ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
12.06.12р. Справа № 40/5005/13259/2011
За скаргою: Приватного підприємства фірми "МГТ"
на дії державної виконавчої служби
у справі:
за позовом Приватного підприємства фірми "МГТ", м.Київ
до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля", м.Харків
про стягнення 473905 грн. 85 коп.
Суддя Красота О.І.
Представники:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: ОСОБА_1 - дов. від 10.01.12р.;
від ДВС: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ:
Суть спору викладена в рішенні господарського суду від 15.11.11р.
29.11.11р. господарським судом було видано наказ про примусове виконання рішення.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 26.12.11р. рішення господарського суду від 15.11.11р. залишено без змін.
13.01.12р. від Позивача надійшла скарга, в якій він просить скасувати постанову про зупинення провадження №30348710 від 20.12.11р.
Також 13.01.12р. надійшов запит про термінове направлення на адресу Дніпропетровського апеляційного господарського суду справу для подальшого направлення до Вищого господарського суду України, у зв'язку з надходження до Дніпропетровського апеляційного господарського суду касаційної скарги ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.11р. та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 26.12.11р.
19.01.12р. справу було направлено на адресу Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
У зв'язку з вищевикладеним Позивачеві було направлено лист, в якому зазначено, що питання щодо прийняття до розгляду скарги про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження №30348710 від 20.12.11р. буде вирішено після повернення справи на адресу господарського суду Дніпропетровської області.
Постановою Вищого господарського суду України від 20.03.2012 року, рішення господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.11р. та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 26.12.11р. залишено без змін.
18.04.2012 року справа №40/5005/13259/2011 повернуто на адресу господарського суду Дніпропетровської області, на підставі вищевикладеного, господарський суд 19.04.2012 року прийняв розгляд скарги до розгляду.
Відповідно до ч.1 ст.121-1 Господарського процесуального кодексу України, скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Позивач в судове засідання не з»явився, в попередньому судовому засіданні вимоги скарги підтримував в повному обсязі та просив суд її задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні проти скарги заперечує посилаючись на свої пояснення направлені до суду в задоволенні скарги просить відмовити.
Представник ДВС в судове засідання не з'явився, клопотання про відкладення розгляду справи не заявляв. Витребувані судом документи не представив.
Суд вважає можливим розглянути скаргу за відсутності представника ДВС, оскільки остання повідомлена про час та місце судового засідання належним чином (поштове повідомлення 05660518 а.с. 16, 128), а в матеріалах справи наявні документи необхідні для розгляду скарги по суті.
Розглянувши матеріали скарги та заслухавши пояснення представника Відповідача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Статтею 1 Закону України «Про державну виконавчу службу»від 24.03.1998 року № 202/98-ВР встановлено, що Державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб (далі - рішень) відповідно до законів України. Завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.
Статею 2 вказаного Закону, передбачено правову основу діяльності державної виконавчої служби, відповідно до якої, правова основа діяльності державної виконавчої служби становить Конституція України, цей Закон, інші закони та нормативно-правові акти, що прийняті на їх виконання.
Відповідно до ст.. 3, 4 вказаного Закону, виконання рішень, перелік яких встановлено законом, покладається на державних виконавців. Державний виконавець є представником влади і здійснює примусове виконання судових рішень, постановлених іменем України, та рішень інших органів (посадових осіб), виконання яких покладено на державну виконавчу службу, у порядку, передбаченому законом.
Вимогами ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів визначає Закон України «Про виконавче провадження»(в редакції Закону, який діяв на час проведення виконавчих дій) від 21.04.1999 року № 606-ХІУ та інші нормативно-правові акти.
Відповідно до ст.. 1 Закону України «Про виконавче провадження», Виконавче провадження - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Статтею 2 Закону України «Про виконавче провадження»визначено, що примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України "Про державну виконавчу службу" (далі - державні виконавці).
Згідно ст.. 6 Закону України «Про виконавче провадження»встановлено, що Державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб. Рішення, дії або бездіяльність державного виконавця можуть бути оскаржені в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.121-2 Господарського процесуального кодексу України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Відповідно до ст. 115 Господарського процесуального кодексу України судові рішення є обов'язковими до виконання та виконуються в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.2011р. у даній справі з Відповідача - Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля»на користь Позивача -Приватного підприємства фірми «МГТ»стягнуто заборгованість у сумі 473 905 грн. 85 коп. - заборгованості, 4 739 грн. 05 коп. - державного мита, 236 грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та видано відповідний наказ від 29.11.2011р.
12.12.2011р. заступником начальника відділу державної виконавчої служби Павлоградського міськрайонного управління юстиції Шапа В.А. було відкрито виконавче провадження з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 29.11.2011р. у справі № 40/5005/13259/2011 з підстав чого була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження яка була направлена на адресу сторін супровідним листом № 03/72038 від 12.12.2011 року (а.с. 105, 106).
20.12.2011р. заступником начальника відділу державної виконавчої служби Павлоградського міськрайонного управління юстиції Шапа В.А. було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження на підставі п. 15 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" у зв'язку з включенням боржника до Реєстру підприємств, що приймають участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу", яка того ж дня супровідним листом за № 03/73534 була відправлена на адресу сторін (а.с. 107, 108).
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції, що діяла на час прийняття постанови) внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" зумовлює обов'язкове зупинення виконавчого провадження.
Статтею 39 Закону України "Про виконавче провадження" передбачений порядок і строки зупинення виконавчого провадження відповідно до якого виконавче провадження повинно бути зупинено до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Згідно ч. 2 преамбули Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.
Згідно п. 3.1 ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства палива та енергетики України за № 568 від 10.11.2005 року «Про затвердження переліку підприємств»на виконання підпункту 3.2.6 пункту 3.2 статті 3 Закону України від 23 червня 2005 року N 2711-IV ( 2711-15 ) "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" затверджено перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону.
Відповідно до вказаного переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" затвердженого вказаним вище наказом, серед інших є і Відкрите акціонерне товариство «Павлоградвугілля»(код ЄДРПОУ 00178353) позиція 45 переліку (після зміни назви Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля»).
Відповідно до п. 3.2.6 ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру.
Відповідно до виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу за № 455/628 від 15.07.2011 року (а.с.121), Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля»внесено до реєстру 11.07.2011 року.
Як вказувалось вище, пунктом 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" (у редакції, що діяла на час дій, які оскаржуються скаржником) визначено, що виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Отже, із приписів даної правової норми випливає, що у випадку внесення відповідного підприємства до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості у час триваючого виконавчого провадження, таке провадження підлягає обов'язковому зупиненню.
Станом на час як подачі та розгляду скарги в господарському суді Дніпропетровської області, вказане підприємство Відповідача не виключено з переліку (реєстру) підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", доказів з цього приводу суду не надано.
Крім того, відповідно до пункту 12.4.4 ст. 12 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", якою було внесено зміни до глави 11 "Прикінцевих положень" Закону України "Про виконавче провадження" та встановлено, що на строк участі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу та беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", щодо таких підприємств зупиняється дія статей 4, 5 цього Закону, крім виконання рішень про виплату заробітної плати, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів. Таким чином, даною правовою нормою визначено, що на строк участі відповідного підприємства у процедурі погашення заборгованості до цього підприємства зупиняється дія ст. 4 та ст. 5 до завершення даної процедури цим підприємством.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" щодо порядку погашення заборгованості" від 13 січня 2011 року № 2940-VI внесено зміни в діючий Закон України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", зокрема пункт 3.4, в якому цифри та слова "1 січня 2011 року" замінено цифрами та словами "01 січня 2013 року".
Таким чином, процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу у відповідності до п. 3.4 вказаного вище Закону, діє до 1 січня 2013 року, доказів стосовно завершення вказаної процедури погашення заборгованості саме Відповідачем, а саме: Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Павлоградвугілля», суду сторонами не надано.
Законами України "Про державну виконавчу службу", "Про виконавче провадження", "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" на органи державної виконавчої служби не покладається обов'язок перевіряти правомірність та обґрунтованість включення підприємств паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону.
За таких обставин, дії відділу державної виконавчої служби Павлоградського міськрайонного управління юстиції відповідають вимогам вказаних вище Законів, що в свою чергу спростовує доводи викладені скаржником, та є підставою для відмови в задоволенні скарги.
Керуючись ст.ст. 33, 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні скарги відмовити.
Суддя О.І. Красота