КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а/2370/6374/2011 Головуючий у 1-й інстанції: Трофімова Л.В.
Суддя-доповідач: Губська О.А.
У Х В А Л А
Іменем України
"18" квітня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Губської О.А.
суддів Парінова А.Б., Беспалова О.О.
при секретарі Рогальовій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Уманської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2011 року за позовом Кредитної спілки «Кредит-Чорнобиль»до Уманської об'єднаної державної податкової інспекції, треті особи: Національна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України, Центральне територіальне управління Національної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення від 04.05.2011 року р. № 0000451720.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2011 року позов задоволено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив його скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог позивача.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду -без змін з таких підстав.
Суд першої інстанції прийшов до висновку про задоволення позову.
З таким висновком суду колегія суддів погоджується, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є кредитною спілкою, статус якої, як неприбуткової організації, визначається Законом України «Про кредитні спілки»від 20 грудня 2001 року №2908-ІІІ.
Уманською ОДПІ було проведено виїзну планову перевірку КС «Кредит-Чорнобиль»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2008р. по 31.12.2010р., за результатами якої було складено акт від 15.04.2011р. № 184/22/25872310., у якому податковим органом зроблено висновок про порушення позивачем пп. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9, пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, абз. «а»п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», унаслідок чого занижено податок з доходів фізичних осіб на загальну суму 304 860 грн.
На підставі даного акту Уманською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.05.2011 р. № 0000451720 про збільшення позивачу податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у сумі 381 075 грн., у тому числі, за основним платежем -304 860 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -76 215 грн.
За наслідками адміністративного узгодження відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення 24.06.2011 р. № 15808/25-010 та від 19.07.2011 р. № 12995/6/25-0315 з аналогічними вимогами.
Даючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 р. №2908-ІІІ (з наступними змінами та доповненнями), кредитну спілку визначено як неприбуткову організацію, засновану фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об»єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Відповідно до ст.19 зазначеного Закону майно кредитної спілки формується за рахунок: вступних, обов»язкових пайових та інших внесків членів кредитної спілки (крім внесків (вкладів) на депозитні рахунки); плати за надання своїм членам кредитів та інших послуг, а також доходів від провадження інших видів статутної діяльності; доходів від придбаних кредитною спілкою державних цінних паперів; грошових та інших майнових пожертвувань, благодійних внесків, грантів, безоплатної технічної допомоги як юридичних, так і фізичних осіб, у тому числі іноземних; інших надходжень, не заборонених законодавством. Майно кредитної спілки є її власністю. Кредитна спілка володіє, користується та розпоряджається належним їй майном відповідно до закону та свого статуту.
Нормами ст.21 цього ж Закону визначено, що кредитна спілка відповідно до свого статуту: приймає вступні та обов'язкові пайові та інші внески від членів спілки, залучає на договірних умовах внески (вклади) своїх членів на депозитні рахунки як у готівковій, так і в безготівковій формі. Кредитна спілка має право самостійно встановлювати розмір плати (процентів), яка розподіляється на пайові членські внески та нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки.
Положеннями ст. 23 вказаного Закону передбачено, що внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.
Відповідно до пп. 4.2.12 п.4.2 ст.4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»визначено, що до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається дохід у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідендів та роялті, виграшів, призів; інші доходи, крім зазначених у п.4.3 цієї статті.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що дію пп. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»зупинено у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі, картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) не депозитний (ощадний) сертифікат згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2005 рік».
Законом від 01.07.2004 р. № 1958 «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» було внесено зміни до пп. 4.3.5 п. 4.3 ст. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», а саме, пп. «в» після слів «неприбутковими організаціями» доповнено словами «(крім кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ)». Ці зміни набули чинності з 01.01.2005 р.
З 01.05.2005 р. оподаткування такої плати (процентів) на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках спілок здійснюється на підставі спеціальної норми, що міститься в абзаці 4 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», відповідно до якого встановлена ставка податку на рівні 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.
Стаття 9 зазначеного Закону визначає порядок оподаткування процентів.
Так, пп. 9.2.1 та 9.2.2 даної статті визначено, що податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у п. 7.2 ст. 7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату). Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця з таких нарахованих (сплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені законом для місячного податкового періоду.
Із зазначених положень слідує, що до 01.01.2005р. виплата процентів на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади) не оподатковувалась у зв'язку з тим, що кредитна спілка мала пільги з нарахування та сплати вказаного податку нарівні з іншими неприбутковими організаціями; з 01.01.2005 р. такий привілей виключено, проте цим же законом запроваджено спеціальне оподаткування надходжень (п. 7.2), що пов'язано з приписами п. 9.2, який відповідно до пп. 22.1.4 у частині оподаткування процентів набуває чинності з 01.01.2013р. (Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб»втратив чинність з 01.01.2011р. у зв'язку з набранням чинності Податкового кодексу України), а відповідно до пп. 22.1.4 проценти на вклад до небанківської фінансової установи будуть оподатковуватися з 01.01.2013р.
Таким чином, виплата відсотків на додаткові паї без нарахування та утримання прибуткового податку відповідає вимогам Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»(що був чинним на час виникнення спірних правовідносин), а тому відсутні підстави для визначення позивачу податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у сумі 381 075 грн.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правомірно задовольнив позовні вимоги позивача.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і апеляційним судом відхиляються.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Уманської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2011 року за позовом Кредитної спілки «Кредит-Чорнобиль»до Уманської об'єднаної державної податкової інспекції, треті особи: Національна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України, Центральне територіальне управління Національної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення -залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Губська О.А.
Судді: Парінов А.Б.
Беспалов О.О.