УХВАЛА
про залишення позовної заяви без розгляду
31 травня 2012 року Справа № 2а/2370/1864/2012
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В. О., перевіривши матеріали адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Сінніс, ЛТД" до фінансового управління Васильківської міської ради Київської області, Васильківського управління Державної казначейської служби України у Київській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача -Васильківська об'єднана державна податкова інспекція, про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
29 травня 2012 року товариство з обмеженою відповідальністю "Сінніс, ЛТД" подало позов, в якому просить:
- визнати протиправною відмову фінансового управління Васильківської міської ради Київської області у поверненні надмірно сплачених коштів за останній квартал дії торгових патентів;
- зобов'язати Васильківське управління Державної казначейської служби України у Київській області повернути на розрахунковий рахунок ТОВ "Сінніс, ЛТД" (код ЄДРПОУ 22810515) № 26006000786005 в Дніпровській філії ПАТ "Укрінбанк", МФО 354336, надмірно сплачені кошти за останній квартал дії торгових патентів на здійснення діяльності у сфері грального бізнесу у розмірі 51 590 грн. 04 коп.
Пунктом 5 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно частини 1 статті 99 вказаного Кодексу адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини 2 вказаної статті для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно частини 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
В позовній заяві позивач зазначає про те, що Київська філія ТОВ "Сінніс, ЛТД" листами № 70 від 26.06.2009р., № 71 від 26.06.2009р., № 85 від 05.08.2009р., № 88 від 17.09.2009р., № 7 від 04.03.2010р., № 12 від 07.06.2010р. зверталась до Васильківської ОДПІ щодо повернення суми одноразової плати за останній квартал дії 49 торгових патентів на здійснення діяльності і сфері грального бізнесу в загальній сумі 51 590 грн. 04 коп. Листами № 2727/10/19-056 від 10.09.2009р., № 2958/10/19-056 від 14.10.2009р., № 2927/9/19/080 від 31.03.2010р., № 1407/10/29-057 від 26.05.2010р., № 6647/19-080 від 09.07.2010р. Васильківська ОДПІ повідомила про відмову в погодженні її висновків про повернення коштів фінансовим управлінням Васильківської міської ради Київської області.
Крім того, позивач посилається на вимоги п. 15.3.1 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" і п. 43.3 ст. 43 Податкового кодексу України, згідно яких повернення сум грошового зобов'язання може бути здійснене протягом 1 095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми, та зазначає, що вказаний строк є спеціальним по відношенню до загального строку звернення до адміністративного суду за захистом своїх порушених прав, передбаченого Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.3.1 пункту 15.3 статті 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який втратив чинність з 1 січня 2011 року, заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Згідно пункту 43.3 статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Пунктом 2 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 р. № 226 (у редакції наказу Державного казначейства України від 29 травня 2008 р. № 181), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 р. за № 1000/7288, передбачено, що цей Порядок визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою або під державні гарантії (далі - платежі). Дія Порядку не поширюється на операції з відшкодування податку на додану вартість та повернення з бюджету коштів за рішенням суду.
Згідно пункту 1 Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 № 974/1597/499, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за № 1386/18681, цей Порядок регламентує взаємовідносини органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань. Дія цього Порядку не розповсюджується, зокрема, на виконання рішень судів щодо безспірного списання коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів.
З урахуванням зазначених положень, суддя вважає, що строк 1095 днів, на який посилається позивач в позовній заяві, стосується лише подання платником заяви контролюючому органу щодо повернення помилково та/або надміру сплачених податків і зборів, та не є встановленим законом строком звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав. В даному випадку строк звернення до адміністративного суду за захистом порушеного права встановлений Кодексом адміністративного судочинства України та становить шість місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як свідчать матеріали справи, про порушення свого права на повернення надмірно сплачених коштів за останній квартал дії торгових патентів на здійснення діяльності у сфері грального бізнесу у розмірі 51 590 грн. 04 коп. позивач дізнався у вересні 2009 року, а позовна заява подана ним лише 29 травня 2012 року.
Виходячи з позовної заяви та доданих до неї документів суддя вбачає, що позов товариства з обмеженою відповідальністю "Сінніс, ЛТД" до фінансового управління Васильківської міської ради Київської області, Васильківського управління Державної казначейської служби України у Київській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача -Васильківська об'єднана державна податкова інспекція, про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії поданий поза межами строку, встановленого для звернення до суду, та не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Відповідно до частини 2 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
За вказаних обставин, суддя вважає за необхідне залишити позовну заяву без розгляду.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 7 Закону України "Про судовий збір", ст. ст. 99, 100, 160, 165, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
ухвалив:
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Сінніс, ЛТД" до фінансового управління Васильківської міської ради Київської області, Васильківського управління Державної казначейської служби України у Київській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача -Васильківська об'єднана державна податкова інспекція, про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії залишити без розгляду.
Повернути товариству з обмеженою відповідальністю "Сінніс, ЛТД" сплачену згідно квитанції № 244.564.1 від 28.05.2012р. суму судового збору в розмірі 515 грн. 90 коп.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.О. Гаврилюк