ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2012 року Справа № 0870/3169/12
12 год. 15 хв.
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
при секретарі Лазько Д.В.
за участю прокурора Нестеренко І.В.
представника позивача Гудир О.Д.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької
області, поданого прокурором Запорізького району Запорізької області
до: приватного підприємця ОСОБА_2
про: стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Запорізького району Запорізької області діючий в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області звернувся з адміністративним позовом до приватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску у сумі 22 973 грн. 17 коп., посилаючись на те, що згідно даних особової картки платника відповідач має заборгованість у вказаному розмірі, з яких: 2 992 грн. 86 коп. та 270 грн. 86 коп. - недоїмка по страховим внескам та 19 709 грн. 63 коп. - фінансові санкції, вказуючи, що всі платники незалежно від форм власності та господарювання, а також від обраної системи оподаткування зобов'язані нараховувати на суми фактичних витрат на оплату праці та допомоги по тимчасовій непрацездатності страхові внески та сплачувати їх у встановлені строки у повному обсязі.
На підставі викладеного, просив суд позов задовольнити в повному обсязі та стягнути з відповідача вищевказану суму заборгованості.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили їх задовольнити та дали пояснення в обґрунтування позову аналогічні викладеним у позовній заяві.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги визнав лише тільки в частині стягнення недоїмки по внескам у розмірі 2 992 грн. 86 коп. та 270 грн. 86 коп., при цьому, пояснив суду, що не погоджується з позовними вимогами в частині стягнення штрафних санкцій у розмірі 19 709 грн. 63 коп., оскільки вважає дії органу ПФУ щодо застосування до нього штрафних санкцій саме в зазначеному розмірі протиправними. Рішення РрРРРрРРРрРРРРРРРррРҐРрРрішення про застосування фінансових санкцій ним не оскаржувались.
Також відповідач в судовому засіданні пояснив, що виникнення заборгованості пов'язане зі скрутним матеріальним становищем.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464 від 01.01.2011, приватний підприємець ОСОБА_2 є платником єдиного внеску і у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України №2464, платник єдиного внеску зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі єдиний внесок.
Згідно даних особової картки платника за приватним підприємцем ОСОБА_2 рахується заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальну суму 22 973 грн. 17 коп., з якої 2 992 грн. 86 коп. та 270 грн. 86 коп. - недоїмка по страховим внескам та 19 709 грн. 63 коп. - фінансові санкції.
Також судом встановлено, що співробітниками УПФУ в Запорізькому районі Запорізької області 30.09.2011 була проведена перевірка приватного підприємця ОСОБА_2 щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахування та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2005 по 01.09.2011, під час проведення якої був встановлений факт використання приватним підприємцем ОСОБА_2 праці найманих працівників не оформлених належним чином (ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, про що складено акт планової перевірки №72 від 30.09.2011.
Прихований фонд оплати праці склав 14 418 грн., в наслідок чого відбулося заниження внесків до ПФУ у сумі 5 075 грн. 15 коп.
Згідно вимог п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на відповідача накладено фінансову санкцію у сумі 14 418 грн. згідно рішення про застосування фінансової санкції від 30.09.2011 №547 та фінансову за донараховані управлінням ПФУ страхові внески у сумі 5 291 грн. 63 коп. згідно рішення про накладення фінансової санкції №653 від 04.11.2011.
Доказів оскарження вищевказаних рішень органу ПФУ відповідачем не надано.
На початок перевірки 01.09.2011 переплата по страховим внескам становила 811 грн. 61 коп., але станом на 14.10.2011 ПП ОСОБА_7 сплату не здійснив, тому борг склав 18 681 грн. 54 коп., з якої страхові внески - 4 263 грн. 54 коп., фінансова санкція - 14 418 грн.
Отже, станом на 01.12.2011 сума боргу складала 23 973 грн. 17 коп., з якої 4 263 грн. - страхові внески та 19 709 грн. 17 коп. - фінансові санкції.
При цьому, матеріалами справи встановлено, згідно даних особової картки платника відповідачем частково була сплачена сума боргу у розмірі 1 000 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості приватного підприємця ОСОБА_2 з єдиного внеску перед бюджетом Пенсійного фонду України становить сумі 22 973 грн. 17 коп. Факт існування зазначеної заборгованості також підтверджується не тільки карткою особового рахунку платника єдиного внеску, а і розрахунком заборгованості перед Пенсійним фондом за 2011 рік та розрахунком нарахованого єдиного внеску ПП ОСОБА_2 за 2011 рік, які містяться в матеріалах справи.
Згідно із Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» органи Пенсійного фонду України наділені правом звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Приписами п.2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464 від 01.01.2011 (далі - Закон України №2464), єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України №2464, відповідач є платником єдиного внеску.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України №2464, платник єдиного внеску зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі єдиний внесок.
Відповідно до ст. 8 Закону України №2464 розмір єдиного внеску для кожної категорії платників, визначеним цим законом, та пропозиції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування встановлюється з урахуванням того, що вони повинні забезпечувати застрахованим особам страхові виплати і соціальні послуги, передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Частиною 5 ст. 9 Закону України №2464 встановлено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкритих в органах Державного казначейства України для його зарахування.
Згідно із ч. 8 ст. 9 Закону України №2464, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Відповідно до ч. 12 ст. 9 вище зазначеного Закону, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до п. 4.3.6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 за № 21-5 встановлено, що нараховані за відповідний базовий звітний період суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Відповідно до ч.2 ст.12 Закону України №2464 Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску.
Згідно з п. 3.1 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 за №21-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за №988/18283, з метою обліку, нарахованих і сплачених сум платежів автоматично формуються картки особових рахунків платників на підставі документів, зазначених у Розділі II цього Порядку.
Згідно з п.2.2 вищевказаного Порядку документами, на підставі яких здійснюється облік сум нарахованих платежів шляхом занесення інформації про суми, що підлягають сплаті платниками до карток особових рахунків платників, є також такі, що самостійно визначені платником.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Статтею 60 КАС України передбачено право прокурора звертатися до адміністративного суду із адміністративним позовом про захист прав , свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює у суді представництво інтересів держави в порядку, встановленому КАС та іншими законами України . Це право також передбачено п.2 ст.121 Конституцій України та ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Твердження відповідача про те, що дії УПФУ в Запорізькому районі щодо застосування до нього фінансових санкцій у розмірі 19 709 грн. 63 коп. згідно з рішеннями про накладення фінансових санкцій від 30.09.2011 №547 та від 04.11.2011 №653 є протиправними, суд вважає їх необґрунтованими, оскільки як встановлено при розгляді справи, прийняті органом ПФУ вищевказані рішення у встановленому законом порядку відповідачем не оскаржувались.
Враховуючи, що заборгованість приватного підприємця ОСОБА_2 з єдиного внеску перед бюджетом Пенсійного фонду України становить 22 973 грн. 17 коп., яка добровільно не була сплачена відповідачем, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення такої заборгованості ґрунтуються на законі і підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 160, 163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, іден6тифікаційний номер НОМЕР_1) заборгованість зі сплати єдиного внеску відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у сумі 22 973 (двадцять дві тисячі дев'ятсот сімдесят три) грн. 17 коп. на користь Управління Пенсійного фонду України в Запорізькому районі Запорізької області (р/р №25609301001093 в Філії Запорізького обласного управління ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 313957, код 20508574).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Каракуша
Постанову в повному обсязі виготовлено 21 травня 2012 року.