Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2012 р. Справа № 2а/0570/4921/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Михайлик А.С.
при секретарі Ковалському А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби
до Державного підприємства «Селидіввугілля»
про стягнення коштів в сумі 7 768 523,76 грн.
за участю:
від позивача: ОСОБА_1 (за дов. № 2 від 13.03.2012 року),
від відповідача: ОСОБА_2 (за дов. 1/186 від 14.02.2012 року),
Красноармійська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення коштів у розмірі 7 768 523,76 грн. з рахунків платника податків у банках, що його обслуговують, в рахунок погашення податкового боргу. Позивач зазначив, що за Державним підприємством «Селидіввугілля» обліковується податковий борг в розмірі 7 768 523,76 грн., з яких з податку на прибуток у розмірі 364 570,75 гривень, з податку на додану вартість у розмірі 3 936 454,73 гривень, зі збору за забруднення навколишнього середовища у розмірі 3 467 498,28 гривень, що виник внаслідок несвоєчасної сплати чергових платежів на умовах договорів укладеними договорами про реструктуризацію (розстрочення) податкового боргу.
Посилаючись на вимоги підпункту 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, позивач просив суд стягнути з відповідача суму податкової заборгованості у розмірі 7 768 523,76 гривень.
В судовому засіданні представник позивача в повному обсязі підтримала заявлені в позовній заяві вимоги.
Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, надав письмові заперечення. У наданих запереченнях в обґрунтування незгоди із позовом відповідач зазначив, що заявлена позивачем до стягнення заборгованість відповідно до статті 101, 102 Податкового кодексу України є безнадійною та підлягає списанню. Статтею 102 Податкового кодексу України, що набрав чинності 1 січня 2011 року встановлено, що податковий орган може звернутися до суду із позовом про стягнення коштів не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом. Втім, заборгованість, на погашення якої позивачем заявлені вимоги виникла у 2005-2006 роках, а тому на день звернення позивача до суду строки, встановлені статтею 102 Податкового кодексу України спливли.
В судовому засіданні представник відповідача надав пояснення аналогічні викладеним в запереченнях, просив суд відмовити позивачу в задоволенні заявлених позовних вимог.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд -
ВСТАНОВИВ:
Відповідач - Державне підприємство «Селидіввугілля» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 33426253, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, копія якого наявна в матеріалах справи (арк. справи 31). Відповідно до довідки № 99 від 01 жовтня 2008 року, копія якої міститься в матеріалах справи, з 08 червня 2005 року відповідач був взятий на облік як платник податків в Селидівському відділенні Красноармійської державної податкової інспекції (арк. справи 30), правонаступником якої після проведеної реорганізації є позивач.
22 травня 2006 року між Красноармійською об'єднаною державною податковою інспекцією, правонаступником якої є позивач, та Державним підприємством «Селидіввугілля» укладений договір про реструктуризацію (розстрочення) податкового боргу (без пені та штрафних санкцій) № 9/1 (т. 1 арк. справи 17-19). За умовами зазначеного договору податковою інспекцією надано платнику розстрочення сплати податкового боргу, що обліковується за даними карток особових рахунків на підставі довідок від 3 травня 2006 року про суми податкового боргу станом на 01 січня 2005 року, які непогашені на день складання довідки на загальну суму 11 511 674,71 грн., у тому числі:
податок на прибуток (11020100) в сумі 1 399 951,46 грн. по шахті «Д.С. Коротченко»;
збір з забруднення навколишнього природного середовища (50080200) в сумі 9 028 908,45 грн., в т.ч. по шахті «Д.С. Коротченко» 7 839 129,55 грн.;
податок на додану вартість (14010100) в сумі 471 644,66 грн. по шахті «Д.С. Коротченко».
Згідно розділу 1 зазначеного договору розстрочення податкового боргу надається терміном на 10 років від дня укладення договору, тобто з 22 травня 2006 року по 31 травня 2016 року з відстрочкою погашення на перші два роки (тобто з 30 червня 2008 року) дії цього договору та сплатою протягом наступних років щомісячно рівними частинами.
Згідно графіку погашення податкового боргу до договору № 9/1 від 22 травня 2006 року:
податок на прибуток (11020100) сплачується рівними частинами в період з червня 2008 року по квітень 2016 року по 14 582,83 грн. на місяць, у травні 2016 року в сумі 14 582,61 грн.;
збір за забруднення навколишнього природного середовища (50080200) сплачується рівними частинами в період з червня 2008 року по квітень 2016 року по 94 051,13 грн. на місяць, у травні 2016 року в сумі 94 051,10 грн.;
податок на додану вартість (14010100) сплачується рівними частинами в період з червня 2008 року по квітень 2016 року 4912,97 грн., у травні 2016 року - в сумі 4 912,51 грн.
25 липня 2007 року між Красноармійською об'єднаною державною податковою інспекцією та Державним підприємством «Селидіввугілля» укладений договір про реструктуризацію (розстрочення) податкового боргу (без пені та штрафних санкцій) № 27/254 (т.1 арк. справи 21-22). За умовами зазначеного договору податковою інспекцією надано платнику розстрочення сплати податкового боргу, що обліковується за даними карток особових рахунків на підставі рішення Господарського суду Донецької області по справі № 34/37 а, у тому числі з податку на додану вартість (14010100) в сумі 28 895 450,10 грн.
Згідно розділу 1 зазначеного договору розстрочення податкового боргу надається терміном на 10 років від дня укладення договору, тобто з 25 липня 2007 року по 21 серпня 2017 року з відстрочкою погашення на перші два роки дії цього договору (тобто з 20 серпня 2009 року) та сплатою протягом наступних років щомісячно рівними частинами.
Згідно графіку погашення податкового боргу до договору № 27/254 від 25 липня 2007 року податок на додану вартість (14010100) сплачується рівними частинами в період з серпня 2009 року по липень 2017 року по 297 891,24 грн., у серпні 2017 року в сумі 297 891,06 грн.
Згідно даних наявних в матеріалах справи облікових карток станом на квітень 2012 року, в облікових картках на підставі зазначених договорів позивачем нараховані:
зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 225 996,62 грн. на підставі договору про реструктуризацію № 9 від 22 травня 2006 року та в сумі 9 532 519,68 грн. на підставі договору про реструктуризацію № 27 від 25 липня 2007 року;
зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 4 326 348,98 грн. на підставі договору про реструктуризацію № 9 від 22 травня 2006 року;
зобов'язання з податку на прибуток в сумі 670 810,18 грн. на підставі договору про реструктуризацію № 9 від 22 травня 2006 року.
Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пунктів 95.1. статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. п. 14.1.175. п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України та пункту 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв до 01 січня 2011 року, податковим боргом є сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Строки погашення податкових зобов'язань до 1 січня 2011 року визначалися пунктом 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», після 1 січня 2011 року - статтею 57 Податкового кодексу України.
Порядок розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань до 1 січня 2011 року визначався статтею 14 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». В Податковому кодексі України умови надання розстрочення та відстрочення сплати податкових зобов'язань визначені статтею 100 Податкового кодексу України.
Згідно пункту 14.1. статті 14 закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону. Відстроченням податкових зобов'язань є перенесення сплати основної суми податкових зобов'язань платника податків без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону, на пізніший термін.
Платник податків, який звертається до податкового органу з заявою про розстрочення, відстрочення податкових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого податкового зобов'язання.
Згідно пунктів 100.1, 100.2 статті 100 Податкового кодексу України, розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Пунктом 100.6 статті 100 Податкового кодексу України встановлено, що розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.
Згідно наявних в матеріалах справи документів на день судового розгляду відповідачем не сплачені чергові платежі за договором про розстрочення № 9/1 від 22 травня 2006 року зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з квітня 2009 року по квітень 2012 року в загальній сумі 3 467 498,28 грн., з податку на додану вартість в сумі 63 868,61 грн., нараховані в період з березня 2011 року по березень 2012 року, з податку на прибуток в сумі 364 570,75 грн., нараховані в період з квітня 2010 року по квітень 2012 року. Не сплачені також чергові платежі з податку на додану вартість за договором № 27 від 25 липня 2007 року в сумі 3 872 586,12 грн. за період з березня 2011 року по березень 2012 року.
Несплата відповідачем чергових платежів в строки, визначені умовами договорів про реструктуризацію податкового боргу в добровільному порядку є підставою для прийняття податковою інспекцією заходів з примусового стягнення прострочених платежів в порядку передбаченому Податковим кодексом України.
Посилання відповідача на сплив строків звернення до суду не приймаються судом до уваги, оскільки в цьому випадку строки звернення до суду, визначені статтею 102 Податкового кодексу України, починають свій перебіг від дня граничного погашення чергового платежу, визначеного умовами договорів про реструктуризацію податкового боргу.
Згідно пунктів 95.1. - 95.2. статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
1 липня 2005 року податковою інспекцією прийнято першу податкову вимога № 1/92, яка була отримана відповідачем 04 липня 2005 року, що підтверджується штампом підприємства про отримання на корінці першої податкової вимоги, копія якого наявна в матеріалах справи (т.1 арк. справи 24).
05 серпня 2005 року податковою інспекцією була прийнята друга податкова вимога № 2/103, яка була отримана відповідачем 9 серпня 2005 року, що підтверджується штампом підприємства про отримання на корінці другої податкової вимоги, копія якого наявна в матеріалах справи (т.1 арк. справи 25).
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, податковий борг існував у відповідача з 2005 року безперервно, отже податкові вимоги не втратили своєї юридичної сили.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача про наявність підстав для стягнення з позивача суми податкового боргу у розмірі 7 768 523,76 грн., з яких з податку на прибуток у розмірі 364 570,75 гривень, з податку на додану вартість у розмірі 3936454,73 гривень, з податку за забруднення навколишнього середовища у розмірі 3467498,28 гривень за рахунків платника податків є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та керуючись, підпунктом 20.1.28 статті 20, статтею 95 Податкового кодексу України ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення коштів у розмірі 7 768 523,76 грн. з рахунків платника податків у банках, що його обслуговують, в рахунок погашення податкового боргу, задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Селидіввугілля» (код ЄДРПОУ 33426253, адреса: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. К. Маркса, 41) кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 7 768 523,76 гривень (сім мільйонів сімсот шістдесят вісім тисяч п'ятсот двадцять три гривні 76 копійок) з рахунків платника податків у банках, що його обслуговують
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 29 травня 2012 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Михайлик А.С.