ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 травня 2012 р.Справа № 2-а-8501/10/1570
Категорія:8.2.6Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М.М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого -судді Романішина В.Л.,
суддів Косцової І.П., Яковлєва О.В.,
за участю секретаря Родіонова Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу Міжнародної громадської організації «Об'єднавчий (Джоінт)»на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2011 року у справі за позовом Міжнародної громадської організації «Об'єднавчий (Джоінт)»до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби, за участю прокуратури Приморського району м.Одеси про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
В серпні 2010 року Міжнародна громадська організація «Об'єднавчий (Джоінт)»звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДПІ у Приморському районі м.Одеси про скасування податкових повідомлень-рішень №0000832310/0 від 11.02.2010р., №0000832310/1 від 20.04.2010р., №0000832310/2 від 21.06.2010р. та №0000832310/3 від 09.08.2010р. Позов мотивує тим, що при проведенні перевірки ДПІ у Приморському районі м.Одеси прийшла до помилкового висновку про порушення позивачем п.1.22.1 ст.1, п.п.4.1.б п.4.1 ст.4, п.п.7.11.1 п.7.1 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», ст.6, ст.7, ст.11 Закону України «Про гуманітарну допомогу», оскільки позивач є неприбутковою організацією та звільняється від оподаткування доходів у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань. Отримані кошти не мали цільового призначення, а отже не є гуманітарною допомогою. Наголошує, що відповідачем не зазначені будь-які докази порушення порядку ведення бухгалтерського обліку при отриманні та використанні грошових коштів, а також ДПІ помилково не застосувала до отриманих коштів п.7.11.3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
ДПІ у Приморському районі м.Одеси проти позову заперечила, вважаючи, що вимоги Міжнародної громадської організації «Об'єднавчий (Джоінт)» являються безпідставними та не знаходять свого обґрунтування в чинному законодавстві. Зазначає, що проведеною перевіркою встановлено завищення доходів неприбуткових організацій, що включені до Реєстру неприбуткових організацій на суму 12478594 грн., завищення суми професійних витрат неприбуткової установи, що призвело до заниження Міжнародної громадської організації «Об'єднавчий (Джоінт)»суми доходів з інших джерел, що підлягають оподаткуванню на 13013251 грн. Також, перевіркою встановлено завищення задекларованих позивачем показників у рядку 9.2.9 Податкового звіту «Сума витрат на інші потреби, що передбачені установчими документами», щодо яких відсутнє документальне підтвердження понесення цих витрат. Спірні податкові повідомлення-рішення відповідач вважає правомірними, в задоволення позову просив відмовити.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27.09.2011 року позов Міжнародної громадської організації «Об'єднавчий (Джоінт)»залишено без задоволення.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, Міжнародна громадська організація «Об'єднавчий (Джоінт)»подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою її позов задовольнити. В своїй скарзі апелянт зазначає, що при винесенні рішення судом не з'ясовано всі обставини, що мають значення для справи.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
З матеріалів справи вбачається, що у період з 30.11.2009р. по 18.01.2010р. посадовими особами ДПІ у Приморському районі м.Одеси було проведено планову виїзну перевірку Міжнародної громадської організації «Об'єднавчий (Джоінт)»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2007р. по 30.09.2009р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007р. по 30.09.2009р., за результатами якої складено акт перевірки №640/23-3/33313284 від 25.01.2010р.
В матеріалах перевірки вказується на порушення позивачем п.1.22.1, п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4, п.п.7.11.1 п.7.1 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», ст.6, ст.7, ст.11 Закону України «Про гуманітарну допомогу»в результаті чого занижено податок на прибуток в розмірі 3253313 грн. (в тому числі по періодах: 2008р. -133664 грн., І квартал 2009р. -2619871 грн., І півріччя 2009р. -3119649 грн., 9 місяців 2009р. -3119649 грн.); п.2.1 ст.2, п.п.4.2.9 п.4.2, п.п.4.3.5 п.4.3 ст.4, п.п.8.1.1 п.8.1 ст.8, п.п.16.3.2, п.п.16.3.5 п.16.3 ст.16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що призвело до порушення правильності утримання та своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету за 2008 рік на суму 19761,45 грн.
На підставі вказаного акту перевірки 11.02.2010р. ДПІ у Приморському районі м.Одеси винесено податкове повідомлення-рішення №0000832310/0 (в результаті адміністративного оскарження №0000832310/1 від 20.04.2010р., №0000832310/2 від 21.06.2010р. та №0000832310/3 від 09.08.2010р.), яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток в сумі 6077851 грн. (в тому числі: за основним платежем -3253313 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -2824538 грн.).
Відмовляючи в задоволенні позову Міжнародної громадської організації «Об'єднавчий (Джоінт)»щодо скасування вказаних податкових повідомлень-рішень суд першої інстанції прийшов до висновку, що відсутність рішення Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України про визнання отриманих за Генеральною угодою на 2009р. коштів гуманітарною допомогою позбавляє позивача права на звільнення отриманих коштів від оподаткування та породжує обов'язок сплатити податок на прибуток. Колегія суддів погоджується з таким висновком Одеського окружного адміністративного суду.
З матеріалів справи вбачається, що Міжнародну громадську організацію «Об'єднавчий (Джоінт)»06.12.2004р. зареєстровано як об'єднання громадян та 03.03.2005р. взято на облік в ДПІ у Приморському районі м.Одеси за №15428. Позивач є неприбутковою організацією, включеною ДПІ у Приморському районі м.Одеси до Реєстру неприбуткових організації (установ) рішенням від 15.03.2005р. №38-15-0122, основною метою діяльності якої є задоволення та захист законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів громадян, сприяння всебічному розвитку людини як особистості і найвищої цінності суспільства, розвитку талантів єврейського населення, підвищенню соціального та освітнього рівня, збагаченню інтелектуального, творчого, культурного потенціалу євреїв.
В довідці про загальну інформацію щодо Міжнародної громадської організації «Об'єднавчий (Джоінт)»та результати його діяльності за період з 01.10.2007р. по 30.09.2009р., що є додатком №2 до акту перевірки, наведена інформація щодо наявності у позивача статусу неприбутковості, який займається отриманням та розподіленням гуманітарної/благодійної допомоги між благодійними фондами та організаціями. Однак, як зазначено в акті перевірки, податковою інспекцією встановлено завищення доходів неприбуткових організацій, що включені до Реєстру неприбуткових організацій, на суму 12478594 грн., завищення суми професійних витрат неприбуткової установи, що призвело до заниження МГО «Об'єднавчий (Джоінт)»суми доходів з інших джерел, що підлягають оподаткуванню на 13013251 грн. Зокрема, відповідно до показників звітів про використання неприбутковими установами й організаціями МГО «Об'єднавчий (Джоінт)»відобразив у рядку 2 (2.1.1) Доходи неприбуткових установ (організацій), що включені до Реєстру неприбуткових відповідно до абзацу «б»підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», суму одержаної безповоротної допомоги від нерезидента «Американський Європейський Об'єднаний комітет, Інк»в розмірі 12478594 грн.
Відповідно до абз. «б»пп.7.11.1 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»оподаткування неприбуткових установ і організацій, встановлених цією статтею, застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадськими організаціями, створеними з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно з Законом України «Про об'єднання громадян», науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III - IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, заповідниками, музеями.
Згідно з пп.7.11.3 п.7.11 ст.7 вказаного Закону від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці «б»підпункту 7.11.1, отримані у вигляді: коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям, від проведення їх основної діяльності, з урахуванням положень підпункту 7.11.11 цієї статті; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін. У разі, коли неприбуткова організація отримує доход з джерел, інших, ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2 - 7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів (пп.7.11.2 п.7.11 ст.7 Закону).
Відповідно до п.1.22.1 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»безповоротна фінансова допомога - це сума коштів, передана платнику податку згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами, які не передбачають відповідної компенсації чи повернення таких коштів (за винятком бюджетних дотацій і субсидій), або без укладання таких угод.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу»терміни «безоплатна допомога»та «гуманітарна допомога»вживаються в таких значеннях:
безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсацій донорам;
гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 4 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації».
Таким чином, колегія суддів вважає, що поняття безоплатної та гуманітарної допомоги, визначені в Законі України «Про гуманітарну допомогу»підпадають під розуміння безповоротної фінансової допомоги у Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Отримувачами гуманітарної допомоги є такі юридичні особи, які зареєстровані у встановленому КМУ порядку в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про гуманітарну допомогу»зарахування коштів в іноземній валюті на рахунки отримувача гуманітарної допомоги здійснюється без ліцензій (спеціального дозволу) Національного банку України за наявності рішення Комісії з питань гуманітарної допомоги при КМУ про визнання цих коштів гуманітарної допомогою на основі зазначеного іноземним донором напрямку використання.
Згідно п.4 Положення про Комісію з питань гуманітарної допомоги при КМУ, затв. постановою КМУ від 22.03.2000р. №553, Комісія, відповідно до покладених на неї завдань, приймає рішення про визнання гуманітарною допомогою коштів, у тому числі в іноземній валюті, виконаних робіт, наданих послуг, вантажів, товарів, у тому числі підакцизних, зазначених у ст.6 Закону України «Про гуманітарну допомогу», із звільненням їх від оподаткування та обов'язкових платежів до бюджету.
З матеріалів справи вбачається, що кошти, які отримані МГО «Об'єднавчий (Джоінт)»в 2007-2008р.р., згідно витягів з протоколів засідань Комісії з питань гуманітарної допомоги при КМУ від 01.03.2007р. №26/ГД - 2775/К та від 03.04.2008р. №26/ГД -11098, визнані гуманітарною допомогою. Витяг з рішення Комісії з питань гуманітарної допомоги при КМУ про визнання гуманітарною допомогою коштів, що отримувались позивачем у 2009р. в матеріалах справи відсутній. Відсутність рішення Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України про визнання отриманих за Генеральною угодою на 2009р. коштів гуманітарною допомогою позбавляє позивача права на звільнення отриманих коштів від оподаткування та породжує обов'язок сплатити податок на прибуток.
З огляду на вказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що кошти, отримані позивачем від нерезидента «Американський Європейський Об'єднаний комітет, Інк» у 2009р. є безповоротною фінансовою допомогою та підлягають оподаткуванню за ставкою, встановленою ст.10 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». За три квартали 2009р., відповідно до банківської виписки, регістрів бухгалтерського обліку, які надавались під час проведення перевірки, МГО «Об'єднавчий (Джоінт)»надійшло коштів в сумі 12478594 грн., що протиправною не було включено позивачем до складу суми доходів з інших джерел, що підлягають оподаткуванню.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про гуманітарну допомогу»гуманітарна допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, у грошовій або натуральній формі (крім підакцизних товарів), яка надається, ввозиться, пересилається в Україну, звільняється від оподаткування. Якщо кошти або товари (роботи, послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, було використано не за цільовим призначенням, вони вважаються доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України.
З матеріалів справи вбачається, що наведені МГО «Об'єднавчий (Джоінт)»показники рядку 9.2.9 податкових звітів «Суми витрат на інші потреби, що передбачені установчими документами»не відповідають даним бухгалтерського обліку, зокрема, відомостям журналів-ордерів по бухгалтерським рахункам 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», тобто відсутнє документальне підтвердження понесених витрат, внаслідок чого актом перевірки встановлено завищення задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 9.2.9 податкового звіту «Сума витрат на інші потреби, що передбачені установчими документами»за 2008р. в сумі 534657 грн. Підставою такого висновку послужило ненадання під час проведення перевірки будь-яких первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, які б обґрунтовували б використання отриманих у 2008р. як гуманітарну допомогу коштів в сумі 534657 грн., що, на думку колегії суддів, свідчить про невикористання за цільовим призначенням грошової допомоги. Суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що бухгалтерський облік позивачем ведеться в неналежному вигляді, чим порушуються вимоги п.2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Відповідно до п.п.17.3.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі, якщо контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у п.п. «б», п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу) починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Колегія суддів погоджується з Одеським окружним адміністративним судом, що ДПІ у Приморському районі м.Одеси доведено порушення позивачем п.1.22.1, п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4, п.п.7.11.1 п.7.1 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», ст.6, ст.7, ст.11 Закону України «Про гуманітарну допомогу», що призвело до заниження податку на прибуток у сумі 3253313 грн., а тому податкові повідомлення-рішення №0000832310/0 від 11.02.2010р., №0000832310/1 від 20.04.2010р., №0000832310/2 від 21.06.2010р. та №0000832310/3 від 09.08.2010р. є законними та обґрунтованими.
Суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана відповідна правова оцінка.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, підстав для скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
В силу ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 185, 195, 196, 199 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Міжнародної громадської організації «Об'єднавчий (Джоінт)»залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2011 року -без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Повний текст ухвали виготовлено 18.05.2012р.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Косцова І.П.
Яковлєв О.В.