Cправа № 2a-0770/15/12
Ряд стат. звіту № 8.1.5
Код - 09
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2012 р. 13.37 год. м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю. за участю секретаря Рекунової К.А., та осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ДПІ у м. Ужгороді Закарпатської області -представник не з'явився;
відповідача: Військової частини А 0822 - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області до Військової частини А 0822 про стягнення пені у розмірі 11 153,88 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України 26 квітня 2012 року було проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано протягом 27 квітня 2012 року.
Державна податкова інспекція у м. Ужгороді Закарпатської області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини А 0822 про стягнення пені у розмірі 11 153.88 грн., по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.(а.с.75).
Відповідач в судове засідання не з'явився з невідомих причин, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином за адресою, внесеною до Витягу з ЄДРПОУ (а.с.10), а за таких обставин, на підставі ст. 35 КАС України, сторона вважається належним чином повідомленою про дату, час та місце судового засідання. Суд вважає, що спір можливо вирішити на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. А оскільки сторони не з'явилися, фіксування судового процесу не здійснюється.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Військова частина А 0822 (далі -Відповідач) зареєстрована як юридична особа, що підтверджується Витягом з ЄДРПОУ(а.с.10), ідентифікаційний код відповідача -07783005. (а.с.11)
Станом на час розгляду справи за Відповідачем рахується податковий борг у розмірі 11 153,88 грн. (а.с.5). Вищевказана заборгованість виникла у зв'язку з наступним.
Будучи платником податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, Військовою частиною А 0822 було подано до ДПІ у м. Ужгороді розрахунок за 2008 рік (4 квартали), яким Відповідач зобов'язався сплатити вказаний податок на загальну суму 57 318,00 грн.
Станом на 14 січня 2009 року податковий борг відповідача становив 57 318.00 грн. Однак 19 травня 2009 року Відповідачем було подано до ДПІ у м. Ужгороді уточнюючий розрахунок по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, яким було зменшено абсолютне значення податкового боргу до 23 090.00 грн.
Надалі Відповідачем подано наступний уточнюючий розрахунок по вказаному податку, котрим абсолютне значення податкового боргу зменшено повністю.
У зв'язку з несвоєчасним погашенням суми зобов'язання, яке було погашене шляхом подання уточнюючих розрахунків, Відповідачу нарахована пеня в розмірі 11 153,88 грн., яка залишається не сплаченою.
Представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Відповідачем у судовому засідання 14 лютого 2012 року було подано заперечення проти позову, обґрунтоване тим, що військова частина А 0822 не є власником транспортних засобів, а такі закріплені за військовими частинами на праві оперативного управління, крім того, посилається на ст.. 14 Закону України «Про збройні сили України»щодо звільнення від сплати усіх видів податків. Представник відповідача проти позову заперечила та просила відмовити в його задоволенні з мотивів викладених у запереченні.
19.04.2012 року представником Позивача було подано розрахунок пені, та облікові картки що підтверджують суми нарахованої пені(а.с.76-81)
Відповідно до пп. 1.3. п. 1 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби затвердженої Наказом ДПА України від 17.12.2010 року №953 (далі - Інструкція) пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки; податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та у строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк);
Згідно з п. 2.1. Інструкції, пеня нараховується після закінчення встановлених Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу. Нарахування пені розпочинається:
при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного Кодексом;
при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно з Кодексом;
Частина 4.2. Інструкції передбачає, що погашення сум нарахованої та несплаченої пені здійснюється у загальному порядку, установленому для погашення податкового боргу.
Відповідно до ст.16 Податкового кодексу платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковий борг Відповідача по сплаті до бюджету податкового боргу по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів підтверджений матеріалами справи, зокрема, розрахунком суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2008 рік (а.с.4), довідка про суми податку, які зменшують або збільшують податкові зобов'язання в результаті виправлення самостійно виявленої помилки, допущеної попередніх звітних періодах (а.с.60), уточнюючий розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2008 рік (а.с.61-62), копіями першої (а.с.6) та другої (а.с.7) податкових вимог, з доказами отримання відповідачем.
Відповідно до п.п.102.4. ст.102 Податкового Кодексу України у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Відповідно до п.п.20.1.18. ст.20 Податкового кодексу України від 23 грудня 2010 року N 2856-VI органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
При цьому судом не приймаються доводи Відповідача стосовно звільнення Військової частини від сплати податку, виходячи з наступного: відповідно до ст..1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11.12.1991 №1963 платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до ст.. 2 цього Закону є об'єктами оподаткування. Пільг щодо сплати податку (на підставі ст. 4 цього Закону) військовим частинам не надано.
Згідно ст.. 14 Закону України «Про збройні сили в Україні»від 06.12.1991 року №1934 -ХІІ (з наступними змінами та доповненнями, далі -Закон 1934), майно, закріплене за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняється від сплати усіх видів податків. Оскільки, платниками податку з власників транспортних засобів є підприємства, організації й установи (безвідносно до форми власності, на якій вони засновані, в тому числі - державні), державні установи можуть мати закріплене за ними майно лише на праві оперативного управління, при відсутності законодавчо встановленого виключення щодо державної установи як платника податку при чітко визначеному ст.4 Закону 1963 кола осіб, які звільняються від сплати цього податку, застосоване в ст.1 цього Закону поняття «власні транспортні засоби»наряду з правом власності на транспортні засоби, означає також їх перебування у платника податку на праві повного господарського відання та на праві оперативного управління. Відповідно до ст.. 1 Закону України «Про систему оподаткування»встановлення і скасування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюється Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до інших законів України про оподаткування. Відповідно до ч.3 ст.1 цього Закону ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) та пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування. Оскільки Закон 1934 не є актом податкового законодавства, то відповідно до вимог ст..1 Закону України «Про систему оподаткування»пільги визначені у ст.. 14 Закону 1934 не можуть поширюватися на Відповідача.
Враховуючи, що Закон України «Про систему оподаткування»є спеціальним Законом про оподаткування, та виходячи із правил співвідношення загальної і спеціальної норми у разі їх конкуренції, його норми підлягають застосуванню при вирішенні спору, зокрема, щодо пільг з оподаткування у випадку встановлення судом таких пільг іншими законами, крам законів про оподаткування.
Окрім вищевказаного податковий борг був узгоджений відповідачем шляхом подання податкових декларацій (розрахунків), а його погашення було тривалим і погашення було здійснено, шляхом подання уточнюючих розрахунків, а відтак, за період існування податкового боргу, податковим органом було правомірно нараховано пеню.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані, та підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з Відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 2, 17, 71, 86, 94, 137, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м Ужгороді Закарпатської області до Військової частини А 0822 про стягнення податного боргу у розмірі 11 153.88 грн., по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів -задовольнити повністю.
2. Стягнути з Військової частини А 0822 (Закарпатська область, м. Ужгород, вул.. Другетів, 91, Код 07783005) до державного бюджету податковий борг у сумі 11 153.88 грн. (одинадцять тисяч сто п'ятдесят три гривні 88 копійок) по податку з власників транспортних засобі та інших самохідних машин і механізмів.
3. Судові витрати на підставі ч. 4 ст. 94 КАС України із відповідача не стягуються.
3. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статі 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дору Ю.Ю.