Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 травня 2012 р. Справа № 2а/0570/3208/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14:00
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Абдукадирової К.Е.
при секретарі Окрибелашвілі В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою Відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України у Кіровському районі м. Донецька
до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області контрольно-ревізійного відділу в м. Донецьку від 07.12.2011 року № 19-05-10/4149 у частині виявлення порушень фінансової дисципліни в сумі 28 544,55 грн., -
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1 - наказ від 26.02.2001 року № 01-71-к,
від відповідача - ОСОБА_2 - за дов. від 12.01.2012 року № 05-13-11-17/258
В С Т А Н О В И В:
Відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України у Кіровському районі м. Донецька (далі - Відділення Фонду у Кіровському районі м. Донецька, позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Державної фінансової інспекції в Донецькій області (далі - ДФІ в Донецькій області, відповідач) про визнання протиправною та скасування вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області контрольно-ревізійного відділу в м. Донецьку від 07.12.2011 року № 19-05-10/4149 у частині виявлення порушень фінансової дисципліни в сумі 28 544,55 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач вважає неправомірними вимогу відповідача від 07.12.2011 року № 19-05-10/4149, якою зобов'язано позивача внести зміни до кошторису 2011 року в частині зменшення бюджетних асигнувань на суму 28 544,55 грн. за КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату». В обґрунтування позивач зазначає, що витрати за КЕКВ 1120 виконавчою дирекцією Фонду плануються в повному обсязі (36,8%), як обов'язкові платежі. Мати додаткові кошти на рахунку та здійснювати самостійні платежі за рахунок інших КЕКВ відділенням виконавчої дирекції Фонду суворо заборонено. При цьому, позивач зазначає, що план асигнувань, у тому числі - асигнувань, затверджених у кошторисі Фонду, який може змінюватися та корегуватися вищим органом на протязі поточного року. У зв'язку з зазначеним позивач просив визнати протиправними та скасувати вимогу ДФІ в Донецькій області від 07.12.2011 року № 19-05-10/4149 у частині виявлення порушень фінансової дисципліни в сумі 28 544,55 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним в адміністративному позові, просив задовольнити позов.
Відповідачем позовні вимоги не визнані, письмових заперечень не надав.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав встановлене порушення, що викладене у спірному акті ревізії від 22.11.2011 року № 19-05-09/82. Отже, відповідач вважає вимогу від 07.12.2011 року № 19-05-10/4149 обґрунтованою, а тому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - Відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України у Кіровському районі м. Донецька утворено відповідно до Закону України 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», є робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 312999 Відділення Фонду у Кіровському районі м. Донецька зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 26.12.2000 року № 120 0000 015140, ідентифікаційний код 25967460, місцезнаходження - 83037, Донецька область, м. Донецьк, вул. Кірова, буд.145.
Відповідач - Державна фінансова інспекція в Донецькій області діє на підставі Положення, затвердженого 07.12.2011 року та зареєстрованого державним реєстратором виконавчого комітету Донецької міської ради Донецької області 29.12.2011 року за №12661450000040455.
З матеріалів справи судом встановлено, що в період з 31.10.2011 року по 22.11.2011 року контрольно-ревізійним відділом в м. Донецьку Контрольно-ревізійного управління в м. Донецьку на підставі направлень від 28.11.2011 року №№ 638, 639, 640 проведено ревізію цільового та законного використання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України у Кіровському районі м. Донецька за період з 01.07.2010 року по 30.09.2011 року, про що складений акт від 22.11.2011 року № 19-05-09/82 (далі - акт ревізії від 22.11.2011 року).
Зі змісту акту ревізії від 22.11.2011 року вбачається, що ході перевірки кошторису КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» ревізорами встановлено наступне.
За результатами ревізії розрахунків, які обґрунтовують показники видатків, що включаються до кошторису на 2011 р. по КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату», шляхом зіставлення даних штатного розкладу, розрахунків фонду оплати праці, розрахунків до кошторису, фактичних видатків, меморіальних ордерів № 2 «Накопичувальна відомість руху грошових коштів загального фонду» з додатками, меморіальних ордерів № 5 з вимогами діючого законодавства встановлено, що сума асигнувань визначена у розмірі 36,6 % від фонду оплати праці. При цьому не враховано наявність 3-х працюючих інвалідів станом на 01.01.2011 року (без змін на 30.09.2011), по яким згідно з п. 1ст. 4 Закону України від 26.06.1997 року № 400/97-ВР «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначаються окремо за ставкою 8% сум фактичних витрат на оплату праці. При цьому, як зазначено у спірному акті ревізії, протягом 9 місяців 2011 року на підставі довідок про зміни плану використання бюджетних коштів та довідок про зміни до річного розпису бюджету (кошторису) зменшення кошторисних призначень не відбувалось. Отже, враховуючи, що у 2011 році сума нарахувань на заробітну плату, у т.ч. до Пенсійного фонду від фонду оплати праці працюючих інвалідів була завищена по КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату», сума завищення кошторисних призначень, яку не профінансовано, складає 28 544,55 грн., чим порушено вимоги п. 2.7.11.2 Порядку складання та виконання бюджету Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.10.2008 року №49.
У судовому засіданні позивач зазначив, що витрати за КЕКВ 1120 плануються їм у повному обсязі, тобто 36,8 %, як обов'язкові платежі. Мати додаткові кошти на рахунку та здійснювати самостійні платежі за рахунок інших КЕКВ відділенням виконавчої дирекції Фонду заборонено.
Крім того, Постановою № 49 передбачено також скорочення асигнувань в разі виявлення зайвих і завищених асигнувань, передбачених кошторисами.
З письмового дозволу виконавчої дирекції Фонду від 09.02.2011 року № 43-05-02, з метою ефективного використання коштів Фонду та недопущення зайвих залишків на рахунках відділень Фонду, Відділення Фонду у Кіровському районі м. Донецька щомісяця додаються до обласного Управління данні щодо економії коштів за КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» з одночасним внесенням змін до плану асигнувань видатків на адміністративно-господарські витрати на 2011 рік, шляхом зменшення планового на наступний місяць поточного року та збільшення планових призначень грудня 2011 року по цій статті видатків в межах загального кошторису. Затверджений плановий показник на КЕКВ 1120 на 9 місяців 2011 року склав 256,7 тис. грн., після щомісячного внесення змін до річного плану асигнувань станом на 01.10.2011 року цей показник дорівнював 231,7 тис. грн. Таким чином, за 9 місяців поточного року відділення Фонду недофінансовано за КЕКВ 1120 на загальну суму 25,0 тис. грн.
Також позивачем вказується, що внесення змін до річного кошторису не входить до компетенції відділення Фонду та може привести до розбалансування бюджету в цілому, оскільки зменшення КЕКВ 1120 не дає можливості проведення збільшення по інших статтях видатків на адміністративно-господарські витрати.
Отже, на підставі п. 3 наказу Управління Фонду в Донецькій області від 13.01.2011 року № 10 «Про затвердження кошторисів робочих органів дирекції Фонду на 2011 рік», позивачу були доведені контрольні показники для кошторису видатків в розрізі КЕКВ, які затверджені правлінням Фонду, узгоджені з Міністерством праці і соціальної політики України та Міністерством фінансів України. Згідно з доведеними показниками та відповідно п. 2.7.11.2, п. 3.3 та п. 3.4 Положення № 49 позивачем були зроблені розрахунки по КЕКВ 1120 виходячи з фонду оплати праці та відсотку нарахувань загальнообов'язкових страхових внесків на нього згідно з чинним законодавством, а також відсотку загальнообов'язкового страхового внеску до пенсійного Фонду України зарахованого на суми допомоги у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності планового року.
Проаналізувавши зазначене та нормативні акти, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 46 Закону України від 23.09.1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі - Закон № 1105) Фонд соціального страхування від нещасних випадків провадить акумулювання страхових внесків, має автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування, при цьому кошти на здійснення страхування від нещасного випадку не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються виключно за їх прямим призначенням. До коштів на здійснення страхування від нещасного випадку застосовується казначейська форма обслуговування в порядку, передбаченому для обслуговування Державного бюджету України, порядок обслуговування, гарантії збереження коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків визначаються договором між банком, виконавчою дирекцією цього Фонду та Кабінетом Міністрів України. Тобто, фінансування Фонду здійснюється, зокрема, за рахунок внесків роботодавців. Кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України і використовуються виключної за їх призначенням, тобто на страхові виплати потерпілим від нещасного випадку на виробництві.
Порядок складання та виконання бюджету Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.10.2008 року №49 (надалі - Порядок № 49) регулює відносини у структурі Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджету Фонду на поточний рік та розгляду звіту про його виконання у бюджетному періоді.
Згідно з зазначеним Порядком № 46, бюджет Фонду - план формування фінансових ресурсів за рахунок акумулювання частки єдиного внеску та інших надходжень, одержання яких не суперечить законодавству та їх використання для забезпечення завдань і функції, передбачених законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.
Згідно пп. 2.7.11.1 та пп. 2.7.11.2 Порядку № 49 оплата праці (КЕКВ 1110) планується відповідно до постанови правління Фонду від 24.02.2004 № 12 із змінами та інших нормативно-правових актів, які визначають умови оплати та стимулювання праці працівників виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів. Нарахування на заробітну плату (КЕКВ 1120) плануються, виходячи із розміру фонду оплати праці та відсотку нарахувань єдиного соціального внеску на нього, відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування» та з урахуванням дебіторської заборгованості за звітний період поточного року.
Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відділення Фонду відноситься до платників єдиного внеску, при цьому пп. 1 п. 2 ст. 6 Закону визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлений цим Законом. При фактичному працевлаштуванні інвалідів єдиний внесок для кожного працюючого інваліда повинен складати 8,41 % від бази нарахування єдиного внеску кожного працюючого інваліда.
Судом встановлено, що ревізією визначено та підтверджено поясненнями позивача, що заплановані кошти по КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» будуть коректуватись у грудні 2011 року.
З огляду на наведене, проаналізувавши законодавчі норми та вивчивши документи, що надані позивачем до матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі та в межах повноважень, тому спірна вимога скасуванню не підлягає.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Положеннями ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростували висновки відповідача у акті ревізії від 22.11.2011 року № 19-05-09/82, позивач суду не надав, а отже суд дійшов висновку про правомірність спірної вимоги від 07.12.2011 року № 19-05-10/4149.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні позову Відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України у Кіровському районі м. Донецька до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області контрольно-ревізійного відділу в м. Донецьку від 07.12.2011 року № 19-05-10/4149 у частині виявлення порушень фінансової дисципліни в сумі 28 544,55 грн. - відмовити повністю.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 28 травня 2012 року. Постанова у повному обсязі складена 01 червня 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Абдукадирова К.Е.