ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 квітня 2012 р. (11:18) Справа №2а-2874/12/0170/2
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.,
при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тік Так Транс»
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
про скасування рішення
за участю представників:
від позивача - ОСОБА_2 - представник, довіреність від 10.03.2012 р.;
від відповідача - ОСОБА_3 - представник, довіреність № 18/10-0 від 13.03.2012 р.;
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Тік Так Транс» (далі позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим № 0015662301 від 05.03.2012 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 18650,00 грн. Вимоги мотивовані тим, що податкове повідомлення-рішення прийнято відвідачем у зв'язку з порушенням п. 2.6. Положення «Про ведення касових операцій в національній валюті в Україні». Порушення ведення касових операцій сталося у період з 01.04.2009 року по 30.09.2009 року, у зв'язку з чим позивач вважає, що відповідачем порушений строк застосування фінансових санкцій за даним видом порушення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.03.2012 року відкрито провадження в адміністративній справі.
У судовому засіданні, яке відбулось 11.04.2012 року, представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, наведених у адміністративному позові.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі з мотивів, викладених у заперечені на позов, посилаючись на те, що податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим № 0015662301 від 05.03.2012 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийняте за результатами проведеної перевірки, у зв'язку з порушенням позивачем вимог чинного законодавства, на підставі та в межах закону, тому підстав для його скасування не має.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників та відповідача, суд
ВСТАНОВИВ:
Посадовими особами Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим 27.02.2012 року проведено позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Тік Так Транс» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.12.2011 року.
За результатами перевірки складений акт № 2289/23-2/33772551 від 27.02.2012 року, в якому зроблений висновок про порушення позивачем, зокрема, п. 2.6 глави 2 Положення «Про ведення касових операцій в національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного Банку України № 637 від 15.12.2004 року, а саме: неоприбуткування виручки в сумі 3730,00 грн.
Перевірку було проведено в присутності представника позивача, з актом перевірки він ознайомлений, один примірник акту отримав, акт ним підписаний.
На підставі зазначеного акту відповідачем 05.03.2012 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0015662301, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 18650,00 грн.
Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які він повинен дотримуватись при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
П. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
У п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 цього кодексу встановлено, що предметом документальної перевірки є своєчасність, достовірність, повнота, нарахування та сплати всіх передбачених кодексом податків і зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Документальна позапланова перевірка не передбачається планом роботи органа державної податкової служби та проводиться за наявності хоча б однієї обставини, визначеної кодексом.
Згідно з п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, зокрема, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Судом встановлено, що перевірку позивача проведено відповідачем у зв'язку з ліквідацією на підставі наказу Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим № 507 від 09.02.2012 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Тік Так Транс» та відповідно до направлень на перевірку від 09.02.2012 року № 394/23-2, № 396/17-1, 395/23-9.
За таких обставин суд дійшов висновку про правомірність проведення податковим органом позапланової виїзної перевірки позивача.
Під час проведення перевірки встановлено, що у періоді, який перевіряється ТОВ «Тік Так Транс» здійснювало розрахунки зі споживачами за готівку з застосуванням КОРО.
Так, згідно Довідки №0109003084, ДПІв м. Сімферополі здійснено реєстрацію книги обліку розрахункових операцій для використання у автобусній маршрутці №27 за маршрутом Свобода - с. Кирпичне, державний номер №АК13-38 АА. Номер встановленого засобу контролю ВК 796322.
Згідно з талоном, виданим Сімферопольською міською радою, №000173 на експлуатацію автобусного маршруту №27 за напрямком «Свобода - с. Кирпичне» ТОВ «Тік Так Транс» мало право здійснювати пасажирські перевезення на транспортному засобі марки БАЗ 2215, державний номер а/м АК 13-38 АА, на підставі договору на перевезення пасажирів від 06.02.2009 р. Талон дійсний по 06.05.2009 р.
Перевіркою дотримання норм Положення «Про ведення касових операцій в національній валюті України», затвердженого постановою Правління Національного Банку України № 637 від 15.12.2004 року, встановлено порушення ведення касових операцій, а саме: ненадходження виручки, яка була отримана від надання послуг по перевезенню пасажирів, до каси підприємства.
Відповідно до п. 1.2 Положення «Про ведення касових операцій в національній валюті України», затвердженого постановою Правління Національного Банку України № 637 від 15.12.2004 року (далі Положення), оприбуткування готівки - це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
готівкова виручка (виручка) - сума фактично одержаних готівкових коштів від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) і позареалізаційні надходження. Журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів - документ, що застосовується для реєстрації прибуткових та видаткових касових ордерів та інших касових документів;
касова книга - документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі;
касові документи - документи (касові ордери та відомості на виплату грошей, розрахункові документи, квитанції програмно-технічних комплексів самообслуговування, відомості закупівлі сільськогосподарської продукції, інші прибуткові та видаткові касові документи), за допомогою яких відповідно до законодавства України оформляються касові операції, звіти про використання коштів, а також відповідні журнали встановленої форми для реєстрації цих документів та книги обліку;
операції - операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку;
книга обліку - касова книга, книга обліку доходів і витрат, книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей або книга обліку розрахункових операцій.
Згідно з п.3.1 глави 3 Положення «касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів».
У п. 2.6 Положення зазначено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Штрафні санкції за порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, передбачені Указом Президента України № 436/95 від 12.06.1995 року.
Згідно з абз. 3 п.1 Указу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки застосовуються штрафні санкції у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
В порушення вищезазначених вимог п.2.6 глави 2 Положення, підприємство не оприбуткувало виручку в сумі 3730,00 грн. Даний факт підтверджений актом перевірки №2289/23-2/33772551 від 27.02.2012 року, визнаний представником позивача під час розгляду справи.
За таких обставин суд дійшов висновку, що матеріалами справи не підтверджено протиправність висновків податкового органу щодо порушення позивачем вимог Положення «Про ведення касових операцій в національній валюті України», затвердженого постановою Правління Національного Банку України № 637 від 15.12.2004 року.
Що стосується посилання позивача на ст. 250 Господарського кодексу України (в редакції, що діяла до 01.01.2011 року), якою було передбачено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Проведення перевірки здійснювалось відповідачем за нормами Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 114 Податкового кодексу України граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платника податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначених ст. 102 кодексу.
Ст. 102 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених п. 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Більш того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України» № 2756-VI, 02.12.2010, ст. 250 доповнено ч. 2, якою передбачено, що дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи.
За таких обставин суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення №0015662301 від 05.03.2012 року, прийнято відповідачем на підставі вимог діючого законодавства, з урахуванням всіх фактичних обставин, у зв'язку з чим позовні вимоги про його скасування задоволенню не підлягають.
У судовому засіданні, яке відбулось 11.04.2012 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАС України постанова оформлена та підписана 18.04.2012 року.
Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.