ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2012 р. Справа № 30635/10/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді: Сапіги В.П.,
суддів: Хобор Р.Б., Яворського І.О.
з участю секретаря судових засідань Сердюк О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова, Західно-українського будівельно-ремонтного акціонерного товариства на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 12.07.2010 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова до Західно-українського будівельно-ремонтного акціонерного товариства про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Сихівському районі м. Львова звернулася в суд з адміністративним позовом до Західно-українського будівельно-ремонтного акціонерного товариства про стягнення податкового боргу в розмірі 13741,09 грн. та в процесі розгляду уточнено позовні вимоги, що станом на 18.05.2010 року сума узгодженої заборгованості становить 9894,52 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач покликається на те, що відповідно до довідки ДПІ у Сихівському районі м. Львова № 7034/19-036 від 19.05.2010 року про надання інформації, станом на 18.05.2010 року за відповідачем обліковується податкова заборгованість з земельного податку в сумі 9894,52 грн. Вказана заборгованість виникла на підставі самостійно задекларованих сум податкових зобов'язань по земельному податку згідно податкового розрахунку земельного податку за 2009 та 2010 роки, а також в результаті порушення податкового законодавства, встановленого Актом перевірки від 21.07.2009 року № 447/153 та прийнятого на його підставі податкового повідомлення - рішення від 05.08.2009 року № 0006531531/0, яким визначено суму штрафу в розмірі 946,55 грн. по земельному податку.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 12.07.2010 року позов частково задоволено, а саме стягнуто з відповідача до бюджету 8947,97 грн. з тих підстав, що решта суми, а саме 946,55 грн. є неузгодженою, оскільки оскаржено в судовому порядку.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, сторони подали апеляційні скарги.
При цьому сторона позивача просить скасувати постанову суду в частині відмови в задовленні позовних вимог та прийняти нову про задоволення позовних вимог в повному об»ємі, а сторона відповідача просить скасувати постанову в частині задоволених позовних вимог та відмовити в позові в цій частині.
Апелянт - Західно-українського будівельно-ремонтного акціонерного товариства обґрунтовує та мотивує свої вимоги аналогічно обґрунтуванням заперечень на позовні вимоги та одночасно вказує, що розрахований борг з земельного податку за січень - квітень 2010 року є новим позовом, який суд безпідставно прийняв як зміну позовних вимог, оскільки борг в сумі 13741,09 грн. був погашений.
Апелянт - ДПІ у Сихівському районі м. Львова обґрунтовує та мотивує свої вимоги аналогічно обґрунтуванням позовних вимог, зокрема зазначає, що відповідачем узгоджено суму податкового зобов'язання з земельного податку та штрафної санкції за несплату боргу в сумі 946,55 грн.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що в задоволенні апеляційних скарг необхідно відмовити.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів врахувала наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у розмірах, встановлених законом. У відповідності до п.3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно п.п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-III (із змінами та доповненнями) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Відповідно до п.5.3.1 ст. 5 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-III платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації, а саме за базовий податковий (звітний) період (календарний місяць, календарний квартал, календарний рік) день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов"язання платника податків і підлягає сплаті.
Західно-українське будівельно-ремонтне акціонерне товариство зареєстроване виконавчим комітетом Львівської міської ради 08.02.2008 року, включено до ЄДРПОУ та присвоєно ідентифікаційний код 03331157.
Відповідно до довідки ДПІ у Сихівському районі м. Львова № 7034/19-036 від 19.05.2010 року про надання інформації, станом на 18.05.2010 року за відповідачем обліковується податкова заборгованість в сумі 9894,52 грн..
Дана заборгованість виникла на підставі самостійно задекларованих сум податкових зобов'язань по земельному податку згідно податкового розрахунку земельного податку за 2009 та 2010 роки, а також в результаті порушення податкового законодавства, встановленого Актом перевірки від 21.07.2009 року № 447/153 та прийнятого на його підставі податкового повідомлення - рішення від 05.08.2009 року № 0006531531/0, яким визначено суму штрафу в розмірі 946,55 грн. по земельному податку.
Отже, суд першої інстанції вірно зазначив, що з податкового розрахунку земельного податку за 2009 та 2010 роки, сума податкового зобов'язання по земельному податку є узгодженою, а тому, в силу п. 5.4.1. Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181-III узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до положень п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-III, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пп. 4.2 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення-рішення, за винятком випадків його апеляційного чи судового оскарження у визначені законодавством строки.
Сторони визнають, що сума штрафних санкцій в розмірі 946,55 грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб, яка визначена у податковому повідомленні - рішенні від 05.08.2009 року № 0006531531/0 є предметом судового оскарження при розгляді адміністративної справи № 2а-2490/10/1370. Ухвалою від 18.03.2010 року відкрито провадження у даній справі № 2а-2490/10/1370 за позовом Західно українського будівельно-ремонтного акціонерного товариства до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення від 05.08.2009 року № 0006531531/0.
Зважаючи на положення п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-III сума штрафних санкцій в розмірі 946,55 грн., яка визначена податковим повідомленням - рішенням від 05.08.2009 року № 0006531531/0 не є узгодженою, а тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову в задоволенні позову в частині стягнення суми штрафних санкцій по земельний податок з юридичних осіб у розмірі 946,55 по податковому повідомленню-рішенню від 05.08.2009 року № 0006531531/0.
Покликання в судовому засіданні апелянта на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05.08.2010 року за якою відмовлено в позові Західно-українського будівельно-ремонтного акціонерного товариства про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення від 05.08.2009 року № 0006531531/0 щодо накладення штрафної санкції в розмірі 946,55 грн., лише підтверджує обґрунтованість висновку суду першої інстанції, що станом на дату постановлення оскаржуваної постанови (12.07.2010 року), сума штрафу в розмірі 946,55 грн. по земельному податку була неузгодженою.
Окрім цього, земельний податок з юридичних осіб ДПІ у Сихівському районі м. Львова містить код платежу 13050100, окремого коду щодо сплати по земельному податку штрафних санкцій, пені не існує.
В матеріалах справи наявні квитанції щодо сплати відповідачем земельного податку, в графі призначення платежу зазначено «плата за землю», код виду платежу 13050100.
Аналізуючи положення п.п. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-III, необхідно вказати, що якщо платник податку не сплачує пеню разом із сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі, податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини) та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашення податкового боргу (його частини).
Тому не можна погодитись з твердженням апелянта, що ним погашено узгоджену суму земельного податку за 2009, 2010 роки в сумі 8947,97 грн.
Згідно ч.ч. 1,2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції підставно відмовив у задовольні позовних вимог в частині стягнення суми штрафної санкції в сумі 946,55 грн. за платежем земельний податок, оскільки позивач не надав суду достатні та беззаперечні докази в обгрунтування обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги в цій частині.
З огляду на таке, наведені в апеляційній скарзі доводи не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на те, що Львівський окружний адміністративний суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційні скарги належить залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд апеляційної інстанції
У Х В А Л И В :
Апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова, Західно-українського будівельно-ремонтного акціонерного товариства - залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 12.07.2010 року у справі №2а-920/10- без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя : В.П.Сапіга
Судді: Р.Б.Хобор
І.О.Яворський
Повний текст виготовлено 08.06.2012р.