Постанова № 24338155, 03.05.2012, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.05.2012
Номер справи
2а-1670/1530/12
Номер документу
24338155
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/1530/12

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Удовіченка С.О.,

при секретарі - Авдєєнку Є.В.,

за участю:

представника відповідача - Шимко Т.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Кобеляцької центральної районної лікарні про стягнення штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

20 березня 2012 року прокурор Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кобеляцької центральної районної лікарні про стягнення штрафу в розмірі 1700,00 грн.

В обґрунтування своїх вимог прокурор зазначив, що Інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Полтавській області проведено обстеження Кобеляцької центральної районної лікарні з питань перевірки дотримання чинного законодавства, про що складено акт № Кр49-02/07 та видано обов'язковий до виконання припис № Кр49-02/07 від 15.02.2007 про усунення виявлених порушень. Інспекцією здійснено позапланову перевірку виконання відповідачем припису № Кр49-02/07 і у зв'язку із невиконанням його винесено новий припис від 07.03.2008 №ППр-2. 16.07.2008 Інспекцією проведено перевірку виконання припису № ППр-12, та встановлено, що зазначений припис відповідачем не виконано у зв'язку із невиконанням його винесено новий припис від 14.08.2008 №ППр-69. Інспекцією 02.06.2009 у проведено перевірку виконання припису №ППр-69, та встановлено, що зазначений припис відповідачем не виконано, винесено новий припис від 25.08.2009 №ППр-7/20-68. Також, 15.03.2010 Інспекцією проведено перевірку виконання припису №ППр-7/20-68 та встановлено, що зазначений припис відповідачем не виконано у зв'язку із невиконанням його винесено новий припис від 15.03.2010 №7/21-71. 26.08.2010 Інспекцією проведено перевірку виконання припису №7/21-71 та встановлено, що зазначений припис відповідачем не виконано у зв'язку із невиконанням його винесено новий припис від 26.08.2010 №7/21-70. 09.11.2011 Інспекцією проведено перевірку виконання припису №7/21-370 встановлено, що зазначений припис відповідачем не виконано. Зазначене стало підставою для винесення постанови №07/20-01-47 від 06.12.2011 про накладання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 1700,00 грн. Станом на день розгляду справи судом, штраф відповідачем до бюджету не сплачений, у зв'язку із чим позивач просить стягнути вказану суму в примусовому порядку.

Прокурор в судове засідання не з'явися, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Позивач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, надавши суду клопотання про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. У своїх запереченнях посилалися на те, що на час винесення постанови про накладення штрафу вимоги не були виконані в зв'язку з відсутністю коштів. Головним розпорядником коштів та фінансуванням лікарні є бюджет Кобеляцької районної адміністрації Полтавської області.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи та дослідивши інші докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 №929 затверджено «Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2006 №131), пунктом 1 якого передбачено, що Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мережі суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд). До складу Держенергонагляду входять державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях).

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 №575/97-ВР та пункту 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Наказом Дочірнього підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»№ 63 від 20.02.2006 у складі Національної енергетичної компанії «Укренерго»на базі регіональної державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Північному регіоні державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Полтавській, Сумській та Харківській областях створений відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Північному регіоні" державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»( далі по тексту - ВП "Держенергонагляд у Північному регіоні").

ВП "Держенергонагляд у Північному регіоні" проведено перевірку за дотриманням чинного законодавства в ході якої встановлено, що 15.02.2007 інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Полтавській області проведено обстеження технічного стану та організації експлуатації електроустановок Кобеляцької центральної районної лікарні, про що складено акт обстеження № Кр49-02/07.

За результатами обстеження відповідачеві видано обов'язковий до виконання припис № Кр49-02/07-1 від 15.02.2007 про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки № 259-К від 14.02.2008. Державним інспектором України з енергетичного нагляду в Полтавській області винесено постанову про накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики про усунення раніше виявлених порушень та видано припис № ППр-12 від 07.03.2008.

16.07.2008 інспекцією Держенергонагляду у Полтавській області проведено перевірку виконання припису № ППр-12 від 07.03.2008 і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки № 554-К. Державним інспектором України з енергетичного нагляду в Полтавській області винесено постанову про накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики про усунення раніше виявлених порушень та видано припис № ППр-69 від 14.08.2008.

02.06.2009 інспекцією Держенергонагляду у Полтавській області проведено перевірку виконання припису № ППр-69 від 14.08.2008 і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки № 7/21-221. Державним інспектором України з енергетичного нагляду в Полтавській області винесено постанову про накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики про усунення раніше виявлених порушень та видано припис № ППр-7/20-68 від 25.08.2009.

15.03.2010 інспекцією Держенергонагляду у Полтавській області проведено перевірку виконання припису № ППр-7/20-68 від 25.08.2009 і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 7/21-71. Старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Полтавській області винесено постанову про накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики про усунення раніше виявлених порушень та видано припис № 7/21-71 від 15.03.2010.

26.08.2010 інспекцією Держенергонагляду у Полтавській області проведено перевірку виконання припису № 7/21-71 від 15.03.2010 і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 7/21-370. Державним інспектором України з енергетичного нагляду в Полтавській області винесено постанову про накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики про усунення раніше виявлених порушень та видано припис № 7/21-370 від 26.08.2010.

09.11.2011 інспекцією Держенергонагляду у Полтавській області проведено перевірку виконання припису № 7/21-370 від 26.08.2010 і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 7/21-09-0437 та старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Полтавській області винесено постанову № 07/20-01-47 від 06.12.2011 про накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики про усунення раніше виявлених порушень на суму 1700,00 грн.

Відповідно до статі 5 Закону України „Про електроенергетику" однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.

Згідно із статтею 9 зазначеного Закону та пункту 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд). Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати у встановленому законом України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів. За ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян.

Згідно з нормами частин другої - четвертої статті 26 Закону України "Про електроенергетику", споживач енергії, яким є відповідач, зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії; забезпечувати безпечну експлуатацію енергетичних установок та їх належний технічний стан; несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень частини п'ятої статті 9 зазначеного Закону державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів.

Відповідно до частини дев'ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.

Згідно з пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Частиною шостою статті 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Доказів оскарження постанови № 07/20-01-47 від 06.12.2011 відповідач до суду не подав, а суд самостійно при виконанні вимог статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України у частині офіційного з'ясування всіх обставин у справі не виявив.

Водночас, і докази оплати чи погашення відповідачем в інший спосіб суми штрафу застосованого постановою № 07/20-01-47 від 06.12.2011 в розмірі 1700 грн. у матеріалах справи відсутні.

Щодо вимог відповідача визнати недійсними акт перевірки №07/21-09-0437 від 09.11.2011 і постанову № 07/20-01-47 від 06.12.2011 та доводів в обґрунтування таких вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення коштів, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими законом пов'язує можливість стягнення коштів у судовому порядку, встановлення факту їх сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.

Отже, вказані у письмових запереченнях вимоги та твердження в їх обґрунтування вимоги та твердження суд до уваги не приймає.

Згідно із частиною першою статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідач доказів у спростування вищевикладеного чи доказів оскарження приписів, постанови чи сплати боргу суду не надав.

Стаття 361 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991, № 1789-XII передбачає, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах, прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Таким чином, прокурор Червонозаводського району м. Харкова діючи в межах наданих йому законодавством України повноважень, обґрунтовано звернувся до суду в інтересах держави в особі інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" з позовом про стягнення вищезазначеної суми санкції .

Враховуючи викладене суд вважає, що позовні вимоги прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" про стягнення з Кобеляцької центральної районної лікарні штрафу в розмірі 1700 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 86,159, 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Кобеляцької центральної районної лікарні про стягнення штрафу задовольнити.

Стягнути з Кобеляцької центральної районної лікарні (39200, Полтавська область, м. Кобеляки, вул. Шевченка 78/109, розрахунковий рахунок №35417004001790 в ГУДК у Полтавській області, МФО 331019, код 01999307) у дохід державного бюджету штраф у сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. на розрахунковий рахунок №31110106700160 Кобеляцьке УДКС, банк одержувач ГУДКС України у Полтавській області, м. Полтава, МФО 831019, код ЄДРПОУ 34698486, код платежу до держбюджету 21081100

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 08 травня 2012 року.

Суддя С.О. Удовіченко