Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 травня 2012 року Справа № 2а/1270/3343/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Горпенюк О.А.
при секретарі: Марковій О.О.
за участю сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №3 УЖКГ виконкома про стягнення податкового боргу з плати за землю у сумі 37062,91 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
27 квітня 2012 року позивач, Антрацитівська об'єднана державна податкова інспекція Луганської області Державної податкової служби, звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Житлово-експлуатаційної контори №3 УЖКГ виконкома про стягнення податкового боргу з плати за землю в сумі 37062,91 грн., в обґрунтування якого зазначив наступне.
Житлово-експлуатаційна контора №3 УЖКГ виконкома (код ЄДРПОУ 03331619) зареєстровано виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області в якості юридичної особи 18.08.1992, внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за номером 13791200000000349 та взято на податковий облік в якості платника податків у Антрацитівській ОДПІ Луганської області з 14.07.1997 за №01/01-48-150.
Так, у зв'язку з несвоєчасною сплатою поточних податкових зобов'язань станом на 20.04.2012 за відповідачем рахується податковий борг з плати за землю перед бюджетом у загальному розмірі 37062,91 грн., у тому числі:
- сума податкового боргу з плати за землю за основним платежем у розмірі - 37061,91 грн.;
- сума штрафної фінансової санкції з плати за землю у розмірі - 1,00 грн.
Через несплату відповідачем у встановлені податковим законодавством строки сум поточних податкових зобов'язань Антрацитівською ОДПІ Луганської області Державної податкової служби підприємству відповідача було направлено першу податкову вимогу №1/98 від 24.10.2001 року, яка була отримана відповідачем 24.10.2001 року. Друга податкова вимога №2/268 була виставлена 26.11.2001 року та отримана відповідачем 26.11.2001 року. До теперішнього часу податковий борг, що обліковується за відповідачем, залишається непогашеним. На підставі викладеного, позивач просив стягнути з відповідача суму заборгованості в розмірі 37062,91 грн. з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.
У судове засідання представник позивача не з'явився, надав заяву про розгляд справи за відсутністю повноважного представника.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду невідомі.
Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до ст.6 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
У відповідності із статтею 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання; подавати контролюючим органам інформацію, відомості про суми коштів, не сплачених до бюджету в зв'язку з отриманням податкових пільг (суми отриманих пільг) та напрями їх використання (щодо умовних податкових пільг - пільг, що надаються за умови використання коштів, вивільнених у суб'єкта господарювання внаслідок надання пільги, у визначеному державою порядку); подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством; виконувати законні вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів з питань оподаткування та митної справи і підписувати акти (довідки) про проведення перевірки; не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи; повідомляти контролюючим органам за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації); повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця; забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених цим Кодексом; допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У судовому засіданні встановлено, підтверджується матеріалами справи, що Житлово-експлуатаційна контора №3 УЖКГ виконкома (код ЄДРПОУ 03331619) зареєстровано виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області в якості юридичної особи 18.08.1992 (а.с.7), внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за номером 13791200000000349 та взято на податковий облік в якості платника податків у Антрацитівській ОДПІ Луганської області з 14.07.1997 за №01/01-48-150 (а.с 11).
Відповідачем, відповідно до п.286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, були подані до Антрацитівської ОДПІ Луганської області Державної податкової служби податкові розрахунки з плати за землю № 559 від 27.01.2010 року (а.с.13); №16954 від 23.05.2011 року (а.с.14-16); №1960 від 20.02.1012 (а.с.17-19) на 2010, 2011, 2012 роки з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями, якими платником податку було самостійно задекларовано суму земельного податку у розмірі 37062,91 грн.
Так, у зв'язку з несвоєчасною сплатою поточних податкових зобов'язань станом на 20.04.2012 за відповідачем рахується податковий борг з плати за землю перед бюджетом у загальному розмірі 37062,91 грн., у тому числі:
- сума податкового боргу з плати за землю за основним платежем у розмірі - 37061,91 грн.;
- сума штрафної фінансової санкції з плати за землю у розмірі - 1,00 грн.
Сума податкового боргу за штрафною фінансовою санкцією у розмірі - 1,00 грн. підтверджується корінцем податкого повідомлення-рішення № 0000261530 від 20.07.2011 року.(а.с.20).
Загальна сума заборгованості підтверджується довідкою про заборгованість до бюджету (а.с. 5) та розрахунком недоїмки (а.с. 6).
Пунктом 59.1. ст.59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.3. ст. 59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Пунктом 59.5. ст. 59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI встановлено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Так, через несплату Житлово-експлуатаційною конторою №3 УЖКГ виконкома сум поточних податкових зобов'язань в установлені законодавством строки, Антрацитівською ОДПІ Луганської області Державної податкової служби підприємству відповідача було направлено першу податкову вимогу №1/98 від 24.10.2001 року (а.с. 21), яка була отримана відповідачем 24.10.2001 року. Друга податкова вимога №2/268 була виставлена 26.11.2001 року (а.с. 21) та отримана відповідачем 26.11.2001 року. Даних про оскарження відповідачем зазначеної податкової вимоги або про її відкликання податковим органом судом не встановлено, а тому, вона є узгодженою та чинною на час розгляду справи.
Таким чином, усі вжиті Антрацитівською ОДПІ Луганської області заходи не призвели до добровільного погашення податкового боргу відповідачем.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI).
Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно рахується податковий борг перед бюджетом у загальному розмірі 37062,91 грн., у тому числі: сума податкового боргу з плати за землю за основним платежем у розмірі - 37061,91 грн., сума штрафної фінансової санкції з плати за землю у розмірі - 1,00 грн. про який він повідомлений, який ним не оспорено та до теперішнього часу в добровільному порядку не сплачено, а тому, суд дійшов висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до суду з вказаним адміністративним позовом щодо стягнення з Житлово-експлуатаційної контори №3 УЖКГ виконкома коштів у рахунок погашення податкового боргу з усіх наявних рахунків у банках платника податків, дотримані вимоги пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач згідно із пунктом 21 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року №3674-VI (який набув чинності з 01.11.2011) від сплати судового збору звільнений, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №3 УЖКГ виконкома про стягнення податкового боргу з плати за землю у сумі 37062,91 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Житлово-експлуатаційної контори №3 УЖКГ виконкома (код ЄДРПОУ 03331619, місцезнаходження: 94612, Луганська область, м. Антрацит, вул. Кальницької) кошти на суму податкового боргу з плати за землю в розмірі 37062,91 грн. (тридцять сім тисяч шістдесят дві гривні 91 копійок) на р/р №33212811700010, код платежу 13050100, одержувач Антрацитівське УДКСУ Луганської області, МФО 804013, код 37983403 на користь місцевого бюджету, з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податків - Житлово-експлуатаційну контору №3 УЖКГ виконкома.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяО.А. Горпенюк