Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
Справа № 2а-14699/11/0170/3
22.05.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Щепанської О.А.,
суддів Омельченка В. А. ,
Кобаля М.І.
секретар судового засідання Міщенко М.М.
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м.Керчі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Шкляр Т.О.) від 08.12.2011 у справі №2а-14699/11/0170/3
за позовом Державної податкової інспекції в м.Керчі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби (вул. Борзенко, 40, м. Керч, Автономна Республіка Крим, 98300)
до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Консоль ЛТД" (вул. Бородіна, 16, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95022)
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08.12.2011 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08.12.2011 та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи.
Сторони явку уповноважених представників в судове засідання, призначене на 22.05.2012 не забезпечили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно, позивач надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність, відповідач про причини неявки суд не повідомив.
Згідно з ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
На підставі та за правилами ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи, встановила наступне.
Позивач - Державна податкова інспекція в м.Керчі Автономної Республіки Крим, звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Консоль ЛТД" про стягнення заборгованості у сумі 38614,71 грн.
Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив
Судова колегія, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 26.01.2011 ДПІ в м. Керчі АР Крим на адресу ТОВ "Фірма "Консоль ЛТД" виставлено податкову вимогу про сплату податкового боргу за основним податковим зобов'язанням, зокрема: з земельного податку у сумі 3912,25 грн., з орендної плати у сумі 10795,09 грн., що у загальному розмірі дорівнює 14707,34 грн.
16.02.2011 відповідачем до ДПІ в м. Керчі АР Крим подано податкову декларацію з плати за землю за 2011 рік, згідно з якою до сплати належить сума грошового зобов'язання у розмірі 3993,38 грн. щомісячно.
Крім того, відповідачем також задекларовано податкове зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку за 2011 рік у загальному розмірі 111742,59 грн., зокрема: січень-березень 2011 року - 10212,64 грн., квітень 2011 року - 10079,20 грн., травень-листопад 2011 року - 8878,19 грн., грудень 2011 року - 8878,14 грн.
Відповідно до п. 287.1, п. 287.6, п. 287.7 ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. 286.2, п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
У зв'язку з несплатою відповідачем узгодженої суми грошового зобов'язання у встановлені законом строки, позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ст.ст. 59, 95, п.п. 14.1.153, 14.1.175, 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається органом державної податкової служби платнику податків щодо погашення податкового боргу за кожний конкретний період за кожних конкретних підстав (наприклад, на підставі кожної податкової декларації або на підставі кожного податкового повідомлення-рішення). Так, відповідно до п.п. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу, визначення якого міститься у п.п. 14.1.175, 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України.
У Порядку направлення органами державної податкової служби податкових вимог платникам податків, затвердженому Наказом Державної податкової адміністрації України 24.12.2010 N 1037, який діє з часу набрання чинності Податковим кодексом України, відповідна норма щодо неформування та ненаправлення окремої вимоги на новий борг відсутня.
Таким чином, сума заборгованості відповідача з земельного податку, орендної плати є сумою податкового боргу, стягнення якого повинно відбуватись за вимогами чинного Податкового кодексу України, а саме з урахуванням п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України, згідно якого для виникнення права на стягнення податкового боргу, необхідно настання двох подій, а саме:
- направлення платнику податків податкової вимоги про погашення податкового боргу по кожному виду податку, по кожному податковому періоду окремо;
- сплив терміну 60 днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем заявлені позовні вимоги про стягнення податкової заборгованості відповідача з орендної плати та земельного податку за серпень, вересень, жовтень 2011 року з орендної плати, за серпень-грудень 2011 року з земельного податку. Податкова вимога про погашення податкового боргу виставлена відповідачу 26.01.2011. Позивачем не надано доказів направлення податкових вимог з орендної плати за землю, земельного податку за період стягнення податкової заборгованості.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
У п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ані Податковий кодекс України, ані Наказ Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 №1037 «Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби податкових вимог платникам податків»не містять норми про необхідність повторного відправлення платнику податків податкової вимоги у разі збільшення податкового боргу. Тому орган державної податкової служби не має права повторно надсилати податкову вимогу платнику податків у разі збільшення податкового боргу.
У разі якщо сума податкового боргу, зазначеного у поданій про стягнення податкового боргу більша ніж сума податкового боргу, зазначеного в податковій вимозі, яка надіслана платнику податків, орган державної податкової служби має надати суду документальне підтвердження того, що податковий борг збільшився після надсилання (вручення) платнику податків податкової вимоги.
Судом першої інстанції, встановлено, що сума боргу відповідача з земельного податку та з орендної плати за землю збільшилася на 23907,37 грн. (сума боргу за серпень, вересень, жовтень з орендної плати, за серпень - грудень - з земельного податку). У зв'язку з чим, судова колегія вважає доводи податкового органу обґрунтованими та такими, що відповідають приписам податкового законодавства, а відтак вимоги позивача щодо стягнення з ТОВ Фірма "Консоль ЛТД" податкового боргу у розмірі 38614,71 грн. є законними.
Все вищенаведене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з прийняттям нової постанови.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м.Керчі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби - задовольнити.
2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08.12.2011 у справі №2а-14699/11/0170/3 - скасувати.
3. Прийняти нову постанову:
"Позов задовольнити.
Стягнути з рахункових рахунків у банках, відкритих на ім'я ТОВ фірма «Консоль ЛТД»в дохід місцевого бюджету м. Керчі АР Крим, на р/р № 33215812700019 в УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 13050200, ОКПО 34740946 - 26634,57 грн. заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Стягнути з рахункових рахунків у банках, відкритих на ім'я ТОВ фірма «Консоль ЛТД»в дохід місцевого бюджету м. Керчі АР Крим, на р/р № 33216811700019 в УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 13050100, ОКПО 34740946 - 11980,14 грн. заборгованості по земельному податку.".
Постанова набирає законну силу з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 25 травня 2012 р.
Головуючий суддя підпис О.А.Щепанська
Судді підпис В.А.Омельченко
підпис М.І. Кобаль
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.А.Щепанська