Ухвала суду № 24239620, 06.04.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2012
Номер справи
2а/0570/822/2012
Номер документу
24239620
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Савченко С.В.

Суддя-доповідач - Шальєва В. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2012 року справа №2а/0570/822/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

6 квітня 2012 р. Донецькій апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого - судді Шальєвої В.А.

суддів Компанієць І.Д., Бишова М.В.

секретар Сульженко А.В.

за участі представника позивача Калачик О.В.

представників відповідача Гриненко М.А., Ляшенка Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Донецького апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Донецьк, б. Шевченка, 26, апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20.02.2011 р. в справі № 2а/0570/822/2012 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „СоюзПромінвестДонбас" до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька, Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області, управління Державної казначейської служби України в Куйбишевському районі м. Донецька про стягнення суми бюджетної заборгованості з податку на додану вартість,

В С Т А Н О В И В:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20.02.2012 р. задоволений позов Товариства з обмеженою відповідальністю „СоюзПромінвестДонбас" до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька, Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області, управління Державної казначейської служби України в Куйбишевському районі м. Донецька про стягнення суми бюджетної заборгованості з податку на додану вартість, стягнута з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „СоюзПромінвестДонбас" сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2010 року в розмірі 2293469 грн.

Відповідачем Державною податковою інспекцією у Куйбишевському районі м. Донецька подана апеляційна скарга, в якій апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального права. Так, апелянт зазначає, що обов'язковою умовою отримання права на бюджетне відшкодування суми податку на додану вартість є надмірна сплата цього податку до Державного бюджету України. Проведеною перевіркою неможливо встановити реальність здійснених операцій по ланцюгу постачання з відповідними підприємствами.

В судовому засіданні представники апелянта підтримали апеляційну скаргу та просили її задовольнити.

Представник позивача просив в задоволенні апеляційної скарги відмовити.

Представники відповідачів Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області, управління Державної казначейської служби України в Куйбишевському районі м. Донецька до судового засідання не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку з чим колегія суддів визнала за можливе здійснити апеляційний розгляд справи за їх відсутністю.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачем за результатами господарської діяльності у серпні 2010 р. отримано право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, що підтверджується податковою декларацією з податку на додану вартість за серпень 2010 р., відповідно до якої сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податку у банку, становить 2293469 грн. Для отримання вказаної суми бюджетного відшкодування позивачем до податкового органу подані податкова декларація з податку на додану вартість, розрахунок суми бюджетного відшкодування, заява про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 2293469 грн.

За результатами проведених позапланових перевірок позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2010 р. відповідачем складений акт № 277/23-313/31226834 від 14.02.2011 р. та акт № 491/23-313/31226834 від 28.03.2011 р. Перевірками встановлені порушення позивачем пп.7.2.1 п.7.2, пп. 7.4.1 п. 7.4, пп. 7.5.1 п. 7.5, пп. 7.7.1, 7.7.2 п. 7.7 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість", в результаті чого позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування по декларації за серпень 2010 року податковим повідомленням-рішенням від 09.03.2011 р. № 000072344/31226834/6041 на 1269160 грн. та податковим повідомленням-рішенням від 11.04.2011 р. № 0000092344 на 1024309 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10.10.2011 року у справі № 2а/0570/4771/2012, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 01.12.2011 р., позов ТОВ „СоюзПромінвестДонбас" до ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька про скасування податкового повідомлення-рішення задоволено, податкове повідомлення-рішення № 000072344/31226834 від 09.03.2011 р. про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2010 р. в розмірі 1269160 грн. скасоване.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19.10.2011 року у справі № 2а/0570/6512/2012, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.12.2011 р., позов ТОВ „СоюзПромінвестДонбас" до ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька про скасування податкового повідомлення-рішення задоволено, податкове повідомлення-рішення № 0000092344 від 11.04.2011 р. про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2010 р. в розмірі 1024309 грн. скасоване.

Достовірність нарахування сум податку на додану вартість за серпень 2010 року та визначення суми бюджетного відшкодування були предметом дослідження при розгляді зазначених справ. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення в частині встановлення факту завищення позивачем суми бюджетного відшкодування є безпідставним, уся первинна документація ТОВ „СоюзПромінвестДонбас" відповідає вимогам Закону України „Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні".

Крім того, в ході розгляду справ встановлено фактичне отримання позивачем товарно-матеріальних цінностей та фактичну сплату позивачем як отримувачем товарів сум податку на додану вартість в ціні товару постачальникам таких товарів, які включені до складу податкового кредиту.

Судовими рішенням у зазначених справах встановлена правомірність визначення позивачем суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по податковій декларації за серпень 2010 року в розмірі 2293469 грн.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги щодо не підтвердження факту надмірної сплати податку до бюджету контрагентами позивача, що є підставою для відмови у наданні бюджетного відшкодування.

Згідно з п. 1.8. ст. 1 Закону України „Про податок на додану вартість", який діяв на час виникнення спірних правовідносин, бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Суми, сплачені постачальникам товарів (послуг) ТОВ „СоюзПромінвестДонбас" з урахуванням податку на додану вартість, підтверджені відповідними платіжним документами. Правильність формування позивачем податкового кредиту підтверджена первинними документами бухгалтерського обліку, насамперед, податковими накладними, які наявні в матеріалах справи.

Колегія суддів не погоджується з доводами апеляційної скарги, що право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість з державного бюджету виникає при фактичному надходженні цього податку до бюджету від платника податку - продавця, а не самого факту здійснення відповідної операції та сплати податку в ціні товару.

Відповідно до положень ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених за коном. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачене законодавством (ч. 1 ст. 19 Конституції Украї ни).

Законодавство України, зокрема й Закон України „Про податок на додану вартість", який регулював спірні правовідносини у 2010 році, не встановлювало обов'язок покупця сплачувати податок на додану вартість ще й до бюджету, коли такий пода ток не буде сплачений продавцем або іншою особою, з урахуванням суми податку, отриманого від покупця в ціні товару. Відповідно до положень Закону України „Про податок на додану ва ртість" сума податку на додану вартість, що включена до ціни товару, є податковим зо бов'язанням продавця товару, і саме продавець товару несе обов'язок по сплаті цього податку до бюджету.

У відповідності до п. 10.2 ст. 10 Закону України „Про податок на додану вартість" платники податку особисто, визначені у підпунктах "а", "в", "г", "д" пункту 10.1 цієї статті, відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.

Таким чином, несплата податку продавцем (у тому числі в разі ухилення від сплати) не впливає на податковий кредит покупця та суму бюджетного відшкодування.

Відповідно до пп. „а" пп. 7.7.2 п. 7.2 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість" умовою бюджетного відшкодування покупцю є сплата ним ціни товарів (послуг) продавцю, а не сплата останнім податку до бюджету.

Згідно з пп. 7.7.3. п. 7.3. ст. 7 цього Закону України у разі, коли за результатами звітного періоду сума, визначена як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-якою поставкою товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду, має від'ємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом місяця, наступного після подачі декларації.

Отже, підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період.

Зазначений Закон не передбачав надання даних податкових декларацій контрагентів платника податків і не ставив в залежність отримання бюджетного відшкодування платником податків від податкового обліку (стану) інших осіб і фактичної сплати контрагентами податку до бюджету. Питання від'ємного значення суми поширюється тільки на окремо взятого платника податків і не ставить цей факт у залежність від розрахунків з бюджетом третіх осіб.

З вказаних підстав колегія суддів вважає, що на теперішній час відсутні передбачені Законом України „Про податок на додану вартість", іншими законами про оподаткування підстави для відмови у поверненні суми бюджетного відшкодування позивачу.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20.02.2011 р. в справі № 2а/0570/822/2012 залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20.02.2011 р. в справі № 2а/0570/822/2012 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „СоюзПромінвестДонбас" до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька, Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області, управління Державної казначейської служби України в Куйбишевському районі м. Донецька про стягнення суми бюджетної заборгованості з податку на додану вартість залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі.

Повний текст ухвали виготовлений 11.04.2012 р.

Головуючий суддя: Шальєва В.А.

Судді: Компанієць І.Д.

Бишов М.В.