Ухвала суду № 24516086, 22.05.2012, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2012
Номер справи
1615/2а-6638/11
Номер документу
24516086
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2012 р.Справа № 1615/2а-6638/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бершова Г.Є.

Суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 05.12.2011р. по справі № 1615/2а-6638/11

за позовом ОСОБА_2

до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області , Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області

про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок і виплату недоплаченої суми щорічної разової допомоги до 5 травня,

ВСТАНОВИЛА:

19.08.2011 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок і виплату недоплаченої суми щорічної разової допомоги до 5 травня.

Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 07.11.2011 року залучено по справі в якості співвідповідача Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.

Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 05.12.2011 року позов задоволено частково.

Визнано дії Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області - протиправними.

Зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненю соціальних виплат у Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_2 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік відповідно до ст. 14 Закону України "Про статус ветерані війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням проведених виплат.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука Полтавської області щодо визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату недоплаченої суми щорічної разової допомоги до 5 травня, відповідно до ст. 14 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту - відмовити.

Відповідач Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в яких просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову повністю.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.

Виходячи з приписів ст. 197 КАС України вищезазначені апеляційні скарги розглядаються в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційних скарг, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що позивач має статус учасника війни.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального права, надавши перевагу нормам Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" над постановою Кабінету Міністрів України №341 від 04.04.2011 року як нормативно-правового акту, що має вищу юридичну силу.

Також судом першої інстанції правильно визначено розмір мінімальної пенсії за віком, виходячи із приписів ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки іншими законами такий розмір не врегульовано.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Соціальний захист інвалідів війни визначений Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (яка діяла до прийняття Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" № 107-VІ від 28.12.2007, тобто до 01.01.2008 року), щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до розділу 11 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" статтю 14 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" викладено у такій редакції: щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Статтею 64 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.

Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими внесено зміни до ст. 14 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визнано такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" дію статті 14 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не було зупинено.

Постановою Кабінету Міністрів України №341 від 04.04.2011 року "Про розміри разової грошової допомоги" встановлено, що у 2011 році виплата разової грошової допомоги особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме учасникам війни виплачується у розмірі 120 грн.

Згідно ст. 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

З огляду на загальні засади пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами під час вирішення цього спору суд першої інстанції правомірно застосував саме норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не Постанови КМУ №341 від 04.04.2011 року.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Положення ч.3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки ч.1 цієї статті передбачено лише один мінімальний розмір пенсії за віком.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивач має право на отримання щорічної разової грошової допомоги в розмірі - 3 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - відповідача у справі.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Інші доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Колегія суддів вважає за необхідне стягнути з Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області судовий збір за подання апеляційної скарги судового збору, оскільки при поданні апеляційної скарги його сплачено не було.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційні скарги Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області залишити без задоволення.

Постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 05.12.2011р. по справі № 1615/2а-6638/11 залишити без змін.

Стягнути з Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області судовий збір у розмірі 14,12 грн., який має бути направлено за реквізитами: отримувач -УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок -31210206781011, код класифікації доходів бюджету -22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Бершов Г.Є.Судді(підпис) (підпис) Катунов В.В. Ральченко І.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Бершов Г.Є.