Рішення № 24380658, 30.05.2012, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
30.05.2012
Номер справи
5015/1686/12
Номер документу
24380658
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.05.12 Справа№ 5015/1686/12

За позовом: Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (надалі -Антимонопольний комітет), м. Львів,до відповідача:Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради (надалі -Виконком), м. Дрогобич,про: зобов'язання виконати рішення.Суддя Т. РимЗа участю представників:позивача:ОСОБА_1 -довіреність від 07.10.2011 р.,відповідача:не з'явився.На розгляд господарського суду Львівської області подано позов Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради про зобов'язання виконати рішення. Ухвалою від 27.04.2012 р. провадження у справі порушено, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 16.05.2012 р. Розгляд справи відкладався на 30.05.2012 р. за поданим клопотанням відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовано наступним. Виконкомом допущено порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про що ухвалено рішення Антимонопольним комітетом. Проте Виконкомом не виконано зобов'язань, що встановлені рішенням Антимонопольного комітету №150 від 30.11.2011 р. У зв'язку з наведеним позивач просить зобов'язати відповідача встановити тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій з дотриманням пункту 11 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. №869.

Відповідач у судові засідання не з'являвся, проти позову у встановленому порядку не заперечив. Повідомив, що рішення Антимонопольного комітету "Про прийняття додаткового рішення у справі №5-03-15/2011 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" від 30.11.2011 р. №150 виконавчим комітетом Дрогобицької міської ради не оскаржувалось.

Суд, керуючись статтею 75 Господарського процесуального кодексу України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності пояснень (заперечень) відповідача щодо заявлених позовних вимог та представника відповідача у судовому засіданні, за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин і вирішення спору по суті.

Вислухавши представника позивача, проаналізувавши матеріали справи, суд установив таке.

Рішенням адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.04.2011 року №33 (надалі -Рішення) визнано, що Виконком (відповідач у справі), не визначивши порядку зміни рівня регульованих цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг та порядку оприлюднення інформації та відкритих слухань щодо зміни цін (тарифів), вчинив порушення законодавства про захист економічної конкуренції, яке передбачене статтею 17 та пунктом 7 статті 50 закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді бездіяльності органу місцевого самоврядування, яка створює суб'єктам господарювання умови для вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції. Зобов'язано Виконком припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а саме: протягом 200 днів з дня отримання рішення встановити порядок зміни рівня регульованих цін і тарифів (частина 1 статті 10 закону України "про ціни і ціноутворення") та порядок оприлюднення інформації та відкритих слухань щодо зміни цін (тарифів) (частина 4 статті 9 закону України "Про природні монополії").

У додатковому рішенні адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.11.2011 р. №150 (надалі -Додаткове рішення) зобов'язано Виконком припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що вказані у рішенні Антимонопольного комітету від 21.04.2011 р. №33, а саме: до 31.03.2012 р. встановити тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибуткових територій з дотриманням пункту 11 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. №869. Зазначене рішення надіслано Виконкому разом із листом від 05.12.2011 р. №13/08-2560 та отримано останнім 16.12.2011 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

У листі від 15.03.2012 р. №13/08-781 Антимонопольний комітет нагадував відповідачу щодо необхідності вчасного виконання Додаткового рішення. Згаданий лист відповідач отримав 20.03.2012 р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Позивачем на адресу відповідача надіслано вимогу від 03.04.2012 р. №13/08-155, в якій зобов'язано протягом 5 днів з дня отримання повідомити про виконання Додаткового рішення Антимонопольного комітету. Вимогу відповідач отримав 06.04.2012 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Рішення Антимонопольного комітету надано для виконання відповідачу шляхом надсилання поштою. Зазначені рішення не були оскаржені в судовому порядку.

При прийнятті рішення суд виходив з такого.

Відносини, які виникли між сторонами, регулюються положеннями Господарського кодексу України, Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Згідно з частинами 1 та 6 статті 40 Господарського кодексу України державний контроль за дотриманням антимонопольно-конкурентного законодавства, захист інтересів підприємців та споживачів від його порушень здійснюються Антимонопольним комітетом України відповідно до його повноважень, визначених законом. Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення у встановленому законом порядку розглядають справи про недобросовісну конкуренцію та інші справи щодо порушення антимонопольно-конкурентного законодавства, передбачені законом.

Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. Антимонопольний комітет України і його територіальні відділення становлять систему органів Антимонопольного комітету України, яку очолює Голова Комітету. Рішення адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України приймається від імені територіального відділення Антимонопольного комітету України (згідно з положеннями статей 1, 6, 121 закону України "Про Антимонопольний комітет України").

Як встановлено судом, Додаткове рішення Антимонопольного комітету не виконано відповідачем. У зв'язку з цим позивач у відповідності з положеннями статті 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" звернувся із вимогою про зобов'язання виконати рішення органів Антимонопольного комітету України.

Із матеріалів справи вбачається, що відповідач вчинив порушення законодавства про захист економічної конкуренції, яке передбачене статтею 17 та пунктом 7 статті 50 закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді бездіяльності органу місцевого самоврядування, яка створює суб'єктам господарювання умови для вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції. Рішення Антимонопольного комітету не виконано та у відповідності зі статтею 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" не оскаржено.

При вирішенні спору суд враховує положення пункту 21 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. №15 "Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства" згідно з яким, не можуть братися до уваги доводи особи стосовно якої прийнято рішення (заявника, відповідача, третьої особи в розумінні статі 39 Закону України "Про захист економічної конкуренції"), з приводу незаконності та/або необґрунтованості цього рішення, якщо такі доводи заявлено після закінчення строків, встановлених частиною другою статті 47 та частиною першою статті 60 закону України "Про захист економічної конкуренції", оскільки дана особа не скористалася своїм правом на оскарження відповідного акта державного органу, а перебіг зазначеного строку виключає можливість перевірки законності та обґрунтованості рішення органу Антимонопольного комітету України.

Відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.

Враховуючи ті обставини, що Виконком не оскаржував рішення Антимонопольного комітету та не виконав його, вимоги позивача про зобов'язання виконати рішення є обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 1, 3 статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. Таким чином, оскільки судове рішення ухвалено на користь позивача, судовий збір потрібно покласти на відповідача.

Враховуючи наведене, керуючись статтею 1, 6, 121, 25 закону України "Про Антимонопольний комітет України", 50, 56, 60 закону України "Про захист економічної конкуренції", статтею 40 Господарського кодексу України, статтями 1, 43, 33, 38, 43, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задоволити повністю.

2. Зобов'язати Виконавчий комітет Дрогобицької міської ради (адреса: площа Ринок, 1, місто Дрогобич, Львівська область, 82100; ідентифікаційний код 26307196) встановити тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій з дотриманням пункту 11 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. №869. Стягувач: Львівське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (адреса: вулиця І.Франка, 61, місто Львів, 79005; ідентифікаційний код: 20812013).

3. Стягнути з виконавчого комітету Дрогобицької міської ради (адреса: площа Ринок, 1, місто Дрогобич, Львівська область, 82100; ідентифікаційний код 26307196) в доход Державного бюджету України 1 073,00 грн. судового збору.

4. Накази видати відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 01.06.2012 року.

Суддя Рим Т.Я.