ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" листопада 2008 р. Справа № 52/150-08
вх. № 6012/4-52
Колегія суддів господарського суду в складі:
Головуючий суддя Доленчук Д. О.
суддя Кухар Н.М.
суддя Шарко Л.В.
при секретарі судового засідання Івахненко І.Г.
за участю представників сторін:
прокурора - Осієнко А.Д.за посвідченням № 121 від 25.06.2008 р. позивача - не з'явився відповідача - Ольховский С.В. за довіреністю № б/н від 10.10.2008 р. 3-й особи - не з'явився
розглянувши справу за позовом Прокурора Дергачівського району Харківської області, м. Дергачі в інтересах держави в особі Дергачівської міської ради, м. Дергачі; 3-я особа на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Дергачівський районний відділ земельних ресурсів, м. Дергачі
до ТОВ "Туча", м. Дергачі
про розірвання договору оренди
ВСТАНОВИЛА:
Прокурор Дергачівського району Харківської області звернувся до господарського суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Дергачівської міської ради (позивач) до ТОВ "Туча" (відповідач) в якій просить суд розірвати договір оренди земельної ділянки площею 1,076 га, яка розташована за адресою м. Дергачі, вул. Петровського, 109, який укладено 30.05.2003 р. між Дергачівською міською радою та ТОВ "Туча".
Господарським судом до участі у справі було залучено в якості 3-ї особи на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Дергачівський районний відділ земельних ресурсів, м. Дергачі.
В обґрунтування позову прокурор вказує на те, що в ході сумісної перевірки прокуратури Дергачівського району з Дергачівським РВ ГУ МНС України в Харківській області було встановлено, що ринок ТОВ „Туча", був самовільно реконструйований та розпочата експлуатація торгівельних рядів нового ринку без прийняття в експлуатацію згідно чинного законодавства, на орендованій землі були збудовані архітектурні форми без будь якого погодження контролюючих органів. Крім того, були заподіяні грубі порушення по забезпеченню пожежної безпеки. За допущенні порушення діючого законодавства в сфері містобудування та порушення вимог пожежної безпеки органами державного пожежного нагляду Дергачівським РВ ГУ МНС України в Харківській області винесена постанова „Про застосування запобіжних заходів" № 79 від 04.06.2008 щодо призупинення експлуатації електромережі в пожежонебезпечних приміщеннях ринку. Але вимоги діючого законодавства власниками вказаного підприємства проігноровані, об'єкти експлуатується самовільно. Незважаючи на всі вимоги органів державного пожежного нагляду ринок продовжує експлуатуватися з грубими порушеннями „Правил пожежної безпеки в Україні". Заходи щодо забезпечення безпечної праці працівників об'єкту згідно затвердженої проектної документації не виконані. Так до теперішнього часу відсутні позитивні висновки органів держпожнагляду на відповідність нормативно-правовим актам з пожежної безпеки по проектній документації на торгівельні ряди та новозбудований ринок, директор ринку продовжує здавати в оренду місця під нові торгівельні точки та допускає встановлення нових кіосків, контейнерів та торгових лотків без встановленого законом погодження. Відповідачем порушені вимоги ст. 4 Закону України "Про архітектурну діяльність" та ст. 18 Закону України "Про основи містобудування". Пунктом 7.3 договору оренди земельної ділянки передбачений обов'язок орендаря використовувати орендовану земельну ділянку дотримуючись вимог чинного земельного та екологічного законодавства, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі. Згідно п. 8.3 договору оренди підставою розірвання договору оренди є рішення суду на вимогу однієї із сторін у разі не виконання іншою стороною своїх обов'язків передбачених вказаним договором.
Відповідач надав відзив на позовну заяву в якому просив суд відмовити у задоволенні позову у зв'язку з тим, що підстав для розірвання договору в порядку п.п. 7.3., 8.3. договору оренди не вбачається, вимоги п. 7.3. договору оренди відповідачем не порушувалися.
Позивач та 3-я особа про судове засідання були повідомлені належним чином, в судове засідання не з'явилися, про причини не явки в судове засідання суд не повідомили.
Представники прокуратури у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав вказаних у відзиві на позовну заяву.
Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов’язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно зі статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників прокуратури та відповідача, встановив наступне.
Рішенням Дергачівської міської ради VІ сесії XXIV скликання від 10.01.2003 р. було надано у довгострокові оренду ТОВ "Туча" терміном на 50 років земельну ділянку площею 1,076 га для розміщення центрального ринку по вул. Петровського м. Дергачі при умові використання земельної ділянки за цільовим призначенням.
30.05.2003 р. між Дергачівською міською радою та ТОВ "Туча" було укладено договір оренди земельної ділянки, який було зареєстровано 03.06.2003 р. за № 36.
Згідно умов даного договору ТОВ "Туча" була надана в оренду строком на 50 років земельна ділянка для розміщення продовольчо-речового ринку "Туча" загальною площею 1,076 га по вул. Петровського у м. Дергачі Дергачівського району Харківської області.
Відповідно до п. 7.3. договору відповідача було зобов'язано використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до мети, визначеної у п.2.1. цього договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного та екологічного законодавства, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі.
Згідно п. 8.3 договору оренди підставою розірвання договору оренди є рішення суду на вимогу однієї із сторін у разі не виконання іншою стороною своїх обов'язків передбачених вказаним договором.
Листами від 19.05.2008 р. № 8/929, від 05.06.2008 р. № 8/1054 та від 18.07.2008 р. № 1341 Дергачівське РУ ГУ МНС в Харківській області повідомило прокуратуру Дергачівського району Харківської області про те, що на виконання плану роботи Дергачівського районного управління ГУ МНС України в Харківській області на 2008 рік інженерно-інспекторським складом Дергачівського РУ в період 19-23 лютого 2008 року було проведено планову перевірку протипожежного стану ринку ТОВ “Туча”. Перевірка проводилась разом з довіреною особою директора ТОВ “Туча” Гузь В.М.
За результатами перевірки було встановлено, що жоден із капітальних заходів запропонованих приписом державного пожежного нагляду від 26.01.2007 року не виконаний. Ринок продовжує експлуатуватися в пожежозагрозливому стані. Не зважаючи на те, що до теперішнього часу відсутні позитивні висновки органів держпожнагляду на відповідність нормативно-правовим актам з пожежної безпеки по проектній документації на торгівельні ряди та новий ринок, директор ринку продовжує здавати в оренду місця під нові торгівельні точки та допускає встановлення нових кіосків, контейнерів та торгових лотків. Директор ринку самоусунувся від виконання своїх прямих обов'язків по забезпеченню пожежної безпеки на ринку. Не зважаючи на те, що ринок є об'єктом з масовим перебуванням людей і при виникненні пожежі трагедія неминуча.
За результатами планової перевірки за невиконання приписів органів державного пожежного нагляду директора ринку ТОВ “Туча” було притягнуто до адміністративної відповідальності та припинена експлуатація пожежонебезпечних ділянок електромеж.
З 26 травня по 02 червня 2008 року була проведена позапланова перевірка протипожежного стану ринку ТОВ “Туча” щодо виконання припису державного пожежного нагляду згідно вимог ст.6 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 року. По підсумкам перевірки довіреній особі директора ТОВ “Туча” Гузь В.М. був вручений акт про виявлені протипожежні недоліки. За невиконання приписів органів державного пожежного нагляду, керуючись вимогами ст. 7 Закону України “Про пожежну безпеку”, була винесена постанова “Про застосування запобіжних заходів” № 79 від 04.06.2008 року.
Господарським судом було встановлено, що дана постанова була винесена головним державним інспектором з пожежного нагляду Дергачівського районну, начальником відділу з питань наглядово-профілактичної діяльності Дергачівського РУ ГУ МНС України у Харківської області. Відповідно даної постанови головним державним інспектором з пожежного нагляду Дергачівського районну, начальником відділу з питань наглядово-профілактичної діяльності Дергачівського РУ ГУ МНС України у Харківської області було встановлено, що приміщення та територія ринку ТОВ "Туча" експлуатуються із суттєвими порушеннями вимог нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки.
В матеріалах справи міститься довідка державного інспектора з охорони навколишнього середовища в Харківській області в якої державний інспектор вказує на те, що державним інспектором була прийнята участь у перевірці з питань додержання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Туча", розташованого на території Дергачівського району Харківської області. В результаті перевірки було встановлені наступні порушення: внаслідок несвоєчасного вивезення відходів ТОВ "Туча" на підвідомчій території (ринок) утворилися чотири несанкціонованих смітники, що є порушенням екологічного законодавства, а саме: ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 17 Закону України "Про відходи".
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до п. 2 Правил торгівлі на ринках, затверджених спільним Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.02 N 57/188/84/105 (надалі - Правила) ринок - це суб'єкт господарювання, створений на відведеній за рішенням місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування земельній ділянці і зареєстрований в установленому порядку, функціональними обов'язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозицій.
Пунктом 3 Правил передбачено, що ринок незалежно від форми власності та організаційно-правової форми керується у своїй діяльності законодавством України.
Відповідно до п. 35 Правил адміністрація ринку зобов'язана підтримувати територію ринку в належному санітарно-технічному і протипожежному стані.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про архітектурну діяльність" для створення об'єкта архітектури виконується комплекс робіт, який включає прийняття спорудженого об'єкта в експлуатацію.
Частиною 3 ст. 18 Закону України "Про основи містобудування" передбачено, що закінченні будівництвом об'єкти підлягають прийняття в експлуатацію в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Експлуатація не прийнятих у встановленому законодавством порядку об'єктів забороняється.
Відповідно до п. 1 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2004 р. N 1243, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів полягає у підтвердженні державними приймальними комісіями готовності до експлуатації об'єктів нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд як житлово-громадського, так і виробничого призначення, інженерних мереж та споруд, транспортних магістралей, окремих черг пускових комплексів (далі - закінчені будівництвом об'єкти), їх інженерно-технічного оснащення відповідно до затвердженої в установленому порядку проектної документації, нормативних вимог, вихідних даних на проектування.
Статтею 2 Закону України "Про пожежну безпеку" передбачено, що забезпечення пожежної безпеки є складовою частиною виробничої та іншої діяльності посадових осіб, працівників підприємств, установ, організацій та підприємців. Забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ та організацій покладається на їх керівників і уповноважених ними осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором. Забезпечення пожежної безпеки при проектуванні та забудові населених пунктів, будівництві, розширенні, реконструкції та технічному переоснащенні підприємств, будівель і споруд покладається на органи архітектури, замовників, забудовників, проектні та будівельні організації.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про пожежну безпеку" власники підприємств, установ та організацій або уповноважені ними органи, а також орендарі зобов'язані забезпечувати додержання протипожежних вимог стандартів, норм, правил, а також виконання вимог приписів і постанов органів державного пожежного нагляду.
Згідно з ч.1 ст. 10 Закону України "Про пожежну безпеку" виробничі, жилі, інші будівлі та споруди, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію чи в експлуатацію після завершення будівництва, реконструкції або технічного переоснащення, а також технологічні процеси та продукція повинні відповідати вимогам нормативних актів з пожежної безпеки.
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Статтею 17 Закону України "Про відходи" передбачено, що суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані, зокрема, запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів.
Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ст.13 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 1 ст. 15 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду.
Статтею 24 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів.
Частиною 3 ст. 31 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч.1 ст. 32 Закону України “Про оренду землі” на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
З огляду на вищевикладене та враховуючи те, що факт не виконання відповідачем вимог земельного та екологічного законодавства, державних та місцевих стандартів, норм і правил, а також вимог пожежної безпеки, щодо використання земельної ділянки площею 1,076 га, яка розташована за адресою м. Дергачі, вул. Петровського, та яка була передана позивачем відповідачу в оренду за договором оренди земельної ділянки від 30.05.2003 р., підтверджується матеріалами справи, господарський суд приходить до висновку, що договір оренди земельної ділянки 30.05.2003 р. підлягає розірванню на підставі п. 8.3 договору, тобто у зв'язку з не виконанням відповідачем своїх обов'язків передбачених цим договором.
За таких обставин господарський суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача необхідно стягнути на користь державного бюджету України державне мито у розмірі передбаченому статтею 3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”, що становить 85,00 грн., та згідно зі статтею 44 Господарського процесуального кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 р. № 1258 судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118,00 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись пунктами 2, 3, 35 Правил торгівлі на ринках, Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2004 р. N 1243, ст. 4 Закону України "Про архітектурну діяльність", ст. 18 Закону України "Про основи містобудування", ст.ст. 2, 5, 10 Закону України "Про пожежну безпеку", ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 17 Закону України "Про відходи", ст. 792 Цивільного кодексу України, ст.ст.13, 15, 24, 25, 31, 32 Закону України “Про оренду землі”, статтями 1, 4, 12, 22, 29, 32, 33, 43, 44-49, 75, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів -
ВИРІШИЛА:
Позов задовольнити повністю.
Розірвати договір оренди земельної ділянки площею 1,076 га, яка розташована за адресою м. Дергачі, вул. Петровського, 109, який укладено 30.05.2003 р. між Дергачівською міською радою та ТОВ "Туча".
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю '"Туча" (62300, Харківська область, Дергачівський район, м. Дергачі, вул. Петровського, 109, код ЄДРПОУ 32005921, п/р 26006301283 в ВАТ Ощадний банк України Дергачівське відділення № 5903, МФО 350114) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - Управління Державного Казначейства у м. Харкові, код ЄДРПОУ 24134490, рахунок 31110095700002, банк одержувача - Головне Управління Державного Казначейства у Харківський області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095) – 85,00 грн. державного мита.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю '"Туча" (62300, Харківська область, Дергачівський район, м. Дергачі, вул. Петровського, 109, код ЄДРПОУ 32005921, п/р 26006301283 в ВАТ Ощадний банк України Дергачівське відділення № 5903, МФО 350114) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - Управління Державного Казначейства у м. Харкові, код ЄДРПОУ 24134490, рахунок 31213259700002, банк одержувача - Головне Управління Державного Казначейства України у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259) - 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення підписаний 24.11.2008 року.
Головуючий суддя Доленчук Д. О.
суддя Кухар Н.М.
суддя Шарко Л.В.