КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 травня 2012 року 2а-1434/12/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання: Петренко В.А.,
за участю представників сторін:
від позивача -Шапочкін Д.Ю.,
від відповідача -не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області
до Комунального підприємства «Ірпіньжитлоінвестбуд»
про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Ірпінська об'єднана державна податкова інспекція Київської області з позовом до Комунального підприємства «Ірпіньжитлоінвестбуд»про стягнення податкового боргу у сумі 82433,64 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідача наявний податковий борг у сумі 82433,64 грн., який складається з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, штрафних санкцій та пені. Проте, оскільки вжиті податковим органом заходи не призвели до погашення даної заборгованості у позивача наявні підстави для стягнення цього боргу у судовому порядку.
Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2012 відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 17.05.2012.
У судове засідання 17.05.2012 з'явився представник позивача, у свою чергу уповноважені представники відповідача до суду не з'явились.
Відповідач повідомлений судом належним чином про дату, час та місце судового засідання, про що свідчать дані наявного в матеріалах справи повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення № 0113313953520.
Відповідно до частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Комунальне підприємство «Ірпіньжитлобудінвест»11.06.2007 зареєстровано юридичною особою Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області.
У січні 2011 року відповідачем до податкового органу подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 31.01.2011 за № 1940, яка підписана уповноваженою особою відповідача та скріплена печаткою підприємства. У вказаній декларації відповідачем визначено розмір орендної плати на 2011 рік у розмірі 64155,38 грн.: з січня по листопад 2011 року по 5346,29 грн. та за грудень 2011 року 5346,19 грн.
У серпні 2011 року відповідачем до податкового органу подано уточнюю податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 12.08.2011 № 47062, згідно з якою підприємством збільшено розмір орендної плати на 2011 рік та визначено річну суму земельного податку, яка підлягає сплаті за даним платежем у розмірі 248629,00 грн.: з січня по червень 2011 року по 5346,29 грн. та з липня по листопад 2011 року по 39745,59 грн. та за грудень 2011 року 30745,67 грн.
У грудні 2011 року посадовими особами Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати відповідачем орендної плати за землю за серпень 2011 року, за результатами якої складено Акт від 15.12.2011 № 2559/15-2/35023634.
Згідно даного Акта, податковим органом встановлено, що відповідачем не своєчасно сплачено орендну плату за землю за серпень 2011 року.
На підставі Акта від 15.12.2011 № 2559/15-2/35023634 позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.12.2011 № 0008171810, згідно з яким відповідачу визначено суму штрафу у розмірі 20 % від грошового зобов'язання, погашеного із затримкою -6242,67 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення вручено уповноваженій особі відповідача 17.12.2011, про що свідчать дані, наявного в матеріалах справи повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення № 0820501384043.
У січні 2012 року посадовими особами Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати відповідачем орендної плати за землю за вересень -жовтень 2011 року, за результатами якої складено Акт від 16.01.2012 № 26/15-2/35023634.
Згідно даного Акта, податковим органом встановлено, що відповідачем не своєчасно сплачено орендну плату за землю за період з вересня по жовтень 2011 року.
На підставі даного Акта позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.01.2012 № 0000111810, згідно з яким відповідачу визначено суму штрафу у розмірі 10 % від грошового зобов'язання, погашеного із затримкою -870,07 грн. та податкове повідомлення-рішення від 16.01.2012 № 0000101810, згідно з яким відповідачу визначено суму штрафу у розмірі 20 % від грошового зобов'язання, погашеного із затримкою -7218,38 грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення вручено уповноваженій особі відповідача 19.01.2012, про що свідчать дані, наявного в матеріалах справи повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення № 0820501459345.
У зв'язку з наявністю у відповідача заборгованості, позивачем надіслано підприємству податкову вимогу від 19.01.2011 № 30.
Оскільки сума орендної плати за землю, штрафні санкція та пеня у розмірі 82433,64 грн. не була сплачена відповідачем, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Статтею 96 Земельного кодексу України землекористувачів зобов'язано своєчасно сплачувати земельний податок.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Так, відповідно до пункту 285.1 статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно з підпунктом 285.2 статті 285 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Пунктом 286.1 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з пунктом 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Пунктом 290.1 статті 290 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як було зазначено судом, згідно податкової декларації з плати за землю на 2011 рік та уточнюючої податкової декларації за 2011 рік відповідачем самостійно визначено розмір плати за кожний місяць.
Із позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що станом на день звернення позивача до суду, сума податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності згідно поданої податкової декларації становить 82433,64 грн.
Таким чином, враховуючи, що станом на день розгляду справи податковий борг відповідачем не сплачено, доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідачем не надано суду, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про стягнення з відповідача податкового боргу в сумі 82433,64 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони -суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Ірпіньжитлоінвестбуд» (код ЄДРПОУ 35023634) до Державного бюджету України податковий борг в сумі 82 433,64 (вісімдесят дві тисячі чотириста тридцять три гривні) 64 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.
Згідно з частиною другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Панова Г. В.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 22 травня 2012 р.