УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2012 р.Справа № 2а-16775/11/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Сіренко О.І. , Любчич Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби на постанову від 23.12.2011р. по справі № 2а-16775/11/2070
за позовом Приватного підприємства "УНТК Енергоспецмонтаж"
до Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби
про визнання дій протиправними,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23.12.2011р. адміністративний позов Приватного підприємства "УНТК Енергоспецмонтаж" до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова про визнання дій незаконними - задоволено в повному обсязі.
Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова щодо проведення зустрічної звірки ПП "УНТК Енергоспецмонтаж" та щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків, їх реальності та повноти відображення в обліку за період:
- липень 2011 р., в результаті якої складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки ПП "УНТК Енергоспецмонтаж" від 21.10.2011 р. № 116/18-13/35522273
- серпень 2011 р., в результаті якої складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки ПП "УНТК Енергоспецмонтаж" від 07.11.2011 р. № 222/23-03-05/35522273
Стягнуто з Державного бюджету України на користь ПП "УНТК Енергоспецмонтаж" витрати по сплаті судового збору в розмірі 28.23 грн.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати вказану постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким повністю відмовити позивачу в задоволенні позову. Скаржник зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, не вірно застосував до спірних правовідносин вимоги ст 129 Конституції України, ст. 44, 46, 48, 73, 201 Податкового кодексу України, ст. 1, 3, 4, 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України" та допустив порушення вимог ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно п.2 ч.1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в порядку письмового провадження.
Під час апеляційного розгляду справи судом замінено відповідача Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова на Західну міжрайонну державну податкову інспекцію м. Харкова Харківської області Державної податкової служби на підставі постанови Кабінету Міністрів України та витягу з Єдиного Державного реєстру України.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що Приватне підприємство "УНТК Енергоспецмонтаж" є юридичною особою, що підтверджується Довідкою з ЄДРЮОФОП та перебуває на податковому обліку в Західній міжрайонній державній податковій інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби (далі- Західна МДПІ).
15.09.2011р. та 13.10.2011 р. у зв'язку з встановленням сумнівності у факті здійснення операцій (існування розбіжностей задекларованих у деклараціях з ПДВ показників податкового кредиту та податкових зобов'язань) з ТОВ "Укрбудмонтаж"у період з 01.07.2011 по 31.07.2011 та з ТОВ "Укрбудмонтаж", ТОВ "Торгово-виробниче об'єднання "Східбуд"", ТОВ "Велекс", ТОВ "Телерадіокомпанія "Еверест"", ПАТ "ТД Астрон", ПАТ "Вестастрой", ТОВ "Українська Телерадіокомунікаційна Мережа", ТОВ "Партнер Констракшн"у період з 01.08.2011 по 31.08.2011 Західною МДПІ були складені та надіслані на адресу ПП "УНТК Енергоспецмонтаж" письмові запити № 9173/10/15-02-27 та № 10370/10/15-02-27 про надання інформації та її документального підтвердження.
Позивачем було повідомлено Західній МДПІ про укладені договори з відповідними контрагентами та надано переліки документів, відповідно до яких проводилися роботи за вказаними вище правочинами.
Відповідачем було складено акт № 116/18-13/35522273 від 21.10.11 про неможливість проведення зустрічної звірки ПП "УНТК Енергоспецмонтаж" щодо документального підтвердження господарських відносин, із платниками податків, їх реальності та повноти відображення в обліку за липень 2011 року та акт № 222/23-03-05/35522273 від 07.11.11 про неможливість проведення зустрічної звірки ПП "УНТК Енергоспецмонтаж" щодо документального підтвердження господарських відносин, із платниками податків, їх реальності та повноти відображення в обліку за серпень 2011 року.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог та недоведеності податковим органом правомірності вчинених ним дій.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з таких підстав.
Пунктом 73.5. ст. 73 Податкового Кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1232 передбачено (п.3,4), що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання, інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку (п.6 Порядку).
З аналізу запитів від 15.09.2011р. № 9173/10/15-02-27 та від 13.10.2011 р. № 10370/10/15-02-27 вбачається, що відповідачем у вказаних запитах не зазначено жодної з підстав, передбачених п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України для направлення такого запиту, що є обов'язковою складовою письмового запиту про подання інформації необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про складення відповідачем вказаного вище запиту з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем було складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки ПП "УНТК Енергоспецмонтаж" від 21.10.2011 р. № 116/18-13/35522273 та акт про неможливість проведення зустрічної звірки ПП "УНТК Енергоспецмонтаж" від 07.11.2011 р. № 222/23-03-05/35522273 щодо документального підтвердження господарських відносин, із платниками податків та реальності повноти відображення в обліку за липень і серпень 2011р. відповідно.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Відповідно до п.п. 6, 7 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Відповідно до п.73.5 ст.73 Податкового Кодексу України за результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Між тим, відповідачем складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки ПП "УНТК Енергоспецмонтаж" від 21.10.2011 р. № 116/18-13/35522273 та акт про неможливість проведення зустрічної звірки ПП "УНТК Енергоспецмонтаж" від 07.11.2011 р. № 222/23-03-05/35522273, що протирічить закону.
Пунктом 73.5 ст.73 Податкового Кодексу України визначено, що зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Висновки суб'єкта владних повноважень про відсутність факту реального вчинення ПП "УНТК Енергоспецмонтаж" господарських операцій за серпень 2011 року та липень 2011 року ґрунтуються виключно на підставі даних, зазначених у інформаційних базах, котрі ведуться в органах державної податкової служби України та в документах обов'язкової звітності платника податків.
При цьому, відомості первинних документів, які відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій, фіксують факти здійснення господарських операцій та повинні бути складені під час здійсненні господарської операції, а також дані розрахункових документів, котрі згідно з Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" опосередковують рух коштів у безготівковій формі, податковим органом в ході проведення спірної зустрічної звірки не досліджувались.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що відповідачем було порушено законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, передбачений п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України та Порядком проведення органами Державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1232.
Доводи апеляційної скарги відповідача щодо правомірності вчинених ним дій щодо проведення зустрічних перевірок підприємства позивача не знайшли свого підтвердженні ні в ході судового розгляду судом першої інстанції, ні під час апеляційного провадження. Жодних доказів на підтвердження зазначених обставин відповідачем надано не було.
Твердження податкового органу щодо порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів, а також на невірному тлумаченні норм матеріального права. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Інші доводи апеляційної скарги позивача висновків суду не спростовують, оскільки при розгляді справи суд першої інстанції, відповідно до вимог ст. 159 КАС України повно і всебічно, в межах заявлених вимог, з'ясував дійсні обставини справи, дав належну оцінку наявним у справі доказам, правильно вирішив питання щодо правовідносин, зумовлених встановленими фактами, та вирішив справу на підставі норм матеріального права, які регулюють ці правовідносини.
З огляду на вищевикладене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову від 23.12.2011р. по справі № 2а-16775/11/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.Судді(підпис) (підпис) Сіренко О.І. Любчич Л.В. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Спаскін О.А.