинна станція №7 Державного підприємства «Донецька залізниця».

Тобто Управління Пенсійного фонду України в м.Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області при нарахуванні пенсії ОСОБА_3, на підставі довідки, виданою третьою особою-2, діяла цілком законно та у межах наданих повноважень.

Крім того суд зазначає, що в матеріалах справи наявна копія листа Колійної машинної станції №7 Державного підприємства «Донецька залізниця» від 03.04.2012р. №59 вказано, що ОСОБА_3 буде нарахована компенсація в розмірі 3 057,72 грн. протягом 3 місяців.

Згідно пояснень позивача на підставі отриманої довідки управлінням прийнято рішення провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01.04.2012р.

Таким чином, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Управління Пенсійного фонду України в м.Ясинувата та Ясинуватському районі Донецької області до Державної фінансової інспекції в Донецькій області задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати п.2 вимоги №21-06-10/1261 від 21.03.2012р. про донарахування та виплати ОСОБА_3 пенсії у сумі 3 057,72 грн.

В решті позовних вимог відмовити.

2. Постанова набирає законної сили порядку передбаченому ст. 254 КАС України.

3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 23 травня 2012 року, повний текст виготовлено 28 травня 2012 року.

4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Буряк І. В.