Постанова № 24575321, 31.05.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2012
Номер справи
2а/1270/4245/2012
Номер документу
24575321
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

31 травня 2012 року Справа № 2а/1270/4245/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Свергун І.О.,

за участі секретаря - Білоконя Д.І.,

представника позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 02.04.2012 № 189/10-010/22),

представника відповідача - ОСОБА_2 (довіреність від 08.06.2012 № 843),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська адміністративну справу за поданням Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради про стягнення податкового боргу в сумі 384661 грн.,

ВСТАНОВИВ:

31 травня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшло подання Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби (далі - Первомайська ОДПІ Луганської області) до Комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради (далі - КП «Первомайськтеплокомуненерго») про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 384661 грн. з рахунків у банках, що обслуговують платника. Подання обґрунтовано наступним. КП «Первомайськтеплокомуненерго» має новоутворену податкову заборгованість з податку на додану вартість в сумі 384661 грн., яка виникла у зв'язку з несвоєчасністю сплати самостійно нарахованих податкових зобов'язань, а саме - згідно з податковою декларацією від 21.05.2012 № 9028075790 (термін сплати податкового зобов'язання - 30.05.2012). Відповідачу було вручено першу податкову вимогу від 20.11.2007 № 1/103 та другу податкову вимогу від 28.12.2007 № 2/115. До Державного реєстру рухомого майна внесено запис про реєстрацію податкової застави КП «Первомайськтеплокомуненерго» за номером 31358490. У визначений законом строк заборгованість не було сплачено. Тому позивач просить стягнути з усіх рахунків у банках, що обслуговують КП «Первомайськтеплокомуненерго», кошти за податковим боргом з податку на додану вартість у сумі 384661 на користь держави, постанову звернути до негайного виконання.

У судовому засіданні представник позивача підтримав подання, надав пояснення, аналогічні викладеному в поданні, та просив задовольнити подання в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі, посилаючись на складне фінансове становище підприємства, просив установити порядок і строки виконання рішення шляхом сплати його рівними частками, починаючи з червня 2012 року по травень 2015 року щомісячно в сумі 10685,03 грн. відповідно до графіка.

Представник позивача не заперечував проти встановлення способу й порядку виконання судового рішення шляхом розстрочення сплати податкового боргу відповідно до наданого графіку.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом третім частини першої статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо стягнення коштів за податковим боргом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Згідно з пунктом 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України податковим боргом вважається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно зі статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);

- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).

Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 203.1 ст.203 ПК України).

Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (підпункт 203.2 статті 203 ПК України).

Судом установлено, що КП «Первомайськтеплокомуненерго» зареєстровано виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 04.09.2002, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (арк. справи 10), є юридичною особою, взяте на податковий облік в органах державної податкової служби 20.09.2002 за № 853 та перебуває на обліку у позивача, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків (арк. справи 14), та є платником податку на додану вартість (арк. справи 14).

За відповідачем виникла заборгованість зі сплати податку на додану вартість згідно з податковою декларацією від 21.05.2012 у розмірі 384661 грн. (арк. справи 7-8). Термін сплати податкового зобов'язання - 30.05.2012.

Відповідно до підпункту 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ, який діяв до 01.01.2011, з метою погашення податкового боргу позивачем було вручено відповідачу першу податкову вимогу від 20.11.2007№ 1/103 та другу податкову вимогу від 28.12.2007 № 2/115 (арк. справи 9). Оскільки податкові вимоги не відкликалися та є чинними, суд дійшов висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з поданням про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Внаслідок того, що відповідач станом на дату розгляду та вирішення подання податкового органу про стягнення коштів за податковим боргом у добровільному порядку податковий борг з податку на додану вартість у сумі 384661 грн. не сплатив, вимоги податкового органу про стягнення коштів у сумі 384661 грн. за податковим боргом з податку на додану вартість з рахунків платника податків у банках, що обслуговують такого платника податків, суд вважає обґрунтованими, доведеними й такими, що слід задовольнити.

Згідно з положеннями статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.

Судом установлено, що КП «Первомайськтеплокомуненерго» є підприємством комунальної власності, згідно звіту за результатами фінансової діяльності за 1 квартал 2012 року є збитковим підприємством. Збитки за 1 квартал 2012 року становлять 721 тис. грн. До Державного реєстру рухомого майна внесено запис про реєстрацію податкової застави КП «Первомайськтеплокомуненерго». Згідно з довідкою від 31.05.2012 № 1753 станом на 31.05.2012 заборгованість фізичних та юридичних осіб перед КП «Первомайськтеплокомуненерго» складає 17236,4 тис. грн.

Зважаючи на важке фінансове становище відповідача та значну суму податкового боргу, беручи до уваги, що позивач не заперечував проти розстрочення сплати суми боргу, суд вважає за можливе розстрочити виконання судового рішення строком на 3 роки (36 місяців) зі сплатою у червні 2012 року - квітні 2015 року по 10685,03 грн. щомісяця, у травні 2015 року - 10684,95 грн.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись статтями 17, 18, 94, 158-163, 167, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Подання Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради про стягнення податкового боргу в сумі 384661 грн. задовольнити повністю.

Стягнути кошти Комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради на користь Державного бюджету України (р/р № 31114029700054, код платежу 14010100, банк ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, отримувач УДКСУ у м. Первомайську, код 37736894) на суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 384661 грн. (триста вісімдесят чотири тисячі шістсот шістдесят одна грн.) з рахунків у банках, що обслуговують платника податків.

Розстрочити виконання судового рішення про стягнення коштів Комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради на суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 384661 грн. строком на 3 роки (36 місяців) зі сплатою у червні 2012 року - квітні 2015 року по 10685,03 грн. щомісяця, у травні 2015 року - 10684,95 грн.

У відповідності з частиною 7 статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову складено в повному обсязі 31 травня 2012 року.

СуддяІ.О. Свергун