ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
12.06.12 Справа №2а-782/12/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Куімова М.В.;
при секретарі - Євтушенко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Альвир" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя про визнання дії протиправними, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ПП «Альвир», уточнивши позовні вимоги, звернулось до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС про визнання протиправним наказу та дій з проведення перевірки протиправними. Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі наказу ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя №270 від 05.03.2012 року, відповідачем було проведено позапланову невиїзну перевірку позивача, результати якої були оформлені актом від 22.03.2012 року. Але, позивач вважає, що означений наказ про проведення перевірки був виданий відповідачем без дотримання вимог чинного податкового законодавства, чим порушено законні права та інтереси позивача. Просить визнати протиправним та скасувати наказ ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС №270 від 05.03.2012 року, а також визнати протиправними дії відповідача з проведення позапланової невиїзної перевірки ПП «Альвир», проведеної на підставі наказу №270 та оформленої актом від 22.03.2012 року.
У судовому засіданні представник позивача Ляскін О.Є. підтримав уточнені позовні вимоги у повному обсязі, просив задовольнити.
Представник відповідача Летюча Д.Г. у судовому засіданні з позовом не погодилась, просила відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши усі обставини по справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.78.4. ст.78 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Підпунктом 78.1.1. п.78.1. ст.78 Кодексу встановлено, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно п.79.1. ст.79 Кодексу, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Пунктом 79.2. ст. 79 Кодексу визначено, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
У судовому засіданні встановлено, що 27.03.2012 року поштовою кореспонденцією позивач отримав акт позапланової невиїзної перевірки від 22.03.2012 року №21/22-1/30746780/426/10 ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя.
Але, судом встановлено, що відповідачем, у порушення вимог пп.78.1.1 п.78.1 ст.78, п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України, не було вручено позивачу обов'язковий письмовий запит про надання пояснень та документальних підтверджень, а також не було вручено у встановленому законом порядку копію наказу про проведення позапланової невиїзної перевірки.
Так, 03.03.2012 року ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС, на підставі пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, приоритетними листами з повідомленнями №9901118117433, №9901118117441 та №9901118117450 було направлено на адресу ПП «Альвир» запити про надання документів та пояснень, але 13.03.2012 року вказані листи були повернуті поштовим відділенням відправнику (органу державної податкової служби) за його заявою №444/10/07-099 від 13.03.2012 року.
10.03.2012 року ПП «Альвир» були отримані поштові повідомлення про надходження поштової кореспонденції, але, у зв'язку з її відкликанням відправником, 13.03.2012 року представником ПП «Альвир» вказані запити не були отримані.
Крім того, наказ ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя №270 від 05.03.2012 року був виданий завчасно, тобто ще до вручення позивачу запитів про надання пояснень та документів, тобто завчасно. До того ж, копія цього наказу на адресу ПП «Альвир» навіть не направлялась, що є порушенням вимог п. 79.2. ст. 79 Податкового кодексу України.
Отже, такі дії відповідача порушують право позивача надавати до перевірки документальні докази та письмові пояснення, тобто є протиправними.
Відповідно до положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Але, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх доказів в обґрунтування своєї позиції та не довів правомірності своїх дій. Викладені у письмових запереченнях доводи у судовому засіданні не знайшли свого документального підтвердження.
Враховуючи викладене та виходячи з аналізу норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення у повному обсязі.
Крім того, відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача з Державного бюджету України підлягають стягненню понесені ним судові витрати у розмірі 171,68 грн..
Повний текст постанови складено та підписано 11 червня 2012 року.
Керуючись ст.ст.11, 71, 76, 94, 158-161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Наказ начальника Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Севастополя №270 від 05 березня 2012 року про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Приватного підприємства «Альвир», - визнати протиправним та скасувати.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Севастополя з проведення позапланової невиїзної перевірки Приватного підприємства «Альвир», проведеної на підставі наказу начальника Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Севастополя №270 від 05 березня 2012 року та оформленої актом перевірки від 22 березня 2012 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Альвир» судові витрати в сумі 171 гривні 68 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя підпис М.В. Куімов
Суддя М.В. Куімов