Постанова № 24307656, 24.05.2012, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2012
Номер справи
2а/2470/495/12
Номер документу
24307656
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12:40год. 24 травня 2012 року м. Чернівці Справа № 2а/2470/495/12

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Ковтюк В.О.

секретаря судового засідання Настасійчука О.В.

за участю :

представника позивача - Григоришина О.М.

представника відповідача 1 - Філіпович Н.Я.

представника відповідача 2 - не з'явився

представника третьої особи - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі Чернівецької області до державного реєстратора Сторожинецької районної державної адміністрації, відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янської районної державної адміністрації м.Києва, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Прайм Експорт Лімітед» про зобов'язання вчинити дії, суд -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Сторожинецькому районі Чернівецької області (позивач) звернулася з адміністративним позовом до державного реєстратора Сторожинецької районної державної адміністрації (відповідач-1), відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янської районної державної адміністрації м.Києва (відповідач-2), третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю «Прайм Експорт Лімітед» про зобов'язання відповідача-1 скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Прайм Експорт Лімітед» - ПН 37107019 (в частині зміни місцезнаходження юридичної особи від 22.11.11р. за номером ЄДР 10761070010004412) шляхом вчинення відповідних реєстраційних дій в ЄДР та направити реєстраційну справу ТОВ «Прайм Експорт Лімітед» по місцю попередньої реєстрації місцезнаходження юридичної особи ТОВ «Прайм Експорт Лімітед» 03151, м. Київ, вул. Новопольова, 2, та про зобов'язання відповідача-2 взяти на облік ТОВ «Прайм Експорт Лімітед» - ПН 37107019 шляхом вчинення відповідних дій.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що третя особа перебуває на обліку в державній податковій інспекції у Сторожинецькому районі в стані переходу з іншої ДПІ.

Відповідно до повідомлення відповідача-2, ТОВ «Прайм Експорт Лімітед» знімається з обліку та стає на облік до державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі. При цьому заборгованість у ТОВ «Прайм Експорт Лімітед» по сплаті податків відсутня.

Податковою міліцією ДПІ у Сторожинецькому районі проведено заходи по встановленню відсутності ТОВ «Прайм Експорт Лімітед» та його посадових осіб за адресою перереєстрації - Чернівецька обл., м. Сторожинець, вул. Миру, 4.

На запит позивача КП «Сторожинецьке ЖКГ» повідомило, що будинок 4 по вул. Миру знаходиться на їхньому балансі, а також, що між ними та ТОВ «Прайм експорт Лімітед» ніяких договорів купівлі-продажу чи оренди приміщень не укладалися.

12 січня 2011 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про відсутність ТОВ «Прайм Експорт Лімітед» за місцем знаходження - Чернівецька обл., м. Сторожинець, вул. Миру, 4.

Виходячи з наведеного позивач просить позов задовольнити в повному обсязі.

Під час судового розгляду представник позивача наполягав на задоволені позову в повному обсязі.

Відповідач-1 проти позову заперечував, з мотивів наведених у письмових заперечення, а саме.

Відповідач-1 отримав від позивача повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (ТОВ «Прайм Експорт Лімітед»).

Відповідачем-1 на адресу ТОВ «Прайм Експорт Лімітед» направлялося повідомлення про необхідність підтвердження відомостей. Вказаний лист повернувся на адресу відповідача-1 з довідкою «Укрпошти», де вказана причина повернення - «за зазначеною адресою не проживає».

У відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» 12 січня 2012 року відповідачем-1 внесено запис до ЄДР запис про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.

Такий запис є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством.

На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» у відповідача-1 відсутні підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Прайм Експорт Лімітед»

В судовому засіданні представник відповідача-1 наполягав на відмові у задоволенні позову.

Відповідач-2 в судові засідання не з'являвся, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання. Письмових заперечень на позов не подав.

Частина 4 ст. 128 КАС України передбачає, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Ухвалою суду від 15.05.12р. було залучено в якості третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю "Прайм Експорт Лімітед".

Третя особа була повідомлення про розгляд справи за адресою вказаною в ЄДР (вул.Миру,4, м.Сторожинець, Чернівецька обл.), однак конверт повернувся з відміткою «Укрпошти» - «неповна адреса». За таких обставин, суд прийняв рішення на підставі ст.128 КАС України про розгляд справи за її відсутності.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-1, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що 06 січня 2012 року ДПІ у Сторожинецькому районі прийнято повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) ТОВ «Прайм експорт Лімітед» (а.с.3).

12 грудня 2011 року Державною податковою інспекцію у Солом'янському районі м. Києва направлено на адресу ДПІ у Сторожинецькому районі Чернівецької області відомості із ЄДР щодо ТОВ «Прайм експорт Лімітед», довідка про стан розрахунків з бюджетом, повні дані платника (а.с.4).

21 грудня 2011 року ДПІ у Сторожинецькому р-ні отримала повідомлення від відділу податкової міліції ДПІ у Сторожинецькому р-ні, згідно якої ТОВ «Прайм експорт Лімітед» та його посадові особи за адресою перереєстрації - вул. Миру, 4, м. Сторожинець, Чернівецької обл. - відсутні (а.с.5).

Даний факт також підтверджується Актом обстеження від 21.12.11р. (а.с.6) та поясненнями мешканців багатоквартирного будинку 4, по вул. Миру, м. Сторожинець (а.с.7-9).

Відповідно до повідомлення КП «Сторожинецького ЖКГ» від 20.12.11р. будинок 4 по вул.Миру знаходиться на балансі комунального підприємства, а також, що між ними та ТОВ «Прайм експорт Лімітед» ніякі договори купівлі-продажу чи оренди приміщень не складалися (а.с.10).

21 грудня 2011 року Сторожинецька міська рада Чернівецької області повідомила ДПІ у Сторожинецькому районі, що за адресою вул.Миру, 4, м. Сторожинець, Чернівецької обл. знаходиться 25-квартирний житловий будинок (а.с.11).

Відповідно до повідомлення КП «Сторожинецьке районне БТІ» від 21.12.11р. по даним Державного реєстру прав власності та інших речових прав на нерухоме майно, право власності станом на 21.12.11р. за за ТОВ «Прайм експорт Лімітед» не зареєстроване (а.с.12).

Довідкою від 21.12.11р. про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків встановлено, що місцезнаходження платника податків не встановлено (а.с.13).

Реєстрація ТОВ «Прайм експорт Лімітед» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємця за адресою Чернівецька обл., м. Сторожинець, вул. Миру, 4, відбулася 11.05.10р. (а.с.14).

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" від 15 травня 2003р. № 755-IV (далі - Закон №755).

Відповідно до ч.1 ст.29 Закону №755 для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Згідно ч.7 ст.29 Закону №755 державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.

Стаття 30 Закону №755 передбачає, що державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.

Частиною 1 ст.27 Закону №755 передбачено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Відповідно до ст.14 Закону №755 в разі зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці здійснюється передача реєстраційних справ.

Частина 2 ст.14 Закону №755 передбачає, що передача реєстраційних справ у випадку, який передбачено абзацом другим частини першої цієї статті, здійснюється на підставі державної реєстрації відповідних змін до установчих документів юридичної особи або державної реєстрації зміни місця проживання фізичної особи - підприємця.

Згідно ч.6 ст.14 Закону №755 державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити рекомендованим листом юридичну особу або фізичну особу - підприємця про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи.

Статтею 19 Закону №755 закріплений порядок внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Згідно п.12 ст.19 Закону №755 у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Відповідно до п.13 ст.19 Закону №755 державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті.

Пункт 14 ст.19 Закону №755 передбачає, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Відповідно до ч.2 ст.38 Закону №755 наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.

Отже, відсутність юридичної особи ТОВ «Прайм Експорт Лімітед» за місцезнаходженням не може мати наслідком скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи.

Відсутність юридичної особи за місцезнаходженням є підставою для внесення таких відомостей до Єдиного державного реєстру та постановлення судового рішення про припинення юридичної особи.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивач не навів жодної норми діючого законодавства, яка б свідчила, що державний реєстратор повинен був відмовити у проведенні державної реєстрації змін щодо юридичної особи, порушили порядок передачі реєстраційної справи, повинні були прийняти до обліку реєстраційну справу та повернути її у зв"язку із встановленням податковим органом фактичної відсутності підприємства за юридичною адресою, а також визнати неправомірним запис щодо місцезнаходження підприємства.

Зважаючи на те, що кожен суб'єкт владних повноважень повинен діяти суворо дотримуючись норм діючого законодавства в межах своїх повноважень та у спосіб, встановлений законом, а Закон №755 не передбачає права чи обов'язку державного реєстратора при встановленні податковим органом факту незнаходження підприємства за юридичною адресою, відповідно при зміні ним адреси, скасовувати попередні реєстраційні дії та повертати реєстраційну справу до державного реєстратора за попередньою адресою, суд приходить до висновку, що намає підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ч.5 ст.94 КАС України у разі відмови у задоволенні позовних вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, а також залишення адміністративного позову без розгляду судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок Державного бюджету України.

Враховуючи вищезазначене, повно, всебічно дослідивши докази по справі, об'єктивно оцінивши їх, суд приходить до висновку - в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 72, 76, 79, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанову в повному обсязі виготовлено 29 травня 2012 р.

Суддя В.О. Ковтюк