ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2012 року Справа № 0870/3645/12
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Шари І.В.
при секретарі судового засідання Тарасенко В.І.
за участю представників
позивача - не з'явився
відповідача - не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напої і тютюнових виробів Державної податкової служби України в Запорізькій області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Кам'янка-Дніпровська Запорізької області про стягнення суми фінансових санкцій
ВСТАНОВИВ:
20 квітня 2012 року Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напої і тютюнових виробів Державної податкової служби України в Запорізькій області (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1, відповідач), в якому просить стягнути з відповідача суму фінансових санкцій у розмірі 5 000,00 грн.
Позивач обґрунтовує вимоги ст. ст. 11, 11-1, 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-ВР (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №481/95-ВР) та зазначає, що проведеною перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог Постанови КМУ від 30.10.2008 №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва», відповідальність за які передбачена статтею 17 зазначеного Закону. До неї були застосовані штрафні санкції, які до теперішнього часу в добровільному порядку не сплачені.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте 21.05.2012 надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, письмові заперечення на позов не направив, про причини неявки суду не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення з підписом відповідача.
За таких обставин та керуючись приписами ч.4 ст.128, ч.4 ст.122 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі сторін за наявними матеріалами справи.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 зареєстрована, як фізична особа-підприємець 28.09.2010, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію серії НОМЕР_2
Відповідно до ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями серії НОМЕР_3 від 20.05.2011 терміном дії з 01.06.2011 до 01.06.2012 відповідач здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями в магазині «ІНФОРМАЦІЯ_1», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
09.02.2012 працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Запорізькій області на підставі наказу від 09.02.2012 №59-п та направлень №21-124/98, №32-124/97 було проведено перевірку магазину, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, з питань дотримання вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», за результатами якої складено акт від 09.02.2012 №48/211/НОМЕР_1.
Перевіркою встановлено факт реалізації пляшки горілки «Білецька класична» ємністю 0,7 літра, міцністю 40%, виробник ТОВ ЛГЗ «Прайм» за ціною 35,50 грн., яка є нижчою за встановлену мінімальну роздрібну ціну, чим було порушено вимоги Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» №957 від 30.10.2008 до останнього було застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу, передбаченого ст.17 Закону №481/95-ВР, а саме за оптову або роздрібну торгівлю коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень. Відповідно до акту зняття залишків алкогольних напоїв у відповідача знаходилось тютюнових виробів на загальну суму 190,30 грн.
З урахуванням виявлених порушень та на підставі матеріалів перевірки позивачем винесено рішення від 20.02.2012 №080077 про застосування фінансових санкцій до відповідача у вигляді штрафу в розмірі 5 000,00 грн. Указане рішення було направлено відповідачу поштою та отримано відповідачем 21.02.2012.
У судовому чи адміністративному порядку рішення відповідачем не оскаржувалось, проте сума фінансових санкцій у встановлений законодавством строк в добровільному порядку не сплачена.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом №481/95-ВР.
Положеннями ст.1 Закону №418/95-ВР визначено, що мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - це ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари;
мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки;
Розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв встановлено постановою Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008
Так, відповідно до положень зазначеної постанови мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту в гривнях, товар «Горілка та лікеро-горілчані вироби» становить 130,5 грн. З урахуванням викладеного, за горілку «Білецька класична» ємністю 0,7 літра, міцністю 40%, виробник ТОВ ЛГЗ «Прайм» належало сплатити 36,54 грн. (130,5*40%*0,7), фактично було сплачено 35,50 грн., що є нижчою ціною, ніж встановлена чинним законодавством.
Відповідно до абз. 13 ч.2 ст.17 Закону № 418/95-ВР у випадку оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень;
Зі змісту додатку до акту перевірки - акту зняття залишків алкогольних напоїв станом на 09.02.2012 вбачається, що загальна вартість наявних алкогольних напоїв у відповідача становить 190,30 грн., а тому позивачем правомірно застосовано до відповідача встановлений розмір штрафних санкцій у сумі 5 000,00 грн.
Відповідно до абзац 13,14 ч. 2, ч. 4, ч. 5 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень; рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України; у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Механізм застосування зазначених вище фінансових санкцій визначений Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», який затверджений Постановою КМУ від 02.06.2003 №790 (далі - Порядок).
Пунктом 6 вказаного Порядку передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених п.2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономіки), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Державної податкової адміністрації, Держкомстату, Держспоживстандарту у межах їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
До теперішнього часу сума заборгованості зі штрафних санкцій в добровільному порядку в розмірі 5 000,00 грн. відповідачем не сплачена.
Згідно із вимогами ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Аналізуючи вище викладене, суд вважає, що позивачем правомірно та у відповідності із приписами чинного законодавства прийнято рішення про застосування фінансових санкцій. Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
За правилами частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2. 4, 7 - 12, 14, 86, 158- 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційни код НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_2) суму фінансових санкцій у розмірі 5 000,00 грн. ( п'ять тисяч гривень 00 копійок), яку перерахувати на р/р №31112106700142, МФО №813015, ЄДРПОУ №38015694, код бюджетної класифікації №21081100, ГУ ДКУ у Запорізькій області, одержувач - держбюджет Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) І.В. Шара