ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2012 року 15:39 Справа № 2а-0870/7713/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Артоуз О.О.
при секретарі судового засідання Сподіновій А.М.
за участю представників:
позивача: Орлової Є.Н.,
відповідача: не з'явився,
третьої особи : Узунова А.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Комунального підприємства "Андрівський сількомунгосп"
до: Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції
третя особа: Андрівська сільська рада Бердянського району Запорізької області
про: визнання протиправним та скасування податкового
повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
22 вересня 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Комунального підприємства "Андрівський сількомунгосп" до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції третя особа Андрівська сільська рада Бердянського району Запорізької області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до позовної заяви рішенням Андрівської сільської ради про припинення діяльності комунального підприємства, прийняте на пленарному засіданні, діяльність комунального підприємства припинена органом, який його утворив - сільською радою в 2004 році, що входить до органу місцевого самоврядування. З пунктом 2 зазначеного рішення визначено, що воно з метою повідомлення було направлено до податкової інспекції, органу державної реєстрації та обов'язкових фондів. Відсутність будь-яких повідомлень податкової інспекції протягом 2004-2010 років є підтвердженням вказаного. Для попередження накладення штрафних санкцій депутатами Андрівської сільської ради було прийнято рішення «Про відповідальність поновленого комунального підприємства «Андрівський сількомунгосп» із змінами.
Враховуючи право Андрівської сільської ради як органу місцевого самоврядування створювати, реорганізовувати і ліквідовувати комунальне підприємство, яке їм утворено, право і обов'язок податкової інспекції контролювати надходження податків і обов'язкових зборів, а у випадку їх ненадходження - приймати відповідні рішення щодо ліквідації підприємства та стягнення платежів у судовому порядку, відсутність будь-яких повідомлень, заяв, скарг, позовів з боку податкової інспекції протягом 2004-2010 років вважає винесене податкове повідомлення рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, при цьому зазначив, що фактично за відсутності законних представників (директора, відповідних керівників) подавати податкову звідність протягом 2004-2010 років не було можливим. Також зазначив, що інформація про зміну та призначення законних представників міститься у відповідних рішеннях сільської ради та у відомостях державного реєстратора.
Відповідач в судове засідання не з'явився, проте надіслав до суду заперечення відповідно до яких Бердянською ОДПІ було проведено перевірку КП «Андрівський сількомунгосп» та було встановлено, що платником в порушення вимог п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 та п. 16.4ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.94 не подано до Бердянської ОДПІ декларації по податку на прибуток підприємства за І квартал 2008 року, І півріччя 2008 року, 3 квартали 2008року, 11 місяців 2008 року, 2008 рік, І квартал 2009року, І півріччя 2009року, 3 квартали 2009року, 2009 рік, І квартал 2010року та І півріччя 2010 року.
Вважає винесене податкове повідомлення рішення правомірним та прийнятим в межах чинного законодавства.
Третя особа в судовому засіданні підтримала адміністративний позов, просила скасувати податкове повідомлення - рішення в повному обсязі
Суд, вислухавши пояснення представників позивача та третьої особи, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, прийшов до наступного висновку.
06 квітня 2011 року Бердянською ОДПІ було проведено невиїзну документальну перевірку КП «Андрівський сількомунгосп», за результатами якої складено акт від 06.04.2011 №000111/1510/31317292.
В результаті перевірки податковим органом встановлено, що платником в порушення вимог п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 та п. 16.4ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.94 не подано до Бердянської ОДПІ декларації по податку на прибуток підприємства за І квартал 2008 року, І півріччя 2008 року, 3 квартали 2008року, 11 місяців 2008 року, 2008 рік, І квартал 2009року, І півріччя 2009року, 3 квартали 2009року, 2009 рік, І квартал 2010року та І півріччя 2010 року.
Акт перевірки від 06.04.2011 № 000111 /1510/31317292 надіслано 06 квітня 2011 року на адресу підприємства поштою та отримано представником підприємства 09 квітня 2011 року, про що свідчить відмітка на повідомленні про отримання поштового повідомлення № 02321394.
13 квітня 2011 року до БОДПІ надійшов лист КП «Андрівський сількомунгосп» щодо незгоди з актом перевірки, зазначаючи що діюче керівництво підприємства не має ніякого відношення до порушення норм законодавства за попередні періоди діяльності даного підприємства (листом № 3 від 31.03.2011 до БОДПІ КП «Андрівський сількомунгосп» було надані копії рішень сільради про утворення підприємства та про відповідальність поновленого підприємства).
Внаслідок перевірки та на підставі вищевказаного акту Бердянською ОДПІ згідно з вимогами п.120.1 ст.120 Податкового кодексу України прийняте податкове повідомлення-рішення від 15.04.2011 № 0001151510 про застосування штрафних санкцій у розмірі 1870 грн.. яке отримано підприємством 19 квітня 2011 року, про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення № 02330571 .
Згідно п. 1.11 ст. 1 Закону України № 2181 -III від 21.12.2000р. «Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» : податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до пп.4.1.4. п.4.1 ст.4 Податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків). - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця:
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків). - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Пунктом 16.4. ст.16 ЗУ № 334/94-ВР від 28.12.94р. визначено, що платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта.
Відповідальність за порушення вищезазначених норм передбачена ст. 120 Податкового кодексу України , а саме неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення і є підставою притягнення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності.
До структури складу правопорушення відносяться: об'єкт правопорушення; об'єктивна сторона правопорушення; суб'єкт правопорушення; суб'єктивна сторона правопорушення.
Суб'єкт правопорушення - це деліктоздатна особа (фізична, юридична), яка вчинила правопорушення. Деліктоздатність - це передбачена нормами права здатність особи нести юридичну відповідальність за вчинене правопорушення.
В матеріалах справи міститься інформація про те, що в період з 2004 по 09.2010 КП «Андрівський сількомунгосп» фактично не могла виступати суб'єктом правопорушення, яке визначене ст. 120 Податкового кодексу України.
Також суд приходить до висновку про відсутність ще однієї складової правопорушення, а саме суб'єктивної сторони - тобто в період 2008-2010 років у позивача був інший ідентифікаційний код та не було керівника (посадової особи), а тому наявність умислу на неподання декларацій з податку на прибуток вже у реорганізованого КП «Андрівський сількомунгосп» відсутня.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Комунального підприємства "Андрівський сількомунгосп" до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції, третя особа: Андрівська сільська рада Бердянського району Запорізької області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції № 0001151510 від 15.04.2011.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства "Андрівський сількомунгосп" 3 грн. 40 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя /підпис/ О.О. Артоуз