Постанова № 24576311, 30.05.2012, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2012
Номер справи
2а-1870/2116/12
Номер документу
24576311
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 травня 2012 р. Справа № 2a-1870/2116/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Високос Я.С.,

представників позивача - Неговєлова А.В., Маяровської І.О., Диментмана Є.Б., Шульженко О.В.,

представника відповідача - Талденко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-експедиційна фірма "Дефо"

до Державної податкової інспекції в місті Сумах

про визнання протиправним та скасування наказу,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-експедиційна фірма "Дефо" (далі по тексту -позивач, ТОВ "Виробничо-експедиційна фірма "Дефо") звернулася до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в місті Сумах (далі по тексту -відповідач, ДПІ у м. Сумах), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової інспекції в місті Сумах №1113 від 21.03.2012 р. "Про організацію документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-експедиційна фірма "Дефо";

- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в місті Сумах по проведенню позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-експедиційна фірма "Дефо".

В обґрунтування уточнених позовних вимог зазначив, що відповідно до наказу відповідача від 21.03.2012 р. №1113 «Про організацію документальної невиїзної перевірки ТОВ «Виробничо-експедиційна фірма «Дефо» призначено документальну невиїзну перевірку ТОВ «Виробничо-експедиційна фірма «Дефо» з питань перевірки достовірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту в податковій декларації з податку на додану вартість з березня по травень 2010 р.

Згідно повідомлення відповідача №25059/10/15-345 від 21.03.2012 р. (отримане 23.03.2012 р.), перевірку буде проведено 27.03.2012 р. за адресою ДПІ в м. Суми (кабінет 405) Покровська площа, 2, м. Суми.

Позивач вважає наказ від 21.03.2012 р. №1113 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з порушенням відповідачем під час його прийняття норм чинного податкового законодавства України.

Згідно п. п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Так, відповідно до п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.

Зі змісту вказаної правової норми вбачається, що вона є відсилочною.

Як передбачено п. п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, на який посилається відповідач в оскаржуваному наказі, як на обставину проведення перевірки, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

З системного аналізу наведених вище норм можна зробити висновок, що органи державної податкової служби мають право проводити документальну невиїзну перевірку за наявності двох обов'язкових умов поєднаних між собою, а саме:

за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового законодавства;

якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту. Відсутність будь якої зазначеної умови, виключає правове підґрунтя для проведення документальної невиїзної перевірки платника податків.

Позивачем, протягом останнього часу, не отримувались запити від відповідача щодо надання відповідних пояснень та копій первинних документів на підтвердження достовірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту.

Запити, які отримувались позивачем в минулому, були повністю задоволені, з наданням відповідних пояснень та належним чином завірених копій первинних документів, підтверджуючих правильність відображення відповідних показників в податковому обліку.

За таких обставин, підстави для видання наказу від 21.03.2012 р. № 1113 «Про проведення документальної невиїзної перевірки позивача», передбачені п. 19.1 ст. 79 Податкового кодексу України з врахуванням вимог п. п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 у ДПІ в м. Суми відсутні.

Державна податкова інспекція є органом державної влади і, відповідно її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Позивач вважає дії ДПІ в м. Сумах по проведенню невиїзної документальної перевірки позивача протиправними.

Згідно п. п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Так, відповідно до п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.

Зі змісту вказаної правової норми вбачається, що вона є відсилочною.

Як передбачено п. п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, на який посилається відповідач в оскаржуваному наказі, як на обставину проведення перевірки, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

З системного аналізу наведених вище норм можна зробити висновок, що органи державної податкової служби мають право проводити документальну невиїзну перевірку за наявності двох обов'язкових умов, поєднаних між собою, а саме:

- за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового законодавства;

- якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Відсутність будь-якої зазначеної умови, виключає правове підґрунтя для проведення документальної невиїзної перевірки платника податків.

Тому, позивач вважає наказ №1113 від 21.03.2012 р. "Про організацію документальної невиїзної перевірки ТОВ "Виробничо-експедиційна фірма "Дефо" протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а також вважає протиправними дії Державної податкової інспекції в місті Сумах по проведенню позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Виробничо-експедиційна фірма "Дефо".

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, вважає оскаржуваний наказ та дії відповідача по проведенню перевірки правомірними.

Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 21.03.2012 р. ДПІ в м. Суми прийнято наказ №1113 «Про організацію документальної невиїзної перевірки ТОВ «Виробничо-експедиційна фірма «Дефо» з питань перевірки достовірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту в податковій декларації з податку на додану вартість з березня по травень 2010 р. (а.с. 6).

21.03.2012 р. відповідачем сформовано повідомлення №25059/10/15-345, яким ТОВ «Виробничо-експедиційна фірма «Дефо» проінформовано, що перевірку буде проведено 27.03.2012 р. за адресою ДПІ в м. Суми (кабінет 405) Покровська площа, 2, м. Суми (а.с. 7).

03.04.2012 року Державною податковою інспекцією у м. Сумах складено акт перевірки №95 /15-319/30267749 (а.с. 19-34).

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з протиправності оскаржуваного наказу та дій відповідача по проведенню перевірки, виходячи з наступного.

Як встановлено із матеріалів справи ДПІ в м. Суми листом від 26.01.2012 року №6110/10/15-645 надало запит TOB «ВЕФ «Дефо» про надання пояснень та підтверджуючих документів, на який було отримано відповідь від 12.03.2012 року №18 та від 28.03.2012року №23 з додатками (а.с. 42-87).

З огляду на отримання від TOB «ВЕФ «Дефо» відповіді та на підставі п.79.1 ст.79 Податкового кодексу України, ДПІ в м. Суми поштовим направленням надіслало TOB «ВЕФ «Дефо» наказ №1113 від 21.03.2012р. та повідомлення №25059/10/15-345 від 21.03.2012 року про проведення перевірки. В наказі вказано, що буде проведена невиїзна документальна перевірка на підставі пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78, п.79.1 ст.79 Податкового кодексу України, водночас у повідомленні зазначено, що перевірка буде проведена 27.03.2012року за адресою: м. Суми, Покровська площа, 2, кабінет 405.

Відповідно до п.79.1 ст.79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом».

Згідно з п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до пп. 78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Тобто, у випадку надання платником податків документів та пояснень у податкового органу виникає підстава для проведення невиїзної документальної перевірки, що і було вчинено посадовими особами ДПІ у м. Сумах

Таким чином, суд погоджується із висновками ДПІ у м. Сумах, про наявність підстав для прийняття наказу від 21.03.2012 року №1113 «Про організацію документальної невиїзної перевірки ТОВ «Виробничо-експедиційна фірма «Дефо».

Проте, суд вважає, що зазначений наказ підлягає скасуванню, виходячи з наступного.

Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається зі змісту оскаржуваного наказу від 21.03.2012 року №1113 «Про організацію документальної невиїзної перевірки ТОВ «Виробничо-експедиційна фірма «Дефо» в ньому не зазначено дату та термін проведення перевірки позивача.

Відповідно до вимог п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України встановлено, що камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Згідно п.78.4 ст.78 Податкового кодексу України визначено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Відповідно до п.79.2. ст. 79 Податкового кодексу України встановлено, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

За змістом п. 82.2. ст. 82 Податкового кодексу України встановлена тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, інших платників податків - 10 робочих днів.

Таким чином, виходячи із системного аналізу зазначених норм Податкового кодексу України, обов'язковою умовою для складання наказу про проведення перевірки є зазначення в самому наказі дати початку проведення перевірки, тривалість проведення перевірки та дати закінчення перевірки.

Крім того, згідно п 1.1 Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків затверджених наказом Державною податковою адміністрацією України від 14 квітня 2011 року N 213 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків та внесення змін до наказу ДПА України від 27.05.2008 N 355» встановлено, що відповідно до пункту 77.4 статті 77, пункту 78.4 статті 78, пункту 79.2 статті 79 та пункту 80.2 статті 80 розділу II Кодексу про проведення документальної планової, позапланової та фактичної перевірки відповідним керівником органу державної податкової служби приймається рішення (із зазначенням підстав для проведення перевірки, дати її початку та тривалості), яке з урахуванням вимог Кодексу оформлюється наказом.

Проте, зазначених вимог ДПІ в м. Сумах виконано не було, а тому зазначені підстави не надають права на проведення перевірки, оскільки на підставі зазначеного наказу неможливо розпочати проведення перевірки та встановити терміни її проведення.

Задовольняючи вимоги, щодо визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в місті Сумах по проведенню позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-експедиційна фірма "Дефо", суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено зі змісту акту перевірки 03.04.2012 року №95 /15-319/30267749 документальна невиїзна перевірка позивача проводилася з 27.03.2012 року по 03.04.2012 року (а.с. 19).

Проте, як встановлено зі змісту повідомлення №25059/10/15-345 від 21.03.2012 р., яким ТОВ «Виробничо-експедиційна фірма «Дефо» проінформовано, що перевірку буде проведено 27.03.2012 р.

Згідно п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника органу державної податкової служби не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.

Відповідно до 82.4. ст. 82 Податкового кодексу України зазначено, що проведення документальної виїзної планової та позапланової перевірки великого платника податків може бути зупинено за рішенням керівника податкового органу, що оформляється наказом, копія якого не пізніше наступного робочого дня вручається платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку, з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк.

Зупинення документальної виїзної планової, позапланової перевірки перериває перебіг строку проведення перевірки в разі вручення платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про зупинення документальної виїзної планової, позапланової перевірки.

Проте, відповідачем не надано доказів, щодо зупинення проведення перевірки чи продовження строків проведення перевірки.

Таким чином, суд приходить до висновку, що зазначена перевірка була проведена з порушенням вимог Податкового кодексу України щодо строків проведення перевірки.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до наказу №1113 від 21.03.2012 р. "Про організацію документальної невиїзної перевірки ТОВ "Виробничо-експедиційна фірма "Дефо" та повідомлення №25059/10/15-345 від 21.03.2012 р., яким ТОВ «Виробничо-експедиційна фірма «Дефо» проінформовано, що перевірку буде проведено 27.03.2012 р. працівниками ДПІ в м. Суми (а.с. 6- 7).

Як встановлено зі змісту акту перевірки зазначений акт складено на фірмовому бланку ДПІ у м. Сумах, а перевірка проведена працівниками ДПІ в м. Суми (а.с. 19).

28.03.2012 року ДПІ у м. Сумах прийнято наказ №1 «Про початок діяльності ДПІ у м. Сумах» (а.с. 113).

Згідно п.1 зазначеного наказу визначено про початок роботи Державної податкової інспекції у м. Сумах з 28.03.2012 року.

Відповідно до п.4.2. наказ №1 «Про початок діяльності ДПІ у м. Сумах» визначено обов'язок керівникам структурних підрозділів ДПІ в м. Сумах розробити та затвердити у встановленому порядку посадової інструкції працівникам підпорядкованих структурних підрозділів ДПІ у м. Сумах (а.с. 113).

Таким чином, на час проведення перевірки з 27.03.2012 року по 03.04.2012 року розпочато діяльність ДПІ у м. Сумах, а тому у працівників ДПІ в м. Суми були відсутні повноваження на проведення перевірки та складання акту перевірки.

Згідно ст. 86. Податкового кодексу України визначено вимоги щодо оформлення результатів перевірок .

Так, п.86.1. ст. 86. Податкового кодексу України визначено, що результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.

Строк складення акта (довідки) про результати перевірки не зараховується до строку проведення перевірки, встановленого цим Кодексом (з урахуванням його продовження).

Згідно п. 86.4 ст. 86. Податкового кодексу України акт (довідка) документальної невиїзної перевірки складається у двох примірниках, підписується посадовими особами органу державної податкової служби, які проводили перевірку, та реєструється в органі державної податкової служби протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).

Акт (довідка) документальної невиїзної перевірки після його реєстрації вручається особисто платнику податків або його законним представникам. У разі відмови платника податків або його законних представників від підписання акта (довідки) перевірки посадовими особами органу державної податкової служби складається відповідний акт, що засвідчує факт такої відмови.

Зазначених вимог Податкового кодексу України відповідачем також не було виконано.

Таким чином, оскільки зазначений акт перевірки підписаний не уповноваженими особами, а саме працівниками ДПІ в м. Суми на фірмовому бланку ДПІ у м. Сумах, а не працівниками ДПІ у м. Сумах та оскільки після складання акту перевірки відповідачем не було вручено акт перевірки представнику Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-експедиційна фірма "Дефо", суд приходить до висновку про протиправність дій Державної податкової інспекції в місті Сумах по проведенню позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-експедиційна фірма "Дефо".

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-експедиційна фірма "Дефо" до Державної податкової інспекції у місті Сумах про визнання протиправним та скасування наказу -задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової інспекції в місті Суми №1113 від 21.03.2012 р. "Про організацію документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-експедиційна фірма "Дефо".

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у місті Сумах по проведенню позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-експедиційна фірма "Дефо".

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.А. Прилипчук

З оригіналом згідно

Суддя О.А. Прилипчук

Повний текст постанови складено 01.06.2012 року.