Ухвала суду № 24691196, 24.05.2012, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
24.05.2012
Номер справи
к-31453/10-с
Номер документу
24691196
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"24" травня 2012 р. м. Київ К-31453/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого: судді Харченка В.В.

Суддів: Бим М.Є.

Чалого С.Я.

Секретар судового

засідання Ніколенко Г.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "ТПО" Аріста" на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2010 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТПО" Аріста" до Східної митниці, Головного управління Державного казначейства України у м. Києві, третя особа -Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області про скасування картки відмови в прийнятті митної декларації,-

в с т а н о в и л а:

В червні 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ТПО" Аріста" звернулося до суду з позовом до Східної митниці, Головного управління Державного казначейства України у м. Києві, третя особа -Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області про скасування картки відмови в прийнятті митної декларації.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20 липня 2010 року позовні вимоги задоволено. Скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, мтному оформленні та пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 700000006/0820290 від 22 квітня 2010 року. Скасовано рішення про визначення митної вартості товарів до вантажної митної декларації № 700000006/2010/000324/1 від 22 квітня 2010 року. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельно -виробниче об'єднання «Аріста»надмірно сплачений податок на додану вартість у загальній сумі 28 784 грн. 30 коп..

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2010 року апеляційну скаргу Східної митниці задоволено, рішення суду першої інстанції скасовано. Ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовлено.

На рішення суду апеляційної інстанції надійшла касаційна скарга, у якій Товариство з обмеженою відповідальністю "ТПО" Аріста" просить Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2010 року скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгівельно промислове обєднання "Аріста" є юридичною особою, код ЄДРПОУ 33221885.

Між позивачем та ТОВ «ТД Техносорб»(Росія) 25 травня 2010 року було укладено контракт № 06, відповідно до умов якого позивач придбав вугілля активне древесне дроблене марки БАУ-А згідно ДСТУ 6217-74 в кількості 14 тонн, вартістю 1285970,00 руб. Покупець повинен сплатити 100 відсотків передплати протягом десяти днів з дати предявлення постачальником рахунку на передплату.

Для здійснення митного оформлення товару, декларантом позивача 20 квітня 2010 року митному органу була подана вантажна митна декларація МД-2 № 700000010/2010/004179. Одночасно з ВМД декларантом позивача була подана декларація митної вартості (арк. справи 20, 21), у якій заявлена митна вартість в іноземній валюті російських рублях 1 322 807,85 руб., та у гривні 359 089,42 грн.

Митна вартість визначена позивачем за першим методом - ціною договору.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивачу з метою обґрунтування заявленої митної вартості товару, посадовою особою митного органу було запропоновано декларанту додатково надати документи, згідно вимог пункту 11 Порядку № 1766, про що 20 квітня 2010 року зроблено запис на декларації митної вартості.

В матеріалах справи міститься декларація митної вартості № 700000010/2010/004179, в якій зазначено перелік додаткових документів, які необхідно надати позивачу: калькуляцію фірми виробника товару (оригінал), каталоги, прейскуранти, прас-листи фірми виробника товару (оригінал), висновок про вартісні та якісні характеристики товару, підготовлений спеціальною експертною організацією (оригінал), договір з третіми особами, рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, бухгалтерська документація про оплату товару, ліцензійний чи авторський договір (при наявності).

На зворотному боці декларації зазначені додаткові документи, надані митному органу: договір № 001 від 1 листопада 2008 року, рахунок № 57 від 08 квітня 2010 року, рахунок-фактура № 00047 від 9 квітня 2010 року, звіт фахівця про ринкову вартість товару № 184/2, планова калькуляція, лист виробника № 115 від 20 квітня 2010 року.

Оскільки, на думку першого відповідача, декларант надав лише частину документів, враховуючи необґрунтованість заявленої митної вартості за першим методом, а також відсутності можливості у митного органу застосування інших методів, Східною митницею самостійно була скоригована митна вартість товару до 4,53 дол.США/кг на підставі 6-го (резервного) методу визначення митної вартості відповідно до статей 265, 273 Митного кодексу України та винесено Рішення про визначення митної вартості товарів від 22 квітня 2010 року № 700000006/2010/000324/1 (арк. справи 26).

Відповідно до наведеного рішення, митним органом використана цінова інформація подібних та аналогічних товарів у сумі 4,53 доларів США за кг, тоді як позивачем заявлено митну вартість товару на рівні 3,24 доларів США за кг товару. Визначення митної вартості здійснено за шостим методом і обґрунтовується митним органом тим, що у відповідності до статті 265 Митного кодексу України, йому надано право упевнитись в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи декларації, поданої для цілей визначення митної вартості. Так, під час контролю правильності визначення митної вартості, з огляду на недостатність документів, за допомогою яких можливо встановити належність, точність та повноту інформації про товар та заниження вартості товару позивачем у порівнянні з цінами на аналогічні товари, митним органом визначена митна вартість товару за допомогою цінової бази даних Єдиної автоматизованої інформаційної системи Державно митної служби України (ЄАІС ДМСУ).

В матеріалах справи міститься роздруківка з ЄАІС ДМСУ за період з 20 січня 2010 року по 20 квітня 2010 року, згідно якої вартість вугілля активованого з деревини гранульоване без механічних домішок марки БАУ-А ГОСТ 6217-74-3т становить 4,53 дол.США за кг (арк. справи 86-89).

На підставі зазначеного рішення була складена картка відмови від 22 квітня 2010 року № 700000006/0/20290. Згідно з карткою відмови, митна декларація не може бути прийнята, товари не підлягають митному оформленню, товари й транспортні засоби не підлягають пропуску через митний кордон України з причин неподання на вимогу митного органу всіх додаткових документів, що підтверджують митну вартість товарів, згідно статті 88 Митного кодексу України, пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006 року № 1766, надані додаткові документи (калькуляція) не відповідають вимогам пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006 року № 1766.

З метою недопущення понесення збитків у звязку з простоєм транспорту, позивачем було здійснено митне оформлення товару декларацією № 20641 (арк. справи 22, 23) за митною вартістю в розмірі 503821 грн. 11 коп., визначеною митним органом та сплачено суму податку на додану вартість в розмірі 100764 грн. 22 коп.

Зазначена декларація містить відмітку Східної митниці про сплату митних платежів на день розгляду справи. Митне оформлення товару здійснено на підставі вищевказаної митної декларації.

Відповідно до статті 40 Митного кодексу України усі товари і транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України, підлягають митному контролю. Митний контроль передбачає проведення митними органами мінімуму митних процедур, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи. Обсяг таких процедур та порядок їх застосування визначаються відповідно до Митного Кодексу, інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

За приписами пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку здійснення контролю за правильністю визначення митної вартості товарів № 339 від 9 квітня 2008 року №339 контроль за правильністю визначення митної вартості товарів під час проведення операцій їх митного контролю і митного оформлення здійснюється митним органом відповідно до статті 41 Митного Кодексу України шляхом проведення перевірки документів, поданих для підтвердження заявленої митної вартості товарів, і відомостей, що необхідні для здійснення митного контролю, згідно з Порядком декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та подання відомостей для її підтвердження, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006 року №1766; порівняння рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, митне оформлення яких вже здійснено або наявною у митного органу інформацією про рівень цін на такі товари або вартість прямих витрат на їх виробництво, у тому числі сировини, матеріалів та/або комплектувальних виробів, які входять до складу товарів.

Засвідчення відомостей, одержаних під час митного контролю товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, та оформлення результатів такого контролю, а також статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів і транспортних засобів є митним оформленням. Митне оформлення здійснюється посадовими особами митного органу є метою митного оформлення.

Відповідно до статті 72 Митного кодексу України митне оформлення розпочинається після подання митному органу митної декларації, а також усіх необхідних для здійснення митного контролю та оформлення документів, відомостей щодо товарів і транспортних засобів, які підлягають митному оформленню. Засвідчення митним органом прийняття товарів, транспортних засобів та документів на них до митного контролю та митного оформлення здійснюється шляхом проставляння відповідних відміток на митній декларації та товарносупровідних документах.

Статтею 54 Митного Кодексу України передбачено, що документи, необхідні для здійснення митного контролю, подаються митному органові при перетинанні товарами і транспортними засобами митного кордону України, декларуванні товарів і транспортних засобів, повідомленні митного органу про намір здійснити переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України, здійсненні митними органами інших контрольних функцій відповідно до цього Кодексу.

Статтею 45 Митного кодексу України встановлений обов'язок осіб, які переміщують товари і транспортні засоби через митний кордон України, подавати митним органам документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю. За приписами пункту 17 Постанови Кабінету Міністрів України № 80 від 1 лютого 2006 року «Про перелік документів, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України», до зазначеного переліку входять документи, що використовуються для визначення митної вартості товарів

Статтею 81 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари і транспортні засоби, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Митна декларація приймається та реєструється митним органом у порядку визначається Кабінетом Міністрів України або уповноваженим ним органом. Подання митної декларації повинно супроводжуватися наданням митному органу комерційних супровідних та інших необхідних документів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України або уповноваженим ним органом. Митна декларація приймається митним органом, якщо встановлено, що в ній містяться всі необхідні відомості і до неї додано всі необхідні документи. Дата і час прийняття митної декларації фіксуються посадовою особою митного органу, що її прийняла, проставлянням відміток на бланку митної декларації та відповідним записом у документах митного органу. З моменту прийняття митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення.

Митний орган не має права відмовити в прийнятті митної декларації, якщо декларантом виконано всі умови, встановлені цим Кодексом.

Відмова митного органу в прийнятті митної декларації повинна бути вмотивованою, а про причини відмови має бути письмово повідомлено декларанту.

Митна вартість товарів, які переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до положень цього Кодексу.

Відомості про митну вартість товарів, які переміщуються через митний кордон України, використовуються для нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів), ведення митної статистики, а також у відповідних випадках для розрахунків у разі застосування штрафів, інших санкцій та стягнень, встановлених законами України.

Митна вартість товарів і метод її визначення заявляються (декларуються) митному органу декларантом під час переміщення товарів через митний кордон України шляхом подання декларації митної вартості.

Відповідно до статей 264, 265 Митного кодексу України заявлена декларантом митна вартість товарів і подані ним відомості про її визначення повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.

У разі потреби у підтвердженні заявленої митної вартості товарів декларант зобов'язаний подати митному органу необхідні для цього відомості та забезпечити можливість їх перевірки відповідно до порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Митний орган здійснює контроль правильності визначення митної вартості товарів згідно з положеннями цього Кодексу.

Митний орган має право упевнитися в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи декларації, поданої для цілей визначення митної вартості, саме нерозуміння цієї норми спричинило звернення до суду позивача, та не виконання ним вимог митниці при митному оформлені.

Умови та механізм декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, подання декларантом відомостей для її підтвердження визначені положеннями постанови Кабінету Міністрів України № 1766 від 20 грудня 2006 року, якою затверджений Порядок декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та подання відомостей для її підтвердження.

Пунктом 6 цієї Постанови передбачено, що декларант самостійно заповнює декларацію митної вартості, за винятком граф, призначених для відміток митниці.

Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України № 1766 від 20 грудня 2006 року визначений перелік обов'язкових документів, що додаються декларантом на підтвердження заявлених ним відомостей про визначення митної вартості.

За змістом пункту 11 цієї Постанови для підтвердження митної вартості товарів на вимогу митного органу декларант зобов'язаний подати додаткові документи. Посадова особа митного органу у графі "Для відміток митниці" декларації митної вартості робить запис про необхідність подання додаткових документів, що підтверджують митну вартість товарів, із складенням переліку, зазначає дату і прізвище та ставить свій підпис. Декларант ознайомлюється з таким записом.

Відповідно до пунктів 13, 14 Постанови Кабінету міністрів України № 1766 від 20 грудня 2006 року декларант зобов'язаний подати додаткові документи, визначені у пункті 11 цього Порядку, протягом 10 календарних днів після ознайомлення із записом митного органу про їх подання. У разі відмови подати додаткові документи декларант робить відповідний запис із зазначенням дати, прізвища та проставляння свого підпису на зворотному боці основного аркуша декларації митної вартості. Якщо декларантом не подано в установлений строк додаткові документи або якщо він відмовився від їх подання, митну вартість товарів визначає митний орган на підставі наявних відомостей згідно із законодавством.

Відповідно до ст. 266 Митного кодексу України встановлено, що визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України, здійснюється шляхом застосування таких методів: за ціною угоди щодо товарів, які імпортуються (метод 1); за ціною угоди щодо ідентичних товарів (метод 2); за ціною угоди щодо подібних (аналогічних) товарів (метод 3); на основі віднімання вартості (метод 4); на основі додавання вартості (метод 5); резервного (метод 6).

Згідно з п. 11 Порядку декларування митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 28.08.2003р. № 1375 (чинною на момент виникнення спірних правовідносин) митна вартість товарів, що ввозяться (імпортуються) підприємствами на митну територію України, визначається шляхом відповідного застосування методів, передбачених ст.ст. 266 - 273 Митного кодексу України.

п.15 наведеного Порядку передбачає, що для підтвердження заявленої декларантом митної вартості товарів у разі потреби на вимогу митного органу можуть додатково подаватися такі документи: установчі документи підприємства, що переміщує товари; - угода з третіми особами, що пов'язана з угодою (контрактом) поставки товарів, митна вартість яких визначається; рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця; рахунки про сплату комісійних, брокерських послуг, пов'язаних з виконанням умов угоди щодо товарів, митна вартість яких визначається; відповідна бухгалтерська документація; ліцензійні чи авторські угоди; замовлення на поставку товарів; каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) фірми-виробника; калькуляція фірми-виробника на товари, митна вартість яких визначається; інші документи, що можуть бути використані для підтвердження відомостей, заявлених у декларації митної вартості.

Якщо декларантом не надані в установлений законодавством термін вищезазначені додаткові документи, інші документи, які б підтверджували заявлену митну вартість товару, або якщо декларант відмовився від їх надання, то митний орган відповідно до статті 265 МКУ, п.14 Порядку №1766, визначає митну вартість товарів на підставі наявних відомостей згідно із законодавством. Частиною 2 статті 265 Митного кодексу України митому органу надано право самостійного визначення митної вартості товарів, що декларуються у разі відсутності даних, що підтверджують правильність заявленої декларантом митної вартості товарів, або у разі наявності обґрунтованих сумніві у достовірності поданих декларантом відомостей про митну вартість

Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду апеляційної інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.

Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. ст. 210, 221, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ТПО" Аріста" залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2010 року -без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.

Суддя В.В. Харченко