Рішення № 24268972, 17.05.2012, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
17.05.2012
Номер справи
16/18/2012/5003
Номер документу
24268972
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua

_________________

І м е н е м У к р а ї н и

РІШЕННЯ

17 травня 2012 р. Справа 16/18/2012/5003

за позовом: Жмеринського транспортного прокурора в інтересах держави - Міністерства інфраструктури, як органу уповноваженого виконувати функції держави у спірних правовідносинах, в особі Державного територіально - галузевого об'єднання "Південно - Західна залізниця", м.Київ

до: Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області

про стягнення 91720 грн. боргу згідно договору про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян

Головуючий суддя Нешик О.С.

Cекретар судового засідання Снігур О.О.

За участю:

представника позивача (Державного територіально - галузевого об'єднання "Південно - Західна залізниця"): ОСОБА_1 (довіреність №1082-НЮ від 22.03.12 року, посвідчення №021014 від 22.04.10 року);

представника відповідача: ОСОБА_2 (довіреність б/н від 28.11.11 року);

викликаний в порядку ст.30 ГПК України представник Головного фінансового управління облдержадміністрації: ОСОБА_3 (довіреність № 05-1-37/600 від 10.05.12 року)

викликаний в порядку ст.30 ГПК України представник Жмеринської районної державної адміністрації: ОСОБА_4 (довіреність № 01-44-01 від 03.01.12 року)

прокурор не з'явився

ВСТАНОВИВ :

Жмеринський транспортний прокурор звернувся до господарського суду Вінницької області з позовом про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області на користь держави в особі Державного територіально - галузевого об'єднання "Південно - Західна залізниця" заборгованості в сумі 91720,00 грн., що нарахована в зв'язку з невиконанням останнім умов укладеного між сторонами договору про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян №1 від 04.01.2011 року.

29.02.2012 року суддею господарського суду Вінницької області винесено ухвалу про порушення провадження у справі №16/18/2012/5003.

В зв'язку з необхідністю витребування додаткових документів від сторін розгляд справи відкладався.

Ухвалою суду від 19.04.2012 року строк вирішення спору у даній справі продовжено на 15 днів.

Ухвалою суду від 03.05.2012 року розгляд справи відкладено на 17.05.2012 року.

На визначену судом дату (17.05.2012 року) Жмеринський транспортний прокурор в судове засідання не з'явився. Про дату, місце та час розгляду справи повідомлений належним чином, що стверджується наявними у справі матеріалами, зокрема підписом останнього від 15.05.2012 року на повідомленні пошти про вручення поштового відправлення № 2310011179874.

Представник позивача в судовому засіданні 17.05.2012 року позов підтримав в повному обсязі, просив суд його задовольнити.

Представник відповідача посилаючись на обставини, що викладені у відзиві на позовну заяву № 01-07-553 від 20.03.2012 року (вх.канц. №08-46/3146/12 від 21.03.2012 року) проти позову заперечив. Суду пояснив, що розпорядженням голови Жмеринської районної державної адміністрації №59 від 02.02.2011 року "Про розподіл субвенції з державного бюджету" затверджено перерозподіл видатків по субвенції з державного бюджету за функціональною структурою, в якому виділені асигнування по КФК 170302 "Компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті" становлять 200 000 грн. Рішенням 4 сесії обласної ради 6 скликання від 04.03.2011 року №93 затверджені зміни до розпису асигнувань, виділених на 2011 рік, по субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам "на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг та компенсацію на пільговий проїзд окремих категорій громадян" на її зменшення на загальну суму 540 605 грн. За посиланням відповідача, відповідно до вищевказаного рішення обласної сесії розпорядженням голови Жмеринської районної державної адміністрації від 28 березня 2011 року №145 "Про перерозподіл видатків по субвенції з державного бюджету" затверджено перерозподіл видатків по субвенції з державного бюджету за функціональною структурою, в якому виділені асигнування по КФК 170302 "Компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті" зменшені на 114720 грн. Розпорядженням голови Жмеринської районної державної адміністрації від 15.12.2011 року №621 "Про розподіл субвенцій з державного та обласного бюджетів" державного територіально - галузевого об'єднання "Південно - Західна залізниця" за пільговий проїзд окремих категорій громадян на 2011 рік додатково виділено 23000 грн. Також у відзиві відповідач посилається на те, що діє лише в межах своїх повноважень та виходити за межі кошторисних призначень не має права. Крім того, відповідачем зазначено, що станом на 15.12.2011 року, станом на 01.02.2012 року, станом на 01.03.2012 року між останнім та державним територіально - галузевим об'єднанням "Південно - Західна залізниця" складено та підписано акти звіряння розрахунків за пільгові перевезення окремих категорій громадян, відповідно до яких заборгованості за пільгове перевезення окремих категорій громадян залізничним транспортом перед позивачем на кінець 2011 року та станом на 01.01.2012 року не рахується.

Представник Головного фінансового управління облдержадміністрації під час розгляду справи суду пояснив, що рішенням Вінницької обласної ради 9 сесії 6 скликання "Про обласний бюджет на 2012 рік" від 27.12.2011 року затверджено обсяг міжбюджетних трансферів, що передаються із загального фонду до місцевих бюджетів, відповідно до якого з державного бюджету Жмеринському районному бюджету виділено субвенції на надання пільг з послуг зв'язку (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот) на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян на загальну суму 1069277,00 грн.

Представник Жмеринської районної державної адміністрації зазначив, що визначений позивачем борг в сумі 91720,00 грн. не увійшов до кошторису видатків Жмеринського районого бюджету на 2012 рік, а тому не підлягає відшкодуванню.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників процесу, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

04.01.2011 року між управлінням праці та соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації (Платник) та ДТГО "Південно-Західна залізниця" (Перевізник) укладено договір №1 про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян.

Предметом вказаного Договору сторони визначили регламентацію взаємовідносин сторін щодо відшкодування коштів за перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом, які здійснюються Перевізником (п.1.1 Договору).

Згідно п.2.2 Договору залізниця зобов'язувалась здійснювати пільгові перевезення передбачених законом України категорій громадян.

В свою чергу Платник зобов'язувався згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевому бюджету на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян та в межах суми бюджетних асигнувань, виділених для Жмеринського району на 2011 рік та затверджених рішенням Жмеринської районної ради, сплатити Перевізнику компенсацію в розмірі 200000,00 грн. до 31.12.2011 року за пільговий проїзд окремих категорій громадян по мірі надходження коштів Державного бюджету на підставі наданих Перевізником документів, передбачених цим Договором (п. 2.3. Договору).

Пунктом 3.2 Договору передбачено, що Перевізник подає щомісячно, до 25 числа наступного за звітним місяця, звіт установленої форми "2-Пільга" та розрахунки за надані пільги на проїзд окремих категорій громадян, на підставі яких Платник перераховує Перевізнику суму відшкодування по пільговому перевезенню громадян по мірі надходження коштів субвенції у межах кошторисних призначень.

З матеріалів справи також вбачається, що 04.01.2011 року сторонами було підписано додаткову угоду №2 до договору про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян №1 від 04.01.2011 року, якою пункт 6.1. договору викладено в наступній редакції: "Термін дії договору встановлюється з 01 січня 2011 року до 31 грудня 2011 року". Всі інші умови договору залишені без змін (а.с.11, т.1).

На виконання положень п.п. 7, 18 ст.15, п.15 ст.16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-ХІІ від 22.10.1993 року, п.12 ст.7 та п.п.15,16 ст.9 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" №3721-ХІІ від 16.12.1993 року та інших нормативно-правових актів позивачем протягом 2011 року надано послуг пільговій категорії громадян на загальну суму 243189,03 грн.

В підтвердження виконання зобов'язань за договором від 04.01.2011 року позивач надав суду звіти по перевезенню пасажирів, які мають право безкоштовного проїзду по пільгам в приміському сполученні Жмеринського району Вінницької області за січень-грудень 2011 року (а.с.42-53,т.1), квитки та фіскальні чеки, підтверджуючі витрати позивача по перевезенню пільгових категорій громадян залізничним транспортом за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року (а.с.51-74, т.2) тощо.

З матеріалів справи також вбачається, що на виконання п.3.2. договору №1 від 04.01.2011 року позивачем доведено до відома відповідача обсяг наданих послуг шляхом направлення звітів форми "2-Пільга" та актів звіряння розрахунків, про що свідчать повідомлення пошти про вручення поштових відправлень (а.с.39,41, т.1; а.с.45-50,т.2).

Разом з цим відповідач взяте на себе зобов'язання щодо перерахування перевізнику суми відшкодування по пільговому перевезенню громадян (п.3.2. договору від 04.01.2011 року) виконав неналежним чином. Станом на час розгляду справи в суді сума проведених відповідачем розрахунків складає 108280,00 грн., з яких 85280,00 грн. боргу погашено шляхом взаємозаліків за спожиту Південно - Західною залізницею електроенергію, про що складені відповідні протокольні рішення №20Е/669 від 17.02.2011 року, №20Е1132 від 16.03.2011 року, №20Е1742 від 18.04.2011 року, №20Е2279 від 13.05.2011 року, №20Е2749 від 16.06.2011 року та №20Е3251 від 19.07.2011 року (а.с.15-38, т.1); 23000,00 грн. платіжним дорученням. Даний факт сторонами не заперечується.

11.11.2011 року позивачем було заявлено претензію №НЮ-16-373/11п від 11.11.2011 року з вимогою сплатити заборгованість в розмірі 114720,00 грн., яка виникла внаслідок невиконання відповідачем умов договору №1 від 04.01.2011 року (а.с.12-13 т.1).

У відповіді №01-06-23л від 16.11.2011 року на вказану претензію відповідач вказав на неможливість задоволення претензійних вимог, посилаючись на рішення 4 сесії обласної ради 6 скликання від 04.03.2011 року №93, перерозподіл видатків по субвенції з державного бюджету за функціональною структурою, в якому виділені асигнування по КФК 170302 "Компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті" зменшені на 114720,00 грн., та звернення до фінансового управління Жмеринської райдержадміністрації з проханням про збільшення асигнувань по КФК 170302 "Компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті".

Відсутність проведення розрахунку відповідачем спонукала позивача до звернення з даним позовом до суду. Визначаючи ціну позову в розмірі 91720,00 грн. позивач виходив з обсягу взятих на себе відповідачем зобов'язань згідно укладеного між сторонами договору №1 від 04.01.2011 року (200000,00 грн.) та суми проведених розрахунків (108280,00 грн.), що не суперечить положенням Господарського процесуального законодавства, а тому прийнято судом до розгляду.

З врахуванням встановлених обставин суд дійшов наступних висновків.

Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Як зазначено в ст.174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Майново-господарські зобов'язання між суб'єктами господарювання виникають на підставі договорів (стаття 179 ЦК) і сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначені умов договору (стаття 627 ЦК).

Відповідно до ст.527 Цивільного кодексу України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.

Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

В силу вимог статті 629 ЦК України договір є обов'язковим до виконання сторонами. Згідно зі статтями 525, 526 ЦК одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до частини першої статті 96 ЦК юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.

На підставі викладених положень чинного законодавства суд дійшов висновку, що відповідач, який є боржником у зобов'язанні стосовно перерахування суми відшкодування за перевезення громадян пільгової категорії, що виникло із договору №1 від 04.01.2011 року, зобов'язаний виконати свій обов'язок.

При цьому суд критично оцінює позицію відповідача, відповідно до якої борг, що виник у 2011 році, не підлягає відшкодуванню за рахунок субвенцій з державного бюджету, передбачених на 2012 рік по КФК 170302 "Компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті".

Як вбачається із матеріалів справи, предметом спору є стягнення компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян у приміських поїздах залізниці.

Згідно ч.5 ст.9 Закону України "Про залізничний транспорт" для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002 року затверджено "Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (далі -Порядок), в тому числі компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок державного бюджету.

Пунктом 3 цієї Постанови визначено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) (п.5 Порядку).

Як вбачається із п.3 положення управління праці та соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації, одним із завдань управління є виконання функцій головного розпорядника коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету (а.с.143, т.1).

Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісячно готують дані про нараховані суми щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд підприємствами-постачальниками відповідних соціальних послуг і направляють їх до фінансових органів районних держадміністрацій. Фінансові органи районних держадміністрацій на підставі отриманих актів щомісячно готують реєстри нарахованих сум щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян та направляють їх фінансовим органам обласних держадміністрацій, які після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів. Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються на рахунки головних розпорядників коштів, які здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних соціальних послуг.

Згідно п.8 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг.

Під час розгляду справи судом встановлено, що договір про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян №1 від 04.01.2011 року був укладений в межах сум бюджетних асигнувань, що планувалось виділити для Жмеринського району у 2011 році. Так, розпорядженням першого заступника голови Жмеринської районної державної адміністрації №59 від 02.02.2011 року "Про розподіл субвенцій з державного бюджету" на КФК 170302 "Компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремим категоріям громадян на залізничному транспорті" була затверджена субвенція в сумі 200000,00 грн., яка затверджена рішенням 4 сесії 6 скликання 22 березня 2011 року. Разом з цим, загальна сума кошторису із змінами на 2011 рік по компенсаційним виплатам на пільговий проїзд залізничним транспортом склала 108280,00 грн., яка була повністю виплачена позивачу.

Рішенням Вінницької обласної ради 9 сесії 6 скликання "Про обласний бюджет на 2012 рік" від 27.12.2011 року затверджено обсяг міжбюджетних трансферів, що передаються із загального фонду до місцевих бюджетів. Відповідно до даного рішення, а також рішення Жмеринської районної ради 10 сесії 6 скликання від 10.01.2012 року "Про районний бюджет на 2012 рік" з державного бюджету Жмеринському районному бюджету виділено субвенції на надання пільг з послуг зв'язку (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот) на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян на загальну суму 1069277,00 грн., в тому числі по КФК 170302 "Компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремим категорій громадян" - 271000,00 грн. Кошторисом на 2012 рік дана сума також передбачена.

Наведені положення діючого законодавства та обставини справи свідчать про доведеність у 2012 році до Жмеринського районного бюджету субвенцій з державного бюджету по КФК 170302 "Компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремим категорій громадян", а відтак і про наявність обов'язку відповідача щодо сплати заборгованості в сумі 91720,00 грн.

При цьому суд звертає увагу, що приймаючи 26.12.2011 року постанову у справі №3-138г11 Верховний Суд України дійшов висновку, що невиконання відповідачем своїх зобов'язань з оплати прийнятих товарів за наявності коштів, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік, є порушенням вимог статей 525, 526 ЦК України (пункт 9 розділу "Спори щодо виконання господарських зобов'язань. Відповідальність за порушення зобов'язань" Висновків Верховного Суду України, викладених у рішенням, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 111-16 Господарського процесуального кодексу України за 2010 - 2011 роки).

За змістом статті 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.

Враховуючи, що станом на час розгляду справи в суді відповідач не надав докази на підтвердження погашення заборгованості в повному обсязі, суд дійшов висновку про задоволення позову.

За правилами ч.3 ст.49 ГПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідача в доход бюджету.

Керуючись ст.ст. 4-3, 4-5, 22, 32, 33, 34, 36, 43, 44, 49, 82, 84, 85, 115, 116 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації (23400, Вінницька область, м.Жмеринка, вул.Центральна, 7, ідент. код 03191940) на користь Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" (01601, м.Київ, вул.Лисенка, 6, ідент. код 04713033) - 91720 грн. 00 коп. боргу.

3. Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації (23400, Вінницька область, м. Жмеринка, вул. Центральна, 7, код 03191940) в дохід Державного бюджету 1834,40 грн. судового збору.

4. Видати накази в день набрання рішенням законної сили.

5. Копію рішення надіслати сторонам рекомендованим листом.

Повне рішення складено та підписано 22 травня 2012 р.

Суддя Нешик О.С.

віддрук. прим.:

1 - до справи;

2 - Жмеринському транспортному прокурору (23100 Вінницька обл., м.Жмеринка, вул.Б.Олійника, 1);

3 - позивачу - ДТГО "Південно - Західна залізниця" (01601 м.Київ, вул.Лисенка, 6);

4 - відповідачу - Управлінню праці та соціального захисту населення Жмеринської РДА (23400 Вінницька обл., м.Жмеринка, вул.Центральна, 7)