номер провадження справи 13/8/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.05.12 Справа № 5009/453/12
за позовом: Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя
до Запорізької міської ради, м. Запоріжжя
про визнання недійсним рішення Запорізької міської ради № 14 від 18.02.2011р.
Суддя Серкіз В.Г.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, дов. № 2 від 10.02.2012р.
Від відповідача : не з'явився.
Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя, звернулось до господарського суду Запорізької області із позовом про визнання недійсним рішення Запорізької міської ради від 18.02.2011р. № 14 «Про делегування функцій по похованню померлих осіб, визначених у статті 14 Закону України «Про поховання та похоронну справу», спеціалізованому комунальному підприємству «Запорізька ритуальна служба».
02.02.2012р. ухвалою господарського суду порушено провадження у справі № 5009/453/12 та призначено розгляд справи на 13.02.2012 р.
Ухвалою суду від 13.02.2012р. за клопотанням позивача провадження у справі зупинено згідно ст.. 79 ГПК України до набрання законної сили рішенням господарського суду у справі № 28/5009/5989/11 за позовом Запорізької міської ради до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним та скасування рішення Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 03.08.2011р. № 42-рш про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
11.05.2012р. господарський суд поновив провадження у справі, призначив судове засідання на 18.05.2012р., про що повідомив сторін відповідною ухвалою.
За клопотанням представника позивача розгляд справи проводився без здійснення технічної фіксації судового процесу.
Позивач підтримав позовні вимоги, на підставах викладених у позовні заяві.
Відповідач письмовий відзив на позов суду не надав. Процесуальним правом на участь представника в судовому засіданні не скористався; про дату, час та місце проведення судових засідань був повідомлений належним чином ухвалами суду.
Згідно ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами, якщо їх достатньо для вирішення спору по суті.
18.05.2012р. спір вирішено, прийнято рішення, вступну та резолютивну частину якого оголошено в судовому засіданні.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
В С Т А Н О В И В:
18 лютого 2011року шостою сесією Запорізької міської ради шостого скликання прийнято рішення № 14 «Про делегування функцій по похованню померлих осіб, зазначених у статті 14 Закону України «Про поховання та похоронну справу», спеціалізованому комунальному підприємству «Запорізька ритуальна служба».
Пунктом 1 вказаного рішення Запорізької міської ради з 19.02.2011р. зобов'язано спеціалізоване комунальне підприємство «Запорізька ритуальна служба»здійснювати поховання померлих осіб, зазначених у статті 14 Закону України «Про поховання та похоронну справу». У разі особистого письмового звернення родича померлої особи до спеціалізованого комунального підприємства «Запорізька ритуальна служба»про надання ритуальних послуг на поховання померлої особи, зазначеної в статті 14 Закону України «Про поховання та похоронну справу», іншими суб'єктами господарювання, комунальне підприємство надає ритуальні послуги на суму відшкодувань, інші додаткові ритуальні послуги надають суб'єкти господарювання.
03.08.2011р. адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення № 42-рш, яким дії Запорізької міської ради у зв'язку із винесенням рішення № 14 від 18.02.2011р., визнано порушенням п.3 ст. 50, абз.7 ч.2 ст. 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції». В рішенні № 42-рш зазначено, що такими антиконкурентними діями Запорізької міської ради окремому суб'єкту господарювання надано переваги, які ставлять його у привілейоване становище стосовно конкурентів на ринку ритуальних послуг, що може призвести до спотворення конкуренції. Пунктом 2 рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 42-рш зобов'язано Запорізьку міську раду припинити порушення шляхом скасування рішення від 18.02.2011р. № 14 у двомісячний термін з дня одержання вказаного рішення.
Листом вих.. № 01-29.2/02-2328 від 05.08.2011р. засвідчена копія рішення адміністративної колегії від 03.08.2011р. № 42 направлена на адресу Запорізької міської ради (копія поштового повідомлення про вручення рішення міститься в матеріалах даної справи).
З матеріалів справи вбачається, що Запорізька міська рада не виконала рішення адміністративної колегії, натомість 03.10.2011р. звернулась до господарського суду Запорізької області із позовом про визнання недійсним та скасування вказаного рішення.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 23.11.2011р. у справі № 28/5009/5989/11 за позовом Запорізької міської ради про визнання недійсним та скасування рішення Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 03.08.2011р. № 42-рш в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду рішення господарського суду Запорізької області від 23.11.2011р. у справі № 28/5009/5989/11 залишено без змін.
Мотивуючи позов, позивач вказує на те, що згідно із приписами ст.. 22 ЗУ «Про Антимонопольний комітет України», ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про захист економічної конкуренції»розпорядження, рішення і вимоги органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень в межах їх компетенції є обов'язковими до виконання у визначені ними строки.
У зв'язку із тим, що відповідач не виконав рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 42-рш, не скасував у встановлений строк рішення від 18.02.2011р. № 14, яким порушено законодавство України про захист економічної конкуренції, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги та визнати недійсним рішення Запорізької міської ради від 18.02.2011р. № 14 «Про делегування функцій по похованню померлих осіб, зазначених у статті 14 Закону України «Про поховання та похоронну справу», спеціалізованому комунальному підприємству «Запорізька ритуальна служба».
Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши надані докази та вислухавши пояснення представника позивача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Згідно зі ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
За змістом положень ч. 2 ст. 35 ГПК України, факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Згідно з ч.1 п.2 Роз'яснення Президії Вищого Арбітражного суду України «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів»№ 02-5/35 від 26.01.2000р. підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації -позивача у справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до положень ст.. 8 Закону України «Про поховання та похоронну справу», організація діяльності в галузі поховання померлих здійснюється, окрім інших державних органів, органами місцевого самоврядування та їх виконавчими органами. В межах своєї компетенції органи місцевого самоврядування, зокрема, створюють ритуальні служби, спеціалізовані комунальні підприємства для організації (утворення), будівництва, утримання в належному стані та охорони місць поховання, вирішують питання про надання за рахунок коштів місцевих бюджетів ритуальних послуг у зв'язку з похованням самотніх громадян, ветеранів війни та праці, а також інших категорій малозабезпечених громадян, про надання допомоги на поховання померлих громадян, в інших випадках, передбачених цим Законом.
За змістом ст. 10 вищеназваного закону, надання ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, передбаченого пунктом 2 частини другої статті 8 цього закону, здійснюється ритуальними службами або за договором суб'єктами господарювання інших форм власності.
Згідно з примірним договором-замовленням на організацію та проведення поховання, затвердженим Наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003р. № 193, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.09.2004р., виконавцем ритуальних послуг може бути як ритуальна служба, так і суб'єкти господарювання, які уклали договір про надання ритуальних послуг з ритуальною службою.
Відповідно до пунктів 6, 8 «Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання померлих та ритуального обслуговування населення», затвердженого Наказом № 193, замовник має право вибирати виконавця послуг серед суб'єктів господарювання, які уклали договори про надання ритуальних послуг, а ритуальна служба забезпечує у доступному для огляду місці, в якому проводиться оформлення договорів -замовлень, надання замовнику наочної інформації стосовно виконавців послуг, з якими укладені договори про надання ритуальних послуг.
Відповідно до ст. 14 ЗУ «Про поховання та похоронну справу»до переліку померлих осіб, поховання яких здійснюється безоплатно, включені особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (Герої Радянського Союзу, повні кавалери ордена Слави, ін.), особи, що мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, учасники бойових дій, інваліди війни.
Постановою Кабінету міністрів України від 28.10.2004р. № 1445 затверджено «Порядок проведення безоплатного поховання померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, учасників бойових дій і інвалідів війни».
Аналіз вищевказаних діючих нормативно-правових актів у сфері надання похоронних послуг дозволяє зробити слідуючий висновок: надання ритуальних послуг, зокрема при організації безоплатного поховання осіб, визначених у ст. 14 ЗУ «Про поховання та похоронну справу», не здійснюється виключно ритуальними службами.
З пояснень, наданих в судовому засіданні представником позивача, слідує, що на сьогодняшній час на ринку ритуальних послуг в м. Запоріжжя здійснюють діяльність більш ніж 40 суб'єктів господарювання різних форм власності. Отже, визначення Запорізькою міською радою у своєму рішенні № 14 від 18.02.2011р. СКП «Запорізька ритуальна служба» як суб'єкта господарювання, який виключно має здійснювати поховання померлих, що відносяться до категорій, перелічених у ст. 14 ЗУ «Про поховання та похоронну справу», забезпечило йому гарантоване отримання певних обсягів роботи та фінансування з державного та місцевого бюджетів, чим поставило СКП «Запорізька ритуальна служба»в привілейоване становище відносно конкурентів.
Відповідно до п.2 ст. 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції» суб'єкти господарювання, органи влади, органи місцевого самоврядування, а також органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію.
Згідно з ч.1 ст. 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції»антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю є прийняття будь-яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи), які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції. Зокрема, частина 2 цієї статті відносить до антиконкурентних дій органів державної влади та місцевого самоврядування надання окремим суб'єктам господарювання або групам суб'єктів господарювання пільг чи інших переваг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що призводить або
може призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції.
За змістом статті 50 ЗУ «Про захист економічної конкуренції»порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції визнаються, окрім іншого, антиконкурентні дії органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю.
Прийнявши рішення № 14 від 18.02.2011р., відповідач заздалегідь поставив спеціалізоване комунальне підприємство «Запорізька ритуальна служба»у привілейоване становище відносно інших господарюючих на ринку здійснення ритуальних послуг суб'єктів, що має наслідком обмеження чи спотворення конкуренції у цій сфері діяльності.
Слід відмітити, що даний факт також встановлений під час розгляду справи № 28/5009/5989/11 за позовом Запорізької міської ради до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України та зафіксований у рішенні господарського суду від 23.11.2011р. у вказаній справі, що згідно із приписами ч. 2 ст. 35 ГПК України не потребує повторного доказування.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що спірне рішення Запорізької міської ради від 18.02.2011р. № 14 «Про делегування функцій по похованню померлих осіб, зазначених у статті 14 Закону України «Про поховання та похоронну справу», спеціалізованому комунальному підприємству «Запорізька ритуальна служба»суперечить положенням законодавства України про захист економічної конкуренції (п.3 ст. 50, ч. 2 ст. 15 ЗУ «Про захист економічної конкуренції»), що є підставою для визнання його недійсним.
Згідно зі ст.. 49 ГПК України, судовий збір в сумі 1 073 грн. 00 коп. покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 22, 49, 75, 82 - 85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним рішення Запорізької міської ради від 18.02.2011р. № 14 «Про делегування функцій по похованню померлих осіб, зазначених у статті 14 Закону України «Про поховання та похоронну справу», спеціалізованому комунальному підприємству «Запорізька ритуальна служба».
Стягнути з Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206, ЄДРПОУ 04053915) в доход Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р 31215206783007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025409, код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності 206, параметр RR - 83) 1 073 (одну тисячу сімдесят три) грн.. 00 коп. судового збору. Видати наказ.
Суддя В.Г. Серкіз
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення оформлено і підписано згідно з вимогами ст. 84 ГПК України 21.05.2012р.