Постанова № 24678494, 22.05.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2012
Номер справи
2а-13322/11/2670
Номер документу
24678494
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-13322/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б.

Суддя-доповідач: Романчук О.М

ПОСТАНОВА

Іменем України

"22" травня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого-судді: Романчук О.М.,

Суддів: Глущенко Я.Б.,

Шелест С.Б.,

при секретарі: Воронець Н.В.,

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом Закритого акціонерного товариства «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0003874120 від 08.09.2011 року, -

В С Т А Н О В И В :

Закрите акціонерне товариство «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»звернулися до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0003874120 від 08.09.2011 року.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 листопада 2011 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, представник позивача по справі подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким повністю задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Матеріалами справи підтверджується, що Закрите акціонерне товариство «Виробнича компанія «Укрнафтобуріння»(далі - позивач) зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності і включений до ЄДРПОУ, є платником податків і зборів та перебуває на податковому обліку (т. 1 а.с. 85-86).

В період з 15.06.2011 р. по 17.08.2011 р. Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків (далі -відповідач) була проведена планова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавств в період з 01.04.2008 р. по 31.03.2011 р, про що складено акт від 25.08.2011 р. № 700/41-20/33152471.

Так, вказаним актом зафіксовано порушення позивачем пп. 5.2.5 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР із змінами, в результаті чого позивачем занижено податок на прибуток в розмірі 224036,00 грн., в т.ч. за 1 кв. 2011 року в розмірі 224036,00 грн.; п. 257.1 ст. 257, пп. 14.1.35 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, в результаті чого позивачем завищено суму рентної плати на загальну суму 896144,18 грн., в т.ч. в січні 2011 року в сумі 252 142,07 грн., в лютому 2011 року в сумі 295 043,68 грн., в березні 2011 року в сумі 348 958,43 грн.; п. 2 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого Постановою КМУ № 422 від 11.06.2005р. із змінами, статті 315 та п.п.316.1. ст. 316 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ на загальну суму 295927,55 грн.; п. п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. зі змінами в періоді з квітня по грудень 2010 року, п.п. 317.4. статті 317 Податкового кодексу України, ст. 120 Податкового кодексу України в періоді з січня по березень 2011 року, а саме не надано податкову звітність зі збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ (т. 1 а.с. 10-75).

Не погоджуючись з висновками акту перевірки від 29.08.2011 р., позивачем подано до відповідача заперечення до акту перевірки від 25.08.2011 р.

Проте, листом відповідача від 06.09.2011 року заперечення позивача залишені без задоволення, а акт перевірки залишений без змін (т. 1 а.с.76-84).

На підставі акту перевірки від 25.08.2011 р. відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003874120 від 08.09.2011 р., яким позивачу було визначено суму податкового зобов'язання за платежем у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності в розмірі 347 041,79 грн., з яких за основним платежем 295927,55 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 51114,24 грн. (т. 1 а.с.8).

Позивач із вказаним повідомленням-рішенням № 0003874120 від 08.09.2011 р. не погодився та вважає, що відповідач неправомірно застосовано положення Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого Постановою КМУ № 422 від 11 червня 2005 р. та ст. 315.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ. На думку позивача, він не є платником збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, оскільки не є його реалізатором/постачальником, тому і не подавав до органів державної податкової служби розрахунків такого збору.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, судом першої інстанції зазначено, що оскаржуване рішення є обґрунтованим, а відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття податкового рішення (вчинення дії).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Як свідчать матеріали справи, закрите акціонерне товариство «Виробнича компанія «Укрнафтобуріння»є товариством, видами діяльності якого є розвідувальне буріння, добування нафти, добування природного газу, надання послуг, пов'язаних із добуванням нафти і газу, добуванням руд кольорових металів, оптова торгівля паливом.

Під час перевірки відповідачем встановлено, що позивачем здійснено наступні господарські операції.

12.04.2010 року між ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»(за текстом договору - замовник) та ВАТ «Укрнафта», від імені якого діє НГВУ «Охтирканафтогаз»ВАТ «Укрнафта»(за текстом договору - виконавець) було укладено договір про надання послуг з транспортування вуглеводної сировини № 4/55-Р (надалі - договір № 4/55-Р), згідно умов якого виконавець бере на себе зобов'язання надати замовнику послуги з транспортування видобутої зі свердловин Сахалінського родовища вуглеводної сировини замовника (нафта сира, конденсат газовий нестабільний, газ нафтовий, видобутий з нафтових свердловин, газ природний, видобутий з газових та газоконденсатних свердловин) власними трубопроводами від УППГ Сахалінського родовища до пункту здачі сировини Канівського ГПЗ (т. 1 а.с. 136-145).

Зі змісту розділу 6 договору № 4/55-Р вбачається, що для транспортування нафти сирої та газового конденсату в загальному потоці (сумішшю) по нафтопроводу «Сахалінка Козіївка»щомісячно складаються акти приймання-передачі з відображенням технологічних втрат і витрат при транспортуванні, відповідно якого виконавець складає акти приймання-передачі сировини для транспортування.

До зазначеного договору укладено додаток № 1 «Договірна ціна на послуги з транспортування видобутої зі свердловин Сахалінського родовища вуглеводної сировини»(т. 1 а.с. 146).

Факт отримання позивачем на виконання договору № 4/55-Р послуг підтверджується актами здавання-приймання послуг за період квітень-грудень 2010 року (т. 1 а.с. 147-155).

12.04.2010 року між ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»(за текстом договору - замовник) та ВАТ «Укрнафта», від імені якого діє НГВУ «Охтирканафтогаз»ВАТ «Укрнафта»(за текстом договору - виконавець НГВУ) було укладено договір на послуги по підготовці газу № 4/56-Р (надалі - договір № 4/56-Р), згідно умов якого виконавець НГВУ подає природний та нафтовий газ, що отриманий від замовника, на підготовку виконавцю ГПЗ. Виконавець ГПЗ отримує і підготовлює поданий в обсягах проектної продуктивності компресорних станцій та технологічних установ газ у відповідності до вимог ГОСТ 5542-87. Виконавець ГПЗ передає підготовлений газ, кількість якого визначається, як кількість газу отриманого від виконавця НГВУ на підготовку, за виключенням кількості виробничо-технічних витрат і витрат газу замовнику, який оплачує надані послуги по підготовці газу виконавцю ГПЗ (т. 1 а.с. 156-158).

Згідно п. 3.3 договору № 4/56-Р щомісячний акт про виконання робіт по підготовці газу складає виконавець ГПЗ і в термін до 5-го числа наступного місяця надає замовнику для підписання. Замовник на протязі 5-ти днів зобов'язаний розглянути даний акт, підписати виконавцю ГПЗ. В разі не повернення акту і відсутності мотивованої відмови, в термін до 5 днів, акт вважається підписаним і роботи прийнятими замовником без зауважень.

Відповідно до п. 3.4 договору № 4/56-Р щоквартально виконавець ГПЗ та замовник проводять звірку розрахунків, для чого виконавець ГПЗ направляє замовнику два примірника акту звірки, замовник у 10-ти денний термін зобов'язаний його розглянути, підписати та один примірник повернути виконавцю ГПЗ.

До зазначеного договору укладено додаток «Протокол погодження договірної ціни на надання послуг по підготовці газу з 1 травня 2010р.»та додаткова угода № 1 від 12.04.2010 р. (т. 1 а.с. 159-160).

12.04.2010 року між ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»(за текстом договору - замовник) та ВАТ «Укрнафта», від імені якого діє НГВУ «Охтирканафтогаз»ВАТ «Укрнафта»(за текстом договору - виконавець НГВУ) був укладений договір на послуги по підготовці товарної нафти №4/57-Р, згідно умов якого від імені ВАТ «Укрнафта»діє Качанівський газопереробний завод ВАТ «Укрнафта» (ГПЗ), який отримує та готує відповідно до акту про передачу сирої нафти та газового конденсату до відповідності вимог ГОСТ 9965-76 «Товарна нафта». ГПЗ передає підготовлену товарну нафту за мінусом технологічних витрат та втрат згідно актів прийому-передачі нафти (т. 1 а.с. 161-163).

До зазначеного договору укладено додаток «Протокол погодження договірної ціни на надання послуг по підготовці газу з 12 квітня 2010 р.»(т. 1 а.с. 164).

Відповідач висновки акту перевірки від 29.08.2011 р. обґрунтовує наступним.

ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»не нараховувало та не сплачувало до бюджету збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, який був використаний на власні та виробничо-технологічні потреби протягом квітня грудня 2010 року та І-го кварталу 2011 року.

За період з квітня по грудень 2010 року позивачем було використано на власне виробничо-технологічні потреби газ, що підтверджується Звітами про рух нафти і конденсату за квітень грудень 2010 року актами прийому-передачі газу.

Постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 11.06.2005 року затверджено Порядок внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ (надалі - Порядок).

Порядком визначено механізм внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності.

Платниками є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.

Споживачами є такі категорії: населення, бюджетні організації та установи, підприємства комунальної теплоенергетики, теплові електростанції, електроцентралі та котельні суб'єктів господарювання, в тому числі блочні (модульні) котельні, інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які використовують природний газ для виробництва товарів та надання послуг, на інші власні потреби.

Звітним (податковим) періодом для збору вважається календарний місяць.

Платники подають розрахунок суми збору до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку щомісяця протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, за формою згідно з додатком.

Сума збору за звітний (податковий) період вноситься платниками до спеціального фонду державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, протягом десяти календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку, для подання розрахунку суми збору, згідно з пунктом 3 цього Порядку.

З урахуванням зазначеного, колегія суддів приходить до висновку, що податкові зобов'язання зі сплати збору виникають та виконуються у випадках, коли газовидобувний відокремлений підрозділ передає для споживання (використання) на власні потреби іншому відокремленому підрозділу, з відповідним відображенням обігу природного газу в документах бухгалтерського обліку таких відокремлених підрозділів. ЗАТ «Виробнича компанія «Укрнафтобуріння»не є газопостачальним підприємством, що діє на підставі відповідної ліцензії, а отже не є платниками збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ в розумінні Порядок внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 11.06.2005 року. Договори № 4/55-Р, №4/56-Р та № 4/57-Р є фактично договорами про надання послуг транспортування, якими не передбачено реалізацію газу безпосередньо споживачам.

Така правова позиція викладена, зокрема, в листі Вищого адміністративного суду України від 13.09.2010 р. № 1299/11/13-10.

Отже, висновки відповідача, викладені в акті перевірки від 25.08.2011 р., про порушення позивачем вимог законодавства та обов'язку позивача сплачувати збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ є необґрунтованими.

Частина 2 статті 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Тобто відповідач, будучи суб'єктом владних повноважень, несе тягар доказування правомірності здійснених податкових донарахувань, так як він заперечує проти задоволення позовних вимог.

Проте, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано достатніх та належних доказів правомірності прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення № 0003874120 від 08.09.2011 р.

Разом із тим, доводи, викладені заявником в апеляційній скарзі, повністю спростовують висновки суду першої інстанції та знайшли своє належне підтвердження в суді апеляційної інстанції.

Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що спірне податкове повідомлення-рішення № 0003874120 від 08.09.2011 р. підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 1 та 4 ч. 1 ст. 202 КАС України - за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та приймає нову, якщо визнає, що судом першої інстанції ухвалено судове рішення з порушенням норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

На підставі викладеного та приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції ухвалено судове рішення з порушенням норм матеріального права, суд апеляційної інстанції скасовує постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 листопада 2011 року та приймає нову, якою задовольняє адміністративний позов.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»-задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 листопада 2011 року скасувати та прийняти нову.

Адміністративний позов Закритого акціонерного товариства «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»- задовольнити.

Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків № 0003874120 від 08 вересня 2011 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст постанови виготовлено: 28 травня 2012 року.

Головуючий суддя Романчук О.М

Судді: Глущенко Я.Б.

Шелест С.Б.