ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2012 року Справа № 2а/2370/612/2012
15 год. 57 хв.м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Коваленка В.І.,
при секретарі -Поповій Ю.Є.,
за участю:
представника позивача -ОСОБА_1 за довіреністю,
відповідача -ОСОБА_2,
представникатретьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Черкаського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:департамент управління справами Черкаської міської ради про стягнення 14 436грн. 38 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Черкаський міський центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення 14 436 грн. 38 коп.
Позивач зазначає, що відповідачу виплачено допомогу по безробіттю за період з 01.01.2011р. по 21.09.2011р. в сумі 14 436 грн. 38 коп., на отримання якої він не мав права. Оскільки відповідач не повернув у добровільному порядку зазначену суму допомоги, позивач просить стягнути її в судовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та зазначив, що на виконання трудових угод укладених між департаментом забезпечення діяльності виконавчого комітету Черкаської міської ради та ОСОБА_2 останній отримував грошові кошти, але в цей же час перебував на обліку у позивача, як безробітній, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідач в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що трудових угод з третьою особою не підписував, а означені грошові кошти не отримував.
Представник третьої особи в процесі судового розгляду справи, при вирішенні даного спору, покладалась на розсуд суду. В судове засідання не з'явилась, оскільки її явку в судове засідання визнано судом не обов'язковою.
Заслухавши пояснення представника позивача, а також пояснення відповідача, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, судом встановлено, що 16.11.2010р. відповідач подав до Черкаського міського центру зайнятості заяву про надання статусу безробітного та зазначив, що в даний час не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не є найманим працівником, не укладав договір цивільно-правового характеру, не отримує пенсію на пільгових умовах, не є членом особистого селянського господарства. Відповідачу 17.11.2010р. надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю як застрахованій особі.
Як встановлено судом, в ході здійсненої позивачем перевірки достовірності даних безробітних встановлено, що відповідач з 01.01.2011р. по 30.09.2011р. приховав відомості про працевлаштування до департаменту забезпечення діяльності виконавчого комітету Черкаської міської ради за трудовою угодою з 01.01.2011р. по 30.09.2011р., що підтверджується доданим до матеріалів справи листом-відповіддю від 26.10.2011р. за № 11074-01-8 департаменту управління справами Черкаської міської ради, наданим на запит центру зайнятості.
За наслідками проведеної перевірки позивачем складено відповідний акт від 29.11.2011р. за № 298 та прийнято наказ від 29.11.2011р. за № 806 про повернення відповідачем виплачених йому коштів в сумі 14 436 грн. 38 коп. Наведений наказ направлявся відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Допитані в судовому засіданні свідки, а саме: ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 підтвердили працевлаштування відповідача до департаменту забезпечення діяльності виконавчого комітету Черкаської міської ради, правонаступником якого є департамент управління справами Черкаської міської ради. Крім того, свідки підтвердили, що вони підписували всі акти виконаних відповідачем робіт, копії яких наявні в матеріалах справи, і свої підписи на цих актах ставив саме присутній в судовому засіданні ОСОБА_2
Після наданих свідками пояснень, відповідач підтвердив своє працевлаштування до департаменту забезпечення діяльності виконавчого комітету Черкаської міської ради за трудовою угодою з 01.01.2011р. по 30.09.2011р. та визнав позовні вимоги в повному обсязі.
Таким чином, судом встановлено, що в період перебування на обліку в центрі зайнятості та отримавши допомогу по безробіттю за період з 01.01.2011р. по 30.09.2011р. в сумі 14 436 грн. 38 коп., відповідач був зайнятою особою, а отже не мав права на отримання відповідної матеріальної допомоги.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що відповідно до пункту 3 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення»від 1 березня 1991 року № 803-XII (далі -Закон № 803-XII) в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб; громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України «Про особисте селянське господарство»; обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях; які проходять службу в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, військах внутрішньої та конвойної охорони і Цивільної оборони України, органах внутрішніх справ України, інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, альтернативну (невійськову) службу; які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах; працюючі громадяни інших країн, які тимчасово перебувають в Україні і виконують функції, не пов'язані із забезпеченням діяльності посольств і місій.
Частиною 1 статті 2 Закону № 803-XII передбачено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Отже, в контексті наведених положень закону, відповідач не може бути визнаний безробітною особою у період з 01.01.2011р. по 30.09.2011р.
В силу положень частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»встановлено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг, а відповідно до пункту 3 цієї статті сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Крім того, згідно пункту 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000р. № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 року за № 915/5136, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Згідно статті 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, здійснені позивачем - суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2, що проживає за адресою: 18000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Черкаського міського центру зайнятості, що знаходиться за адресою: 18015, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Гоголя, 330, ідентифікаційний код 21367756, кошти, виплачені як допомога по безробіттю, в сумі 14 436 грн. (чотирнадцять тисяч чотириста тридцять шість) грн. 38 коп.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Коваленко
Повний текст постанови виготовлено 26.04.2012р.