Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
28 травня 2012 р. № 2-а- 5380/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Піскун В.О.,
при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,
за участі:
представника відповідача - Стинька Д.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Відділу державної виконавчої служби Лозівського міського управління юстиції Міністерства юстиції України про визнання незаконною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати незаконною та скасувати постанову №ВП32229134 від 13.04.2012 про відкриття виконавчого провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 13.04.2012 року Відділом державної виконавчої служби Лозівського міського управління юстиції винесено постанову №ВП32229134 про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню вимоги про сплату боргу № Ф-119-У від 05.03.2012 року Управління ПФУ у м. Лозова. Позивач вважає, що державний виконавець при винесенні постанови про відкриття виконавчого провадження на підставі вимоги УПФУ діяв з перевищенням владних повноважень, оскільки Пенсійний фонд не є органом державної влади, а положення абз. 2 ч. 3 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" стосовно того, що вимога є виконавчим документом, втратили чинність з 01.01.2011 року. При цьому, позивач вважає, що відкривши виконавче провадження за оскаржуваною постановою державний виконавець скоїв проти нього злочин, що носить ознаки складу злочину, передбаченого ст. 190, ст. 206, ст. 365, ст. 370 КК України. Позивач, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Позивач у судове засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі та зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі позивача за наявними в ній матеріалами.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд відмовити в його задоволенні, в обґрунтування чого зазначив, що оскаржувану постанову винесено по примусовому виконанню вимоги Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області № Ф-119-У від 05.03.2012 року про стягнення заборгованості з ОСОБА_2 по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2993,58 грн. Представник відповідача вважає, що оскаржувана постанова винесена у відповідності до діючого законодавства України, а отже не підлягає скасуванню.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
13.04.2012 року старшим державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Лозівського міськрайонного управління юстиції Харківської області Стинько Д.П. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження 32229134 по примусовому виконанню вимоги УПФУ у Лозівському районі Харківської області № Ф-119-У від 05.03.2012 року про стягнення з ОСОБА_2 боргу на користь УПФУ в Лозівському районі у розмірі 2993,58 грн. (а.с. 31, 34).
24.04.2012 року позивачем отримано зазначену постанову, що підтверджується відповідною відміткою на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 32) та не заперечується позивачем.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 6 ст. 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", законодавством не передбачено пільг, щодо нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Відповідно до вимог ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663, відповідач зобов'язаний сплачувати страхові внески, нараховані за календарний місяць, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Частиною 12 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (страхувальника).
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату, після отримання якої страхувальник зобов'язаний протягом десяти робочих днів сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Згідно абз. 5 ст.7 прикінцевих положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" який набув чинності з 01.01.2011 року - стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України "Про виконавче провадження", виконанню підлягає державною виконавчою службою рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.
Згідно ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Доказів сплати суми недоїмки, узгодження або оскарження вимоги УПФУ у Лозівському районі Харківської області № Ф-119-У від 05.03.2012 року суду не надано.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, із врахуванням вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Відділу державної виконавчої служби Лозівського міського управління юстиції Міністерства юстиції України про визнання незаконною та скасування постанови - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 30.05.2012 року.
Суддя Піскун В.О.