ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2012 р. Справа № 2а/0470/14271/11 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чабаненко С.В.
при секретарі - Дарієвич Г.В.
за участю: представника позивача - Скрипаль О.С.
представника відповідача - Савченко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську справу за адміністративним позовом Државного підприємства «Каціональна енергетична компанія «Укренерго»в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні»до Товариства з обмеженою відповідальністю «Криворіжрудмаш»про стягнення штрафу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, згідно якого, з урахуванням уточнень, викладених у клопотанні від 14.03.2012, просив стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Криворіжрудмаш» штраф 5100,00 грн. (п'ять тисяч сто гривень) до Державного бюджету України на відповідні реквізити.
В обґрунтування позову казано на те, що штрафна санкція до відповідача застосована у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання», ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» на підставі постанови від 05.11.2009 № 01/11-0141 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн., яка відповідачем отримана 05.11.2009. Штрафні санкції до відповідача застосовані у зв'язку з невиконанням припису Держенергонагляду від 06.04.2009 № 01/11-0151, про що складено акт перевірки (протокол) від 03.11.2009 за № 01/11-0118 та протокол від 03.11.2009 № 01/11-0118.
Оскільки постанова про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 05.11.2009 № 01/20-0141 відповідачем не оскаржена та штраф у добровільному порядку не сплачений, позивач був вимушений звернутися до суду із позовом про його примусове стягнення.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на безпідставність припису Держенергонагляду від 06.04.2009 № 01/11-0151, який відповідач не виконав з об'єктивних причин, оскільки підприємство з 01.01.2009 не здійснює господарську діяльність та система теплопостачання ним не експлуатується, а припис, що невиконаний відповідачем, містить вимоги, зокрема, пов'язані із забезпеченням експлуатації систем теплопостачання. Крім цього, представником відповідача зазначено, що підприємством у 2008 році здійснені заходи з консервації систем теплопостачання згідно акту від 12.01.2008. Таким чином, рішення про застосування штрафних санкцій відповідач вважає необґрунтованим, у позові просить відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши письмові докази у справі, суд встановив наступні фактичні обставини.
Матеріалами справи підтверджено, що 06 квітня 2009 року державним інспектором Криворізького відділення Інспекції ергонагляду в Дніпропетровській області Письменним Є.Ю. на підставі Акту перевірки від 02 квітня 2009 року №01/11-0033 Товариству з обмеженою відповідальністю «Криворіжрудмаш» видано обов'язковий для виконання Припис №01/11-0151 з переліком заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень законодавства у сфері теплопостачання із зазначенням строків їх виконання, отриманий 06 квітня 2009 року директором TOB «Криворіжрудмаш» ОСОБА_1, про що свідчить його підпис, скріплений печаткою підприємства. Термін виконання припису - 06.07.2009. (арк. спр. 40)
Листом від 01.07.2009 за № 47/544 на звернення відповідача від 22.06.2009 № 130 Державна інспекція з енергонагляду повідомила TOB «Криворіжрудмаш» про подовження терміну виконання Припису № 01/11-0151 від 06.04.2009 до 06.10.2009. Письмову інформацію про виконання Припису відповідач мав надати не пізніше трьох робочих днів після закінчення терміну його виконання у Криворізьке відділення Держенергонагляду. (арк. спр. 117)
03 листопада 2009 року Держенергонаглядом при перевірці Відповідача на предмет виконання Припису встановлений факт невиконання пунктів 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 Припису від 06 квітня 2009 року № 01/11-0151, про що складено Акт перевірки (протокол) від 03 листопада 2009 року за № 01/11-0118 та Протокол від 03 листопада 2009 року № 01/11-0118, що отримані 03 листопада 2009 року особисто директором TOB «Криворіжрудмаш» ОСОБА_1, про що свідчать його підписи, скріплені печаткою підприємства. (арк. спр. 42-44)
На звернення відповідача щодо зняття з контролю Припису від 06 квітня 2009 року № 01/11-0151, листом Держенергонагляду від 25.11.2009 № 47/790 відповідачеві було відмовлено. (арк. спр. 129)
Згідно пункту 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929 (із змінами та доповненнями), метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику» та статті 31 Закону України «Про теплопостачання», Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 №1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (далі - Положення).
Це Положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.
Пунктами 7, 8 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії та оформлюється постановою цієї Інспекції.
Відповідно до частини п'ятої статті 31 Закону України «Про теплопостачання» про виявлене правопорушення у сфері теплопостачання складається протокол.
Абзац четвертий частини п'ятої статті 9 Закону України «Про електроенергетику» встановлює, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень нормативно-правових актів. Таке ж право закріплене і в пункті 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії. Згідно пункту 2 частини першої статті 31 Закону України «Про теплопостачання» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Таким чином, підставою для накладення штрафу є факт ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Держенергонагляду.
Відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику», статті 31 Закону «Про теплопостачання», пунктів 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства у галузі електроенергетики та теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня року №1312, старший державний інспектор Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області Голуб O.A. прийняв Постанову від 05 листопада 2009 року № 01/11-0141 про накладення на ТОВ «Криворіжрудмаш» штрафу у розмірі 5100,00 грн. (п'ять тисяч сто грн. 00 коп.). Постанова від 05 листопада 2009 року №01/11-0141 отримана 05 листопада 2009 року особисто директором TOB «Криворіжрудмаш» ОСОБА_1 про що свідчить його підпис.
Згідно частини шостої статті 27 Закону України «Про електроенергетику» та частини четвертої статті 31 Закону України «Про теплопостачання» суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
У встановлений частиною шостою статті 31 України «Про теплопостачання» штраф відповідачем не сплачений, та, як передбачено частиною дев'ятою статті 31 Закону України «Про постачання», стягується у судовому порядку.
Встановлені судом обставини та проаналізовані норми чинного на час виникнення правовідносин законодавства дають підстави дійти висновку про правомірність прийнятого позивачем рішення про стягнення штрафу з відповідача та обґрунтованість позовних вимог.
Суд розцінює критично посилання представника відповідача на те, що згідно акту від 02.01.2008 проведені роботи з консервації тепловикористовуючого обладнання та опалювальних систем інженерного корпусу та АБК РМЦ ТОВ «Криворіжрудмаш».
Так, згідно Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14 лютого 2007 року №71, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05 березня 2007 року за №197/13464, якими встановлені основні організаційні і технічні вимоги до безпечної, надійної та економічної експлуатації джерел теплопостачання, теплофікаційних і тепловикористовувальних установок, теплових мереж, систем опалення та вентиляції, гарячого водопостачання, збирання і повернення конденсату, водопідготовки, а також засобів вимірювальної техніки, окрім ТЕЦ, магістральних теплових мереж та котелень, підключених до них, які належать до сфери управління Мінпаливенерго та на які поширюється дія нормативного документа ГКД 34.20.507 «Технічна експлуатація електричних станцій і мереж. Правила», а саме абз. 2 п. 1.2, ці Правила призначено, у тому числі, для організацій незалежно від їхньої відомчої належності та форм власності, що здійснюють проектування, підготовку кадрів для теплових господарств, монтаж, налагодження, обслуговування і ремонт теплових установок і мереж, а також для здійснення функцій державного енергетичного нагляду за технічним станом і організацією експлуатації теплових установок і мереж та режимами споживання теплової енергії.
Згідно Розділу 4 Правил технічної експлуатації експлуатація - період служби устаткування від моменту введення його в роботу і до виведення з роботи, протягом якої підтримується і відновлюється його роботоздатність. Експлуатація поділяється на чотири оперативні стани: робота, резерв, ремонт, консервація. При цьому під консервацією розуміється комплекс заходів із забезпечення відповідно до технічної документації під час зберігання або тимчасової бездіяльності теплових установок і мереж (устаткування, запасних частин, матеріалів тощо) шляхом запобігання псуванню від корозії, механічних та інших впливів з боку людини або навколишнього середовища.
Відповідно до пункту 5.7.14 Правил технічної експлуатації консервація теплових енергоустановок з метою запобігання корозії металу проводиться як під час режимних зупинів (вивід у резерв на тривалий визначений та невизначений термін, капітальний ремонт, аварійні зупини), так і під час тривалих зупинів (резерв, ремонт, модернізація) на термін понад 6 місяців. Згідно пункту 5.7.15 Правил технічної експлуатації на кожному суб'єкті господарювання на основі чинних нормативних документів розробляється та затверджується технічне рішення та технічна схема з проведення консервації конкретного устатковання теплових енергоустановок, які визначають спосіб консервації за різних видів зупину та тривалості простоювання. Відповідно до прийнятих рішень дається та затверджується інструкція з консервації устатковання з вказівками щодо підготовчих операцій, технологією консервації та розконсервації, а також заходи безпеки у процесі консервації (пункт 5.7.16 Правил технічної експлуатації).
Відповідно до пункту 7.9.5 Правил технічної експлуатації після закінчення опалювального періоду або в разі тривалої зупинки джерел теплової енергії їх водогрійні котли та допоміжне устатковання консервується. Способи консервації обираються спеціалізованою налагоджувальною організацією, виходячи з місцевих умов, на основі чинних рекомендацій та методичних вказівок щодо консервації теплового устатковання. Ці вимоги вносяться в інструкцію з консервації, яка затверджується керівником суб'єкта господарювання.
Припинення газопостачання споживачам (причина консервації джерел теплової енергії TOB «Криворіжрудмаш») мало бути здійснено самостійно працівниками споживача (Відповідача), які обслуговують газопроводи чи газоспоживне обладнання, у присутності посадової особи уповноваженого підприємства, що надіслало повідомлення, яка здійснює опломбування та складає акт за встановленою Мінпаливенерго формою (пункт 8 Порядку пооб'єктного припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08 грудня 2006 року №1687).
Таким чином, консервація теплових установок і мереж є складовою частиною поняття «експлуатація». При цьому Правила не містять положень, що звільняють суб'єкта господарювання, енергообладнання якого перебуває у законсервованому стані, від обов'язку виконання вимог цих Правил. Належними та достатніми доказами консервації джерел теплової енергії TOB «Криворіжрудмаш» (котлів) є акт, складений Відповідачем спільно з газопостачальною організацією, про припинення газопостачання та опломбування газоспоживного обладнання, інструкція з консервації, технічне рішення та технічна схема з проведення консервації конкретного устатковання теплових енергоустановок, які визначають спосіб консервації за різних видів зупину та тривалості простоювання, затверджені керівником TOB «Криворіжрудмаш». Консервація джерел теплової енергії має здійснюватися спеціалізованими налагоджувальними організаціями.
Враховуючи те, що наданий суду акт від 02.01.2008 щодо консервації тепловикористовуючого обладнання та опалювальних систем складений без дотримання вимог, встановлених Правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж норм, даний документ (акт) не дає підстави вважати консервацію теплових енергоустановок відповідача здійсненою.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про безпідставність заперечень відповідача, отже позовні вимоги підлягає задоволенню повністю.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 9, 11, 70-72, 86, 94, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Државного підприємства «Каціональна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Криворіжрудмаш» про стягнення штрафу - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Криворіжрудмаш» (адреса: м. Кривий Ріг, вул. Модрівська, 87, код ЄДРПОУ - 30643311) штраф 5100,00 грн. (п'ять тисяч сто гривень) до Державного бюджету України на наступні реквізити: рахунок № 31116106700026 у банку ГДКСУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 38032222, МФО 805012, одержувач - УДКСУ у Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу, код бюджетної класифікації 21081100.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 17.04.2012р.
Суддя С.В. Чабаненко