ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2012 р. Справа № 2а/0470/4141/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіГолобутовського Р.З. при секретаріВербному Д.С. за участю: представника позивача представника відповідача Штеннікова К.Б. Коросташова І.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БаДМ" до Дніпропетровської митниці Державної митної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення форми "Р" №60 від 21.03.2012р.
ВСТАНОВИВ:
04.04.2012 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БаДМ" (далі - ТОВ "БаДМ") до Дніпропетровської митниці (далі - митниця) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення форми "Р" №60 від 21.03.2012 р.
В обґрунтування позову зазначено, що твердження митниці про те, що препарат «Клеверол» є добавкою до дієтичного харчування і відноситься до товарної підкатегорії 2106909200 за яку ставка ввізного мита становить - 8% не відповідає дійсності, тому що дана продукція відноситься до лікарських засобів за підкагорією 3004401000 ставка ввізного мита становить - 0%, та «Клеверол» включений до реєстру лікарських засобів.
Відповідач надав заперечення проти адміністративного позову згідно яких результатами невиїзної документальної перевірки встановлено, що ТОВ "БаДМ" у 2011 р. ввозився на митну територію України товар - «Клеверол», капсули. Товар класифікувався за товарною підкатегорією 3004401000 згідно УКТЗЕД - лікарські засоби (ліки) із застосуванням 0% ставки ввізного мита. Враховуючи те, що препарат «Клеверол» не містить в своєму складі молочних жирів, цукрози, ізоглюкози, глюкози, крохмалю згідно положень п. 16 пояснень до товарної позиції 2106 УКТЗЕД цей товар необхідно класифікувати у товарній під категорії 2106909200 як добавки до дієтичного харчування, які виготовлені на базі екстрактів рослин та сприяють зміцненню здоров'я та поліпшенню самопочуття. Зазначена товарна підкатегорія передбачає застосування при митному оформленні 8% ставки ввізного мита.
Тому ТОВ "БаДМ" були порушені вимоги Закону України "Про митний тариф України", у частині застосування невірних ставок ввізного мита внаслідок неправильної класифікації препарату капсул «Клеверол» митне оформлення якого було здійснене за ВМД №110000011/11/108034 від 19.05.2011 р., №110000011/11/113421 від 11.08.2011 р.
Заслухавши представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 69 Митного кодексу України незалежно від закінчення операцій митного контролю, оформлення та пропуску товарів і транспортних засобів митний контроль за ними може здійснюватися, якщо є достатні підстави вважати, що мають місце порушення законодавства України.
Судом встановлено, що у період з 20.02.2012 р. по 24.02.2012 р. на підставі наказу Дніпропетровської митниці №117 від 15.02.2012 р. головним інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи Дніпропетровської митниці Матвієнко І.А., головним інспектором відділу митного аудиту Дніпропетровської митниці Абдієвою С.Б., головним інспектором відділу митних платежів Каменською О.В. та головним інспектором сектору по контролю за класифікацією та кодуванням товарів відділу митних платежів Савою В. А. була проведена невиїзна документальна перевірка стану дотримання законодавства України ТОВ "БаДМ" при митному оформленні товару «Клеверол».
Перевіркою встановлено, що ТОВ "БаДМ" заявляло до митного оформлення у 2011 р. у ВМД №110000011/11/108034 від 19.05.2011 р., №110000011/11/113421 від 11.08.2011 р. препарат «Клеверол» у формі капсул, країна виробник Хорватія та був класифікований підкатегорією 3004401000 згідно УКТЗЕД - лікарські засоби (ліки), що складаються із змішаних або незмішаних продуктів для терапевтичного або профілактичного застосування, що містять алкалоїди, у дозованому вигляді для роздрібної торгівлі, при митному оформленні 0% ставки ввізного мита.
За результатами перевірки складено Акт №Н19/12/11000000/31816235 від 27.02.2012р.
Проте, згідно наданим декларантом при митному оформленні документам інспекторами встановлено, що препарат в формі капсул «Клеверол», у якості діючої речовини містить сухий екстракт червоного клеверу (100мг в однієї капсулі), допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна, кремнію діоксин, магнію стеарат. З урахуванням складу препарат класифікується у товарній позиції 2106 - харчові продукти, не включені до інших угрупувань. В інструкції для медичного застосування препарату не зазначено для яких саме хвороб повинен використовуватись «Клеверол». Отже, за цих обставин, на думку митниці, препарат «Клеверол» повинен був класифікуватися за товарною підкатегорією 2106909200, згідно УКТЗЕД як добавки до дієтичного харчування, які виготовлені на базі екстрактів рослин та сприяють зміцненню здоров'я та поліпшенню самопочуття, зазначена товарна підкатегорія передбачає 8% ставки ввізного мита.
Відповідно до п. 53.3.6 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, якщо результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.
Відповідно до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
На підставі Акта перевірки №Н19/12/11000000/31816235 від 27.02.2012р. Дніпропетровською митницею прийнято Податкове повідомлення форми "Р" №60 від 21.03.2012 р. згідно якого сума податкового зобов'язання становить - 60318,92 грн., з них основний платіж - 46123,55 грн., штрафні санкції - 14195,37 грн.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ч. 3 ст. 86 Митного кодексу України передбачено, що митна декларація приймається митним органом, якщо встановлено, що в ній містяться всі необхідні відомості і до неї додано всі необхідні документи.
Згідно ст. 313 Митного кодексу України митні органи класифікують товари, тобто відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД. Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими для підприємств та громадян.
Таким чином, митний орган самостійно класифікує товар, а відповідно і визначає суму мита, збору, податку на додану вартість до сплати.
У ст. 17 Закону України "Про єдиний митний тариф" визначено, що мито нараховується митним органом України відповідно до цього Закону і ставок Єдиного митного тарифу України, чинними на день подання митної декларації.
Відповідно до Наказу Державної митної служби № 314 "Про затвердження Порядку митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації" від 20.04.2005 р. працівники митної служби здійснюють вичерпний перелік дій щодо прийняття ВМД до оформлення, та здійснення митного контролю. При цьому у п. 16 розділу 3 "Здійснення митних процедур" вказано, що при митному контролі здійснюється перевірка правильності класифікації та кодування товарів (згідно з поданими документами).
Отже, відповідачем здійснено митний контроль на підставі п. 16 Наказу Державної митної служби України № 314 від 20.04.2005 р., а саме - перевірку правильності класифікації та кодування товарів, згідно з поданими документами та відповідно до п. 23 перевірку правильності нарахування податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших платежів (застосування пільг в оподаткуванні, застосування векселів, правильності заповнення граф 47 та В BМД).
В графі 33 "Код товару" вантажно-митних декларацій вказано наступний код 3004401000, який класифікується за ставкою мита - 0 %. Позивачем не було допущено арифметичних помилок, а також дотримано методологію нарахування та повноту сплати податків і зборів, що підтверджується відсутністю зауважень до вантажно-митних декларацій поданих позивачем під час здійснення процедури розмитнення, митні органи приймаючи вантажні митні декларації, віднесли товар до певного коду та товарної номенклатури та пропустили товар через митну територію України.
Відповідно до п. 54.5. ст.54 Податкового кодексу України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодеексом.
За таких обставин, якщо відповідач, приймаючи вантажні митні декларації та пропускаючи товар на митну територію України, погоджувався з відомостями про код товарної номенклатури, зазначеним імпортером, то відповідно до п. 54.5. ст.54 Податкового кодексу України митниця не має правових підстав для прийняття податкових повідомлень про нарахування податкових зобов'язань за попередні періоди.
Крім того, відповідно до ст. 2 Закону України "Про лікарські засоби" лікарські засоби - речовини або їх суміші природного, синтетичного чи біотехнологічного походження, які застосовуються для запобігання вагітності, профілактики, діагностики та лікування захворювань людей або зміни стану і функцій організму. До лікарських засобів належать: діючі речовини (субстанції); готові лікарські засоби (лікарські препарати, ліки, медикаменти); гомеопатичні засоби; засоби, які використовуються для виявлення збудників хвороб, а також боротьби із збудниками хвороб або паразитами; лікарські косметичні засоби та лікарські домішки до харчових продуктів.
Ст. 9 Закону України "Про лікарські засоби" визначено, що лікарські засоби допускаються до застосування в Україні після їх державної реєстрації, крім випадків, передбачених цим Законом. Державна реєстрація лікарських засобів проводиться на підставі заяви, поданої до Міністерства охорони здоров'я України або уповноваженого ним органу.
Таким чином, Міністерство охорони здоров'я України є органом, який здійснює державну реєстрацію лікарських засобів.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про перелік лікарських засобів та виробів медичного призначення, операції яких звільняються від обкладення податком на додану вартість" №1949 від 17.12.2003р. установлено, що переліком лікарських засобів, операції яких звільняються від обкладення податком на додану вартість, є Державний реєстр лікарських засобів.
Товар «Клеверол», який був імпортований позивачем, є лікарським засобом, адже його внесено до Державного реєстру лікарських засобів України, що підтверджується реєстраційним посвідченням Державного фармакологічного центру Міністерства охорони здоров'я в №п/п 18 - №UA/7431/01/01, відповідно до рішення про державну реєстрацію лікарського засобу, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 11.12.2007 р. №806, яке знаходиться у матеріалах справи.
Відповідно до частин першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що позивач не повинен нести тягар понесення збитків через те, що митниця при митних оформленнях у попередніх періодах приймала товар капсули «Клеверол» за кодом - 3004401000, адже як закон не має зворотної дії у часі, так і зміна коду товару не може мати зворотних негативних наслідків для платника податку, тому суд вважає Податкове повідомлення форми "Р" №60 від 21.03.2012 р. - протиправним.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 69, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БаДМ" до Дніпропетровської митниці Державної митної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення форми "Р" №60 від 21.03.2012р. - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення Дніпропетровської митниці Державної митної служби України форми "Р" №60 від 21.03.2012 р.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БаДМ" судові витрати в розмірі 603,20 грн. з Державного бюджету України.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 28 травня 2012 року
Суддя Р.З. Голобутовський