Постанова № 24284986, 24.05.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2012
Номер справи
2а/0570/5771/2012
Номер документу
24284986
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 травня 2012 р. Справа № 2а/0570/5771/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 25 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чучка В.М.

при секретарі Піскурєвій Ю.А.

за участю представників: позивача - ОСОБА_1 (Державна фінансова інспекція в Донецькій області, довіреність від 22.05.2012 року), відповідача - не з'явилися, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик» про надання дозволу на проведення ревізії в період з 28.05.2012 року по 15.06.2012 року,

В С Т А Н О В И В:

Державна фінансова інспекція в Донецькій області (далі за текстом - ДФІ у Донецькій області, позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик» (надалі - парк «Клебан-Бик», відповідач) про надання дозволу на проведення ревізії в період з 28.05.2012 року по 15.06.2012 року з наступних питань: операції на реєстраційних рахунках, відкритих в органах Державного казначейства та на рахунках в установах банків; стан розрахункової дисципліни (обсяги, характер, строки і причини утворення, достовірність дебіторської та кредиторської заборгованості), стан виконання господарських угод; дотримання встановлених законом процедур при закупівлі товарів, робіт та послуг за державні кошти; утворення та використання власних надходжень установи, спеціальний фонд кошторису; стан збереження та використання необоротних активів та запасів, видатки на поточний та капітальний ремонт та цільове їх використання; ревізія дотримання вимог законодавства при виконанні бюджетних програм; при встановленні порушень визначити винних осіб.

Позовні вимоги мотивовані тим, що до ДФІ у Донецькій області звернулося Управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області з проханням провести перевірку Регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик» на предмет законності використання бюджетних коштів у зв'язку із наявністю фактів про порушення відповідачем бюджетного законодавства, а проведення ревізій за таких обставин здійснюється виключно на підставі рішення суду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним в адміністративному позові, просив задовольнити позов.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, про що свідчить розписка про вручення судової повістки. Через канцелярію суду надав суду заяву про розгляд справи без його участі (зареєстрована за № 17474/12 від 23.05.2012 року).

Відповідно до приписів статті 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача, та на підставі наявних доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №545813 Регіональний ландшафтний парк «Клебан-Бик» зареєстровано в якості юридичної особи Костянтинівською районною державною адміністрацією Донецької області, за адресою: селище Клебан-Бик, Костянтинівський район, Донецька область, 85150 (а.с.13-14).

Згідно довідки Управління статистики у м. Костянтинівці Головного управління статистики у Донецькій області серії АБ №028100 Регіональному ландшафтному парку «Клебан-Бик» присвоєно код ЄДРПОУ 31222274, основним видом діяльності за КВЕД є 92.53.0 «Діяльність ботанічних садів, зоопарків та заповідників» (а.с.15-16).

Свою діяльність Регіональний ландшафтний парк «Клебан-Бик» здійснює на підставі Положення про Регіональний ландшафтний парк «Клебан-Бик» затвердженого наказом Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області від 10.03.2009 №21 (далі Положення; а.с.17-23).

Регіональний ландшафтний парк «Клебан-Бик» відповідно до п. 1.4 Положення має самостійний баланс, розрахунковий, спеціальний та інші рахунки в банківських установах, а також відповідно до п.6.1 Положення Регіональний ландшафтний парк «Клебан-Бик» фінансується за рахунок коштів обласного бюджету.

У ході судового розгляду справи судом встановлено, що земельними ділянками, на яких розташований вказаний парк «Клебан-Бик», останній користується на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою від 27.11.2009 року, а також договорів оренди землі від 30.08.2007 року, зареєстрованих у виконавчому комітеті Іллічівської сільської ради, про що у Державному реєстрі земель у Костянтинівському районному відділі Донецької регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» вчинено запис від 03.12.2007 року № 040715700334, та 26.11.2007 року № 040715700002 (а.с. 24-35).

Як слідує з направлення на перевірку суб'єкта господарської діяльності від 04 травня 2012 №94, виданого начальником Управління державної служби по боротьбі з економічною злочинністю Головного управління МВС в Донецькій області (далі - УДСБЕЗ ГУМВС України в Донецькій області), проведено перевірку Регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик» щодо дотримання бюджетного законодавства (а.с.7).

Даною перевіркою встановлено, що у 2009 році Регіональний ландшафтний парк «Клебан-Бик» з обласного бюджету отримав 1 мільйон 700 тисяч гривень для будівництва з'їзду на автомобільній дорозі Слов'янськ-Донецьк-Маріуполь, км.56+800, 315 тисяч гривень для капітального ремонту приміщення контори парку.

За результатами перевірки УДСБЕЗ ГУМВС України в Донецькій області, проведеної 04.05.2012 року, відповідачем не було надано документів, підтверджуючих проведення вищезазначених робіт надано. Відсутність первинних документів, що підтверджують здійснення господарських операцій на наявність підстав для перерахування бюджетних коштів, на думку УДСБЕЗ свідчить про порушення Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», а також ч.23 ст.116 Бюджетного кодексу України.

Враховуючи вищенаведене, у зв'язку із тим, що без проведення відповідного дослідження первинної документації неможливо прийняти обґрунтоване рішення, УДСБЕЗ ГУМВС України в Донецькій області звернулося з проханням до позивача провести перевірку Регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик» за період з 01.01.2009 по 01.05.2012 на предмет законності використання бюджетних коштів (а.с.6).

Вказане звернення направлене УДСБЕЗ ГУМВС України в Донецькій області у відповідності до ст. 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», згідно якій оперативні підрозділи мають право піднімати в установленому законодавством порядку питання про проведення перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання і приймати участь в їх проведенні.

Разом з цим, відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.

З плану роботи Державної фінансової інспекції в Донецькій області на ІІ квартал 2012 вбачається, що проведення контрольних заходів відносно Регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик» не передбачено.

Відповідно до п.4 Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.10.2011 №1236 Інспекція відповідно до покладеного на неї завдання здійснює державний фінансовий контроль: за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів; дотриманням законодавства про державні закупівлі;здійснює контроль за: виконанням функцій з управління об'єктами державної власності; цільовим використанням коштів державного і місцевих бюджетів; складанням бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх використання (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету.

Згідно ч. 5 ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за наявності в тому числі такої обставини: у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, державної податкової служби, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державної контрольно-ревізійної служби.

Частиною 6 статті 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» визначено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.

Відповідно до ч.11 ст.11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.

Враховуючи те, що Регіональний ландшафтний парк «Клебан-Бик» відповідно до п.6.1 Положення фінансується за рахунок коштів обласного бюджету, а також те, що відповідачем у 2009 році з обласного бюджету отримано бюджетні кошти для будівництва з'їзду на автомобільній дорозі Слов'янськ-Донецьк-Маріуполь та капітального ремонту приміщення контори парку, суд дійшов висновку, що Регіональний ландшафтний парк «Клебан-Бик» є підконтрольною установою у розумінні положень Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні».

Отже, зважаючи на звернення УДСБЕЗ ГУМВС України в Донецькій області до позивача щодо проведення позапланової ревізії відповідача на предмет законності використання наведених бюджетних коштів, що узгоджується з нормами ст. 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», та у відповідності до ч. 5 ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» таке звернення є підставою для проведення позапланової виїзної ревізії, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Нормами ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав, а отже позов підлягає задоволенню у спосіб захисту права, визначений позивачем.

Оскільки у матеріалах справи відсутні документальні докази судових витрат позивача, суд їх не компенсує.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик» про надання дозволу на проведення ревізії в період з 28.05.2012 року по 15.06.2012 року - задовольнити повністю.

Надати Державній фінансовій інспекції в Донецькій області дозвіл на проведення в період з 28 травня 2012 року по 15 червня 2012 року позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик», розташованого за адресою: Донецька область, Костянтинівський район, с. Клебан-Бик за період з 01.01.2009 по 01.05.2012, з наступних питань:

1) операції на реєстраційних рахунках, відкритих в органах Державного казначейства та на рахунках в установах банків;

2) стан розрахункової дисципліни (обсяги, характер, строки і причини утворення, достовірність дебіторської та кредиторської заборгованості). Стан виконання господарських угод;

3) дотримання встановлених законом процедур при закупівлі товарів, робіт та послуг за державні кошти;

4) утворення та використання власних надходжень установи. Спеціальний фонд кошторису;

5) стан збереження та використання необоротних активів та запасів. Видатки на поточний та капітальний ремонт та цільове їх використання;

6) ревізія дотримання вимог законодавства при виконанні бюджетних програм;

7) при встановленні порушень визначити винних осіб.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її повний текст у судовому засіданні 24 травня 2012 року в присутності представника позивача.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.