ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
Іменем України
м. Київ
09 квітня 2012 року 15:47 год. № 2а-14875/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А.,
при секре тарі судового засідання Панченко А.С.,
за участю представників: позивача -Мельникова М.М., відповідача - Уголькова Є.О.,
розглянувши у відкритому судовому засідання спра ву за позовом Благодійного фонду "Апостола Михайла" (далі - БФ "Апостола Михайла") до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва (далі - ДПІ) про скасування податкового повідомлення-рішення від 06.10.2011р. №0000842320,
в с т а н о в и в:
БФ "Апостола Михайла" просить скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ від 06.10.2011р. №0000842320 про нарахування грошового зобов'язання з податку на прибу ток підприємства в сумі 60002 грн.
Під час розгляду справи представник позивача підтримав позов з наведених у позов ній заяві підстав. Представник відповідача позов не визнав з огляду на результати перевірки.
Позов обґрунтовано відсутністю зазначених в акті перевірки порушень і помилко вістю висновків відповідача, оскільки збір і оприлюднення інформації про вірян, які отрима ли гума нітарну/благодійну допомогу під час благодійних акцій не передбачено Законом України "Про гуманітарну допомогу", водночас всі інші необхідні документи обліку гума нітарної допомоги в наявності у позивача та в повній мірі надані до перевірки. Крім того, благодійна діяльність позивача ведеться в межах міста Києва незалежно від адреси реєстрації осіб, потребуючих благодійної допомоги, а отримана із США гуманітарна допомога для благодійних організацій, місцезнаходження яких за межами міста Києва, передана в межах міста Києва.
Відповідач заперечує проти позову з тих підстав, що позивачем занижено податок на прибуток, оскільки не оподаткував гуманітарну допомогу, використану ним не за ці льовим призначенням. У підтвердження цього позивач посилається на акт перевірки, яким встанов- лено обставини нецільового використання гуманітарної допомоги, а саме: - надання гумані- тарної допомоги благодійним організаціям, зареєстрованим за межами міста Києва; - роздача допомоги фізичним особам, за відсутності у позивача докумен тів, що засвідчують їх особу.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріал справи, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з такого.
Позивач зареєстрований як благодійна організація з 04.11.2009р., є юридичною осо бою з 22.06.2010р. та з 20.10.2010р. внесений до Реєстру неприбуткових організацій, що під тверджується свідоцтвом про реєстрацію благодійних організацій, виданим Го ловним управ лінням юстиції у м. Києві 04.11.2009р. №0185-2009, свідоцтвом про державну реєстра -цію юридичної особи Серія А01 №215579, рішенням ДПІ від 20.10.2010р. №78/15-434 про вне сення організації (установи) до Реєстру неприбуткових організацій (установ) (а.с. 8-10).
ДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 06.10.2011р. №0000842320, яким згідно з пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 та п. 123.1 ст. 123 ПК позивачу збільшено грошове зобов'я зання з податку на прибуток підприємства на 60002 грн. (у т.ч.: 56246 грн. -основний пла тіж, 3756 грн. -штраф).
Підставою для грошового нарахування стало встановлене в ході перевірки та зафіксо ване в акті від 23.09.2011р. №440/1-23-20-37120134 порушення позивачем пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону №334/94, що полягає у невключенні до бази оподаткування доходу від безоп латно отриманих товарів -гуманітарної допомоги на загальну суму 232543 грн., яка, як вважає від повідач, використана позивачем не за цільовим призначенням, а тому згідно із ст. 6 Закону України "Про гуманітарну допомогу" є його доходом.
Згідно з актом, перевіркою встановлено, що за період з 23.06.2010р. по 30.06.2011р. по зивач отримав 9 гуманітарних вантажів вагою (нетто) -103284 кг, митна вартість яких згідно ВМД склала -463552,49 грн. Вказані вантажі визнано гумані тарною допомогою походженням з США згідно відповідних дарчих документів. Викорис тання вказаної гуманітарної допомоги здійснено шляхом передачі предметів гуманітарної допомоги набувачам -юридичним особам.
Частина даної гуманітарної допомоги на суму 152641,30 грн. передана набувачам -ін шим благодійним організаціям, роз ташованим за межами м. Києва, тоді як згідно статуту БФ "Апостола Михайла" діяльність позивача поширюється на м. Київ, у зв'язку з чим неможливо підтвердити цільове використання гуманітарної допомоги
Також перевіркою встановлено, що позивачем від інших благодійних організацій була отримана допомога вагою 21700 кг на загальну вартість 79902 грн., яка роздана позивачем під час благо дійних акцій різним фізичним особам (інвалідам, пенсіонерам, громадянам похилого віку, підліткам, багатодітним сім'ям, членам церков, мирянам, дітям-сиротам, ветеранам війни та праці, безпритульним та іншим категоріям нужденних), іден тифікувати яких за відсутності відповідних документів, що засвідчують особу чи довіре ностей, неможливо, а відтак неможли во ідентифікувати цільове використання гуманітарної допомоги.
За висновками перевірки дане порушення призвело до заниження подат ку на прибуток на 56246 грн., у т.ч.: за ІІІ квартал 2010р. -1441 грн., за IV квартал 2010р. -13581 грн., за І квартал 2011р. -19482 грн., за ІІ квартал 2011р. -21742 грн. Згідно розрахунку штраф у розмірі 3756 грн. складається із суми штрафів за ІІІ квартал 2010р. -360 грн., за IV квартал 2010р. -3395 грн., за І та ІІ квартал 2011р. -1 грн.
В ході розгляду справи позивачем не заперечувалися зазначені в акті фактичні обста вини справи, проте ним запере чується висновок відповідача про нецільове використання гума нітарної допомоги і несплата податку на прибуток з вартості такої допомоги, які позивач вважає помилковими і безпідставними.
Спірні правовідносини виникли у сфері справляння податків і зборів та стосуються пра вомірності здійсненого відповідачем нарахування податку на прибуток, а також пов'язані з особливостями оподаткування гуманітарної та іншої благодійної допомоги.
Зазначені правовідносини регулюються Законом №334/94, а також Законами України від 16.09.1997р. №531/97-ВР "Про благодійництво та благодійні організа ції" та від 22.10.1999р. №1192-XIV "Про гуманітарну допомогу".
Частиною 1 ст. 6 Закону України "Про гуманітарну допомогу" передбачено, що гумані тарна допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, у грошовій або натуральній формі (крім підакцизних товарів), яка надається, ввозиться, пересилається в Україну, звільняється від оподаткування.
Водночас у ч. 4 цієї статті встановлено, що якщо кошти або товари (роботи, послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, було використано не за цільовим приз наченням, вони вважаються доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України.
Спеціальним законом з питань оподаткування податком на прибуток є Закон №334/94.
Як визначено п. 4.1 ст. 4 цього Закону валовий доход -загальна сума доходу плат ника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континенталь ному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.
Даним пунктом передбачено, що валовий доход включає серед іншого:
- загальні доходи від продажу товарів (робіт, послуг) (пп. 4.1.1);
- доходи від операцій, передбачених ст. 7 цього Закону (пп. 4.1.3).
Відповідно до п. 1.31 ст. 1 Закону №334/94 продаж товарів -будь-які операції, що здійс нюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-право вими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або ком пен сацію, незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.
Не вважаються продажем операції з надання товарів у межах договорів комісії, схову (відповідального зберігання), доручення, інших цивільно-правових договорів, які не передба чають передачу прав власності на такі товари.
Отже, операції з безоплатного надання товарів у розумінні пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону №334/94 є про дажем товарів.
Іншою статтею 7 Закону №334/94 визначено правила оподаткування операцій осо бливо го ви ду, до яких п. 7.11 відносить оподаткування неприбуткових установ і органі зацій.
Підпунктом 7.11.3 п. 7.11 ст. 7 Закону №334/94 передбачено, що від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абз. "б" пп. 7.11.1 (благодійні фонди і благодійні організації, створені у порядку, визначеному законом для проведення бла годійної діяльності), отримані у вигляді:
- коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань;
- пасивних доходів;
- коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям, від проведення їх основної діяльності, з урахуванням положень пп. 7.11.11 цієї статті;
- дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
Наведені вище положення ст. 6 Закону України "Про гуманітарну допомогу" кореспон дуються з нормами п. 4.1 ст. 4 та п. 7.11 ст. 7 Закону №334/94 таким чином, що якщо гумані тарна допомога у вигляді товару (майна) використана (у т.ч. безоплатно надана) платником по датків не за цільо вим приз наченням, то така допомога (товар, май но, його вартість), є дохо дом цього платника згідно з пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону №334/94, на який положення пп. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4 та пп. 7.11.3 п. 7.11 ст. 7 Закону №334/94 не поширюються, оскільки продаж (у т.ч. безоплатне надання) гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням в такому випадку не можна пов'язувати з основною діяльністю благодійної організації.
Отже, вартість гуманітарної допомоги використаної не за цільовим призна ченням підля гає оподаткуванню, відтак при вирішенні даної справи суттєвим є наявність цих обставин, про що зазначив в акті відповідач та проти чого заперечує позивач.
Згідно результатів перевірки висновок про нецільове використання гуманітарної до по моги та недотримання вимог Закону №334/94 ґрунтується на наступному:
- частина отриманої позивачем із США гуманітарної допомоги на суму 152641,30 грн. передана набувачам -іншим благодійним організаціям, роз ташованим за межами м. Києва, тоді як згідно статуту БФ "Апостола Михайла" діяльність позивача поширюється на м. Київ, у зв'язку з чим неможливо підтвердити цільове використання гуманітарної допомоги;
- отримана позивачем від інших благодійних організацій допомога вагою 21700 кг на суму 79902 грн. передана позивачем під час благодійних акцій різним фізичним особам, іден тифікувати яких за відсутності відповідних документів, що засвідчують особу чи довіре ностей, неможливо, а відтак неможливо ідентифікувати цільове використання гуманітарної допомоги.
Однак дані висновки є помилковими, що вбачається з наступного.
Як встановлено в ході перевірки і підтверджується позивачем, частина одержаної пози вачем із США гуманітарної допомоги на суму 152641,30 грн. передана її набувачам -іншим благодійним організаціям згідно вказаного у додатку №3 до акта переліку (а.с. 107, 108).
Згідно із ст. 3 Закону України "Про гуманітарну допомогу" підставою для започатку вання процедури визнання допомоги гуманітарною є письмова пропозиція донора про її на дання, а підставою для здійснення гуманітарної допомоги в Україні є письмова згода отриму вача гуманітарної допомоги на її одержання.
Вказані в додатку №3 благодійні організації офіційно визначені набувачами гуманітар ної допо моги згідно поданих ними листів-заявок, планів роз поділу одержувачем гуманітарної допомоги, які враховані спеціально уповноваженим державним органом з питань гуманітарної допомоги -Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України при виз нанні вантажів із США гуманітарною допомогою згідно ст. 11 Закону України "Про гумані тарну допомогу".
Отже, надання гуманітарної допомоги вказаним у додатку №3 організа ціям, які в уста новленому порядку визнані її набувачами, є цільовим використанням гуманітарної допомоги.
Посилання відповідача на те, що місцезнаходження вказаних благодійних організацій знаходиться поза межами міста Києва не спростовує той факт, що вони є набувачами гумані тарної допомоги, у зв'язку з чим не може свідчити про нецільове використання гуманітарної допомоги. До того ж, як зазначає позивач і не заперечує відповідач, надання гуманітарної до помоги здійс нено в територіальних межа міста Києва, що відповідає змісту п. 3.2 статуту позивача. Між тим, інших застережень з приводу кола осіб, на яких поширюється діяльність позивача, статут не містить, а законом такі обмеження в даному випадку не встановлені.
Крім того, до перевірки позивачем надано необхідні первинні документи об ліку гумані тарної допомоги: довіреності набувачів (благодійних організацій) на отримання пред метів гу манітарної допомоги та накладні на видачу предметів гуманітарної допомоги згідно плану роз поділу гуманітарної допомоги, що відображено в Книзі обліку та контролю отри мання та вико ристання благодійної допомоги. Одержання і видача гуманітарної допомоги проведено за відповідними рахунками бухгалтерського обліку, як передбачено Порядком бух галтерського обліку гуманітарної допомоги, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.12.1999р. №298, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.1999р. за №915/4208. Порушень щодо ведення бухгалтерського обліку гумані тарної допомоги в сумі 152641,30 грн. перевіркою не встановлено.
За цих обставин підстав вважати нецільовим використання гуманітарної допомо ги вар тістю 152641,30 грн. немає. Інших доводів або доказів нецільового чи комерційного викорис тання гуманітарної допомоги відповідач суду не предста вив, а його представник в судовому засіданні не навів.
Також, немає підстав вважати нецільовою роздачу позивачем допомоги ва гою 21700 кг на суму 79902 грн., одержаною від інших благодійних організацій, під час благо дійних акцій на користь різних фізичних осіб (інваліди, пенсіонери, громадяни похилого віку, підлітки, ба гатодітні сім'ї, члени церков, миряни, діти-сироти, ветерани війни та праці, безпри тульні та ін. категорії нужденних).
Персональний облік таких фізичних осіб позивач не здійснював; документів, що засвід чують особу чи довіреність на отримання допомоги позивач не зберігав, у зв'язку з чим при перевірці відповідач зазначив про порушення п. 1.1 Порядку бух галтерського обліку гумані тарної допо моги та ст. 11 Закону України "Про гуманітарну допомогу" та не зміг ідентифі кувати цільове використання гуманітарної допомоги.
Згідно п. 1.1 Порядку бух галтерського обліку гумані тарної допо моги передача отриму вачами коштів і предметів гуманітарної допомоги здійснюється за довіреністю набувачів або документами, що засвідчують фізичну особу набувача, і оформлюється відповідними видат ковими документами (ордерами, накладними, дорученнями та тощо).
У даному випадку позивач є набувачем гуманітарної допомоги (юридичною особою), яка передана йому іншими благодійними організаціями -одержувачами гуманітарної допомо ги за переліком в додатку №2 до акта (а.с. 105, 106). Отримання даної допомоги позивачем здійснено на підс таві наклад них і відоб ражено в бухгалтер ському обліку позивача за відповід ними рахунками, передбаченими п. 1.2 По рядку бух галтерського обліку гуманітарної допо моги, а також в Книзі обліку та контролю отри мання та вико ристання благодійної допомоги.
Таким чином, позивачем не допущено порушень п. 1.1 Порядку бух галтерського обліку гумані тарної допо моги як помилково стверджує відповідач.
Щодо персонального обліку фізичних осіб, яким на благодійних акціях позивачем роз дана допо мога, то в даному випадку перелік фізичних осіб як набувачів гуманітарної допомоги не визначався, а вимог про здійснення ідентифікації фізичних осіб Законами України "Про благодійництво та благодійні організа ції" і "Про гуманітарну допомогу" не встановлено, тому передача предметів допомоги на благодійних акціях не потребувала збору і використання відо мостей про таких фізичних осіб, що підтверджується також позицією Комісії з питань гумані тарної допомоги при Кабінеті Міністрів України в листі 17.02.2011р. №26/ГД-2984/К (а.с.37).
Водночас видаткові операції з розпов сюдження допомоги підтверджено актами вико ристання благодійної допомоги та відображено позивачем в бухгалтерському обліку, що під тверджується обліково-сальдовими відомостями по рахунках 28, 48.
Вказані обставини спростовують висновок відповідача про порушення ст. 11 Закону Ук раїни "Про гуманітарну допомогу" і відсутність обліку отримання та викорис тання гуманітар ної допомоги, а відтак відсутні підстави вважати нецільовою роздачу допомоги вагою 21700 кг вартістю 79902 грн.
Вирішуючи спір, суд виходить з того, що відповідач, на якого КАС покладає тягар доказування правомірності прий нятого рішення, не довів обґрунтованість висновків перевір ки і достовірність заниження позивачем своїх зобов'язань з податку на прибуток. Водночас помилковість тверджень відповідача про нецільове ви користання гуманітар ної допомоги, що призвело до необґрунтованого висновку про пору шення пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону №334/94 та безпідставного нарахування податку на прибуток і застосування штрафних санкцій, є підста вою для скасування податкового повідомлення-рішення та задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 11, 70, 71, 76, 79, 86, 138, 158-163 КАС, суд
п о с т а н о в и в:
1. Задовольнити адміністративний позов Благодійного фонду "Апостола Михайла".
2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва від 06.10.2011р. №0000842320.
3. Присудити на користь Благодійного фонду "Апостола Михайла" судові витрати (державне мито) у розмірі 3,40 грн. з Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга на постанову подається до протягом 10 днів з дня отримання копії її повного тексту.
Суддя Д.А. Костенко